Постанова від 20.08.2025 по справі 204/8216/25

Справа № 204/8216/25

Провадження № 3/204/2022/25

ЧЕЧЕЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ДНІПРА
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Токар Н.В., за участю прокурора Красюк І.В., розглянувши у судовому засіданні в залі суду у місті Дніпрі матеріли, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянки України, посада згідно протоколу - депутат Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

04 серпня 2025 року до суду надійшли матеріали справи за протоколом №676 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно протоколу №676 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24 липня 2025 року, ОСОБА_2 , будучи депутатом Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району, в порушення вимог ч.1 ст.45 п.27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме - 01.07.2024 року о 18 год. 11 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Окрім того, 04 серпня 2025 року до суду надійшли матеріали справи за протоколом №677 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно протоколу №677 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24 липня 2025 року, ОСОБА_2 , будучи депутатом Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району, в порушення вимог ч.1 ст.45 п.27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме - 01.07.2024 року о 19 год. 38 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також, 04 серпня 2025 року до суду надійшли матеріали справи за протоколом №678 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно протоколу №678 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24 липня 2025 року, ОСОБА_2 , будучи депутатом Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району, в порушення вимог ч.1 ст.45 п.27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 року, а саме - 01.07.2024 року о 19 год. 42 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Ухвалою Чечелівського районного суду міста Дніпра від 13 серпня 2025 року постановлено: об'єднати в одне провадження справу з протоколом №676 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24.07.2025 року стосовно ОСОБА_2 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №204/8216/25, провадження №3/204/2022/25); протокол №677 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24.07.2025 року стосовно ОСОБА_2 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №204/8218/25, провадження №3/204/2023/25); протокол №678 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24.07.2025 року стосовно ОСОБА_2 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №204/8220/25, провадження №3/204/2024/25). Об'єднаній справі присвоєний номер №204/8216/25, провадження №3/204/2022/25.

Постановою Чечелівського районного суду міста Дніпра від 13 серпня 2025 року клопотання прокурора - задоволено; строк розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 за ч.1 ст.172-6 КУпАП - зупинено до наступної дати судового засідання, яке призначено на 20 серпня 2025 року о 10 год. 30 хв. в приміщенні Чечелівського районного суду міста Дніпра, каб.№11.

У судове засідання, призначене на 20.08.2025 року, ОСОБА_2 прибула, провину визнала та не оспорювала обставин викладених у протоколах, зазначивши, що з 09.02.2024 року вона не є депутатом, наразі працює викладачем математичної дисципліни у фаховому коледжі ракетно-космічного машинобудування Дніпропетровського національного університету ім.О.Гончара. Будучи депутатом, за 2019, 2020 роки вона вчасно подавала декларацію. Після цього не подавала взагалі декларацій через військовий стан та відповідний дозвіл не подавати декларацій. Згодом, 01.07.2025 року ОСОБА_2 зателефонували і повідомили про необхідність подати декларації. Цього ж дня ОСОБА_2 заповнила та подала декларації за 2021, 2022 та 2023 роки.

В судовому засіданні прокурор вважала за необхідним визнати ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язане з корупцією, оскільки остання допустила порушення вимог щодо подання щорічної декларації за 2021, 2022 та 2023 роки, поважність причин не вчасного подання декларацій суду надано не було.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , думку прокурора, вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягають з'ясуванню наступні обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Згідно з абз.15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи зазначені у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього закону.

Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 №449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за №987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).

Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.

Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.

Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:

- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00:00 01 січня до 00:00 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.

Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.

Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.

Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.

Встановлено, що Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.

Одночасно з цим, 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК.

Вина ОСОБА_2 у вчиненому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена та повністю підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме:

-протоколом №676 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24.07.2025 року, складеним уповноваженою особою з дотриманням вимог, передбачених ст.ст. 254 - 256 КУпАП. У протоколі містяться відомості про роз'яснення ОСОБА_2 ст.268 КУпАП, ст.ст.55,56,59,63 Конституції України. Другий примірник протоколу ОСОБА_2 отримала 24.07.2025 року;

-супровідним листом Дніпропетровської обласної прокуратури від 03.02.2025 року за №17-62вих-25 згідно якого, до Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України направлено для організації перевірки інформації, яка надійшла із Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра, про можливе порушення вимог фінансового контролю та вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП стосовно, зокрема, депутатом Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області ОСОБА_2 , якою декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, за 2021,2022 та 2023 роки подано лише 01.07.2024 року;

-запитом Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, зокрема, відносно депутата Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області ОСОБА_2 ;

-рішенням Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області №01-1/1/VІІІ від 12 листопада 2020 року про початок повноважень депутатів Сурсько-Литовської сільської ради за підписом сільського голови Андрєєва Г.Д., згідно якого прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області 8-го скликання по 7 округах, зокрема, у другому окрузі - ОСОБА_2 ;

-регламентом Сурсько-Литовської сільської ради VІІІ скликання у новій редакції від 2024 року, затвердженим рішенням сесії №1273-25/ VІІІ від 13.05.2024 року;

-рішенням Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області двадцять п'ятої сесії восьмого скликання про внесення змін в рішення сесії №4-1/2- VІІІ від 30.11.2020 року «Про затвердження Регламенту Сурсько-Литовської сільської ради» №1273-25/ VІІІ від 13.05.2024 року за підписом сільського голови ОСОБА_3 ;

