Постанова від 22.08.2025 по справі 674/1071/25

Справа № 674/1071/25

Провадження № 3-в/674/10/25

ПОСТАНОВА

іменем України

22 серпня 2025 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

в складі: судді Посунько Г.А.

секретаря судового засідання Мандзюка Д.Т.

з участю представника уповноваженого

органу з питань пробації Супрович О.М.

розглянувши в судовому засіданні в залі суду м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області подання Кам'янець-Подільського районного сектору № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області відносно правопорушника

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.П.Костянтинівка Чаплинського району Херсонської області, проживаючої по АДРЕСА_1 , громадянки України, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , розлученої, має на утриманні одну неповнолітню дитину, не працюючої,

про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт на штраф,

ВСТАНОВИВ:

13 серпня 2025 року до суду надійшло подання Кам'янець-Подільського районного сектору № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області відносно правопорушника ОСОБА_2 про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт на штраф.

Кам'янець-Подільський районний сектор № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області посилається в обґрунтування свого подання на те, що з 30 липня 2025 року на виконанні органу пробації знаходиться постанова Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 липня 2025 року, якою ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, до правопорушника застосовано адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт на строк сорок годин. Проте, правопорушник ОСОБА_2 відмовляється відпрацьовувати громадські роботи. На підставі викладеного орган пробації, посилаючись на приписи ст.321-4 КУпАП та п.3.22 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року № 474/5, просить суд замінити правопорушнику ОСОБА_2 невідбуту частину громадських робіт штрафом.

В судовому засіданні представник Кам'янець-Подільського районного сектору № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області Супрович О.М. підтримала подання.

В судове засідання правопорушник ОСОБА_2 не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином - причин своєї неявки суду не повідомила, заяви про розгляд справи за її відсутності не подавала. Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності правопорушника, на підставі наявних у справі доказів.

Об'єктивно з'ясувавши обставини, які підтверджені доказами,

дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом, суд вважає наступне.

Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 липня 2025 року, винесеною в справі № 674/1071/25 (провадження № 3/674/406/25), ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, до правопорушника застосовано адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт на строк 40 годин.

14 липня 2025 року постанова суду набрала законної сили.

29 липня 2025 року постанова передана на виконання Кам'янець-Подільському районному сектору № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області.

30 липня 2025 року Кам'янець-Подільський районний сектор № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області прийняв постанову до виконання.

06 серпня 2025 року правопорушник ОСОБА_2 з'явилась за викликом до Кам'янець-Подільського районного сектору № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області, де їй було роз'яснено порядок та умови відбування адміністративного стягнення, а також наслідки за ухилення від відбування громадських робіт, про що було складено відповідну довідку, яку ОСОБА_2 власноручно підписала.

06 серпня 2025 року Кам'янець-Подільським районним сектором № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області було видано ОСОБА_2 направлення в Дунаєвецьку міську раду (вихідний номер 714/43/6/2-25) для відбування сорока годин громадських робіт, що підтверджується власноручним підписом ОСОБА_2 на направленні. Правопорушник мала приступити до відбування громадських робіт не пізніше 07 серпня 2025 року.

07 серпня 2025 року КП ДМР "Благоустрій Дунаєвиччини" повідомив (інформаційний лист № 01-17/544 від 07 серпня 2025 року), що 07 серпня 2025 року ОСОБА_2 не з'явилась для виконання громадських робіт, в телефонній розмові правопорушник повідомила, що відмовляється від виконання громадських робіт.

07 серпня 2025 року в телефонній розмові правопорушник ОСОБА_2 повідомила провідному інспектору Кам'янець-Подільський районний сектор № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області Супрович О.М., що не планує відбувати громадські роботи. При цьому ОСОБА_2 відмовилась від надання письмових пояснень.

Отже, правопорушник ОСОБА_2 не приступила до відбування адміністративного стягнення та без будь-яких поважних причин ухиляється від відбування громадських робіт.

Станом на 22 серпня 2025 року постанова суду про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 не виконана через те, що правопорушник ухиляється від відбування громадських робіт.

Згідно ч.1 ст.304 КУпАП п итання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Згідно ч.1 ст.321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.

Згідно ч.2 ст.321-4 КУпАП заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють п'ятьом неоподатковуваним мінімумам доходів громадян.

Згідно ч.3 ст.321-4 КУпАП з аміна громадських робіт арештом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, не передбачає можливості застосування штрафу. Строк арешту визначається із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п'яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати п'ятнадцять діб.

Згідно п.1.1 розділу І Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року № 474/5 (надалі - Порядок № 474/5), - виконання постанови суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.

Згідно п.3.3 розділу ІІІ Порядку № 474/5 - постанова суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт вважається прийнятою до виконання уповноваженим органом з питань пробації, а порушник - взятим на облік з дня реєстрації постанови суду у журналі обліку порушників, на яких накладено адміністративне стягнення у вигляді громадських (виправних) робіт. Протягом десяти робочих днів з дня отримання постанови суду порушник повинен приступити до відбування адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт, крім випадків, коли цьому перешкоджають поважні причини (хвороба, відрядження, неотримання виклику тощо).

Згідно п.3.22 розділу ІІІ Порядку № 474/5 - щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.

Згідно п.3.23 розділу ІІІ Порядку № 474/5 - стосовно порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт і до яких згідно із статтею 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення не може бути застосований адміністративний арешт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для вирішення питання по суті відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно п.3.24 розділу ІІІ Порядку № 474/5 - у разі виникнення обставин, передбачених частиною третьою статті 321-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для заміни громадських робіт штрафом (додаток 19).

Санкція статті 173 КУпАП, за якою на правопорушника ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу в розмірі від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення подання та заміни адміністративного стягнення, призначеного ОСОБА_2 , у вигляді громадських робіт на штраф, з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють п'ятьом неоподатковуваним мінімумам доходів громадян.

Неоподаткований мінімум доходів громадян - це поняття, що часто зустрічається у законах та інших нормативно-правових актах і розкривається у Податковому кодексі України.

Відповідно до пункту 5 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень.

Оскільки постановою суду до ОСОБА_2 застосовано адміністративне стягнення у вигляді сорока годин громадських робіт, яких вона не відбула, то сума штрафу повинна складати 850 грн., із розрахунку: чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють п'ятьом неоподатковуваним мінімумам доходів громадян.

Керуючись ст.ст.173, 304, 321-1, 321-4 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання Кам'янець-Подільського районного сектору № 1 філії Державної установи "Центр пробації" в Хмельницькій області відносно правопорушника ОСОБА_2 про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт на штраф - задовольнити.

Адміністративне стягнення у вигляді сорока годин громадських робіт, застосоване до ОСОБА_2 постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 липня 2025 року в справі № 674/1071/25 (провадження № 3/674/406/25) про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП,

замінити на штраф на користь держави

(стягувач - Дунаєвецький районний суд Хмельницької області, код ЄДРПОУ стягувача - 02886999, місцезнаходження стягувача - вул.Красінських,11 м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області 32400)

(отримувач коштів - ГУК у Хмельницькій області / Дунаєвецька МТГ / 24060300; код ЄДРПОУ отримувача - 37971775; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA538999980313000115000022655; код класифікації доходів бюджету - 24060300)

в сумі 850 грн. (Вісімсот п'ятдесят гривень).

Згідно ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно ч.1 ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Дунаєвецький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Посунько Г.А.