Справа № 420/5474/25
21 серпня 2025 року м. Одеса
Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ,
- зобов'язати Відповідача внести відомості про визнання мене ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає: АДРЕСА_1 непридатним до військової служби з виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» мене ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до запису у військовому квитку НОМЕР_2 від 02.11.2022 року, а також довідки військово-лікарської комісії № 5907 від 09.11.2022року, з наданням відповідного витягу з Реєстру, що підтверджує внесення відповідних відомостей.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказав, що відповідно до вимог ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», Постанови КМ України №560 від 16.04.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» він своєчасно - 04.06.2024 року оновив свої військово-облікові дані за допомогою системи «Резерв+». Після встановлення додатку «Резерв+» з метою актуалізації відомостей, щодо себе у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», та подальшого внесення у відповідні графи відповідних відомостей, позивач виявив, що система «Оберіг» не містить відомостей, щодо визнання його - ОСОБА_1 , не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до запису у його військовому квитку НОМЕР_2 від 02.11.2022, а також довідки ВЛК №5907 від 09.11.2022.
07.11.2024 та 19.11.2024 року згідно ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» позивач особисто з наданням всіх підтверджуючих документів звернувся до відповідача з проханням внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання його - ОСОБА_1 , непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до запису у військовому квитку НОМЕР_2 від 02.11.2022 року, а також довідки військово-лікарської комісії № 5907 від 09.11.2022року. У зв'язку із відсутністю відповідей на звернення позивача, за дорученням позивача 23.01.2025 року звернувся адвокат з заявою до відповідача, але до теперішнього часу ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідь так і не надав проігнорувавши всі звернення.
Така бездіяльність на дуку позивача є протиправною. Окрім того вважає, що у відповідача були законні підстави для внесення відомостей про нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку, оскільки вчинення таких дій прямо передбачено Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та «Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а не вчинення таких дій фактично є порушенням з боку державного органу взятих на себе зобов'язань, тобто є порушенням принципів «належного урядування» та «юридичної визначеності».
Окремо, позивач зауважує, що його звернення до відповідача були мотивовані також тим, що до проходження 02.11.2022 року військово-лікарської комісії в м. Білгород- Дністровський він стаціонарно лікувався в закладах охорони здоров'я з діагнозом: ІХС, Стенокардія напруги III ФК. Нестабільна стенокардія. 26.07.2022р. Післяінфарктний кардіосклероз. 16.04.2022 року. Стенозуючий коронаросклероз (КВГ від 26.07.2022року) Недостатність мітрального клапану І-ІІ ст. Недостатність аортального клапану І ст. Недостатність трикуспідального клапану 0-1 ст. Легенева гіпертензія І ст. Гідроторакс справа. Гіпертонічна хвороба III ст. ступінь 3, ризик 4. ЄН II Б КГУНА III. На підтвердження вказаного діагнозу йому 27.09.2022 року та під час повторного огляду 14.09.2023 року надано другу групу інвалідності на строк до 01.10.2025 року. Вказаний діагноз під час проходження військово-лікарської комісії в м. Білгород-Дністровський був підтверджений 02.11.2022 року з наданням відповідної довідки №5907 від 09.11.2022року. Всі підтверджуючи вказані обставини документи були позивачем надані до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвалою суду від 26.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
Ухвалу суду від 26.02.2025 в електронному вигляді відповідачу було направлено судом через підсистему Електронний суд та доставлено до електронного кабінету - 26.02.2025.
Однак, у встановлений судом строку та на даний час, відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 від відповідача не надійшло, що в силу приписів КАС України не є перешкоду для розгляду справи.
Як визначено ч. 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за даними інформації з реєстру Оберіг (в електронному вигляді) згідно відмітки у графі «Категорія обліку» - не на обліку. При цьому, як свідчать дані цього ж реєстру, інформація в реєстрі Оберіг не повна, потребує уточнення.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 07.07.1995 ОСОБА_1 видано військовий квиток НОМЕР_2 (дублікат військового квитка взамін втраченого НОМЕР_3 ), за даними якого, ОСОБА_1 , був призваний на дійсну військову службу 16.11.1992, яку проходив до грудня 1994 року. 18.12.1992 прийняв військову присягу.
