Рішення від 21.08.2025 по справі 580/6913/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року справа № 580/6913/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом Заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах Держави до Лисянської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

17.06.2025 Заступник керівника Звенигородської окружної прокуратури (20202, Черкаська обл., м.Звенигородка, вулиця Софії Терещенко, будинок 40А; код ЄДРПОУ 02911119) в інтересах Держави (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Лисянської селищної ради (19301, Черкаська обл., Звенигородський р-н, сел.Лисянкаа, пл. Миру, будинок 27; код ЄДРПОУ 26424996) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності площею 0,5 га за адресою: Черкаська область, Звенигородський район, с.Будище, вул. Миру, 55-А,- яка використовується закладом дошкільної освіти «Ромашка» с.Будище відділу освіти Лисянської селищної ради Черкаської області;

вжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на вказану вище земельну ділянку.

Додатково просив про дату, час та місце розгляду справи повідомити Звенигородську окружну прокуратуру та Черкаську обласну прокуратуру.

Обґрунтовуючи зазначив, що на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні, закладу дошкільної освіти «Ромашка» відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу освіти.

Ухвалою від 23 червня 2025 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Вказану ухвалу суд отримав 23.06.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет.

Відповідач правом подати до суду відзив не скористався про причини суд не повідомив.

Оскільки від сторін не надійшли суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням їх представників, з огляду на відсутність необхідності виклику та допиту свідків та призначення експертизи, суд вирішив справу розглянути без проведення судового засідання та їх виклику (у письмовому провадженні).

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Рішенням від 24.12.2020 №3-8/VІІІ «Про прийняття дошкільної дитячої установи «Ромашка» в с. Будище у комунальну власність Лисянської селищної ради та передачу в оперативне управління з правом балансоутримування відділу освіти Лисянської селищної ради» відповідач вирішив:

1. прийняти безоплатно із власності Будищенської сільської ради у комунальну власність Лисянської селищної ради дошкільну дитячу установу «Ромашка» в с. Будище (код ЄДРПОУ 39589331) та передати в оперативне управління відділу освіти Лисянської селищної ради з наявною штатною чисельністю, майном та усіма правами та обов'язками;

2. балансоутримувачем прийнятого майна, згідно п.1 визначити - Відділ освіти Лисянської селищної ради пл. Миру ЗО, смт. Лисянка, Звенигородський район, Черкаська область, ідентифікаційний код - 43365475;

3. передати в оперативне управління комунальне майно (комплекс, будинки, основні засоби, нерухоме майно, необоротні матеріальні активи, виробничі запаси) дошкільної дитячої установи «Ромашка» в с. Будище на баланс відділу освіти Лисянської селищної ради.

Позивач установив, що засновником дошкільної навчальної установи «Ромашка» є відповідач, що підтверджується даними офіційного веб сайту Лисянської селищної ради, Єдиної державної електронної бази з питань освіти, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до п.1.1 Статуту заклад дошкільної освіти «Ромашка» с. Будище відділу освіти Лисянської селищної ради Черкаської області (Код ЄДРПОУ 39589331) створений згідно з чинним законодавством України та перебуває у комунальній власності Лисянської об'єднаної територіальної громади Звенигородського району Черкаської області, управління від імені якої здійснює від діл освіти Лисянської селищної ради.

Згідно з п.1.2 Статуту заклад дошкільної освіти «Ромашка» с. Будище відділу освіти Лисянської селищної ради Черкаської області є правонаступником дошкільної навчальної установи «Ромашка».

Пунктом 1.3 Статуту визначено, що заклад дошкільної освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Положенням про дошкільний навчальний заклад України (далі - Положення), затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року № 305, рішеннями сесії Лисянської селищної ради, рішеннями виконавчого комітету Лисянської селищної ради, розпорядженнями селищного голови, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.

