Справа № 420/26586/25
20 серпня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хурса О. О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ116820 від 01.04.2025 року Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ: 39816845) про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі - 17000 грн до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивач зазначає найменування відповідача, як Державна служба України з безпеки на транспорті, однак згідно наданих суду копій постанови № ПШ116820 від 01.04.2025 року, постанова була прийнята Відділом державного нагляду (контролю) у Одеській області.
Відповідно до постанови КМУ № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Між тим, жодні відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи - Державної служби України з безпеки на транспорті Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - не містить.
Водночас, відповідно до Переліку територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, які реорганізуються, затвердженого розпорядженням КМУ від 02.12.2021 року № 1579-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» установлено, що Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки реорганізується у Відділ державного нагляду (контролю) в Одеській області.
Таким чином оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ116820 від 01.04.2025 року прийнята Відділом державного нагляду (контролю) в Одеській області, як суб'єктом владних повноважень в межах його компетенції.
Отже, позовні вимоги, викладені позивачем не відповідають колу визначених ним відповідачів.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та роз'яснює, що виявлені недоліки мають бути усунуті шляхом подачі до суду уточненої позовної заяви з точним колом визначених ним відповідачів.
Керуючись статтями 12, 160, 161, 171, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Олександр ХУРСА