Справи № 333/4928/25
3/333/1962/25
№ 333/4930/25
3/333/1963/25
№ 333/4931/25
3/333/1964/25
№ 333/4932/25
3/333/1965/25
№ 333/4933/25
3/333/1966/25
№ 333/5434/25
3/333/2164/25
«19» серпня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Ковальова Ю.В., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з УПП в Запорізькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.ч. 5 ст. 126, ч.ч.ч. 3 ст. 130, ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
21.05.2025 р. о 22 год. 54 хв. ОСОБА_1 по вул. Чумаченка, 34 в м. Запоріжжя, будучи особою, притягнутою до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КуПАП 26.05.2024, та який постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 10.11.2023 позбавлений права керування транспортними засобами на 5 років, керував автомобілем Ford Transit д/н НОМЕР_1 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім того, 21.05.2025 р. о 22 год. 54 хв. ОСОБА_1 , будучи особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, знаходячись в м. Запоріжжя по вул. Чумаченка, 34, керував автомобілем Ford Transit д/н НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився у встановленому законодавством порядку, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 130 КУпАП.
Крім того, 21.05.2025 р. о 22 год. 54 хв. ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 34, перебуваючи в громадському місці, виражався нецензурною лайкою, чим порушив громадський порядок та спокій громадян, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Крім того, 22.05.2025 р. о 15 год. 35 хв. ОСОБА_1 по вул. Чумаченка, 45 в м. Запоріжжя, будучи особою, притягнутою до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КуПАП 26.05.2024, та який постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 10.11.2023 позбавлений права керування транспортними засобами на 5 років, керував автомобілем Ford Transit д/н НОМЕР_1 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім того, 22.05.2025 р. о 15 год. 35 хв. ОСОБА_1 , будучи особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, знаходячись в м. Запоріжжя по вул. Чумаченка, 45, керував автомобілем Ford Transit д/н НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці ока, що не реагують на світло; поведінка, що не відповідає обстановці; порушення мови. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився у встановленому законодавством порядку, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 130 КУпАП.
Крім того, 07.06.2025 р. о 13 год. 20 хв. ОСОБА_1 , будучи особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, знаходячись в м. Запоріжжя по вул. Ситова, 13а, керував автомобілем Ford Transit д/н НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці ока, що не реагують на світло; поведінка, що не відповідає обстановці; виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився у встановленому законодавством порядку, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 не з'явився до судового засідання, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Крім того, постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 30 червня 2025 року, 30 червня 2025 року ОСОБА_1 піддавався приводу. Постанову суду не виконано.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі "Пономарьов проти України" наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі "Смірнов проти України", згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема "Юніон Аліментаріа проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках, коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, якщо таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.
Водночас ЄСПЛ зазначає у п.35 вказаного вище рішення, що праву особи на справедливий і публічний розгляд її справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження .
Відповідно до вимог ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 44, ст.ст. 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, ч. 3 ст. 178, ст.ст. 185, 185-1, ст.ст. 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Враховуючи положення ст. 268 КУпАП та прецедентну практику ЄСПЛ, оскільки ОСОБА_1 був обізнаним, що відносно нього складено протоколи в тому числі за ст.. 173 КУпАП, який направлено до суду, клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду не направляв та не цікавився про стан відомого йому провадження, суд вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 в тому числі за ст.. 173 КУпАП.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Факт скоєння ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 5 ст. 126, ч.ч.ч. 3 ст. 130, ст.173 КУпАП підтверджується наступними доказами:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 337831, серії ЕПР1 № 337824, серії АА № 339576 від 21.05.2025 року; серії ЕПР1 № 338464, серії ЕПР1 № 338460 від 22.05.2025 року; серії ЕПР1 № 354267 від 07.06.2025 року;
- рапортами інспекторів поліції УПП в Запорізькій області ДПП;
- постановою серії ЕНА № 2243086 від 26.05.2024 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі за ч.4 ст.126 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 20400 грн.;
- направленням на огляд з метою встановлення стану сп'яніння від 21.05.2025, 22.05.2025, 07.06.2025;
- протоколом про адміністративне затримання від 21.05.2024;
- відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, долученим до матеріалів справи.
Відповідно до ч.5 ст.126 КУпАП відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Таким чином, винуватість ОСОБА_1 в повторному протягом року керуванні транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом доведена, в зв'язку з чим він підлягає адміністративному стягненню за ч.5 ст. 126 КУпАП.
Також, у діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення,передбаченого ст. 173 КУпАП, згідно якої передбачена адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Крім того, постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 30.09.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.130 КУпАП ( за епізод 26.05.2024) та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 51000 гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 10 років; постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 27.02.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.130, ч.5 ст. 126 КУпАП ( за епізод 26.12.2024) та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 51000 гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 10 років.
Частиною третьою статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а саме: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 5 ст. 126, ч.ч.ч. 3 ст. 130, ст.173 КУпАП доведена, в зв'язку з чим він підлягає адміністративному стягненню за ч.3 ст. 130 КУпАП.
Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила декілька адміністративних правопорушень, справи за якими одночасно розглядаються одним й тим самим органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції статті, встановленої за більш суворе порушення з числа скоєних. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність об'єднання в одне провадження справ про адміністративні правопорушення № 333/4928/25 (3/333/1962/25), № 333/4930/25 (3/333/1963/25), № 333/4931/25 (3/333/1964/25), № 333/4932/25 (3/333/1965/25), № 333/4933/25 (3/333/1966/25), № 333/5434/25 (3/333/2164/25), в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру 333/4928/25 (3/333/1962/25) та розглядати вказані справи одночасно.
При визначенні виду й міри адміністративного стягнення, згідно ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.
З огляду на ступінь суспільної небезпеки вчинених правопорушень, особу правопорушника та інші обставини у справі, вважаю можливим призначити йому адміністративне стягнення, встановлене за більш суворе порушення з числа скоєних, у рамках санкції статті 130 КУпАП у вигляді штрафу.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з правопорушника також підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 1224, 124, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
постановила:
Об'єднати в одне провадження адміністративну справу № 333/4928/25 (3/333/1962/25) відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 130 КУпАП, адміністративну справу № 333/4930/25 (3/333/1963/25) відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП, № 333/4931/25 (3/333/1964/25) відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст. 126 КУпАП, адміністративну справу № 333/4932/25 (3/333/1965/25) відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, № 333/4933/25 (3/333/1966/25) відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, адміністративну справу № 333/5434/25 (3/333/2164/25) відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП, в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру № 333/4928/25 (3/333/1962/25).
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 5 ст. 126, ч.ч.ч. 3 ст. 130, ст.173 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 000 /п'ятдесят однієї тисячі/ гривень 00 копійок на користь держави з позбавленням права керуванням транспортними засобами на строк 10 /десять/ років.
Платіжні реквізити для сплати адміністративного штрафу у адміністративній справі №333/4928/25:
Отримувач: ГУК у Зап.обл/Запорізька обл/21081300
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Номер рахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001
Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі)
Відповідно до вимог ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605/ шістсот п'ять/ гривень 60 копійок.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору у адміністративній справі №333/4928/25:
Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ю.В. Ковальова