Рішення від 21.08.2025 по справі 460/10618/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 рокум. Рівне№460/10618/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Максимчука О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

1. Стислий виклад позицій учасників справи.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду (далі - суд) з вказаним адміністративним позовом (позовною заявою) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо неправильного нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 лютого 2008 року по 22 вересня 2016 року, із встановленням іншого базового місяця аніж січень 2008 року та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з період з 01 лютого 2008 року по 22 вересня 2016 року із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням виплачених сум.

Позовна заява обґрунтована тим, що позивач проходив військову службу у Військової частини НОМЕР_1 . Зазначає, що відповідач протиправно нарахував та виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 лютого 2008 року по 22 вересня 2016 року із встановленням іншого базового місяця аніж січень 2008 року. Вважає такі дії відповідача протиправними, тому з метою відновлення порушених прав, звернувся до суду із цим позовом та просив позов задовольнити повністю.

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву та у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, подав свій відзив до суду, де в обгрунтування заперечень на позовну заяву зазначає, що відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 базовим місяцем вважається місяць підвищення грошового доходу. У разі підвищення заробітної плати (грошового забезпечення) з урахуванням індексу споживчих цін базовий місяць змінюється на місяць такого підвищення». Відповідач зауважує, що базовий місяць змінюється кожного разу при підвищенні грошового забезпечення, а тому застосування січня 2008 року як незмінного базового місяця впродовж усього періоду з 2008 по 2016 рік є юридично необґрунтованим і суперечить нормативним актам. Позивач фактично вимагає, щоб протягом майже 9 років (з лютого 2008 по вересень 2016) при здійсненні індексації використовувався лише один базовий місяць - січень 2008 року. Такий підхід суперечить законодавству та ігнорує реальну зміну окладів, яка мала місце у Збройних Силах України у цей період. За таких обставин і наведеного правового регулювання військова частина НОМЕР_1 вважає, що при обчисленні індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.02.2016 року по 22.09.2016 не допустила порушення прав та інтересів позивача, а тому підстав для задоволення позову немає.

2. Заяви, клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.

Позовна заява подана до суду позивачем 20.06.2025 у паперовій формі безпосередньо через канцелярію суду, надійшла до суду і була зареєстрована в автоматизованій системі діловодства суду 20.06.2025.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2025визначено суддю Максимчука О.О. головуючим суддею (суддею-доповідачем) з розгляду справи за вказаною позовною заявою.

Ухвалою від 23.06.2025 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду і відкрив провадження в адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановив учасникам справи строки на подання заяв по суті спору.

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву та у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, подав 07.07.2025 свій відзив до суду.

На момент розгляду справи по суті і ухвалення судом цього рішення інші заяви, клопотання від учасників справи до суду не надійшли, а також суд не здійснював інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).

З урахуванням вимог частини 4 статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

3. Встановлені судом обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши наявні у справі матеріали, з'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх позовні вимоги і заперечення, дослідивши подані сторонами письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, що враховані судом при вирішення спору по суті.

ОСОБА_1 в спірному періоді з 01.02.2016 по 22.09.2016 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , що не є спірним.

Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) №51 від 22.09.2016 - з 22.09.2016 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Позивач 12.12.2024 звернувся до відповідача із заявою щодо виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2016 по 22.09.2016 та вказати, який базовий місяць при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення був встановлений.

У відповідь на звернення позивача, відповідач листом від 14.01.2025 №3/53 повідомив, що ОСОБА_1 під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 індексація грошового забезпечення за період з січня 2006 року по вересень 2016 року розраховувалась з урахуванням базових місяців - червень 2003 року, квітень 2007 року (підвищення % премії), серпень 2007 року (зміна вислуги років), січень 2008 року (підвищення посадового окладу), липень 2012 року (зміна вислуги років), квітень 2013 року (щомісячна додаткова винагорода 20%), вересень 2013 року (щомісячна додаткова винагорода 40%), січень 2014 року (щомісячна додаткова винагорода 60%) та березень 2014 року (надбавка за таємність 15%).

Не погодившись з такими діями відповідача щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 лютого 2008 року по 22 вересня 2016 року із встановленням іншого базового місяця аніж січень 2008 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Отже у цій справі, яка розглядається судом, предметом спору є дії відповідача щодо неправильного нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 лютого 2008 року по 22 вересня 2016 року із встановленням іншого базового місяця аніж січень 2008 року.

4. Нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та висновки суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1-3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 цього Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статей 4, 6 Закону №1282-ХІІ (в редакції, яка діє з 01.01.2015, а щодо відсоткового значення порогу індексації з 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток (з 01.01.2016 - 103 відсотка).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Правові норми п. 5 Порядку №1078, у редакції пункту, яка діяла до 15.12.2015, передбачали, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Враховуючи положення Порядку №1078 (у редакції до 01.12.2015), місяць, в якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим. У разі підвищення військовослужбовцю грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Якщо відбувається підвищення грошового забезпечення на суму меншу, ніж сума індексації, має бути здійснено підвищення грошового забезпечення та додано суму індексації, визначену з урахуванням суми підвищення грошового забезпечення.

Суд зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 (набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015) було внесено зміни до Порядку №1078, відповідно до яких запроваджено єдині підходи при проведенні індексації грошових доходів населення у разі їх підвищення.

З 01.12.2015 редакція п.5 Порядку №1078 передбачає, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз редакцій норми п. 5 Порядку № 1078 дозволяє дійти висновку, що до грудня 2015 року зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів було визначено як підстава для зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для цілей визначення наявності або відсутності підстав для нарахування індексації.

Отже, до 01.12.2015 будь-яке зростання доходів громадян, в тому числі військовослужбовців, мало наслідком зміну базового місяця для нарахування індексації, який визначався окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.

Таким чином, що стосується періоду з 01.01.2008 по 01.12.2015, то базовий місяць для обрахунку індексації грошового забезпечення визначався залежно від підвищення складових грошового забезпечення.

Проаналізувавши нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивача за цей період, суд установив:

- у 2008 році індексацію грошового забезпечення за січень-березень нараховано та виплачено не було, а за квітень-грудень індексація грошового забезпечення нарахована та виплачена;

- у 2009 році індексацію грошового забезпечення за січень-грудень було нараховано та виплачено;

- у 2010 році індексацію грошового забезпечення за січень-грудень було нараховано та виплачено;

- у 2011 році індексацію грошового забезпечення за січень-грудень було нараховано та виплачено;

- у 2012 році індексацію грошового забезпечення за січень-червень було нараховано та виплачено, а за липень-грудень індексація грошового забезпечення нарахована у фіксованій сумі;

- у 2013 році індексацію грошового забезпечення за квітень-травень нараховано та виплачено не було, а за січень-березень нараховано фіксовану суму індексації;

- у 2014 році індексацію грошового забезпечення за січень-травень нараховано та виплачено не було, а за червень-грудень індексацію грошового забезпечення було нараховано та виплачено;

- у 2015 році індексацію грошового забезпечення за січень-листопад нараховано та виплачено, а за грудень індексацію грошового забезпечення не було нараховано та виплачено.

Базові місяці для індексації грошового забезпечення за вказані роки відповідач обрав наступні: січень 2008 року (підвищення посадового окладу), липень 2012 року (зміна вислуги років), квітень 2013 року (щомісячна додаткова винагорода 20%), вересень 2013 року (щомісячна додаткова винагорода 40%), січень 2014 року (щомісячна додаткова винагорода 60%) та березень 2014 року (надбавка за таємність 15%).

Вказані обставини підтверджуються довідкою про нараховану та виплачену позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2006 по 22.09.2016.

Суд зазначає, що відповідач правильно застосував вказані вище базові місяці для індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2008 до 01.12.2015 у тих місяцях, коли було нарахування індексації грошового забезпечення, оскільки через зміну обов'язкових складових грошового забезпечення у позивача кожного разу змінювався базовий місяць.

Враховуючи, що позовні вимоги позивача щодо неналежного нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з січня 2008 року по грудень 2015 року обґрунтовані саме незастосуванням відповідачем січня 2008 року як базового, то позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем правомірно застосовані базові місяці у вказаному періоді, з урахуванням зростання доходів позивача у визначених місяцях.

Що стосується періоду для проведення індексації з 01.12.2015 по 22.09.2016, то суд зазначає, що починаючи з 01.12.2015 базовим місяцем для проведення індексації грошового забезпечення є той, у якому підвищився посадовий оклад військовослужбовців.

Судом встановлено, що зміна посадових окладів з урахуванням періоду проходження військової служби позивача відбулася 01.01.2008 згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова №1294). Таким чином, базовими місяцями для обчислення індексації за період з 01.12.2015 по 22.09.2016 є січень 2008 року.

Верховний Суд у постановах від 19.05.2022 у справі №200/3859/21 та від 26.01.2022 у справі №400/1118/21 зауважив, що з аналізу пункту 10-2 Порядку №1078 слідує, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Суд звертає увагу на те, що Верховний Суд сформував усталену судову практику відносно повноважень державних органів щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення, яка полягає у тому, що такі не є дискреційними, оскільки законодавцем установлено один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Зазначені висновки Суд виклав у постановах від 29 листопада 2021 року у справі №120/313/20-а, від 26 січня 2022 року у справі №400/1118/21, від 20 квітня 2022 року у справі №420/3593/20, від 09 червня 2022 року у справі № 600/524/21-а.

Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу).

У ході розгляду справи судом встановлено, що з грудня 2015 по травень 2016 року відповідачем протиправно не було нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення. Окрім того судом також встановлено, що відповідно до довідки про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по вересень 2016 року відповідач нарахував та виплатив індексацію грошового забезпечення із застосуванням грудня 2015 року як базового місяця.

Однак, як вище зазначив суд, застосування грудня 2015 року як базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по вересень 2016 є помилковим. Належним базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за цей період є січень 2008 року, з огляду на зміну посадового окладу позивача згідно Постанови №1294.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 22.09.2016 із застосуванням базового місяця грудень 2015 року та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 22.09.2016 із застосуванням базового місяця січня 2008 року, з урахуванням виплачених сум.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, позовну заяву належить задовольнити частково.

5. Розподіл судових витрат.

Приписами пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивача звільнено від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, то ж позивач при зверненні до суду із позовною заявою судовий збір не сплачував, і крім того він не подав до суду доказів понесення ним будь-яких інших судових витрат. А тому у суду відсутні передбачені законом підстави для стягнення на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 22.09.2016 із застосуванням базового місяця грудень 2015 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 22.09.2016 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року та з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 );

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ).

Суддя Олександр МАКСИМЧУК