Справа № 697/1550/25
Провадження № 3/697/762/2025
21 серпня 2025 року м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Скирда Б.К., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; директора ТОВ «ВІДЖИ ПРОДАКШН»,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, директором ТОВ «ВІДЖИ ПРОДАКШН», допустив порушення ведення бухгалтерського та податкового обліку, а саме: в порушення вимог:
- вимог п.103.9 статті 103 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого не подано розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерела їх походження з України (додаток ПН до податкової декларації з податку на прибуток підприємства) за 2023 рік по нерезиденту «Omori Europe B.V.» (Нідерланди);
- вимог п.189.9 ст. 189 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 21 126 грн., в т.ч. за червень 2021 року на суму 11 793 грн., липень 2022 року на суму 3 594 грн., липень 2023 року на суму 5 407 грн., липень 2024 року на суму 332 грн.;
- вимог п.201.1, 201.10 ст. 201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні з обсягом постачання 105 628,22 грн.;
- вимог п.201.1, 201.10 ст. 201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: з податком на додану вартість в сумі 82 123,88 грн., в т.ч. в сумі 12 070,34 грн. до 15 календарних днів, в сумі 35 039,86 грн. від 31 до 60 календарних днів, в сумі 35 013,68 грн. більше 60 календарних днів; з обсягом постачання 38 074,15 грн.;
- вимог п.51.1 ст. 51, п.176.2 «б» ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого подано з недостовірною інформацією Податкові розрахунки за формою № 4-ДФ за І, ІІІ квартал 2022 року, ІІ, ІІІ квартал 2023 року;
- вимог частин 1, 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції», з урахуванням пункту 142 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», стосовно порушення граничних строків розрахунків за операціями з імпорту товарів, встановлених Національним банком України, за імпортним контрактом від 01.02.2023 № 01/02/2023, укладеним з Company «Omori Europe B.V.» (Нідерланди) в розмірі 89 537,52 євро на 43 дні, 25 512,48 євро на 91 день;
- вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, абз.1 п.8.4 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300, в результаті чого не подано 12 повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, про що складений протокол про адміністративне правопорушення №359/23-00-07-01-01 від 16.06.2025, з яким він був ознайомлений.
У судові засідання, які призначені на 25.06.2025 на 16:50 год., 22.07.2025 на 09:40 год., 21.08.2025 на 12:00 год., ОСОБА_1 не з'явився з невідомих для суду причин. Викликався до суду належним чином шляхом направлення судових повісток на адресу місця проживання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) та за місцем провадження господарської діяльності ( АДРЕСА_2 ), які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, однак повернулися неврученими адресату із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Також, на офіційному сайті Канівського міськрайонного суду Черкаської області були зазначені відомості про дату та час та місце розгляду справи.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 було достовірно відомо про складення відносно нього матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином, судом було вжито передбачених законодавством України заходів щодо повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату і місце розгляду справи (ст. 277-2 КУпАП), та реалізації його права брати участь у розгляді справи в суді.
Участь особи, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення, у вказаній категорії справ не є обов'язковою. Зважаючи на викладене, та відповідно до правил ст. 268 КУпАП, суд вважає за можливе справу щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП розглядати за його відсутності на підставі даних справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а саме: порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення № 359/23-00-07-01-01 від 16.06.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, директором ТОВ «ВІДЖИ ПРОДАКШН», допустив порушення ведення бухгалтерського та податкового обліку, а саме: в порушення вимог: вимог п.103.9 статті 103 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого не подано розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерела їх походження з України (додаток ПН до податкової декларації з податку на прибуток підприємства) за 2023 рік по нерезиденту «Omori Europe B.V.» (Нідерланди); вимог п.189.9 ст. 189 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 21 126 грн., в т.ч. за червень 2021 року на суму 11 793 грн., липень 2022 року на суму 3 594 грн., липень 2023 року на суму 5 407 грн., липень 2024 року на суму 332 грн.; вимог п.201.1, 201.10 ст. 201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні з обсягом постачання 105 628,22 грн.; вимог п.201.1, 201.10 ст. 201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: з податком на додану вартість в сумі 82 123,88 грн., в т.ч. в сумі 12 070,34 грн. до 15 календарних днів, в сумі 35 039,86 грн. від 31 до 60 календарних днів, в сумі 35 013,68 грн. більше 60 календарних днів; з обсягом постачання 38 074,15 грн.; вимог п.51.1 ст. 51, п.176.2 «б» ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого подано з недостовірною інформацією Податкові розрахунки за формою № 4-ДФ за І, ІІІ квартал 2022 року, ІІ, ІІІ квартал 2023 року; вимог частин 1, 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції», з урахуванням пункту 142 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», стосовно порушення граничних строків розрахунків за операціями з імпорту товарів, встановлених Національним банком України, за імпортним контрактом від 01.02.2023 № 01/02/2023, укладеним з Company «Omori Europe B.V.» (Нідерланди) в розмірі 89 537,52 євро на 43 дні, 25 512,48 євро на 91 день; вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, абз.1 п.8.4 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300, в результаті чого не подано 12 повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП (а.с.1);
