Справа № 461/6694/25
Провадження № 1-кс/461/5169/25
22.08.2025 слідча суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції), підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції), розглянувши у судовому засіданні в залі суду у м. Львові клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, стосовно підозрюваного:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сколе Львівської області, українця, громадянина України, ФОПа, депутата Славської селищної ради від політичної партії «Європейська Солідарність», із вищою освітою, одруженого, який має на утриманні двох неповнолітніх дітей, військовозобов'язаного, не інваліда, раніше не судимого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024140000000292 від 23 грудня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -
Прокурор звернувся до суду зі вказаним клопотанням, яке обґрунтовує тим, що Слідчим управлінням ГУНП у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024140000000824 від 13.08.2024 у якому повідомлено про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України, яке відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України відносяться до категорії - тяжких злочинів.
Досудовим розслідуванням встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024140000000292 відомості про яке 23 грудня 2024 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за підозрою ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Рішенням Славської селищної ради Стрийського району Львівської області № 1 від 21.11.2017 прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Славської селищної ради VII скликання в кількості 26-ти чоловік, у т.ч. ОСОБА_4 .
Згідно з вимогами ст. ст. 19, 68 Конституції України, ОСОБА_4 зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також неухильно їх додержуватись.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування», на депутатів ради покладені наступні права та обов'язки:
- повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання;
- представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради;
- на час сесій, засідань постійних комісій рад, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, звільняється від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з депутатською діяльністю, за рахунок відповідного місцевого бюджету;
- зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано;
- має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано;
- має право звернутися із запитом до керівників ради та її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території, а депутат міської, районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації з питань, віднесених до відання ради. Орган або посадова особа, до яких звернено запит, зобов'язані дати усну чи письмову відповідь на запит на сесії ради у строки і в порядку, встановлені радою відповідно до закону. За результатами розгляду запиту рада приймає рішення;
- пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді;
- має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.
Відповідно до регламенту Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, затвердженого рішенням Славської селищної ради Стрийського району Львівської області № 45 від 24.12.2020, Славська селищна рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що складається з депутатів і відповідно до закону представляє Славську селищну об'єднану територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.
Порядок діяльності ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про добровільне об'єднання територіальних громад», іншими законодавчими актами України, цим регламентом та іншими рішеннями ради.
Порядок діяльності депутата ради, його права, обов'язки та повноваження регламентуються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про доступ до публічної інформації», іншими законами України та цим регламентом.
Депутат ради набуває своїх повноважень внаслідок обрання його до ради на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні на відповідних місцевих виборах.
Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією в день відкриття першої сесії ради і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата ради, до складу якої його обрано.
Депутат ради є повноважним і рівноправним членом ради як представницького органу місцевого самоврядування.
Депутат ради має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності Ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами.
Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій Ради. У разі необхідності сесії ради можуть складатися з двох та більше пленарних засідань, за рішенням тих, хто у відповідності до чинного законодавства України має право на скликання сесії Ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Проект порядку денного сесії ради, не пізніш як за два тижні до дати початку сесії ради, формує Славський селищний голова з урахуванням:
1) пропозицій Секретаря Ради;
2) пропозицій депутатів Ради;
3) пропозицій Постійних та інших комісій ради;
4) пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи;
5) пропозицій Виконавчого комітету або окремо юридичного відділу;
6) пропозицій Старост;
7) пропозицій членів територіальної громади, поданих у порядку місцевої ініціативи або електронної петиції.
Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами цього Регламенту.
Рішенням Славської селищної ради Стрийського району Львівської області № 4 від 27.11.2020 «Про постійні комісії Славської селищної ради Стрийського району Львівської області» визначено перелік постійних комісій, серед яких постійна комісія з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області та обрано ОСОБА_4 членом такої комісії.
Окрім цього, відповідно до пунктів а, в, д, й, к частини 1 статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою, вирішення земельних спорів, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Разом з цим, відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_4 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Згідно зі ст. 22 вказаного Закону, особам, зазначеним ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 вказаного Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Згідно з приміткою 1 до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи членом постійної комісії з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області та депутатом Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Разом з тим, у порушення вказаних вище вимог чинного законодавства ОСОБА_4 , будучи депутатом та членом постійної комісії з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, з метою особистого збагачення вчинив умисне корупційне кримінальне правопорушення при наступних обставинах.
Так, з 30.10.2024 по теперішній час ОСОБА_8 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456, площею 0,1397 га, яка розташована за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Волосянка, категорія земель якої «для ведення особистого селянського господарства». У грудні 2024 року у ОСОБА_8 виникла потреба у зміні цільового призначення земельної ділянки з категорії земель «для ведення особистого селянського господарства» на категорію «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
У грудні 2024 року ОСОБА_8 звернувся до ОСОБА_4 з метою отримання консультації щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456, площею 0,1397 га, яка розташована за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Волосянка, в ході розмови з яким останній повідомив, що вказана земельна ділянка накладається на інші земельні ділянки і потрібно правильно встановити її межі. Разом з тим, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на отримання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 за зміну конфігурації вищевказаної земельної ділянки та зміну цільового призначення, а саме - за прийняття постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області рішення про рекомендацію винести питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 у разі зміни її цільового призначення на розгляд сесії селищної ради та за подальше прийняття Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою.
У подальшому, 07.01.2025, у період часу з 14:25 год по 15:10 год, у офісному приміщенні агентства нерухомості «Бартка», що за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Славсько, вул. Франка, 4д, ОСОБА_8 зустрівся з ОСОБА_4 , та в ході зустрічі останній, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, висловив ОСОБА_8 протиправну вимогу про необхідність надання йому неправомірної вигоди в розмірі від 1 000 до 1 500 доларів США за зміну конфігурації вищевказаної земельної ділянки та зміну цільового призначення, а саме - за прийняття постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області рішення про рекомендацію винести питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 у разі зміни її цільового призначення на розгляд сесії селищної ради та за подальше прийняття Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою.
ОСОБА_8 , будучи поставленим в умисно створені ОСОБА_4 умови, за яких він вимушений надати йому неправомірну вигоду з метою запобігання шкідливим наслідкам щодо своїх прав і законних інтересів, а саме - відмові у зміні конфігурації вищевказаної земельної ділянки, відмові у прийнятті рішення постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області про винесення питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 на розгляд сесії селищної ради та відмові у прийнятті Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою, погодився на таку протиправну вимогу ОСОБА_4 .
У подальшому 08.01.2025 у період часу з 16:50 год по 16:55 год у офісному приміщенні агентства нерухомості «Бартка», що за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Славсько, вул. Франка, 4д, ОСОБА_8 повторно зустрівся з ОСОБА_4 , де у ході спілкування останній повідомив про необхідність написання заяв до Славської селищної ради, одну - для зміни конфігурації і встановлення меж земельної ділянки, другу - для зміни цільового призначення земельної ділянки, зразки яких ОСОБА_4 надіслав ОСОБА_8 на месенджер «WhatsApp» 11.12.2024 та 07.01.2025.
Окрім цього, ОСОБА_4 цього ж дня висловив вимогу та отримав від ОСОБА_8 авансовий платіж у розмірі 5 000 грн за початок надання послуг щодо зміни конфігурації земельної ділянки.
У подальшому ОСОБА_4 05.02.2025 о 12:04 год під час переписки у мобільному додатку «WhatsApp» повідомив ОСОБА_8 про необхідність надання йому копій паспорту громадянина України, документації на його земельну ділянку та витягу з реєстру територіальної громади.
08.05.2025 постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області прийнято рішення про винесення питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456 на розгляд сесії селищної ради. На засіданні комісії «За» прийняття вказаного рішення проголосували усі члени комісії, у тому числі - ОСОБА_4 .
Після цього, 08.05.2025 Славською селищною радою Стрийського району Львівської області прийнято рішення № 4088 про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення за заявами громадян, яким, зокрема, затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456. Під час сесії Славської селищної ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_4 як депутат голосував «За» прийняття рішення про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 , яким змінено цільове призначення земельної ділянки з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)».
