Справа №333/5407/25
Провадження №3/333/2142/25
Іменем України
21 серпня 2025 року м.Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м.Запоріжжя Тучков С.С., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, -
09 червня 2025 року, о 22-15 годині, по вул.Митрополита Шептицького, 58, у м.Запоріжжя, водій ОСОБА_1 , керував електричним скутером MAXXTER, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820, результат позитивний - 0,33 проміле, тест №2693, з результатом згоден, чим порушив вимоги п.2.9 Правил дорожнього руху України. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом паркування електричного скутера без порушень Правил дорожнього руху України, про повторність попереджений.
Крім того, 09 червня 2025 року, о 22-15 годині, по вул.Митрополита Шептицького, 58, у м.Запоріжжя, водій ОСОБА_1 , керував електричним скутером MAXXTER, будучи позбавлений права керування таким транспортним засобом, чим порушив п.2.1.а Правил дорожнього руху - керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року, а саме 05.08.2024 року постановою серії ЕНА №2763820 ОСОБА_1 було притягнуто до відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час, дату і місце слухання справи повідомлявся судом своєчасно і належним чином. З протоколів про адміністративні правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 було повідомлено про складання відносно нього протоколів, а також про місце розгляду справи у Комунарському районному суді м.Запоріжжя. Крім того, на адресу проживання ОСОБА_1 , яка вказана в протоколі про адміністративне правопорушення, судом направлялись судові повістки про виклик у судові засіданні. Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Суд використав усі процесуальні можливості щодо повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про час і місце розгляду справи. Таким чином, суд, враховуючи дотримання розумних строків розгляду даної справи, вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджена дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколами про адміністративне правопорушення;
- карткою обліку адміністративного правопорушення;
- постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №2763820 від 05.08.2024 року, згідно з якою встановлено, що ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 ;
- довідкою бази даних ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України», з якої встановлено, що ОСОБА_1 має повторність за ст.126 КУпАП, оскільки постановою серії ЕНА №2763820 від 05.08.2024 року ОСОБА_1 було притягнуто до відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу Alcotest Drager 6820, відповідно до якого результат позитивний - 0,33 проміле, ОСОБА_1 з результатом згоден, про що свідчить його особистий підпис в акті;
- довідкою бази даних ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України», з якої встановлено, що ОСОБА_1 має повторність за ст.130 КУпАП, оскільки постановою Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 20.11.2024 року по справі №333/7209/24 і постановою Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 29.05.2025 року по справі №333/2673/25 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП;
- зведеною таблицею системи «Адмінпрактика» щодо порушень, вчинених ОСОБА_1 ;
- відеозаписами, доданими до матеріалів справ про адміністративні правопорушення.
Згідно з п.1.10 Розділу 1 Правил дорожнього руху України транспортний засіб - це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.
Даний термін охоплює всі види транспортних засобів, які можуть рухатися дорогами загального користування. Транспортні засоби поділяють на механічні та немеханічні. До немеханічних транспортних засобів належать ті, які призначені для руху в складі з механічним транспортним засобом (причепи, напівпричепи) або приводяться у рух за допомогою мускульної сили людей (велосипеди тощо).
Відповідно до п.1.10 Розділу 1 Правил дорожнього руху України, механічний транспортний засіб - транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.
Таким чином, Правилами дорожнього руху України розмежовані поняття «механічний транспортний засіб» та «транспортний засіб» та різниця між цими поняттями полягає у наявності двигуна внутрішнього згорання, а також потужності електродвигуна. Отже, транспортний засіб з електродвигуном вважається механічним за умови, що потужність двигуна більша ніж 3 кВт. У зворотному випадку транспортний засіб не буде вважатись механічним, однак все ж таки залишатиметься транспортним засобом.
Згідно з п. 2.13 Правил дорожнього руху України мопеди, моторолери, скутери та інші транспортні засоби відносяться до певної категорії. Так, до категорії А1 належать мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт.
У Правилах дорожнього руху України відсутнє визначення скутер або електроскутер, разом з тим, аналізуючи визначення «транспортний засіб», можна дійти висновку, що скутер відповідає поняттю «транспортний засіб», оскільки призначений для перевезення людей.
Постановою Верховного Суду від 15 березня 2023 року у справі № 127/5920/22 визначено, що використання електросамоката чи іншого подібного засобу (моноколеса, сеґвея тощо) для переміщення особи як учасника дорожнього руху є джерелом підвищеної небезпеки в розумінні статті 1187 ЦК України, якщо в конкретному випадку такий засіб приводився в рух за допомогою встановленого на ньому електричного двигуна.
Електричний скутер, яким керував ОСОБА_1 належить до транспортних засобів в розумінні п.1.10 Правил дорожнього руху України, а особа, яка ним керує є водієм транспортного засобу на якого поширюються обов'язки, визначені вказаними Правилами.
Частиною 5 статті 126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті. Відповідно до ст.35 КУпАП, повторним визнається вчинене особою протягом року однорідного правопорушення, за яке її вже було піддано адміністративному стягненню.
У вказаній справі ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення 09.06.2025 року, тобто після вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.126 КУпАП, за яке його було піддано адміністративному стягненню відповідно до постанови ЕНА №2763820 від 05.08.2024 року.
Таким чином, відповідно до ст.35 КупАП, у діях ОСОБА_1 наявна кваліфікуюча ознака повторності, а відтак склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Також суд вбачає доведеним, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9 Правил дорожнього руху України.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, - керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, вчинене повторно протягом року, склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, - керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.
Санкція ч.3 ст.130 КУпАП передбачає конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, а санкція ч.5 ст.126 КУпАП передбачає оплатне вилучення транспортного засобу.
Згідно зі ст.29 КУпАП конфіскований може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника.
Відповідно до ст.28 КУпАП оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в його примусовому вилученні за рішенням суду і наступній реалізації з передачею вирученої суми колишньому власникові з відрахуванням витрат по реалізації вилученого предмета. Порядок застосування оплатного вилучення і види предметів, які підлягають вилученню, встановлюються цим Кодексом та іншими законами України. Як вбачається з роз'яснень, що містяться у п.28 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року №14, адміністративне стягнення, у виді оплатного вилучення транспортного засобу, не можна накладати на особу, яка вчинила відповідне правопорушення, керуючи транспортним засобом, що належить іншій особі.
Матеріали справи не містять відомостей про те, що електричний скутер MAXXTER належить на праві власності ОСОБА_1 , у зв'язку з чим застосувати конфіскацію або оплатне вилучення транспортного засобу неможливо.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, ст.ст.7, 33, 40-1, 247, 283, 284 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір»,суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одну тисячу) гривень 00 копійок (Отримувач: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку (IBAN) UA708999980313000149000008001; Код класифікації доходів бюджету 21081300, адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху), без конфіскації транспортного засобу, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), рахунок (IBAN): №UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір (Державна судова адміністрація України).
Роз'яснити особі, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, що у разі несплати штрафу в установлений ст.307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст.308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного суду
м.Запоріжжя С.С. Тучков