465/4980/25
3/465/2310/25
іменем України
21.08.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Коліщук З. М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
встановив:
ОСОБА_1 всупереч вимогам ст. 17 Закону порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Звіт) за III квартал 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 212-21 КУПАП. Місце вчинення правопорушення - вул. Сахарова, б.42, м. Львів.
У судові засідання, призначені на 25.06.2025, 10.07.2025, 05.08.2025 та 21.08.2025 ОСОБА_1 не з'явився, належним чином, неодноразово повідомлявся про час та місце розгляду справи шляхом направлення судових повісток поштою, за допомогою підсистеми "Електронний суд" а також повідомленням розміщеним на сайті "Судова влада", не з'явився. Заяв та клопотань на адресу суду не подавав.
Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) встановлює, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Окрім цього, у відповідності до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», частини 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд зазначає, що праву особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження.
Заборона зловживання правом знайшла своє закріплення у статті 17 Конвенції, згідно якої жодне з положень Конвенції не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю або вчиняти будь-яку дію, спрямовану на скасування будь-яких прав і свобод, визнаних цією Конвенцією, або на їх обмеження в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції.
Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до Глави 21 КУпАП України особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, зобов'язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, положенням ч. 2 ст. 268 КУпАП визначено вичерпний перелік категорій справ, коли присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 212-21 КУпАП, у зазначений виключний перелік не входить.
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 був повідомлений НАЗК про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, не вжив заходів для явки до суду, його поведінку суд вважає свідомим затягуванням розгляду справи.
Крім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Дослідивши матеріали справи, судом вжито усіх необхідних заходів для повного та всебічного з'ясування обставин справи, підстав для скерування справи для додаткового оформлення суддя не вбачає та вважає, що судом були застосовані всі можливі заходи, передбачені законодавством, для забезпечення доказів у справі і їх витребуванні, враховуючи вимоги ст.6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, згідно якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також враховуючи тривалий розгляд справи та закінчення строків притягнення до адміністративної відповідальності, вважає, що слід вирішити справу в межах тих доказів, які були надані до протоколу про адміністративне правопорушення.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст.245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Згідно ст. 280 цього Кодексу орган(посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтями 251 та 252 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі Закон) політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції (ч.10 ст. 17 Закону).
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру обов?язково включає зокрема розділ: «Внески та інші надходження за звітний період», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу).
Пунктом 1 ч. 3-4 ст. 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.
Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах ( за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Згідно з наказом Національного агентства від 28.05.2020 N? 225/20 «Про визначення термінів, що вживаються у Законі України «Про політичні партії в Україні» та законодавстві України про вибори», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2020 за N? 513/34796:
спонсорство - добровільне надання фізичною або юридичною особою матеріальної, фінансової, організаційної та іншої підтримки у проведенні заходів чи здійсненні іншої діяльності на підтримку політичної партії, її місцевої організації;
треті особи - фізичні або юридичні особи, які від власного імені, за рахунок власних коштів, а також незалежно від наявності або відсутності згоди політичної партії надають добровільну матеріальну, фінансову, організаційну чи іншу підтримку політичній партії, її місцевій організації.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІ та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, виграти і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 N? 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за N? 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченої Реєстром відповідно до Закону.
З протоколу З'їзду політичної партії «Об?єднання «Самопоміч» вбачається, що 27 липня 2024 року в приміщенні готелю «RIUS» за адресою: вул. Гнатюка, 12, м. Львів проводився ХХІІ З?їзд політичної партії «Об?єднання «Самопоміч».
Зі звіту Партії вбачається про відсутність відомостей щодо витрат, пов?язаних з оплатою послуг готелю «RIUS» (оренди залу, організації каво-перерв, бізнес-ланчу, фуршету, розміщення делегатів тощо).
З відповіді від 11.03.2025 N? 1-11/03/25 на запит Національного агентства вбачається, що при поданні Звіту Партії помилково не вказано внесок здійснений на користь Партії ОСОБА_2 у вигляді оплати заходів з проведення З?їзду Партії в сумі 1 800,00 гривень.