11.06.2025 о 14:26 год ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, під час телефонної розмови з ОСОБА_8 повідомив останньому, що всі документи щодо зміни конфігурації і встановлення меж земельної ділянки та для зміни цільового призначення земельної ділянки готові, та цього ж дня о 18:38 год під час телефонної розмови з ОСОБА_8 повторно висловив останньому протиправну вимогу про надання йому неправомірної вигоди у розмірі 1 000 доларів США за зміну конфігурації вищевказаної земельної ділянки та зміну цільового призначення, а саме - за прийняття постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області рішення про рекомендацію винести питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 у разі зміни її цільового призначення на розгляд сесії селищної ради та за подальше прийняття Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою.
У подальшому 26.06.2025, близько 13:00 год, ОСОБА_4 в ході зустрічі з ОСОБА_8 , перебуваючи у приміщенні офісу агенції нерухомості «Бартка», що за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Славсько, вул. Івана Франка, 4д, завершуючи реалізовувати свій злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів, з метою особистого протиправного збагачення, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його наслідки і бажаючи їх настання, передав ОСОБА_8 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни її цільового призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) та витяг з Державного земельного кадастру, в якому наявні відомості про внесення змін щодо цільового призначення земельної ділянки, після чого одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду у розмірі 1 000 доларів США, що згідно з офіційним курсом НБУ станом на 26.06.2026 становило 41 585 гривень, за зміну конфігурації земельної ділянки з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456 та зміну цільового призначення, а саме - за прийняття постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області рішення про рекомендацію винести питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 у разі зміни її цільового призначення на розгляд сесії селищної ради та за подальше прийняття Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою.
27.06.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у в одержанні службовою особою, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: заявою про вчинення кримінального правопорушення від 20.12.2024, рапортами виконаних доручень на проведення слідчих (розшукових) дій наданих в порядку ст. 40, 41 КПК України, протоколами допиту свідка ОСОБА_8 , протоколом затримання ОСОБА_4 , протоколами обшуків, протоколами огляду, ідентифікації та грошових коштів, протоколами огляду речей (мобільного пристрою ОСОБА_8 ), розсекреченими протоколами проведених негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами контрою за вчиненням злочину та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 27.06.2025 підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення застави у розмірі 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 181 680 грн (сто вісімдесят одна тисяча шістсот вісімдесят гривень), та на останнього покладено обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора, в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого судді або суду на першу вимогу;
- не відлучатися з території Львівської області, без дозволу слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого суддю або суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування із свідками у кримінальному провадженні, зокрема з ОСОБА_8 ;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Строк дії ухвали становить шістдесят днів, тобто до 24.08.2025.
До слідчого судді Галицького районного суду м. Львова подано клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024140000000292 від 23.12.2024 до чотирьох місяців, тобто до 27.10.2025.
Враховуючи викладене виникла необхідність у продовженні строку покладення на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, а саме в межах строку досудового розслідування, з метою забезпечення кримінального провадження та виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, оскільки не перестали існувати обставини, які свідчать про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Заявлені ризики не зменшились і в повній мірі виправдовують дію раніше визначеного запобіжного заходу у вигляді застави та обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, оскільки більш м'які запобіжні заходи не зможуть запобігти зазначеним вище ризикам та забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків під час досудового розслідування та подальшого судового розгляду.
Враховуючи викладене, з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних, обґрунтованих і неупереджених процесуальних рішень у розумні та/або передбаченні КПК України строки, просить клопотання задовольнити.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з підстав, наведених у ньому, просив таке задовольнити.
Підозрюваний та його захисник, який брав участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції, заперечили проти клопотання. В обґрунтування заперечень зазначили, що підозрюваний ОСОБА_4 має трьох дітей, з яких двоє малолітні та перебувають на його утриманні, зареєстрований як фізична особа - підприємець з 2023 року, що підтверджує його стабільний та легальний дохід, а також є діючим депутатом Славської селищної ради, уповноважений головою Славської селищної ради на представництво в Україні та на території країн ЄС у відносинах з державними, недержавними та іноземними установами з метою забезпечення громадян України гуманітарною допомогою, у тому числі засобами захисту та оборони, неодноразово відзначений подяками за сумлінність у виконанні депутатських обов'язків, надання волонтерської та гуманітарної допомоги підрозділам, що перебувають у зоні бойових дій, а також нагороджений відзнакою командира ІНФОРМАЦІЯ_2 » в/ч НОМЕР_1 , беззаперечно дотримується визначеного кола обов'язків, які наразі застосовані до нього попередньою ухвалою, що підтверджується заявою про здачу закордонного паспорта ОСОБА_4 на зберігання до ЗМУ ДМС. На підтвердження вказаного надали слідчій судді відповідні докази. Просили врахувати зазначене при розгляді цього клопотання.
