Справа № 758/12295/25
Категорія 14
14 серпня 2025 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Войтенко Т.В.,
з участю секретаря судового засідання - Вигівської В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє Гнатюк Тетяна Віталіївна , заінтересовані особи: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
У серпні 2025 року адвокат Гнатюк Т.В., яка представляє інтереси заявниці ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаною заявою, в якій просить встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Скадовськ Херсонської області. а також внести відомості про батька дитини на підставі ч.1 ст. 135 СК України, та вказати батьком: ОСОБА_4 , громадянина України.
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 , яка народилась у м. Скадовськ Херсонської області. Дитина народилась поза офіційним шлюбом. Запис про батька дитини в актовому записі про народження дитини відсутній. У зв'язку із чим отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України. Заявник зазначає, що провести державну реєстрацію народження дитини у відділі державної реєстрації актів цивільного стану не являється можливим оскільки документи, що видані органами влади, створеними всупереч законодавству України, є недійсними та не створюють будь-яких правових наслідків.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 серпня 2025 року головуючим суддею у справі визначено Войтенко Т.В.
Ухвалою суду від 13 серпня 2025 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.
В судове засідання учасники справи не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Разом із цим, представник заявниці із заявою про встановлення факту подала заяву про розгляд справи без участі заявниці та її представника.
Представник заінтересованої особи - Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Враховуючи, що заявниця, представник заявниці та заінтересована особа повідомлені про місце, час та дату засідання належним чином та їх неявка у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за можливе провести засідання за відсутності осіб, що не з'явились.
Дослідивши письмові матеріали справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України № НОМЕР_1 .
У ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Скадовськ Херсонської області, Україна, народилась донька ОСОБА_6 , про що в матеріалах справи міститься копія свідоцтва про народження органу окупаційної влади серія НОМЕР_2 .
Згідно із вказаним свідоцтвом матір'ю дитини записана ОСОБА_1 , в графі «батько» запис відсутній.
Отже, заявниця є заінтересованою особою, якій надано право передбачене ч. 1 ст. 317 ЦПК України звернутися до суду із відповідною заявою, адже це стосується прав та обов'язків її дитини для підтвердження та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Встановлення факту народження необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Провести державну реєстрацію народження дитини не вбачається можливим з підстав не відповідності форми пред'явленого документу формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я від 08.08.2006 № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції 25.10.2006 за № 1150/13024
Частиною 1 статті 144 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Статтею 13 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено підставу для проведення державної реєстрації народження дитини, якою є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Державна реєстрація народження проводиться за усною чи письмовою заявою батьків дитини чи одного з них, а в разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилась дитина або в якому на цей час вона перебуває, а також на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження копії такого рішення або будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в день її пред'явлення заявником.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, судом встановлено, що заявниця позбавлена можливості в позасудовому порядку встановити факт народження її дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки народження дитини відбулося на тимчасово окупованій території України.
Встановлення даного факту породжує для заявниці юридичні наслідки, оскільки дозволяє їй в подальшому здійснити реєстрацію народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримати свідоцтво про народження згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналізуючи вищезазначене, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, а також приймаючи до уваги неможливість встановлення даного юридичного факту в позасудовому порядку, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог та наявність підстав для встановлення факту народження дитини заявниці на тимчасово окупованій території України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 81, 258, 259, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє Гнатюк Тетяна Віталіївна , заінтересовані особи: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити юридичний факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на тимчасово окупованій території України - в місті Скадовськ Херсонської області, від матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м.Очаків Миколаївської області, громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відомості про батька внести на підставі ч.1 ст. 135 СК України, та вказати батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - ОСОБА_4 , громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню, проте може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
Заявник:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 .
заінтересовані особи:
Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження: м. Київ, вул. Борисоглібська, 6, код ЄДРПОУ 26089191.
Суддя Т. В. Войтенко