м. Вінниця
21 серпня 2025 р. Справа № 120/11545/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
судді Яремчука Костянтина Олександровича,
за участі секретаря судового засідання Синицької Катерини Миколаївни,
представника заявника Бурки Миколи Віталійовича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за заявою Головного управління ДПС у Вінницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор І" про стягнення коштів за податковим боргом,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС у Вінницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор І".
В обґрунтування поданої заяви контролюючий орган зазначив, що за товариством обліковується заборгованість з пені за порушення розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 2 420 113,32 гривень, що визначена до сплати податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Вінницькій області від 30 травня 2025 року № 0163410706.
Головним управлінням ДПС у Вінницькій області на виконання вимог статей 42 та 59 Податкового кодексу України надіслано відповідачу податкову вимогу № 0009061-1302-0232 від 17 липня 2025 року, яку отримано уповноваженим представником товариства 18 липня 2025 року.
Згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Водночас відповідно до пункту 5 частини 1 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів зокрема щодо стягнення коштів за податковим боргом.
За наведених обставин контролюючий орган звернувся до суду з цією заявою щодо ухвалення рішення про стягнення з рахунків/електронних гаманців у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, що обслуговують товариство з обмеженою відповідальністю "Екватор І", податкового боргу в сумі 2 420 113,32 гривень.
Ухвалою від 18 серпня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за заявою Головного управління ДПС у Вінницькій області. Цією ж ухвалою призначено заяву до розгляду на 21 серпня 2025 року.
Представника товариства завчасно повідомлено про дату та час розгляду заяви 18 серпня 2025 року, про що свідчить складена секретарем судового засідання Синицькою К.М. телефонограмою.
Крім того, копію ухвали про відкриття провадження та повістку було надіслано відповідачу на електронну адресу (ІНФОРМАЦІЯ_1) та отримано, що підтверджується довідкою, складеною секретарем судового засідання Синицькою К.М.
Проте, в судове засідання уповноважений представник товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор І" не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник заявника в судовому засіданні підтримав подану заяву та наполягав на її задоволенні з підстав, що наведені у такій.
Заслухавши доводи представника заявника, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Екватор І" перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Вінницькій області.
30 травня 2025 року Головним управлінням ДПС у Вінницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0163410706, яким товариству з обмеженою відповідальністю "Екватор І" нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення валютного законодавства в загальній сумі 2 420 113,32 гривень.
Примірник податкового повідомлення-рішення отримано уповноваженим представником товариства 04 червня 2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
На виконання вимог статей 42 та 59 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Вінницькій області надіслано на адресу товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор І" податкову вимогу № 0009061-1302-0232 від 17 липня 2025 року, яку отримано уповноваженим представником товариства 18 липня 2025 року.
Відповідно до облікової картки платника податків за відповідачем обліковується заборгованість з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення валютного законодавства на загальну суму 2 420 113,32 гривень.
Визначаючись з приводу заявлених вимог, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Аналогічні норми містяться і в Податковому кодексі України (далі - ПК України). Зокрема, згідно пунктом 4.1.1 статті 4 ПК України податкове законодавство України ґрунтується на такому принципі як загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу. Відповідно до ст. 16 ПК України кожен платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 14.1.156 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Як унормовано пунктом 14.1.175 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 14.1.137 статті 14 ПК України визначено, що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 41.2 статті 42 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.
Відповідно до пункту 19-1.1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:
19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Контролюючим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.34 статті 20 ПК України).
Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Пунктами 42.1, 42.2, 42.5 статті 42 ПК України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Так, суд установив, що 30 травня 2025 року Головним управлінням ДПС у Вінницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0163410706, яким товариству з обмеженою відповідальністю "Екватор І" нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення валютного законодавства в загальній сумі 2 420 113,32 гривень.
Примірник податкового повідомлення-рішення отримано уповноваженим представником товариства 04 червня 2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Таким чином, в силу вимог пункту 42.5 статті 42 ПК України, податкове повідомлення-рішення форми «С» № 0163410706 від 30 травня 2025 року вважається врученим платнику податків.
Докази оскарження в адміністративному або в судовому порядку такого податкового рішення матеріали справи не містять.
Враховуючи наведене, слід дійти висновку, що грошове зобов'язання, визначене у податковому повідомленні-рішенні від 30 травня 2025 року № 0163410706, є узгодженим та набуло статусу податкового боргу.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами пункту 59.3 статті 59 ПК України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. При цьому, за правилами пункту 59.5 - у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання наведених приписів позивачем 17 липня 2025 року сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ю" № 0009061-1302-0232, якою повідомлено про те, що станом на 15 липня 2025 року за товариством обліковується податковий борг в сумі 2 422 587,84 гривень.
Рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що долучене до заяви, підтверджується факт отримання податкової вимоги уповноваженим представником товариства 18 липня 2025 року.
Таким чином, в силу вимог пункту 42.5 статті 42 ПК України, податкова вимога форми "Ю" № 0009061-1302-0232 від 17 липня 2025 року вважається врученою платнику податків.
Разом із тим вказана вимога у встановленому законом порядку відповідачем не оскаржувалася. Докази на підтвердження протилежного учасниками справи суду не надані та судом в ході судового розгляду не здобуті.
Також суду не надано доказів погашення товариством такої суми податкового боргу.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено право контролюючих органів звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 102.4 статті 102 ПК України визначено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Так, пунктом 57.3 статті 57 ПК України визначені строки сплати платником грошових зобов'язань, зокрема у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У податковому повідомленні-рішенні форми «С» № 0163410706 від 30 травня 2025 року зазначено, що сума грошових зобов'язань, що визначена у податковому повідомленні-рішенні, підлягає сплаті протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом десяти робочих днів, наступних за днем узгодження), відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України.
Суд установив, що згадуване податкове повідомлення-рішення відповідачем протягом 10 днів не оскаржувалося, нарахована таким рішенням пеня не сплачена у встановлений термін, у зв'язку із чим контролюючий орган обгрунтовано звернувся до суду із заявою про стягнення коштів за податковим боргом в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
За встановлених в ході судового розгляду обставин суд дійшов висновку, що контролюючим органом доведено наявність підстав для стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор І" коштів за податковим боргом у розмірі 2 420 113,32 гривень.
Відповідно до приписів частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що суб'єктом владних повноважень не надано суду доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 12, 139, 241, 242, 246, 283 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву Головного управління ДПС у Вінницькій області задовольнити.
Стягнути з рахунків/електронних гаманців у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, що обслуговують товариство з обмеженою відповідальністю "Екватор 1", кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 2420113 (два мільйони чотириста двадцять тисяч сто тринадцять) гривень 32 копійки.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Заявник: Головне управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44069150)
Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю "Екватор І" (місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Григорія Сковороди, буд. 1; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 41767181)
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович