Ухвала від 21.08.2025 по справі 711/7670/25

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/7670/25

Номер провадження 1-кс/711/1896/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року м.Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1

за участю:

секретаря судових засідань - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , подане в рамках кримінального провадження №12023250000000072 від 11.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України про арешт майна, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням, поданим в рамках кримінального провадження №12023250000000072 від 11.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про арешт майна ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування даного кримінального провадження.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, діючи умисно, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, вчинив розтрату майна, а саме грошових коштів департаменту соціальної політики Черкаської міської ради під час укладення та виконання договору поставки продуктів харчування від 15.08.2022 № 143, укладеного між департаментом соціальної політики Черкаської міської ради та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 , в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану.

Так, ОСОБА_5 розпорядженням міського голови м. Черкаси від 16.02.2021 № 46-р призначений на посаду директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради.

Відповідно до Положення про департамент соціальної політики Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 02.09.2021 № 9-26, департамент очолює директор департаменту, який призначається на посаду і звільняється з посади Черкаським міським головою в установленому законодавством України порядку.

Директор департаменту:

- здійснює керівництво діяльністю департаменту, сприяє створенню належних умов праці у департаменті;

- видає в межах своєї компетенції накази та доручення, контролює їх виконання;

- без доручення діє від імені департаменту, представляє в установленому порядку департамент у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами, укладає та розриває від імені департаменту договори, видає довіреності;

- розпоряджається коштами в межах затверджених в установленому порядку кошторисів департаменту;

- контролює дотримання законодавства України щодо фінансування житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги за рахунок субвенції з державного бюджету;

- забезпечує підготовку проектів рішень і внесення їх на розгляд Черкаської міської ради та її виконавчим комітетом, а також проектів розпоряджень Черкаського міського голови, доведення до виконавців нормативних та розпорядчих документів з питань, віднесених до їх повноважень.

- несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на департамент завдань, реалізацію його повноважень, дотримання трудової дисципліни.

Таким чином, в силу ч. 3 ст. 18 КК України ОСОБА_5 , на момент перебування на посаді директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, був службовою особою, так як обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.

Так, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, переслідуючи мету розтрати коштів департаменту соціальної політики Черкаської міської ради у травні 2022 року вніс на розгляд виконавчого комітету Черкаської міської ради проект рішення щодо порядку одноразового забезпечення в умовах воєнного стану основними продуктами харчування жителів м. Черкаси з числа найбільш вразливих категорій. При цьому, у пояснювальній записці до проекту рішення, підписаній ОСОБА_5 , було внесено завідомо завищену граничну вартість продуктового набору у розмірі 300 грн. У подальшому, на підставі поданих ОСОБА_5 документів, виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення від 17.05.2022 № 375 «Про затвердження порядку одноразового забезпечення в умовах воєнного стану основними продуктами харчування жителів м. Черкаси з числа найбільш вразливих категорій». Також, виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення від 07.06.2022 № 410 «Про внесення змін до рішення міської ради від 23.12.2021 № 16-22 «Про бюджет Черкаської міської територіальної громади на 2022 рік», згідно якого передбачено видатки на продукти харчування, а саме одноразове забезпечення в умовах воєнного стану основними продуктами харчування жителів м. Черкаси з числа найбільш вразливих категорій на суму 2 937 600 грн.