-рішенням Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області двадцять п'ятої сесії восьмого скликання про дострокове припинення повноважень депутата Сурсько-Литовської сільської ради ОСОБА_4 від виборчого округу №2 від 09.02.2024 року №1238-24/ VІІІ за підписом сільського голови Андрєєва Г., згідно якого припинено достроково повноваження депутата Сурсько-Литовської сільської ради восьмого скликання від виборчого округу №2 ОСОБА_4 у зв'язку з її особистою заявою про складання повноважень; вирішено вивести ОСОБА_5 зі складу постійної комісії з питань освіти, культури, молоді і спорту, охорони здоров'я, праці, соціального захисту населення, регламенту, депутатської діяльності та етики, прав людини, законності, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;

-присягою ОСОБА_2 від 12 листопада 2020 року як особи яка набуває повноважень депутата сільської ради (а.с.55);

-листом Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до Національного агентства з питань запобігання корупції від 05.03.2025 року щодо надання інформації стосовно послідовності дій у Єдиному державному реєстрі декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, а саме ОСОБА_2 ;

-послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_2 за період з 01.01.2021 року по 02.04.2024 року;

-письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 19.06.2025 року у яких остання пояснює, що з 25.10.2020 року по 09.02.2024 року вона виконувала депутатські обов'язки депутата Сурсько-Литовської сільської ради 8-го скликання від виборчого округу №2. ОСОБА_2 зазначила, що обізнана із тим, що на неї як депутата поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції». Проте, ОСОБА_2 не повідомили щодо відновлення декларування. Окрім того, ОСОБА_2 зазначила, що нею подано щорічні декларації за 2021, 2022 та 2023 роки із запізненням, а саме 01.07.2024 року, оскільки остання була пригнічена сімейними обставинами (розлучення, заміна місця проживання, втрата батька) та забула вчасно подати декларації;

-рапортом ст.оперуповноваженого управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України капітана поліції Сисоєва А. у якому останній доповідає, що в ході збору доказів встановлена посадова особа ОСОБА_2 , яка будучи депутатом Сурсько-Литовської сільської ради, згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП, будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч.1 ст.45, п.27 розділу ХІІІ» Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме 01.07.2024 року о 18 год. 11 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП;

-роздруківкою декларації ОСОБА_2 з реєстру НАЗК за 2021 рік у якій зазначено дату та час подання такої декларації - 01.07.2024 року о 18:11 год.;

-протоколом №677 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24.07.2025 року, складеним уповноваженою особою з дотриманням вимог, передбачених ст.ст. 254 - 256 КУпАП. У протоколі містяться відомості про роз'яснення ОСОБА_2 ст.268 КУпАП, ст.ст.55,56,59,63 Конституції України. Другий примірник протоколу ОСОБА_2 отримала 24.07.2025 року;

-рапортом ст.оперуповноваженого управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України капітана поліції Сисоєва А. у якому останній доповідає, що в ході збору доказів встановлена посадова особа ОСОБА_2 , яка будучи депутатом Сурсько-Литовської сільської ради, згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП, будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч.1 ст.45, п.27 розділу ХІІІ» Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме 01.07.2024 року о 19 год. 38 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП;

-роздруківкою декларації ОСОБА_2 з реєстру НАЗК за 2022 рік у якій зазначено дату та час подання такої декларації - 01.07.2024 року о 19:38 год.;

-протоколом №678 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 24.07.2025 року, складеним уповноваженою особою з дотриманням вимог, передбачених ст.ст. 254 - 256 КУпАП. У протоколі містяться відомості про роз'яснення ОСОБА_2 ст.268 КУпАП, ст.ст.55,56,59,63 Конституції України. Другий примірник протоколу ОСОБА_2 отримала 24.07.2025 року;

-рапортом ст.оперуповноваженого управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України капітана поліції Сисоєва А. у якому останній доповідає, що в ході збору доказів встановлена посадова особа ОСОБА_2 , яка будучи депутатом Сурсько-Литовської сільської ради, згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП, будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч.1 ст.45, п.27 розділу ХІІІ» Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме 01.07.2024 року о 19 год. 42 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП;

-роздруківкою декларації ОСОБА_2 з реєстру НАЗК за 2023 рік у якій зазначено дату та час подання такої декларації - 01.07.2024 року о 19:42 год.

Враховуючи досліджені судом докази, ОСОБА_2 , будучи обізнаною щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин своєчасно декларації за 2021,2022 та 2023 роки не подала, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши все між собою у сукупності, суд робить висновок про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Керуючись ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення, враховуючи повне визнання вини, щире каяття та відомості про особу ОСОБА_2 , суд доходить висновку про необхідність накладення на винну адміністративного стягнення в межах санкції передбаченої ч. 1 ст. 176-2 КУпАП у виді штрафу, оскільки саме такий вид стягнення буде достатньою мірою відповідальності до особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення та повністю відповідатиме меті його застосування.

Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, ч. 1 ст.172-6, 247, 251, 268, 277, 278, 280, 283, 294 КУпАП,-

УХВАЛИВ:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп.

Роз'яснити, що накладений за вчинення адміністративного право порушення штраф вноситься в установу банку України.

У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова буде надіслана для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Токар