Справа № 461/6694/25
Провадження № 1-кс/461/5170/25
про продовження строку досудового розслідування
21.08.2025 Галицький районний суд м. Львова у складі слідчої судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого зі заступником керівника Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024140000000292 відомості про яке 23.12.2024 внесено до Єдиного реєстру Досудових розслідувань, за підозрою ОСОБА_5 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -
Слідчий звернувся до суду зі вказаним клопотанням, у якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024140000000292 від 23.12.2024, за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, до чотирьох місяців, тобто до 27.10.2025.
В обґрунтування клопотання зазначає, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024140000000292 відомості про яке 23 грудня 2024 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за підозрою ОСОБА_5 у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Рішенням Славської селищної ради Стрийського району Львівської області № 1 від 21.11.2017 прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Славської селищної ради VII скликання в кількості 26-ти чоловік, у т.ч. ОСОБА_5 .
Згідно з вимогами ст. ст. 19, 68 Конституції України, ОСОБА_5 зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також неухильно їх додержуватись.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування», на депутатів ради покладені наступні права та обов'язки:
- повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання;
- представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради;
- на час сесій, засідань постійних комісій рад, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, звільняється від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з депутатською діяльністю, за рахунок відповідного місцевого бюджету;
- зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано;
- має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано;
- має право звернутися із запитом до керівників ради та її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території, а депутат міської, районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації з питань, віднесених до відання ради. Орган або посадова особа, до яких звернено запит, зобов'язані дати усну чи письмову відповідь на запит на сесії ради у строки і в порядку, встановлені радою відповідно до закону. За результатами розгляду запиту рада приймає рішення;
- пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді;
- має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.
Відповідно до регламенту Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, затвердженого рішенням Славської селищної ради Стрийського району Львівської області № 45 від 24.12.2020, Славська селищна рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що складається з депутатів і відповідно до закону представляє Славську селищну об'єднану територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.
Порядок діяльності ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про добровільне об'єднання територіальних громад», іншими законодавчими актами України, цим регламентом та іншими рішеннями ради.
Порядок діяльності депутата ради, його права, обов'язки та повноваження регламентуються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про доступ до публічної інформації», іншими законами України та цим регламентом.
Депутат ради набуває своїх повноважень внаслідок обрання його до ради на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні на відповідних місцевих виборах.
Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією в день відкриття першої сесії ради і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата ради, до складу якої його обрано.
Депутат ради є повноважним і рівноправним членом ради як представницького органу місцевого самоврядування.
Депутат ради має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності Ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами.
Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій Ради. У разі необхідності сесії ради можуть складатися з двох та більше пленарних засідань, за рішенням тих, хто у відповідності до чинного законодавства України має право на скликання сесії Ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Проект порядку денного сесії ради, не пізніш як за два тижні до дати початку сесії ради, формує Славський селищний голова з урахуванням:
1) пропозицій Секретаря Ради;
2) пропозицій депутатів Ради;
3) пропозицій Постійних та інших комісій ради;
4) пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи;
5) пропозицій Виконавчого комітету або окремо юридичного відділу;
6) пропозицій Старост;
7) пропозицій членів територіальної громади, поданих у порядку місцевої ініціативи або електронної петиції.
Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами цього Регламенту.
Рішенням Славської селищної ради Стрийського району Львівської області № 4 від 27.11.2020 «Про постійні комісії Славської селищної ради Стрийського району Львівської області» визначено перелік постійних комісій, серед яких постійна комісія з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області та обрано ОСОБА_5 членом такої комісії.
Окрім цього, відповідно до пунктів а, в, д, й, к частини 1 статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою, вирішення земельних спорів, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Разом з цим, відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_5 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Згідно зі ст. 22 вказаного Закону, особам, зазначеним ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 вказаного Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Згідно з приміткою 1 до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_5 , будучи членом постійної комісії з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області та депутатом Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Разом з тим, у порушення вказаних вище вимог чинного законодавства ОСОБА_5 , будучи депутатом та членом постійної комісії з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, з метою особистого збагачення вчинив умисне корупційне кримінальне правопорушення при наступних обставинах.