- витягом з акту від 02.06.2025 № 7671/23-00-07-01-01/42602802 відповідно до якого перевіркою, яка проводилась з 29.04.2025 по 26.05.2025, встановлено порушення ТОВ «ВІДЖИ ПРОДАКШН» вимог п.103.9 статті 103 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого не подано розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерела їх походження з України (додаток ПН до податкової декларації з податку на прибуток підприємства) за 2023 рік по нерезиденту «Omori Europe B.V.» (Нідерланди); вимог п.189.9 ст. 189 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 21 126 грн., в т.ч. за червень 2021 року на суму 11 793 грн., липень 2022 року на суму 3 594 грн., липень 2023 року на суму 5 407 грн., липень 2024 року на суму 332 грн.; вимог п.201.1, 201.10 ст. 201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні з обсягом постачання 105 628,22 грн.; вимог п.201.1, 201.10 ст. 201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: з податком на додану вартість в сумі 82 123,88 грн., в т.ч. в сумі 12 070,34 грн. до 15 календарних днів, в сумі 35 039,86 грн. від 31 до 60 календарних днів, в сумі 35 013,68 грн. більше 60 календарних днів; з обсягом постачання 38 074,15 грн.; вимог п.51.1 ст. 51, п.176.2 «б» ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого подано з недостовірною інформацією Податкові розрахунки за формою № 4-ДФ за І, ІІІ квартал 2022 року, ІІ, ІІІ квартал 2023 року; вимог частин 1, 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції», з урахуванням пункту 142 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», стосовно порушення граничних строків розрахунків за операціями з імпорту товарів, встановлених Національним банком України, за імпортним контрактом від 01.02.2023 № 01/02/2023, укладеним з Company «Omori Europe B.V.» (Нідерланди) в розмірі 89 537,52 євро на 43 дні, 25 512,48 євро на 91 день; вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, абз.1 п.8.4 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300, в результаті чого не подано 12 повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (а.с.2-6);
- копією наказу ТОВ «ВІДЖИ ПРОДАКШН» № 570-К від 04.11.2020 про призначення директором ТОВ «ВІДЖИ ПРОДАКШН» ОСОБА_1 (а.с.7).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об'єктивна сторона даного правопорушення полягає у порушенні посадовою особою підприємства, установи, організації встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України (формальний склад).
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Суб'єктами правопорушення можуть бути порушення керівники та інші посадови особи підприємств, установ, організацій (заступники керівників з фінансово-економічних питань, головні бухгалтери тощо).
За приписами статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Акт податкового органу, складений за результатом перевірки, не є рішенням контролюючого органу, але є документом, що фіксує виявлені порушення податкового законодавства на підставі якого приймається відповідне рішення, в тому числі й про притягнення посадових осіб суб'єкта господарювання до адміністративної відповідальності, тобто акт перевірки є доказом по справі.
Таким чином, у справі про адміністративне правопорушення є достатньо достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Згідно з ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За викладених обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, наявні дані про особу, ступінь його вини, суддя вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а саме: штрафу в мінімальному розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу.
Згідно з ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку встановленому порядку. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (605,60 грн.).
Враховуючи вищенаведене, суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 163-1, 279, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 (п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять) грн.
Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: ЄДРПОУ: 37930566, одержувач: ГУК у Черкаській області/тг м.Канів/21081100, номер рахунку: UA778999980314030542000023717, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати громадянином штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу в сумі 170 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір на користь держави за ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп., який необхідно сплатити на наступні реквізити: стягувач: ДСА України; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Канівський міськрайонний суд Черкаської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Б. К. Скирда