На підстав зазначених рішень ОСОБА_5 у червні 2022 року було організовано отримання листів з комерційними пропозиція щодо вартості продуктових наборів від суб'єктів господарювання ФОП ОСОБА_7 , ТОВ «Ниви Черкащини», ПП «СІОН» та ФОП ОСОБА_6 у розмірі від 298 грн. 40 коп. до 338 грн. При цьому вартість продуктових наборів у комерційних пропозиціях була завищена у порівнянні з середніми ринковими цінами. На підставі вказаних комерційних пропозицій ОСОБА_5 було організовано складання та підписано у приміщенні департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, що за адресою: м. Черкаси, б-р Шевченка, 307, договору № 130 від 23.06.2022 між департаментом соціальної політики Черкаської міської ради та ФОП ОСОБА_6 . Предметом договору була поставка продуктів харчування відповідно до специфікації, а саме: макаронні вироби (1 кг), цукор (1кг), крупа пшенична Артек (1 кг), олія соняшникова (0,5 літри), консерва м'ясна «Свинина тушкована» 1 шт., чай чорний байховий листовий в упаковці 1 шт., у кількості 9 792 шт. на загальну суму 2 921 932 грн. 80 коп. У подальшому, усвідомлюючи протиправність своїх дій та переслідуючи мету ухилення від відповідальності ОСОБА_5 організував складання та підписав у приміщенні департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, що за адресою: м. Черкаси, б-р Шевченка, 307, додаткову угоду від 08.07.2022 № 1 до договору № 130 від 23.06.2022, якою було передбачено розірвання договору на підставі ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України за згодою сторін.

Після цього, ОСОБА_5 у липні 2022 року діючи умисно, переслідуючи мету розтрати коштів департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на користь ФОП ОСОБА_6 надав вказівку уповноваженій особі Департаменту ОСОБА_8 на проведення процедури закупівлі продуктових наборів, для проведення якої уповноваженій особі були передані комерційні пропозиції щодо вартості продуктових наборів від суб'єктів господарювання ФОП ОСОБА_7 , ТОВ «Ниви Черкащини», ПП «СІОН» та ФОП ОСОБА_6 із завищеною вартістю продуктів харчування у порівнянні з середніми ринковими цінами. За результатами проведення процедури закупівлі уповноваженою особою департаменту соціальної політики Черкаської міської ради ОСОБА_8 було визнано переможцем ФОП ОСОБА_6 з пропозицією 2 921 932 грн. 80 коп.

У подальшому ОСОБА_5 діючи умисно, переслідуючи мету розтрати коштів департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на користь ФОП ОСОБА_6 , усвідомлюючи свої протиправні дії та прагнучи уникнути відповідальності організував складання та підписав у приміщенні департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, що за адресою: м. Черкаси, б-р Шевченка, 307, наказ департаменту соціальної політики Черкаської міської ради № 79/28-5/01-1 від 11.08.2022, згідно якого:

- утворено робочу групу для організації видачі продуктових наборів жителям міста з числа найбільш вразливих категорій;

- уповноважено на право підпису договорів купівлі-продажу продуктових наборів, договорів відповідального зберігання продуктових наборів, видаткових накладних, актів прийому-передачі та інших документів, необхідних для забезпечення придбання та видачі продуктових наборів, ОСОБА_9 , заступника директора департаменту - начальника управління розвитку соціальної сфери департаменту, голову робочої групи.

Також, ОСОБА_5 організував складання та підписав у приміщенні департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, що за адресою: м. Черкаси, б-р Шевченка, 307, довіреність № 7321/28-5/0110 від 12.08.2022, згідно якої уповноважив заступника директора департаменту - начальника управління розвитку соціальної сфери департаменту ОСОБА_9 на підписання договорів купівлі-продажу продуктових наборів, договорів відповідального зберігання продуктових наборів, видаткових накладних, актів прийому-передачі та інших документів, необхідних для забезпечення придбання та видачі продуктових наборів.

Після чого, 15.08.2022 Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради, в особі заступника директора департаменту - начальника управління розвитку соціальної сфери ОСОБА_9 (далі - Покупець), з однієї сторони, та ФОП ОСОБА_6 (далі - Постачальник), з іншої сторони, укладено Договір № 143 від 15.08.2022 (далі - Договір).

Згідно п. 1.1 Договору Продавець передає у власність Покупця товар - продукти харчування (код СРV за ДК 021:2015 - 15897300-5 Продуктові набори), а покупець сплачує за товар визначений в асортименті за цінами, які зазначені у специфікації (Додаток № 1 до Договору), що додається до Договору і є його невід'ємною частиною.

Відповідно до п. 2.2 сума визначена у Договорі складає: 2 921 932,80 грн без ПДВ. Ціна включає всі податки та збори, а також витрати на закупівлю, збереження, упаковку, фасування і транспортування Товару.

