Справа №766/6351/25
н/п 3/766/3097/25
14.08.2025 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №2 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП відповідно до довідки особу не можливо однозначно ідентифікувати, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , в/ч НОМЕР_1 навідник оператор,-
встановив:
Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями судді Дорошинській В.Е., розподіллено матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, які передано у провадження судді 25.04.2025 року.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 248494 від 24.04.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 24.04.2025 року о 11-50 год., м. Херсон, по вул. Полтавська, 102 керував транспортним засобом «ВАЗ 2108», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме виражене тремтіння пальців рук, звужені зіниці очей, які реагують на світло, млява мова, відповідно до висновку лікаря нарколога №26 від 24.04.2025 відмовився від проходження огляду в повному обсязі на стан наркотичного сп'яніння. Вказана дія зафіксована шляхом безперервної зйомки на б/к, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння .
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед іншого вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення .
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В ході вивчення протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 248494 від 24.04.2025 року та доданих до нього матеріалів, було встановлено, що протокол не відповідає вимогам КУпАП.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що до протоколу додано диски з відеофіксацією адміністративного правопорушення.
Для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, в судовому засіданні було ініційовано питання огляду відеозапису, який доданий до протоколу. Під час огляду відео матеріалу з'ясувалось, що відеозапис не повний.
У зв'язку з наведеним, суд позбавлений можливості дослідити доданий відеозапис та встановити факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Наказом МВС України №1026 від 18.12.2018 року затверджена інструкція із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. Згідно вимог п. 5,6 розділу II, п. 3,9 розділу VIII наказу МВС України №1026 від 18.12.2018 року передбачено безперервний відеозапис під час виконання службових обов'язків та передача не коригованих відомостей до матеріалів.
Слід зауважити, що суддя не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(рішення Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» від 09.06.2011 р., заява №16347/02 та Малофєєва проти Росії» від 30.05.2013 р., заява №36673/04).
При цьому суддя керується роз'ясненнями, викладеними у п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З огляду на викладене, вищезазначене порушення свідчать про неповноту складеного протоколу про адміністративне правопорушення, що унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, оскільки вказані недоліки обмежують права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та перешкоджають об'єктивному розгляду і встановленню істини у справі. А тому приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення слід повернути для доопрацювання, під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.
Керуючись ст. 278 КУпАП, -
постановив:
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП відповідно до довідки особу не можливо однозначно ідентифікувати, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , в/ч НОМЕР_1 навідник оператор, до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП повернути до ВП №2 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяВ. Е. Дорошинська