Так, з 30.10.2024 по даний час ОСОБА_6 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456, площею 0,1397 га, яка розташована за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Волосянка, категорія земель якої «для ведення особистого селянського господарства». У грудні 2024 року у ОСОБА_6 виникла потреба у зміні цільового призначення земельної ділянки з категорії земель «для ведення особистого селянського господарства» на категорію «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
У грудні 2024 року ОСОБА_6 звернувся до ОСОБА_5 з метою отримання консультації щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456, площею 0,1397 га, яка розташована за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Волосянка, в ході розмови з яким останній повідомив, що вказана земельна ділянка накладається на інші земельні ділянки і потрібно правильно встановити її межі. Разом з тим, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на отримання неправомірної вигоди від ОСОБА_6 за зміну конфігурації вищевказаної земельної ділянки та зміну цільового призначення, а саме - за прийняття постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області рішення про рекомендацію винести питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 у разі зміни її цільового призначення на розгляд сесії селищної ради та за подальше прийняття Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою.
У подальшому, 07.01.2025, у період часу з 14:25 год по 15:10 год, у офісному приміщенні агентства нерухомості «Бартка», що за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Славсько, вул. Франка, 4д, ОСОБА_6 зустрівся з ОСОБА_5 , та в ході зустрічі останній, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, висловив ОСОБА_6 протиправну вимогу про необхідність надання йому неправомірної вигоди в розмірі від 1 000 до 1 500 доларів США за зміну конфігурації вищевказаної земельної ділянки та зміну цільового призначення, а саме - за прийняття постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області рішення про рекомендацію винести питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 у разі зміни її цільового призначення на розгляд сесії селищної ради та за подальше прийняття Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою.
ОСОБА_6 , будучи поставленим в умисно створені ОСОБА_5 умови, за яких він вимушений надати йому неправомірну вигоду з метою запобігання шкідливим наслідкам щодо своїх прав і законних інтересів, а саме - відмові у зміні конфігурації вищевказаної земельної ділянки, відмові у прийнятті рішення постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області про винесення питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 на розгляд сесії селищної ради та відмові у прийнятті Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою, погодився на таку протиправну вимогу ОСОБА_5 .
У подальшому 08.01.2025 у період часу з 16:50 год по 16:55 год у офісному приміщенні агентства нерухомості «Бартка», що за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Славсько, вул. Франка, 4д, ОСОБА_6 повторно зустрівся з ОСОБА_5 , де у ході спілкування останній повідомив про необхідність написання заяв до Славської селищної ради, одну - для зміни конфігурації і встановлення меж земельної ділянки, другу - для зміни цільового призначення земельної ділянки, зразки яких ОСОБА_5 надіслав ОСОБА_6 на месенджер «WhatsApp» 11.12.2024 та 07.01.2025.
Окрім цього, ОСОБА_5 цього ж дня висловив вимогу та отримав від ОСОБА_6 авансовий платіж у розмірі 5 000 грн за початок надання послуг щодо зміни конфігурації земельної ділянки.
У подальшому ОСОБА_5 05.02.2025 о 12:04 год під час переписки у мобільному додатку «WhatsApp» повідомив ОСОБА_6 про необхідність надання йому копій паспорту громадянина України, документації на його земельну ділянку та витягу з реєстру територіальної громади.
08.05.2025 постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області прийнято рішення про винесення питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456 на розгляд сесії селищної ради. На засіданні комісії «За» прийняття вказаного рішення проголосували усі члени комісії, у тому числі - ОСОБА_5 .
Після цього, 08.05.2025 Славською селищною радою Стрийського району Львівської області прийнято рішення № 4088 про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення за заявами громадян, яким, зокрема, затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456. Під час сесії Славської селищної ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_5 як депутат голосував «За» прийняття рішення про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 , яким змінено цільове призначення земельної ділянки з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)».
11.06.2025 о 14:26 год ОСОБА_5 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, під час телефонної розмови з ОСОБА_6 повідомив останньому, що всі документи щодо зміни конфігурації і встановлення меж земельної ділянки та для зміни цільового призначення земельної ділянки готові, та цього ж дня о 18:38 год під час телефонної розмови з ОСОБА_6 повторно висловив останньому протиправну вимогу про надання йому неправомірної вигоди у розмірі 1 000 доларів США за зміну конфігурації вищевказаної земельної ділянки та зміну цільового призначення, а саме - за прийняття постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області рішення про рекомендацію винести питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 у разі зміни її цільового призначення на розгляд сесії селищної ради та за подальше прийняття Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою.