Згідно п.2.3 Договору ціна може бути зменшена за взаємною згодою Сторін з обов'язковим оформленням додаткової угоди.

Згідно п.3.1 та 3.2 Договору Покупець здійснює оплату при наявності коштів на розрахунковому рахунку за поставлений товар в національній валюті України в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Продавця. Розрахунки за поставлений товар здійснюються на підставі п.1 ст. 49 Бюджетного кодексу України. Оплата за придбані товари здійснюється на основі накладних на умовах відстрочки платежу на 5 банківських днів з моменту підписання накладної (отримання товару). Протягом всього періоду затримки бюджетного фінансування до Покупця не можуть застосовуватись штрафні санкції за порушення строків оплати за поставлений товар. Оплата здійснюється на підставі видаткової накладної.

Відповідно до п. 4.1 Договору місце поставки: за адресою, вказаною у заявці на поставку товару в межах міста Черкаси.

Згідно п. 4.2 Договору товар повинен бути запакований у тару, яка відповідає вимогам стандартів або технічних умов і забезпечує його схоронність при перевезенні та зберіганні.

Відповідно до п. 4.3 Договору поставка та розвантаження товару здійснюється власними силами Продавця.

Згідно п. 4.7 Договору строк поставки товарів - з моменту підписання договору до 15.12.2022.

Відповідно до п. 11.1 Договір про закупівлю набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2022, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань.

Згідно зі специфікацією (Додаток № 1 до Договору) предметом закупівлі є Продуктовий набір (макарони фасовані, цукор фасований, крупа пшенична Артек в/г, олія рафінована фасована, консерва м'ясна «Свинина тушкована», чай чорний байховий листовий в упаковці) вартістю 298,40 грн за 1 шт. в у кількості 9792 шт. на загальну суму 2 921 932,80 грн.

Відповідно до додаткової угоди № 1 від 28.12.2022 до договору № 143 від 15.08.2022, строк поставки товарів - з моменту підписання договору до 31 грудня 2022 року.

Згідно висновку експерта судової товарознавчої експертизи від 03.10.2024 № 313/24-23, станом на 15.08.2023:

- середня ринкова ціна на товар однієї упаковки чаю чорного байхового листового «Три слони крепкий» (маса нетто 80 г.) виробництва АТ «Мономах», становила 23,65 грн (без ПДВ);

- середня ринкова вартість однієї банки консерви м'ясної «Свинина тушкована» (маса нетто 425 г) станом на становила 58,10 грн (без ПДВ);

- середня ринкова ціна однієї упаковки крупи пшеничної вищого ґатунку (маса нетто 1000 г) складала 12,00 грн (без ПДВ);

- середня ринкова вартість однієї пляшки олії соняшникової рафінованої об'ємом 0,5 літри (маса нетто 460 г) становила 28,44 грн (без ПДВ);

- середня ринкова вартість однієї упаковки макаронних виробів третьої категорії (маса нетто 1000 г) складала 22,90 грн (без ПДВ);

- середня ринкова вартість однієї пачки цукру білого кристалічного третьої категорії становила 31,25 грн (без ПДВ).

Таким чином, згідно висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи від 03.10.2024 № 313/24-23, вартість продуктового набору становила 176,34 грн.

У подальшому, на виконання умов договору № 143 від 15.08.2022, за результатами поставки продуктів харчування складено та підписано:

- видаткову накладну від 18.08.2022 № 16 на поставку 1500 продуктових наборів на суму 447 600 грн.;

- видаткову накладну від 05.09.2022 № 17 на поставку 700 продуктових наборів на суму 208 880 грн.;

- видаткову накладну від 05.10.2022 № 18 на поставку 1100 продуктових наборів на суму 328 240 грн.;

- видаткову накладну від 28.11.2022 № 20 на поставку 2100 продуктових наборів на суму 626 640 грн.;

- видаткову накладну від 07.12.2022 № 22 на поставку 600 продуктових наборів на суму 179 040 грн.;

- видаткову накладну від 14.12.2022 № 23 на поставку 500 продуктових наборів на суму 149 200 грн.;

- видаткову накладну від 28.12.2022 № 24 на поставку 3 292 продуктових наборів на суму 982 332 грн. 80 коп.