Відповідно до листа Товариства з обмеженою відповідальністю «РІУС» (ідентифікаційний код 38928956) від 12.03.2025 N? 12-03 на запит Національного агентства ТзОВ «РІУС» підтвердило факт отримання оплати від ОСОБА_3 у сумі 1 800,00 грн за послуги користування конференц-залом для проведення заходу Партії у готелі «RIUS».
Згідно з Висновком про результати перевірки Звіту Партії за II квартал 2024 року від 26.03.2025 N? 2038 затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.03.2025 N? 80/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог ч. 25 ст. 17 Закону, встановлено неповноту інформації, що полягає у не відображенні у Звіті відомостей про спонсорський внесок ОСОБА_2 на підтримку партії у вигляді оплати за користування конференц-залом для проведення З'їзду Партії.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Кущинському Вячеславу Олександровичу надано повноваження діяти як представник Партії та вчиняти дії від імені юридичної особи.
Листом від 14.07.2021 N? 4 (вх. від 14.07.2021 N? 07/56835/21) Партія надала інформацію для забезпечення доступу до персонального електронного кабінету політичної Партії у Єдиному державному реєстрі звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру та надала відомості про голову виконавчого комітету полігичної партії «Об?єднання «Самопоміч» ОСОБА_1 .
Відповідно до рішення політичної Ради Партії від 19.10.2019 N? 283 ОСОБА_1 обрано Головою Виконавчого комітету політичної партії «Об?єднання «Самопоміч».
Крім того, розділом 4 п. 4.4. п.п. 4.4.7 Статуту Партії (нова редакція) передбачено, що до компетенції Голови Виконавчого комітету партії належить, зокрема: підписання документів та вчинення дій від імені Партії без довіреності; підписання фінансової документації та звітності Партії.
Відповідно до рішення політичної ради Партії від 25.07.2024 визначено уповноваженою особою на підписання звітів Партії за III-IV квартали 2024 року та за І квартал 2025 року - голову виконавчого комітету Партії ОСОБА_1 .
Таким чином, системний аналіз вказаних нормативних актів вказує на те, що саме на ОСОБА_1 , покладено обов'язок заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а тому він є суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Згідно з ст. 19 Закону, а також приписами ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб?єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУПАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
У контексті наведеного суд звертає увагу на те, що, згідно ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогост.212-21КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 50-33/976 від 28 травня 2025 року та іншими документами, що є у справі.
На неодноразові виклики НАЗК для дачі пояснень та складання адміністративного протоколу ОСОБА_1 не з'явився та про причини неявки не повідомив.
Даний протокол відповідає положенням ст. 256 КУпАП.
Будь-яких доказів, що спростовують дані, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 не надав.
При розгляді справи встановлено, що Звіт Партії за III квартал 2024 року подано до Національного агентства через Реєстр 31.01.2025 15:33 (унікальний ідентифікатор Звіту - be76bcb0-dfd7-11ef-a9cb-с3967e5еc0cа) та підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа уповноважена особа Партії порушила порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУПАП.
Так, під час розгляду даної справи встановлено, що дане порушення зафіксоване у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІІ квартал 2024 року від 26.03.2025 № 2038, затверджених наказом НАЗК від 26.03.2025 № 80/25, тобто є днем виявлення даного адміністративного правопорушення, а днем вчинення дата підписання Звіту шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису, а саме 31.01.2025.
Вказане правопорушення не є триваючим і такий протокол складений у межах строку притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності,за відсутності будь-яких істотних суперечностей ,суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21КУпАП повністю доведена.
При виборі виду стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, яка доведена повністю, а тому суд дійшов висновку, що необхідно накласти на нього стягнення в межах санкції статті КУпАП, що передбачає відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, яке є необхідне і достатнє для попередження нових правопорушень.
Згідно з ч.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Керуючись ст. 283, 284 КУпАП,
постановив:
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого 212-21 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постановине пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст.ст. 307,308 Кодексу України про адміністративні правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Коліщук З. М.