У подальшому 26.06.2025, близько 13:00 год, ОСОБА_5 в ході зустрічі з ОСОБА_6 , перебуваючи у приміщенні офісу агенції нерухомості «Бартка», що за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Славсько, вул. Івана Франка, 4д, завершуючи реалізовувати свій злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів, з метою особистого протиправного збагачення, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його наслідки і бажаючи їх настання, передав ОСОБА_6 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни її цільового призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) та витяг з Державного земельного кадастру, в якому наявні відомості про внесення змін щодо цільового призначення земельної ділянки, після чого одержав від ОСОБА_6 неправомірну вигоду у розмірі 1 000 доларів США, що згідно з офіційним курсом НБУ станом на 26.06.2026 становило 41 585 гривень, за зміну конфігурації земельної ділянки з кадастровим номером 4624580800:01:018:0456 та зміну цільового призначення, а саме - за прийняття постійною комісією з питань землекористування, будівництва та архітектури Славської селищної ради Стрийського району Львівської області рішення про рекомендацію винести питання щодо затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 у разі зміни її цільового призначення на розгляд сесії селищної ради та за подальше прийняття Славською селищною радою Стрийського району Львівської області рішення про затвердження вказаного проекту із землеустрою.
27.06.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у в одержанні службовою особою, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: заявою про вчинення кримінального правопорушення від 20.12.2024, рапортами виконаних доручень на проведення слідчих (розшукових) дій наданих в порядку ст. 40, 41 КПК України, протоколами допиту свідка ОСОБА_6 , протоколом затримання ОСОБА_5 , протоколами обшуків, протоколами огляду, ідентифікації та грошових коштів, протоколами огляду речей (мобільного пристрою ОСОБА_6 ), розсекреченими протоколами проведених негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами контрою за вчиненням злочину.
Отримані на цьому етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб передбачений КПК України і вказують на причетність ОСОБА_5 до вчинення зазначеного злочину, при цьому таке цілком узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначив, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчиненні правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення.
Разом з тим, спеціальний строк (після повідомлення про підозру) досудового розслідування у даному кримінальному провадженні розпочався 27.06.2025, тобто в день повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, тобто двомісячний строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні завершується 27.08.2025.
Внаслідок особливої складності кримінального провадження неможливо закінчити досудове розслідування у двомісячний строк, а тому відповідно до параграфу 4 глави 24 КПК України, з метою виконання завдань кримінального провадження, а також вимог ст. 9 КПК України щодо всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень в органу досудового розслідування виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до чотирьох місяців.
Особлива складність кримінального провадження полягає у:
- наявності у кримінальному провадженні підозрюваного, який не зацікавлений у сприянні органу досудового розслідування щодо з'ясування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та може чинити перешкоди досудовому розслідуванні такого провадження;
- значним обсягом інформації, яка здобута за результатами проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій, що зумовлює необхідність її аналізу та перевірки її іншими слідчими (розшуковими) та процесуальними діями;
- великій кількості обставин, які підлягають з'ясуванню під час досудового розслідування, що зумовлює необхідність проведення значної кількість слідчих (розшукових) дій та вжиття заходів забезпечення кримінального провадження.
Необхідність продовження досудового розслідування саме на цей строк обґрунтовується наступними обставинами проведення досудового розслідування.
У ході проведення досудового розслідування в указаному кримінальному провадженні:
- повідомлено про підозру, затримано, обрано запобіжний захід щодо підозрюваного ОСОБА_5 ;
- на підставі ухвал слідчого судді проведено ряд обшуків, за результатами яких вилучено речі та документи, які підлягають детальному аналізу;
- допитано свідка ОСОБА_6 ;
- експертам Львівського НДІСЕ доручено проведення судової технічної експертизи документів, висновок якої отримано та долучено до матеріалів кримінального провадження;
У зв'язку з наведеним, існує необхідність у проведенні додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а також експертних досліджень, проведення яких потребує додаткового часу, зокрема:
- провести допити членів постійної комісії, учасником якої є підозрюваний ОСОБА_5 з метою встановлення обставин вчинення правопорушення.
- провести допити працівників Славської селищної ради Стрийського району Львівської області з метою встановлення важливих обставин прийняття Славською селищною радою рішення № 4088 про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення за заявами громадян, яким, зокрема, затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6
- вирішити питання, щодо призначення у кримінальному провадженні судової експертизи аудіо,- відеозапису за матеріалами проведених негласних слідчих (розшукових) дій;
- долучити до матеріалів кримінального провадження документи, що стали підставою для проведення негласних слідчих (розшукових) дій, розтаємнення яких на даний час триває;
- вирішити питання, щодо проведення слідчих експериментів зі свідками та підозрюваним.
Завершення вказаних вище дій необхідне для забезпечення повного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, окрім цього, в рамках проведення досудового розслідування необхідно виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
У результаті проведення вищевказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій будуть отримані додаткові докази, які можуть бути використані під час судового розгляду кримінального провадження для встановлення об'єктивної істини у провадженні та встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
Обставинами, які перешкоджали завершити вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у двомісячний строк є особлива складність кримінального провадження, необхідність проведення великого обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривале проведення процедури зняття грифів секретності з матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних (слідчих) розшукових дій, завантаженість експертних установ.
