Ухвала від 21.08.2025 по справі 240/2071/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про заміну сторони у виконавчому провадженні)

21 серпня 2025 року м. Житомир

справа № 240/2071/25

категорія 112030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: м.Житомир, вул. Лятошинського Бориса, 5, заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за його позовом до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

19 серпня 2025 року від позивача через систему "Електронний суд" надійшли заяви (за вх. №64138/25 та №64146/25) аналогійного змісту про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником, а саме з Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирської області.

В обґрунтування вказаної заяви зазначає, що після ухвалення рішення відбулися зміни у законодавстві та структурі органів, що здійснюють призначення і виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.07.2023 №765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення» (текст доступний на офіційному веб-порталі Верховної Ради України) з 1 липня 2023 року функції з призначення і виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передані органам Пенсійного фонду України. У Переліку видів державної допомоги, затвердженому зазначеною постановою, під №1 прямо визначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Саме тому, позивач просить замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником, оскільки Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради вибуло з правовідносин як орган, уповноважений виконувати рішення суду, а його правонаступником є Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

21 серпня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області через систему "Електронний суд" надійшли заперечення (за вх. №65041/25), у яких просить відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 у зв'язку з її безпідставністю та необґрунтованістю.

В обґрунтування поданих заперечень зазначає, що рішенням суду від 04.07.2025 у справі №240/2071/25 зобов'язано саме Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради вчинити певні дії.

Зазначає, що функції щодо призначення та виплати державних допомог Пенсійному фонду України передані лише з 1 липня 2025 року, а не з 1 липня 2023 року як зазначає у своїй заяві заявник.

Також, вказує, що органи соціального захисту населення не ліквідовані, а тому органи Пенсійного фонду України не є правонаступниками по зобов'язанням органів соціального захисту населення, і лише набули функції щодо призначення та виплат державних допомог з 1 липня 2025 року, а також функції щодо продовження виплати державних допомог, які до 30 червня 2025 здійснювалися структурними підрозділами електронних списків одержувачів станом на 1 липня 2025 року, за винятком одержувачів, стосовно яких наявна інформація про обставини, що є підставою для припинення або зупинення виплат, або у яких закінчився строк призначення державних допомог згідно із законодавством.

Крім цього, зазначає, що заявником не надано доказів отримання виконавчого листа та відкриття виконавчого провадження, а тому відсутні правові підстави для задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі №240/2071/25.

21 серпня 2025 року від ОСОБА_1 через систему "Електронний суд" надійшли заперечення (за вх. №65090/25) у яких позивач не погоджується з викладеною позицією Головного управління Пенсійного фонду України та вважає, що суб"єкт владних повноважень неправомірно посилається на відсутність доказів відкриття виконавчого провадження як підставу для відмови, оскільки згідно зі ст. 379 КАС України наявність виконавчого листа або факту відкриття виконавчого провадження не є обов'язковою умовою для заміни сторони.

Саме тому, просить відмовити у запереченнях Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та задовольнити заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження.

Зважаючи на приписи ст.4 та ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд вважає за можливе розглянути клопотання в порядку письмового провадження.

Дослідивши заяву позивача про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов висновку про її обґрунтованість, з наступних підстав.

Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.07.2025, позов ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , задоволено частково:

- визнано протиправною відмову Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради у наданні допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеним особам, неповнолітнім дітям: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ;

- зобов'язано Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.03.2023 про надання допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеним особам, його неповнолітнім дітям: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , з урахуванням висновків суду у даній справі.

Житомирським окружним адміністративним судом 15 серпня 2025 року видано позивачу виконавчі листи.

Відповідно до статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

За змістом частини п'ятої статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Отже, виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішення законної сили або за інших умов, встановлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов'язки, зумовлені статусом сторони.

За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження.

Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством встановлено головну умову, за якої тягар боржника може бути перекладено на іншу особу - це вибуття сторони виконавчого провадження.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.10.2019 у справі №812/1408/16 зазначив, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13.03.2019 (справа № 524/4478/17), від 20.02.2019 (справа № 826/16659/15).

Таким чином, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 у справі № 2а-23895/09/1270.

У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин, а його правонаступником є той суб'єкт владних повноважень, якому передані функції, що охоплюють зміст повноважень для вчинення дій, необхідних, зокрема, для відновлення прав стягувача на виконання судового рішення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 №765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» (далі - Постанова №765) передбачено, що починаючи з 01.07.2025 Пенсійний фонд України забезпечує призначення та виплату державних соціальних допомог.

Пунктом 1 Переліку видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюються органами Пенсійного фонду України, зазначено: допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Крім цього, Постановою №765 внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. №332 (далі - Порядок №332).

Так, відповідно до п.21 Порядку №332 допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначається органом Пенсійного фонду України протягом 15 робочих днів з дати надходження заяви, у тому числі поданої в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), незалежно від місця взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Таким чином, повноваження щодо призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб перейшли від Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до органів Пенсійного фонду України, а тому Пенсійний орган компетенційно набув статусу правонаступника у правовідносинах, які раніше законодавчо були закріплені за Управлінням соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.

За наведених обставин та вказаного правового регулювання, є наявними ознаки публічного правонаступництва, оскільки одночасно із передачею функцій щодо призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб відбулось передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) та прийняття такої компетенції іншим органом, а тому саме Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області має повноваження виконати рішення суду.

Враховуючи вищевикладене, компетенційним правонаступником Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради є Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, а тому суд дійшов висновку, що вимоги заявника про заміну сторони виконавчого провадження є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 126, 205, 229, 243, 248, 256, 294, 295, 297, 379 та п.п.15.5 п.15 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

ухвалив:

1. Заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про заміну сторони виконавчого провадження, - задовольнити.

2. Замінити сторону у виконавчому провадженні при виконанні виконавчих листів у справі №240/2071/25, виданих Житомирським окружним адміністративним судом 15.08.2025, з Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирської області.

3. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до вимог статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Горовенко