14.10.1994 на підставі Указу Президента №533/94 від 16.9.94 звільнений в запас та направлений в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
За даними розділу VIIІ копії дублікату військового квитка НОМЕР_2 , 11.10.19 ОСОБА_1 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ №227627 від 28.09.2022, ОСОБА_1 , за результатами первинного огляду 27.09.2022 встановлено інвалідність ІІ групи, загальне захворювання. Інвалідність встановлена на строк до 01.10.2023. дата чергового переогляду - 27.09.2023. Висновок про умови та характер праці: в комфортних умовах і у денний час, тривалістю не більше ніж 8 годин. Підстава: акт огляду МСЕК №735п.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ №505611, ОСОБА_1 , за результатами повторного огляду 14.09.2023 встановлено інвалідність ІІ групи, загальне захворювання. Інвалідність встановлена на строк до 01.10.2025. Дата чергового переогляду - 27.09.2025. Висновок про умови та характер праці та рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності не вказані.
01.11.2025 Пенсійним фондом України позивачу видано пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 (серія НОМЕР_4 ), згідно якого вбачається, що позивачу призначена пенсія по інвалідності. 2гр., загальне захворювання. Термін дії: 30.09.2025.
Відповідно до розділу ІХ копії дублікату військового квитка НОМЕР_2 , 02.11.2022 лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку по гр.ІІ ст..40а, 39б розкладу хвороб, затвердженого наказом МУ №402 від 14.08.2008.
В матеріалах справи також міститься довідка військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №5907 від 09.11.2022, відповідно до якої, 02.11.2022 проведено медичний огляд ВЛК солдата ОСОБА_1 , 1974 р.н. та встановлено його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.40а, 39б графи ІІ розкладу хвороб. ПР №14/14 від 2.11.2022.
В подальшому, як свідчать доводи позовної заяви, відповідно до вимог ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», Постанови КМ України №560 від 16.04.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» він своєчасно - 04.06.2024 року оновив свої військово-облікові дані за допомогою системи «Резерв+». Після встановлення додатку «Резерв+» з метою актуалізації відомостей, щодо себе у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», та подальшого внесення у відповідні графи відповідних відомостей, позивач виявив, що система «Оберіг» не містить відомостей, щодо визнання його - ОСОБА_1 , не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до запису у його військовому квитку НОМЕР_2 від 02.11.2022, а також довідки ВЛК №5907 від 09.11.2022
За вказаного, позивач 07.11.2024 та 19.11.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявамми про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до запису у військовому квитку НОМЕР_2 від 02.11.2022 року, а також довідки військово-лікарської комісії № 5907 від 09.11.2022 року.
До заяви позивачем надавались наступні копії документів: копія громадянського паспорту на 1 арк.; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера на 1 арк.; копія витягу з реєстру територіальної громади на 1 арк.; копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 на 1 арк.; копії довідок МСЕК №№ 227627, 505611 на 2 арк.; копія військового квитка НОМЕР_2 на 3 арк.; копія довідки військово-лікарської комісії № 5907 від 09.11.2022р. на 1 арк; копії виписок з медичних карт №№ 13211, 350/49, 1972, 3490/648, 2162/757, 20554 на 6 арк.
У зв'язку із відсутністю відповіді на заяви, від імені позивача за його дорученням до ІНФОРМАЦІЯ_4 адвокатом О.В. Суворовим було скеровано заяву (в порядку ч.1 п.4 ст.20 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність») з вимогою надати у найкоротший термін обґрунтовану відповідь на звернення позивача.
Однак, жодної відповіді відповідач ні на заяву адвоката Суворова О.В., ні на заяви позивача не надав.
Не погодившись із такою поведінкою відповідача у спірних правовідносинах, вважаючи її протиправною, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 65 Конституції України визначає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку).