Для проведення необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні необхідно продовжити до чотирьох місяців.
На підставі викладеного, з огляду на особливу складність кримінального провадження та зібрані під час досудового розслідування відомості, беручи до уваги, що для отримання доказів, які можуть бути використані під час досудового розслідування та судового розгляду у кримінальному провадженні необхідний додатковий час, зокрема, для проведення відповідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, а також те, що вказані дії не могли бути здійснені та завершенні раніше з об'єктивних причин, просить клопотання задовольнити.
Прокурор у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про слухання клопотання без його участі та просив таке задовольнити.
Підозрюваний та його захисник у судове засідання не з'явилися, скерували до суду заяву про розгляд клопотання без їх участі, проти вказаного клопотання не заперечують.
Згідно зі ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Слідча суддя, розглянувши клопотання сторони кримінального провадження, дійшла до такого висновку.
Так, у ч. 1 ст. 295-1 КПК України передбачено, що у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
У ч. 3 статті 294 КПК України передбачено, що якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу, тобто до 12 місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Частина 4 статті 219 КПК України наголошує, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:
1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;
2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;
3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Слідча суддя встановила, що слідчим управлінням ГУНП у Львівській області за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024140000000292 від 23.12.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України
27.06.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у в одержанні службовою особою, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: заявою про вчинення кримінального правопорушення від 20.12.2024, рапортами виконаних доручень на проведення слідчих (розшукових) дій наданих в порядку ст. 40, 41 КПК України, протоколами допиту свідка ОСОБА_6 , протоколом затримання ОСОБА_5 , протоколами обшуків, протоколами огляду, ідентифікації та грошових коштів, протоколами огляду речей (мобільного пристрою ОСОБА_6 ), розсекреченими протоколами проведених негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами контрою за вчиненням злочину.
Разом з тим, спеціальний строк (після повідомлення про підозру) досудового розслідування у даному кримінальному провадженні розпочався 27.06.2025, тобто в день повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, тобто двомісячний строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні завершується 27.08.2025.
На теперішній час внаслідок особливої складності кримінального провадження неможливо закінчити досудове розслідування у двомісячний строк, а тому у відповідності до параграфу 4 глави 24 КПК України, з метою виконання завдань кримінального провадження, а також вимог ст. 9 КПК України щодо всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень в органу досудового розслідування виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до чотирьох місяців.
У зв'язку з наведеним, існує необхідність у проведенні додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а також експертних досліджень, проведення яких потребує додаткового часу, зокрема:
- провести допити членів постійної комісії, учасником якої є підозрюваний ОСОБА_5 з метою встановлення обставин вчинення правопорушення.
- провести допити працівників Славської селищної ради Стрийського району Львівської області з метою встановлення важливих обставин прийняття Славською селищною радою рішення № 4088 про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення за заявами громадян, яким, зокрема, затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6
- вирішити питання, щодо призначення у кримінальному провадженні судової експертизи аудіо,- відеозапису за матеріалами проведених негласних слідчих (розшукових) дій;
- долучити до матеріалів кримінального провадження документи, що стали підставою для проведення негласних слідчих (розшукових) дій, розтаємнення яких на даний час триває;
- вирішити питання, щодо проведення слідчих експериментів зі свідками та підозрюваним.
Завершення вказаних вище дій необхідне для забезпечення повного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, окрім цього, в рамках проведення досудового розслідування необхідно виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
У результаті проведення вищевказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій будуть отримані додаткові докази, які можуть бути використані під час судового розгляду кримінального провадження для встановлення об'єктивної істини у провадженні та встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
Обставинами, які перешкоджали завершити вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у двомісячний строк є особлива складність кримінального провадження, необхідність проведення великого обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривале проведення процедури зняття грифів секретності з матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних (слідчих) розшукових дій, завантаженість експертних установ.
Вирішуючи клопотання про продовження строку досудового розслідування слідча суддя враховує слідчі та процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження; процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше та строк, необхідний для їх проведення або завершення, виняткову складність провадження та приходить до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 107,219,294, 295-1, 309 КПК України, слідча суддя -
1. Клопотання задовольнити.
2. Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024140000000292 від 23.12.2024, за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, до чотирьох місяців, тобто до 27.10.2025.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідча суддя ОСОБА_7