Слідча суддя, дослідивши клопотання, врахувавши думку учасників провадження, дійшла до висновку про необхідність його задоволення, з огляду на таке.
Одним із методів державної реакції на порушення, що носять кримінально-правовий характер, є заходи забезпечення кримінального провадження, передбачені ст. 131 КПК України, які виступають важливим елементом механізму здійснення завдань кримінального провадження при розслідуванні злочинів.
Відповідно до вимог ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язані встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує, хоча б один з ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до ст. 179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, суд повинен врахувати обставини, передбачені ст. 178 КПК України, зокрема, тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується особа та дані, які її характеризують і можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.
Слідча суддя встановила, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024140000000292 від 23 грудня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
27.06.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у в одержанні службовою особою, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 27.06.2025 підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення застави у розмірі 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 181 680 грн (сто вісімдесят одна тисяча шістсот вісімдесят гривень), та на останнього покладено обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора, в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого судді або суду на першу вимогу;
- не відлучатися з території Львівської області, без дозволу слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого суддю або суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування із свідками у кримінальному провадженні, зокрема з ОСОБА_8 ;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Строк дії ухвали становить шістдесят днів, тобто до 24.08.2025.
Слідчий суддя під час обрання запобіжного заходу вже вирішив питання обґрунтованості підозри та існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, з якими погоджується слідча суддя і на момент розгляду вказаного клопотання.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: заявою про вчинення кримінального правопорушення від 20.12.2024, рапортами виконаних доручень на проведення слідчих (розшукових) дій наданих в порядку ст. 40, 41 КПК України, протоколами допиту свідка ОСОБА_8 , протоколом затримання ОСОБА_4 , протоколами обшуків, протоколами огляду, ідентифікації та грошових коштів, протоколами огляду речей (мобільного пристрою ОСОБА_8 ), розсекреченими протоколами проведених негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами контрою за вчиненням злочину та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Метою і підставою продовження строку дії покладених на підозрюваного обов'язків є запобігання ризикам, заявленим при обранні підозрюваному попередньої міри запобіжного заходу, які не зменшилися та існують на даний час.
Так, Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» зазначив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторно вчинення злочинів».
Європейський суд з прав людини в рішенні по справі «Нечипорук і Йонкало проти України» (Заява № 42310/04) від 21.07.2011 в пункті 175 зазначив, що «термін "обґрунтована підозра" означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчините правопорушення...».
Слідча суддя на цьому етапі досудового розслідування не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення. Тому, на підставі оцінки сукупності отриманих доказів, слідчим суддею визначено, що причетність ОСОБА_9 до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.
Окрім того, слідча суддя вважає за необхідне зазначити, що ризиком у кримінальному провадженні є небажані для провадження наслідки дій підозрюваного, спрямовані на створення перешкод кримінальному провадженню. Ризик стає реальним через невизначеність поведінки особи у певній ситуації, яку (поведінку) неможливо достеменно передбачити. Таким чином, у контексті кримінального провадження ризиком неправомірної процесуальної поведінки підозрюваного слід вважати таку поведінку цієї особи, настання якої характеризується високим ступенем ймовірності.
Згідно зі ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, у тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
Оцінюючи особу підозрюваного та обставини вчинення тяжких кримінальних правопорушень, у яких він підозрюється, слідча суддя погоджується з доводами сторони обвинувачення, що наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а тому є підстави для продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді застави в частині продовження строку дії покладених на підозрюваного обов'язків, з огляду наявності обґрунтованої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень та ризиків.
Оцінюючи ризик переховування ОСОБА_4 від органу досудового засідання та/або суду з позиції практики Європейського суду з захисту прав людини, слід зазначити, що вивченням даних про особу підозрюваного встановлено, що він раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, одружений, має на утриманні двох малолітніх дітей, має постійне місце проживання та місце роботи.
