Постанова від 21.08.2025 по справі 200/5709/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року справа №200/5709/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі № 200/5709/24 (головуючий І інстанції Стойка В.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив: визнати дії Відповідача неправомірними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.10.2023 врахувавши період з 09.10.2004 по 15.07.2014 до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, р.1, п.а-в ), ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в розмірі, визначеному ст. 8 Закону України Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 16.10.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008, із врахуванням раніше виплаченої пенсії.

В обґрунтування позову зазначено, що 16.10.2023 позивач звернувся до органів ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, а саме: просив врахувати період роботи з 09.10.2004 по 31.01.2013 до пільгового стажу роботи за провідними професіями та застосувати ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці» при визначенні розміру пенсії.

Проте заява задоволена не була, спірний період роботи до стажу за Постановою № 202 не врахований через ненадання позивачем додаткових довідок, що підтверджують пільговість.

Позивач вважає, що вказаний пільговий період праці в достатній мірі підтверджується інформацією з трудової книжки; наголошує, що має право на отримання пенсії з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та просить задовольнити позов.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі № 200/5709/24 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування до пільгового стажу за постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. N 202 періодів праці ОСОБА_1 з 09.10.2004 по 02.09.2013, з 16.09.2013 по 15.07.2014 та незастосування ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці» відносно ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до пільгового стажу за постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. N 202 періоди праці ОСОБА_1 з 09.10.2004 по 02.09.2013 та з 16.09.2013 по 15.07.2014. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з 16.10.2023 року та виплатити ОСОБА_1 недоотриману частину пенсії. В іншій частині позовних вимог, - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Покровськ), з 04.09.2023 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до трудової книжки № НОМЕР_1 вбачається, що позивач:

з 09.10.2004 працював гірничим робітником 3 розряда з повним робочим днем в шахті на ВАТ “Укрвуглебуд»;

з 28.12.2004 переведений учнем прохідника з повним робочим днем в шахті на ВАТ “Укрвуглебуд»;

з 15.03.2005 переведений прохідником 5 розряду з повним робочим днем в шахті на ВАТ “Укрвуглебуд»;

з 01.01.2009 переведений учнем машиніста гірничо-виїмкових машин 5 розряду з повним робочим днем в шахті на ВАТ “Укрвуглебуд»;

з 01.04.2009 переведений машиністом гірничо-виїмкових машин 5 розряду з повним робочим днем в шахті на ВАТ “Укрвуглебуд»;

30.11.2012 звільнений;

01.11.2012 прийнятий машиністом гірничо-виїмкових машин 5 розряду з повним робочим днем в шахті на ТОВ “Красноармійськвугілля»;

02.09.2013 звільнений;

16.09.2013 прийнятий машиністом гірничо-виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем в ПАО “Укрвуглебуд»;

15.07.2014 звільнений.

ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії від 16.10.2023 № 1536 “Перехід на інший вид пенсії». В особистій заяві позивач просив перевести на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та застосувати положення ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Судом встановлено, що заява позивача від 16.10.2023 № 1536 була розглянута відповідачем 2, період роботи з 09.10.2004 по 30.06.2006, з 01.09.2006 по 30.11.2012 у відособленому підрозділі “Укрвуглебуд» враховано до пільгового стажу згідно даних наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування код підстави для обліку спецстажу - ЗПЗ013А1, що передбачає собою зарахування періоду роботою за Списком №1. Положення статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» не застосовано.

В матеріалах справи наявна довідка РС-право.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

На підставі частин першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Як визначено частиною першою статті 24 Закону № 1058-IVстраховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. N 202 (далі - Постанова № 202).

Відповідно до п. І Постанови № 202, до списку робіт і професій відносяться усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Стаття 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлює, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п.п. 1, 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років .

Зі змісту зазначених норм вбачається, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа. У разі, якщо підприємство на якому працювала особа було ліквідовано без правонаступників, підтвердження пільгового стажу здійснюється відповідними комісіями.

Вказаний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 29.09.2021 року по справі № 199/9104/16-а (2-а/199/110/17) (абз. 28, 29).

Щодо незарахування відповідачем 2 періодів з 09.10.2004 по 15.07.2014 до стажу за Постановою № 202.

В період з 09.10.2004 по 15.07.2014, за виключенням періоду 03.09.2013 по 15.09.2013, позивач працював учнем прохідника, прохідником, учнем машиніста гірничо-виїмкових машин, машиністом гірничо-виїмкових машин повний робочій день в шахті тобто на посадах, що передбачені Постановою № 202.

Таким чином суд наголошує, що періоди роботи позивача з 09.10.2004 по 15.07.2014, за виключенням періоду з 03.09.2013 по 15.09.2013 підтверджуються як пільгові відомостями, наявними в трудовій книжці і не потребують підтвердження довідками, а відтак повинні бути враховані відповідно Постанови № 202.

Окрім цього, періоди з 01.08.2006 по 31.08.2006, з 01.02.2013 по 21.07.2014 взагалі відсутні в довідці РС-право, що, враховуючи трудову книжку позивача, є безпідставним.

Відтак, враховуючи виключення періоду з 03.09.2013 по 15.09.2013 із загального спірного періоду, який заявлено в позові, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню частково.

Щодо застосування ст. 8 Закону України Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідно до статті 1 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах за Списком №1, чоловіки - не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Ваховуючи висновки суду щодо необхідності врахування періоду роботи позивача з 09.10.2004 по 15.07.2014, за виключенням періоду 03.09.2013 по 15.09.2013 відповідно норм Постанови № 202 та те, що 10 років 09 місяців 22 дні пільгового стажу обраховано відповідачем 2, суд вважає, що в сукупності ОСОБА_2 має право на застосування ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" при визначенні розміру пенсії.

Відтак позов в цій частині підлягає задоволенню.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі № 200/5709/24 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі № 200/5709/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 21 серпня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В. Сіваченко