Постанова від 02.07.2025 по справі 521/9902/25

Справа №521/9902/25

Номер провадження 3/521/4045/25

ПОСТАНОВА

02 липня 2025 року м. Одеса

Хаджибейський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Передерка Д.П., при секретарі Ковач Е.В., за участю прокурора Терлецької І.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , при розгляді матеріалів, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Одеського управління Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за протоколом №54/2025 від 11.06.2025 року у відношенні ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , поліцейський-водій взводу №1 роти реагування батальйону №1 Управління поліції охорони в Одеській області, маючи спеціальне звання - сержант поліції, будучи суб'єктом декларування, припинивши діяльність, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 21.06.2024 року подав щорічну декларацію після звільнення за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно абз. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - це особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. З цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

При цьому п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону визначено, що поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Наказом начальника Управління поліції охорони в Одеській області від 27.11.2018 №142 о/с, сержанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського-водія взводу №1 роти реагування батальйону №1 Управління поліції охорони в Одеській області звільнивши з посади поліцейського-водія взводу №1 роти охорони об'єктів та публічної безпеки батальйону з фізичної безпеки №1 Управління поліції охорони в Одеській області.

При вступі на службу до поліції, ОСОБА_1 склав Присягу на вірність Українському народові, яку власноручно підписав.

Згідно ч. 1 ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію», у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно - правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

У свою чергу, ОСОБА_1 ознайомлений та попереджений 28.11.2019 року про спеціальні обмеження, пов'язані зі службою в поліції, визначені Законом вимоги, заборони та обмеження, у тому числі при звільнені зі служби/роботи.

Так, ОСОБА_1 обізнаний про вимоги, заборони та обмеження, які визначено ст. 3, ст. 45 Закону, ст. 172-6 КУпАП, ст. 366-1 КК України, ст. 61, ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Наказом начальника Управління поліції охорони в Одеській області від 19.04.2022 №84 о/с, з 19.04.2022 року поліцейського водія взводу №1 роти реагування батальйону №1 УПО в Одеській області сержанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції.

20.04.2022 року ОСОБА_1 письмово проінформований про звільнення зі служби в органах поліції та йому направлені відповідні документи для ознайомлення.

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які у 2022-2023 року роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024 року.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у п. 1, п.п. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статі порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.

Пунктом 5 ч. 1, ч. 9 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що з метою виконання покладених повноважень, Національне агенство з питань корупції має правоп приймати з питань, які належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно - правові акти.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 №449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Отже, після звільнення зі служби в Національній поліції України та припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію (після звільнення) за 2022 рік шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, тобто до 23 години 59 хвилини 31.01.2024 року.

У ході моніторингу публічної частини даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з'ясовано, що всупереч встановленим абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» вимогам фінансового контролю, ОСОБА_1 несвоєчасно 21.06.2024 року подав без поважних причин щорічну декларацію з позначкою, як особа яка припинила виконувати функції держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.

При огляді публічної частини Реєстру також виявлено раніше подані ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з 2017 по 2022 роки. Заповнення та успішна подача зазначених декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, свідчить про обізнаність ОСОБА_1 щодо встановлених вимог фінансового контролю, у тому числі щодо обов'язку, способу і терміну подачі декларацій.

Встановлено, що ОСОБА_1 отримав електронний цифровий підпис 09.01.2022, 31.01.2024 через акредитований центр сертифікації ключів «ПриватБанк» термін дії яких становить 1 рік.

Вищенаведене свідчить про те, що ОСОБА_1 протягом строку, відведеного для подачі декларації за 2022 рік не вживав жодних дій для своєчасного подання вказаної декларації.

Вивченням послідовності дій ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період 11.10.2023 по 22.06.2024 встановлено, що о 13 годині 35 хвилин 21.06.2024 року він вперше авторизувався у системі для заповнення декларації за 2022 рік після звільнення та в той же день 21.06.2024 року о 14 годині 07 хвилин подав декларацію за 2022 рік після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави.

Поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації після звільнення за 2022 рік, не виявлено.

Таким чином, ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке полягає у несвоєчасній подачі, а саме 21.06.2024 року без поважних причин щорічної декларації за 2022 рік після звільнення.

Прокурор у судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за викладеними в протоколі обставинами та застосувати до нього покарання у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав частково, вказав, що він отримав повідомлення від НАЗК та відразу подав декларацію про звільнення за 2022 рік.

Вивчивши матеріали адміністративної справи та вислухавши думку учасників судового розгляду, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами ... протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, до суду надані наступні докази:

- протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №54/2025 від 11.06.2025 року;

- повідомлення Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК від 06.03.2025 року;

- повідомлення т.в.о начальника Управління поліції охорони в Одеській області Національної поліції України №366/43/35/01-2024 про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- витяг з наказу №84 о/с від 19.04.2024 року по особовому складу, відповідно до якого звільнити зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» сержанта поліції ОСОБА_1 19 квітня 2022 року;

- матеріли з архівної особової справи колишнього поліцейського - водія взводу №1 роти реагування батальйону №1 УПО в Одеській області ОСОБА_1 , в якій містяться копії ознайомлення, обмеження та попередження пов'язані з проходження служби в Національній поліції України;

- копія щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, яка була подана 21.06.2024 року о 14 годині 07 хвилин;

- пояснення ОСОБА_1 від 11.06.2025 року, в яких останній вказує, що 20.06.2024 року він отримав від працівника «Укрпошти» конверт, у якому містився лист - повідомлення про факт неподання декларацій, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №47-02/34150-24 від 15.05.2024 року, та 21.06.2024 року він сформував та подав щорічну декларацію за 2022 рік;

- копія повідомлення Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК від 15.05.2024 року №47-02/34150-24 про факт неподання декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та інші матеріали справи.

Статтею 7 КУпАП встановлено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Частиною 2 статті 33 КУпАП України встановлено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, те, що останній раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав частково, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 7, 9, 23, 33, 245, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з моменту її проголошення.

Суддя: Дмитро Передерко