У разі визнання винуватим у вчиненні інкримінованого злочину ОСОБА_7 загрожує покарання у виді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, яке відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, що може стимулювати підозрюваного до втечі, у тому числі - з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений злочин підозрюваний може незаконно перетнути державний кордон України.
Відповідно до позиції ЄСПЛ, викладеною у рішенні по справі «Ilijkov v. Bulgaria» від 26.06.2001 (§ 80, заява № 33977/96), за якою суворість можливого вироку є відповідним елементом в оцінці ризику ухилення, а погляд на серйозність обвинувачення проти заявника дає уповноваженим органам можливість обґрунтовано вважати, що такий початковий ризик був встановлений, та у рішенні ЄСПЛ по справі «Пунцельт проти Чехії» («Punzelt v. Czech Republic») № 31315/96 від 25.04.2000, § 76, відповідно до якого при оцінці ризику переховування від правосуддя може братися до уваги (поряд з іншими обставинами) і загроза відносно суворого покарання.
Отже, зазначена обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування чи суду. Це твердження узгоджується із позицією Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» та «Бессієв проти Молдови», в яких зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування. Серйозність покарання є релевантною обставиною в оцінці ризику того, що підозрюваний може втекти.
Отже, слідча суддя вважає, що є достатня вірогідність того, що під важкістю відповідальності підозрюваний може переховуватися від органів слідства та суду, а отже, наявний ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КК України.
Про неможливість запобігти ризику, передбаченому п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України - незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні шляхом їх переконання, залякування чи схиляння їх до зміни, наданих ними показань, узгодження своїх показань з показаннями вказаних осіб, свідчить той факт, що з урахуванням принципу безпосередності дослідження показань, речей і документів (ст. 23 КПК України) такі ще судом не допитані та надані ними під час досудового розслідування показання не можуть лягти в основу обвинувального вироку відносно нього.
Окрім цього, ОСОБА_8 являється особою, на котру ОСОБА_4 , усвідомлюючи тяжкість покарання, яке настане у разі доведення його вини у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення може здійснювати тиск, з метою змусити змінити надані в ході проведення досудового розслідування покази з метою уникнення покарання.
Таким чином, у судовому засіданні підтверджується наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 2 ч.1 ст.177 КПК України.
Слідча суддя вважає, що сторона обвинувачення у повному обсязі довела існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Таким чином, враховуючи наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а також наявність вищенаведених ризиків, з метою забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 своїх обов'язків, підозрюваному доцільно продовжити строк дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, оскільки шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів неможливо запобігти вищенаведеним ризикам.
Враховуючи викладені вище обставини, слідча суддя погоджується, що менш суворі запобіжні заходи, у тому числі особиста порука чи особисте зобов'язання, не зможуть забезпечити уникнення ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, та виконання покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Згідно з положеннями ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, що можуть бути покладені на підозрюваного при застосуванні запобіжного заходу, та які передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, можуть бути обрані на строк не більше двох місяців. Однак, у разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України.
Тому, з урахуванням обставин справи та долучених до матеріалів клопотання письмових документів, враховуючи те, що заявлені ризики на даний час не зменшились, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання слідчого задовольнити та продовжити ОСОБА_4 строк дії обов'язків, передбачених ст. 194 КК України, на шістдесят днів.
Керуючись ст. ст. 182,183,194,199 КПК України слідча суддя -
1. Клопотання задовольнити.
2. Продовжити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України,покладених на останнього ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 27.06.2025, на шістдесят днів, тобто до 20.10.2025, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора, в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого судді або суду на першу вимогу;
- не відлучатися з території Львівської області, без дозволу слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого суддю або суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування із свідками у кримінальному провадженні, зокрема з ОСОБА_8 ;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
3. Попередити підозрюваного, що у разі невиконання покладених, згідно з ухвалою слідчого судді, обов'язків, до нього може бути застосований більш жорстокий запобіжний захід та/або накладене грошове стягнення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст цієї ухвали проголошений 22.08.2025 о 13:45 год.
Слідча суддя ОСОБА_10