При цьому ОСОБА_5 , усвідомлюючи завищення вартості поставлених продуктів харчування у період з 18.08.2022 по 28.12.2022, у приміщенні департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, що за адресою: м. Черкаси, б-р Шевченка, 307, особисто проставив резолюцію «до оплати» та підпис на зазначених вище видаткових накладних.

Після цього, у період з 12.09.2022 по 30.12.2022 управлінням Державної казначейської служби України у м. Черкаси на підставі платіжних доручень від 30.08.2022 № 566, від 13.09.2022 № 583, від 19.10.2022 № 617, від 08.12.2022 № 898, від 14.12.2022 № 969, від 27.12.2022 № 1151, від 29.12.2022 № 1190, з казначейського рахунку департаменту соціальної політики Черкаської міської ради № НОМЕР_1 на банківський рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк», перераховано кошти в загальній сумі 2 921 932 грн. 80 коп.

Відповідно до висновку судової економічної експертизи № 83/25-23 від 26.03.2025 підтверджуються висновки викладені у довідці управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про результати участі в якості спеціаліста у кримінальному провадженні № 12023250000000072 від 11.02.2023 щодо департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 17.01.2025, в частині визначення завданих департаменту соціальної політики Черкаської міської ради збитків за результатами виконання договору № 143 від 15.08.2022, укладеного між департаментом соціальної політики Черкаської міської ради та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 на суму 1 195 211 грн. 52 коп.

Таким чином, внаслідок протиправних дій директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради ОСОБА_5 було розтрачено кошти місцевого бюджету на користь ФОП ОСОБА_6 у розмірі 1 195 211 грн. 52 коп. в умовах воєнного стану, внаслідок чого департаменту соціальної політики Черкаської міської ради спричинено збитки на вказану суму, що більше ніж у 963 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є особливо великими розмірами.

15.08.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченому ч. 5 ст. 191 КК України - розтрата чужого майна шляхом зловживання службовим становищем у особливо великих розмірах в умовах воєнного стану.

Відповідно до інформації, що міститься в Державному реєстру речових прав та Реєстрі прав власності на нерухоме майно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_3 ) на праві приватної власності належить наступне нерухоме майно:

- квартира загальною площею 72,9 квадратних метрів, розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1613736071108);

- 1/2 частка квартири загальною площею 61,1 квадратних метрів, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер нерухомого майна 8737091);

- 1/3 частка квартири загальною площею 47,2 квадратних метрів, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер нерухомого майна 15796698).

У відповідності до ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання. Санкція ч. 5 ст. 191 КК України передбачає додаткове покарання конфіскацію майна.

Враховуючи викладене, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, оскільки санкцією ч. 5 ст. 191 КК України, яка інкримінована ОСОБА_5 , як вид покарання передбачено конфіскацію майна, слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з даним клопотанням та просив накласти арешт на майно належне на праві власності підозрюваному.

При цьому, ініціатор клопотання, посилаючись на ч. 2 ст. 172 КПК України, вважає за необхідне розглянути дане клопотання без повідомлення власника майна та його представника з метою недопущення його відчуження та забезпечення арешту майна.

До початку судового засідання слідчий ОСОБА_3 надав суду письмову заяву, в якій просив проводити розгляд даного клопотання без його участі. Також зазначив, що клопотання підтримує, просить його задовольнити.

Відповідно до положень ч.1 ст. 172 КПК України не прибуття в судове засідання слідчого не перешкоджає розгляду клопотання.

У судове засідання власник майна - підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник не викликалися, оскільки органом досудового розслідування доведена така необхідність для забезпечення накладення арешту на майно, відповідно до вимог ч. 2 ст. 172 КПК України.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався без фіксації процесу технічними засобами.

Дослідивши зміст клопотання, матеріали додані до нього, слідчий суддя приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023250000000072 від 11.02.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

За версією органу досудового розслідування, до вчинення вказаного кримінального правопорушення може бути причетний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

15.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - розтрата чужого майна шляхом зловживання службовим становищем у особливо великих розмірах в умовах воєнного стану.

