Долинський районний суд Кіровоградської області
20.08.2025 Справа №: 388/1683/25
20.08.2025 рокум. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Відділення поліції № 1 (м. Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
14 липня 2025 року о 19.00 годині ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме висловлювався нецензурною лайкою в адресу останньої, за що відповідальність передбачена ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На розгляд справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 з'явився раніше, тобто 20 серпня 2025 року, суду пояснив, що не має можливості з'явитися у судове засідання 02 вересня 2025 року, у зв'язку з сімейними обставинами, вину в інкримінованому правопорушенні не визнав, суду пояснив, що нецензурною лайкою свою дружину ОСОБА_2 не ображав. Зазначив, що на даний час проживає за іншою адресою, а саме АДРЕСА_1 .
Обвинуваченому роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 485412 від 23 липня 2025 року, 14 липня 2025 року о 19.00 годині ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме висловлювався нецензурною лайкою в адресу останньої, за що відповідальність передбачена ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вищезазначені дії ОСОБА_1 за цим протоколом кваліфіковані за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідальність за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
За ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Отже, положення ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення містять кваліфікований склад адміністративного правопорушення, передбаченого цією статтею. Кваліфікуючою ознакою правопорушення є повторне протягом року вчинення діяння особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті (ці ознаки адміністративного правопорушення відображено у ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Вчинення дій, передбачених у ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повторно протягом року особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню (становить кваліфікуючу ознаку правопорушення) має пред'являтися особі у винне діяння, яке нею вчинено і відображатися у змісті протоколу про адміністративне правопорушення. Це фактично є формулюванням обвинувачення особи у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення з відображенням його ознак, у тому числі кваліфікуючих. Від такого обвинувачення особа здійснює захист при провадженні справи про адміністративне правопорушення.
Наявність у діях особи кваліфікуючої ознаки згідно з ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення має доказуватися у справі про адміністративне правопорушення особою, яка склала протокол про таке правопорушення.
Єдиним доказом, що свідчить про накладення на особу за дії, передбачені у ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення протягом року адміністративного стягнення є відповідне рішення уповноваженого суб'єкта про накладення на особу адміністративного стягнення, що набрало законної сили.
З матеріалів цієї справи про адміністративне правопорушення слідує, що суб'єктом, який склав протокол про адміністративне правопорушення не додано доказів накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за дії, передбачені у ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення протягом року, що передував діям відображених у протоколі про адміністративне правопорушення у цій справі.
Окрім цього, згідно з формулюванням обвинувачення за цим протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не пред'являються у вину вищезазначені дії.
Відображення у протоколі кваліфікації дій особи за відповідною частиною статті Кодексу України про адміністративні правопорушення не є відображенням суті правопорушення, його знак.
За змістом ст. 62 Конституції України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Окремо слід зазначити, що положення Кодексу України про адміністративні правопорушення не наділяють суддю при здійсненні провадження у справі про адміністративне правопорушення повноваженнями перекваліфікації діянь особи на менш суворе правопорушення чи інше правопорушення.
З огляду на вищезазначене, суд уважає, що матеріли справи про адміністративне правопорушення не містять належних доказів, що свідчать про вчинення особою адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 38, ч. 3 ст. 173-2, ст. ст. 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 згідно з п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Суддя Долинського районного судуД. М. Баранський