Справа № 570/3902/25
Номер провадження 2/570/1902/2025
21 серпня 2025 року м.Рівне
Рівненський районний суд Рівненської області в особі судді Гладишевої Х.В., ознайомившись з матеріалами цивільної справи за позовомОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Славутської міської ради про позбавлення батьківських прав, -
До Рівненського районного суду Рівненської області звернулась ОСОБА_1 із позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Славутської міської ради про позбавлення батьківських прав.
Ознайомившись із позовною заявою, суд приходить до переконання про порушення позивачем правил підсудності та наявність підстав для передачі справи на розгляд до Рівненського міского суду Рівненської області за підсудністю, враховуючи наступне.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач зазначила місцем реєстрації та проживання відповідача: Рівненська область, Рівненський район, с.
Забороль.
Відповідно до ст.27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
В силу ч.9 ст. 29 ЦПК України, позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).
З метою перевірки останнього відомого місця реєстрації відповідача та у відповідності до ч.6 ст.187 ЦПК України, суд письмово звернувся до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
У відповідь на запит суду, відділ обліку та моніторингу Рівненської області інформації реєстрації місця проживання УДМС України в Рівненській області листом повідомив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресо: АДРЕСА_1 , однак з 16.07.2019 знятий з реєстрації на підставі рішеннясуду.
З метою належного розгляду даної цивільної справи, суд звернувся до Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області із запитом, в якому просив письмово повідомити Рівненський районний суд Рівненської області відомості про реєстрацію місця проживання відповідача.
У відповідь на вказаний запит, Олександрійська сільська рада Рівненського району Рівненської області повідомила суд, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований в житловому будинку АДРЕСА_2 та знятий з реєстрації 12.07.2016. Інформацією про місце реєстрації та ініш персональні дані на даний час сільська рада не володіє.
Таким чином, відомості про те, що відповідач зареєстрований у Рівненській області, Рівненського району, с.Забороль, зазначені позивачем у позовній заяві не підтвердилися.
Згідно ч. 9 ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою підсудністю (ч. 1ст. 378 ЦПК України).
Так, Верховною Радою України прийнятопостанову від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів».
З даного приводу Голова Ради суддів України підписав відповідний лист від 22.07.2020 за № 9рс-466/20-вих., адресований головам місцевих та апеляційних загальних судів.
У листі, зокрема зазначається, що суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» також передбачено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Це дає підстави вважати, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
За змістом п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеногоУказом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженогоЗаконом України «Про затвердження Указу Президента України» «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
За результатами отриманої судом інформації встановлено, що справа не підсудна Рівненському районному суду Рівненської області, оскільки останнім відомим зареєстрованим місцем проживання відповідача є: АДРЕСА_1 .
На територію м.Рівне поширюється юрисдикція Рівненського міського суду Рівненської області.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за необхідне передати справу на розгляд до Рівненського міського суду Рівненської області за підсудністю.
Керуючись ст. ст. 27, 2 31, 187, 353, 354 ЦПК України, суд -
Передати справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Славутської міської ради про позбавлення батьківських прав - за підсудністю на розгляд в Рівненський міський суд Рівненської області. .
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гладишева Х.В.