Таким чином, за версією органу досудового розслідування, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, яке, згідно ст. 12 КК України, відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, за вчинення якого санкцією статті передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Статтею 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження визначено арешт майна, який згідно ч. 2 ст. 170 КПК України допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження (ч. 1 ст. 170 КПК України).

Пунктом 3 частини 2 ст. 170 КПК України, передбачено, що арешт майна, зокрема, допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.

Частиною 5 зазначеної статті встановлено, що у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.

Згідно з ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

При цьому закон не вимагає, щоб докази на підтвердження вчинення кримінального правопорушення були повними та достатніми на даній стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого кримінального правопорушення. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість у тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно застосувати зазначений вид заходу забезпечення кримінального провадження з метою досягнення дієвості цього провадження та уникнення негативних наслідків.

Згідно положень ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №439639464 від 15.08.2025, підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , на праві власності належить нерухоме майно, а саме:

- квартира загальною площею 72,9 квадратних метрів, розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1613736071108);

- 1/2 частка квартири загальною площею 61,1 квадратних метрів, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер нерухомого майна 8737091);

- 1/3 частка квартири загальною площею 47,2 квадратних метрів, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер нерухомого майна 15796698).

Слідчий суддя визнає, що матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження, та слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.

На думку слідчого судді, в даному випадку обмеження права власності шляхом накладення арешту на майно, належне підозрюваному на праві приватної власності цілком відповідатиме принципу співмірності виконання завдань кримінального провадження, оскільки, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки реалізацію права власника майна, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Тож, у даному випадку, саме не накладення арешту на майно, належне підозрюваному на праві приватної власності, може призвести до подальшого його відчуження, що суперечить завданням кримінального провадження та унеможливить виконання покарання у виді конфіскації майна, передбаченого санкцією ч. 5 ст. 191 КК України, у разі визнання підозрюваного винним у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення та винесення обвинувального вироку, а тому клопотання слідчого про арешт майна з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, підлягає до задоволення.

При цьому слідчий суддя зазначає, що критерії розумності та співрозмірності є оціночними поняттями та визначаються на розсуд слідчого судді. Будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися, зокрема, на умовах, передбачених законом. Обмеження права власності має переслідувати законну мету за допомогою засобів, які є їй пропорційними. Водночас, будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.

Кримінальне процесуальне законодавство України у частині четвертій статті 173 визначає, що у разі задоволення клопотання слідчий суддя застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

За таких обставин, враховуючи потреби досудового розслідування та співмірність обмеження права власності, слідчий суддя вважає за доцільне заборонити розпоряджатись нерухомим майном, яке на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , що буде відповідати не лише меті арешту, а й завданням кримінального провадження, як і досягненню справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположного права на вільне володіння майном. Крім того, таким рішенням суду буде забезпечено дотримання при втручанні у право на вільне володіння майном принципу законності, що свідчить - що таке втручання не було свавільним

При цьому, слідчий суддя враховує і те, що у відповідності до вимог ст. 174 КПК України арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому у застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Керуючись ст.ст. 7, 110, 131, 132, 170-173, 175, 369-372, 376 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , подане в рамках кримінального провадження №12023250000000072 від 11.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України про арешт майна - задовільнити.

Накласти арешт у кримінальному провадженні, внесеному 11.02.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023250000000072, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, на майно належне на праві власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме на:

- квартиру, загальною площею 72,9 квадратних метрів, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1613736071108);

- 1/2 частка квартири, загальною площею 61,1 квадратних метрів, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер нерухомого майна 8737091);

- 1/3 частка квартири, загальною площею 47,2 квадратних метрів, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер нерухомого майна 15796698).

Заборонити розпоряджатись вищевказаним майном до скасування арешту у встановленому КПК України порядку.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.

Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Ухвала суду підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.

Ухвала суду не пізніше наступного дня з дня оголошення надсилається особі, яка не була присутня в судовому засіданні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1