Відповідно до п.1.16 Статуту заклад дошкільної освіти від свого імені виступає у господарських, цивільних та адміністративних правовідносинах з юридичними та фізичними особами, набуває майнових прав та несе обов'язки, виступає позивачем та відповідачем у судах, несе відповідальність за результатами своєї діяльності.

Підпунктом 8.1 Статуту визначено, що управління закладом дошкільної освіти в межах наданих повноважень здійснює засновник - відповідач.

Згідно з інформацією із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо земельної ділянки за адресою: вул. Миру, 55-А, с. Будище, Звенигородського району Черкаської області відсутні відомості про державну реєстрацію права власності.

Листом від 10.01.2025 №22/17 відповідач повідомив, що правовстановлюючі документи на вказану вище земельну ділянку на даний час не виготовлені.

Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №10-23-0.21- 8953/2-24 від 27.12.2024 правовстановлюючі документи на вказану вище земельну ділянку у Відділі №2 відсутні.

Окрім того, листом від 08.05.2025 №317/17 відповідач повідомив, що земельна ділянка не сформована та кадастрового номера не має, а також правовстановлюючі документи на неї на даний час не виготовлені.

Використання вказаної вище земельної ділянки без оформлення відповідних правовстановлюючих документів зумовили звернення позивача до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти відповідно до п.1 ч.1 ст.80 Закону України від 05.09.2017 №2145-VIII «Про освіту» (далі - Закон №2145-VIII) належать нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо.

Матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти згідно з ч.1 ст.38 Закону України від 11.07.2001 №2628-ІІІ «Про дошкільну освіту» включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 2 ст. 80 Закону №2145-VIII визначено, що порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

На підставі ч.1 ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з п. «а» ч.2 ст.92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч.1 ст.125 ЗК України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою.

Частиною 1 ст.5 Закону №1952-IV встановлено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

Отже, речові права на нерухоме майно підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтею 12 ЗК України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпоряджання землями комунальної власності територіальних громад.

Частиною 1 ст.116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб згідно з ч.1 ст.122 ЗК України.

Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до підп.1 п. а ч.1 ст.32 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, молодіжними центрами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Проаналізувавши зазначене суд дійшов висновку, що прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об'єкти комунальної власності є обов'язком відповідача.

Розпорядником вказаної вище земельної ділянки є відповідач. Земельна ділянка під вказаним вище дошкільним закладом всупереч вимог законодавства використовуються без оформлення відповідних правовстановлюючих документів.

З огляду на визначену Законом №1952-IV обов'язкову реєстрацію речових прав та надані відповідачу Законом №280/97-ВР повноваження, бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,5 га за адресою: АДРЕСА_1 ,- яка використовується закладом дошкільної освіти «Ромашка» с.Будище відділу освіти Лисянської селищної ради Черкаської області - не відповідає закону.

Відсутність заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на вказану вище земельну ділянку свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що, зважаючи на цільове призначення такого об'єкту, порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови функціонування та розвитку.

Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст.1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п.1 ч.6 ст.23 вказаного Закону).

Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу содових витрат.

Керуючись ст.ст.6, 14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури (20202, Черкаська обл., м.Звенигородка, вулиця Софії Терещенко, будинок 40А; код ЄДРПОУ 02911119) в інтересах Держави задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Лисянської селищної ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,5 га за адресою: АДРЕСА_1 ,- яка використовується закладом дошкільної освіти «Ромашка» с.Будище відділу освіти Лисянської селищної ради Черкаської області.

Зобов'язати Лисянську селищну раду (19301, Черкаська обл., Звенигородський р-н, сел.Лисянкаа, пл. Миру, будинок 27; код ЄДРПОУ 26424996) вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,5 га за адресою: АДРЕСА_1 ,- яка використовується закладом дошкільної освіти «Ромашка» с.Будище відділу освіти Лисянської селищної ради Черкаської області.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення постановлене, складене у повному обсязі та підписане 21.08.2025.