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Як визначено ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За приписами ч.2,3 ст.1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з вимогами ч.7 ст.1 Закону №2232-ХІІ, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Відповідно до ч.1, 2 ст.14 Закону №2232-XII взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.
Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року (далі Положення №154 від 23.02.2022 року).
Пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно п.11 Положення №154 Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Таким чином, у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами відповідача здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487.
За приписами п.2, 3 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У відповідності до п. 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
- організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
- виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Водночас, за закріпленим у п. 81 Порядку №1487 правилом, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
В силу вимог ст.1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
В силу вимог ч.6 ст.5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Згідно ч.1 до ст14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до п.1 якого військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Відповідно до п.2 Порядку №559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
- в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
- у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Приписами п.4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Пунктами 5, 6 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
Відповідно до п.8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).
Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
Так, з матеріалів справи суд встановив, що згідно даних копії дублікату військового квитка позивача серії НОМЕР_2 (розділ ІХ), 02.11.2022 лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку по гр.ІІ ст.40а, 39б розкладу хвороб, затвердженого наказом МУ №402 від 14.08.2008.
У відповідності до вищенаведених приписів Порядку №559 позивач звернувся з відповідною заявою до органу уповноваженого на внесення змін.
За висновком суду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви та документів, повинен був внести зміни до Реєстру в тій частині, в якій відомості Реєстру не відповідають даним паперового військового квитка позивача - ОСОБА_1 НОМЕР_2 (дублікат).
Втім, всупереч вимог законодавства, відповідач ухилився від вчинення дій, передбачених Порядком №559 за результатом розгляду звернень позивача щодо внесення відомостей про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , непридатним до військової служби з виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відповідно до запису у військовому квитку НОМЕР_2 .
Суд наголошує, що згідно з п.4 Порядку № 559 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду цієї справи, проаналізувавши встановлені обставини, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
При цьому, суд також враховує, згідно ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», №40450/04, пункт 64).
Засіб юридичного захисту має бути «ефективним» в теорії права та на практиці, зокрема, в тому сенсі, що можливість його використання не може бути невиправдано ускладнена діями або бездіяльністю органів влади держави-відповідача (рішення у справі «Аксой проти Туреччини» (Aksoy v. Turkey), №21987/93, пункт 95).
При оцінці ефективності необхідно враховувати не тільки формальні засоби правового захисту, а й загальний правовий і політичний контекст, в якому вони діють, й особисті обставини заявника (рішення у справі «Джорджевич проти Хорватії» (Djordjevic v Croatia), № 41526/10, пункт 101; рішення у справі «Ван Остервійк проти Бельгії» (Van Oosterwijck v Belgium), №7654/76 пункти 36-40). Отже, ефективність засобу захисту оцінюється не абстрактно, а з урахуванням обставин конкретної справи та ситуації, в якій опинився позивач після порушення.
Конституційний Суд України у рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 підкреслив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
Суд зазначає, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, суд вважає, що зобов'язання відповідача внести відомості про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відповідно до запису у військовому квитку НОМЕР_2 від 02.11.2022 року, а також довідки військово-лікарської комісії № 5907 від 09.11.2022року, з наданням відповідного витягу з Реєстру, що підтверджує внесення відповідних відомостей, забезпечить ефективний захист порушеного права позивача та належне вирішення спору.
На підставі викладеного, керуючись ст.242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 від 07.11.2024 та від 19.11.2024 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до запису у військовому квитку НОМЕР_2 від 02.11.2022 року, а також довідки військово-лікарської комісії № 5907 від 09.11.2022року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про визнання ОСОБА_1 , непридатним до військової служби з виключення з військового обліку відповідно до запису у військовому квитку НОМЕР_2 від 02.11.2022 та довідки військово-лікарської комісії №5907 від 09.11.2022, з наданням відповідного витягу з Реєстру, що підтверджує внесення відповідних відомостей.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_3 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА