Вирок від 21.08.2025 по справі 204/5612/24

Справа № 204/5612/24

Провадження № 1-кп/204/544/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), кримінальне провадження, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024050000001242від 23.04.2024, відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця селища Валер'янівки Волноваського району Донецької області, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .

- у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України,

УСТАНОВИВ:

Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 визначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України - Конституції України.

Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до Рішень Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005, № 6-рп/2008 від 16.04.2008 зазначені норми визначають, що влада народу є первинною, єдиною і не відчуженою та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку, визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.

Стаття 6 Конституції України передбачає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 69, 71-73 Конституції України передбачено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно - територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

У березні - квітні 2014 року в місті Донецьку та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія Російської Федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Так, 07.04.2014 у місті Донецьку видано «Акт о провозглашении государственной самостоятельности Донецкой народной республики», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР» та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності «ДНР».

За таких обставин 11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено так званий «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет «ДНР» на території Донецької області.

Надалі представниками самопроголошеної «ДНР», які контролюються окупаційною адміністрацією Російської Федерації, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські (т. зв. «органи державної влади ДНР») та силові органи.

Так, на учасників органів силового блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом: систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України в особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зокрема шляхом ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов'язків, обстрілів населених пунктів тощо; створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності; вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями; захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення «ДНР»; захоплення чи заволодіння в інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України; координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням; блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України; силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі; силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень «ДНР», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.

Водночас на учасників органів політичного блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом: створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях Донецької області; видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації Російської Федерації та самопроголошених органів влади «ДНР»; проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії Російської Федерації проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України; організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу; налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням «ДНР» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України; налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України; координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами Російської Федерації з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України; налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях та формування думки серед населення про законність власних дій; надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності; забезпечення учасників «ДНР» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.

При цьому кожний учасник органів політичного та силового блоків «ДНР» (у т.ч. які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії Російської Федерації та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Донецької області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями.

Одночасно з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Донецької області з числа представників політичного блоку «ДНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018 є органами окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Так, на тимчасово окупованій території Донецької області створено так звану «центральну виборчу комісію ДНР» (далі- «ЦВК ДНР»), яку розташовано за адресою: Донецька область, місто Донецьк, Ворошиловський район, бульвар Пушкіна, буд. 34.

21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік.

У цей же день, Президент Російської Федерації скликав позачергове засідання Ради безпеки Російської Федерації, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності Донецької та Луганської народних республік.

Службові особи з числа вищого керівництва РФ, які входять до складу Ради безпеки РФ, публічно підтримали звернення Державної думи РФ та заявили про необхідність визнання Президентом РФ незалежності «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», а одним із основних аргументів для прийняття такого рішення членами Ради безпеки РФ було проживання на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей громадян Російської Федерації у кількості понад 800 тисяч осіб, а також понад 1,2 мільйонів осіб, котрі подали документи на громадянство РФ.

Цього ж дня Президент Російської Федерації підписав указ про визнання незалежності Донецької народної республіки та Луганської народної республіки.

У подальшому, президент Російської Федерації, а також інші невстановлені представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ (далі - ЗС РФ) на територію України.

24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово був продовжений.

Як наслідок, агресія ЗС РФ та інших військових формувань, що діють на їх боці, призвела до тимчасової окупації частини території Донецької області.

19.09.2022 головою так званої «громадської палати ДНР» (стосовно якого досудове розслідування триває в рамках іншого кримінального провадження) з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, направлено звернення до так званого «голови ДНР» з ініціативою проведення на тимчасово окупованій території Донецької області так званого «референдуму» з питання приєднання до Російської Федерації на правах адміністративно-територіальної одиниці РФ.

На підставі вказаного звернення, 20.09.2022 так званою «народною радою ДНР» прийнято так званий «Закон «О референдумеДонецкойнароднойреспублики по вопросу о вхождении в составеРоссийскойФедерации на правах субъекта РФ», який підписаний так званим «головою ДНР».

Далі, згідно прийнятих так званою «Центральною виборчою комісією ДНР», нормативних актів, організовано процес проведення зазначеного «референдуму», на усій тимчасово окупованій території Донецької області та на так званих «закордонних дільницях» та території РФ, який фактично розпочався о 08 годині 00 хвилин 23.09.2022 та закінчився 27.09.2022 о 18 годині 00 хвилин.

Після проведення даного референдуму, 27.09.2022 голова «ЦВК ДНР» оголосив, що за приєднання території Донецької області до РФ проголосувало 99,23 %.

Як наслідок 30.09.2022 президент РФ ініціював зустріч із так званими «головами республік», а фактично тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, у тому числі із так званим «головою ДНР», матеріали відносно якого виділено в окреме провадження, у місті Москва РФ (більш точні місце та час не встановлено), в ході якої публічно визнав результати так званих референдумів, у тому числі на тимчасово окупованій території Донецької області.

Під час вказаної зустрічі 30.09.2022, перебуваючи у м. Москва РФ (більш точні час та місце не встановлено), так званий «голова ДНР» та президент РФ підписали так званий «договор между Российской Федерацией и Донецкой народной республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой народной республики и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов». Таким чином на підставі Федерального закону №372-ФЗ, вказаний вище договір, 04.10.2022 було ратифіковано та підписано президентом РФ, чим введений в дію на тимчасово окупованій території Донецької області.

У подальшому, 04.10.2022, президентом РФ підписано Федеральний Конституційний закон №5-ФКЗ, яким визначено порядок формування органів державної влади так званої «Донецької народної республіки», а саме вибори в законодавчий (представницький) орган так званої «Донецької народної республіки», які проводяться в другу неділю вересня 2023 року.

До обрання у відповідності з законодавством Російської Федерації законодавчого (представницького) органу так званої «Донецкой народной республики» його повноваження здійснює так званий «Народный Совет Донецкой народной республики - Парламент Донецкой народной республики», яке продовжує виконувати повноваження до формування так званого «Правительства Донецкой народной республики» тимчасово виконуючим обов'язки так званого «Главы Донецкой Народной республики» у відповідності з законодавством РФ.

Крім того, так званий «Народный совет Донецкой народной республики -«Парламент Донецкой народной республики» приймає «Конституцію Донецької народної республіки», яка не може суперечити Конституції РФ.

Таким чином, «постановлением Народного совета» 30.12.2022 прийнята «Конституция Донецкой народной республики».

У подальшому, з метою проведення так званих «виборів» на тимчасово окупованій території Донецької області, так званим законодавчим (представницьким) органом 18.01.2023 прийнято закон № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму» в Донецькій народній республіці», що регламентує порядок формування, організацію діяльності та повноваження виборчкомів на підставі указу підписаного «Врио Главы» так званої «ДНР» ОСОБА_6 , який призначений президентом РФ, як «временно исполняющий обязанности Главы Донецкой Народной республики на основе предложений указанных в статье 3 настоящего Закона».

Відповідно до вказаного закону та інших раніше зазначених законодавчо правових актів, на території так званої «Донецької Народної республіки» почали формуватися, виборча комісія, територіальні, дільничні комісії.

Згідно до ст. 9 закону № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму» в Донецькій народній республіці» (далі - закон), встановлено, що виборча комісія республіки, є державним органом так званої «Донецької народної республіки», організуючим підготовку та проведення виборів, референдумів на території «Донецької народної республіки» у відповідності з компетенцією, встановленою законом.

Відповідно до ст. 3 закону територіальні, дільничні комісії формуються на основі пропозицій політичних партій, які висунули списки кандидатів, допущених до розподілу депутатських мандатів в Державній думі Федерального збору Російської федерації, Народною радою Донецької народної республіки, на основі пропозицій інших політичних партій та громадських об'єднань, а також на основі пропозицій виборчих об'єднань, які висунули списки кандидатів, допущенних до розподілу депутатських мандатів в представницькому органі муніципального утворення.

Відповідно ст. 19 закону - дільнична комісія формується для забезпечення процесу голосування виборців, учасників референдуму та підрахунку голосів виборців, учасників референдуму на виборчих дільницях, дільницях референдуму в порядку, передбаченому федеральним законодавством і зазначеним законом. Строк повноважень дільничної комісії складає 5 років.

Так, громадянин України ОСОБА_5 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи з власних політичних міркувань, у невстановлений час, але не раніше 27.04.2023, надав свою згоду невстановленим особам, та був призначений на посаду секретаря дільничної комісії № 949, та з того часу реалізуючи свій протиправний умисел та попередню злочинну домовленість з іншими членами дільничної комісії, розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи за місцем розташування так званої «Дільничної виборчої комісії № 949» - у приміщенні школи, за адресою: Донецька область, Волноваський район, с. Валер'янівна, вул. Леніна, буд. 34 А, почав виконувати повноваження, відповідно до статті 21 так званого закону № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму» в Донецькій народній республіці», згідно до яких дільнична комісія: 1) інформує населення про адресу та про номер телефону дільничної комісії, час її роботи, а також про день, час і місце голосування; 2) уточнює список виборців, учасників референдуму, здійснює ознайомлення виборців, учасників референдуму з цим списком, розглядає заяви про помилки та неточності у цьому списку та вирішує питання про внесення до нього відповідних змін, а у випадках, передбачених законом Донецької Народної Республіки, складає список виборців, учасників референдуму; 3) забезпечує підготовку приміщень для голосування, скриньок для голосування та іншого обладнання; 4) забезпечує інформування виборців про зареєстрованих кандидатів, про виборчі об'єднання, які зареєстрували списки кандидатів, інформування учасників референдуму про питання референдуму на основі відомостей, отриманих із вищої комісії; 5) контролює дотримання на території виборчої дільниці, дільниці референдуму порядку проведення передвиборчої агітації, агітації з питань референдуму; 6) організовує на виборчій дільниці, дільниці референдуму голосування у день голосування, а також дострокове голосування у випадках, встановлених законом; 7) проводить підрахунок голосів, встановлює підсумки голосування на виборчій дільниці, дільниці референдуму, складає протокол про підсумки голосування та передаєйого до вищої комісії; 8) оголошує підсумки голосування на виборчій дільниці, дільниці референдуму та видає засвідчені копії протоколу про підсумки голосування особам, які здійснювали спостереження за перебігом голосування; 9) розглядає в межах своїх повноважень скарги (заяви) на порушення закону та приймає за зазначеними скаргами (заявами) мотивовані рішення; 10) забезпечує зберігання та передачу до вищих комісій документів, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів, референдуму; 11) здійснює інші повноваження відповідно до закону.

Окрім цього, відповідно до ч.5 ст. 4 так званого закону № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму» в Донецькій народній республіці», так званий «секретар комісії» забезпечує підготовку засідань комісії, документів та матеріалів, що виносяться на її розгляд, забезпечує оформлення рішень та інших актів комісії, підписує рішення, протоколи засідань та інші документи комісії, а також здійснює інші повноваження, передбачені законами, документами, що регламентують діяльність комісії, та її рішеннями.

Також, усвідомлюючи вищевикладені обставини, ОСОБА_5 , діючи з власних політичних міркувань, будучи так званим «секретарем дільничної виборчої комісії № 949», реалізуючи свій протиправний умисел та попередню злочинну домовленість з іншими членами вказаної дільничної виборчої комісії, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи у невстановленому місці на території с. Валер'янівки Волноваського району Донецької області, протиправно виконуючи свої повноваження так званого «секретаря дільничної виборчої комісії № 949», взяв участь у проведенні так званих «виборів депутатів народної ради днр», які проходили в період часу з 30.08.2023 по 10.09.2023 на усій тимчасово окупованій території Донецької області.

Після завершення голосування, діючи з вищевказаною злочинною метою, за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_5 , перебуваючи на території с. Валер'янівки Волноваського району Донецької області, у приміщенні школи, де розміщувалася дільнична виборча комісія № 949, за адресою: Донецька область, Волноваський район, селище Валер'янівка, вул. Леніна 34-а, після 15:00 години 10.09.2023, разом із іншими учасниками ДВК № 949 ТВК№ 2, здійснив підрахунок заповнених бюлетенів, за результатом якого комісією складено, а ОСОБА_5 як секретарем ДВК підписано протокол за результатами голосування, який у подальшому разом із бюлетенями передано до територіальної комісії № 2 Виборчої комісії так званої «ДНР».

Як наслідок, за участю ОСОБА_5 та інших членів так званої «дільничної виборчої комісії», матеріали відносно яких виділено в окреме провадження, організовано процес проведення зазначених «виборів», запланованих з 30.08.2023 по 10.09.2023 на усій тимчасово окупованій території Донецької області, які фактично розпочалися о 07 годині 00 хвилин 31.08.2023, та закінчились 10.09.2023 о 15 годині 00 хвилин. За результатами «выборов в народный совет Донецкой народной республики» представники «ВК ДНР» оголосили, що за партію «Единая россия» проголосовало 78,03 % виборців, а в подальшому обрано голову так званої «Донецької народної республіки» та сформовано так званий «парламент ДНР», який складається з 90 депутатів.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_5 (in absentia), який показань суду не надавав, та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду також не надходило.

ЄСПЛ визнає, що хоча право обвинуваченого бути судимим у його присутності в Конвенції прямо не згадується, воно має «першорядне значення». Під час слухання людина володіє таким процесуальним правом як право фізично постати перед судовим посадовцем («Мулен проти Франції» (3710/406), (2010) §118; «Оджалан проти Туреччини» (46221/99), Велика палата (2005) §103; «Медведєв проти Франції» (3394/03), Велика палата (2010) §118). Право обвинувачених на особисту присутність вимагає, щоб влада досить завчасно інформувала їх самих (а також їх захисників) про дату і місце слухань, викликала їх до суду.

Водночас, обвинувачений може добровільно відмовитися від здійснення свого права бути присутнім на судових слуханнях, […]; супроводжуватися дотриманням гарантій, відповідних важливості такого рішення; і не повинна вступати в протиріччя з громадським інтересом («Колоцца проти Італії» (9024/80), (1985) §28; «Пуатрімоль проти Франції» (14032/88), (1993) §31; «Ермі проти Італії»(18114/02), Велика палата (2006) §73).

До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов'язаний переконатися, що обвинувачений був […] повідомлений про судовий розгляд, […]. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд in absentia допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов'язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді […] («Пелладоах проти Нідерландів» (16737/90), (1994) §41; «Пуатрімоль проти Франції» (14032 / 88), (1993) §34).

Таким чином, інститут спеціального кримінального провадження повністю узгоджується з нормами міжнародного права та практикою Європейського суду з прав людини.

Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи № (75)11 від 19.01.1973 встановлено, що процедура заочного розгляду (trial in absentia) не порушує права обвинуваченого як на справедливий розгляд, так і на присутність i при розгляді його справи. У ній сформульовані умови та мінімальний перелік правил заочного розгляду, якими повинні користуватися держави-члени Ради Європи при розгляді справи за відсутності підсудного.

Ураховуючи, що у кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia), судом на виконання вимог ч. 5 ст. 374 КПК України окремо досліджено, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_5 , як підозрюваного та обвинуваченого, на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, у результаті чого судом встановлено таке.

Так, відповідно до повідомлення про підозру від 12.04.2024 та про зміну раніше повідомленої підозри від 01.06.2024 ОСОБА_5 , який перебуває на тимчасово окупованій території України, з дотриманням вимог ч. 1 ст. 278, ч. 8 ст. 135 КПК України було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України. Повідомлення про підозру опубліковане 12.04.2024 у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

12.04.2024 року ОСОБА_5 було призначено захисника.

У зв'язку з перебуванням ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території, а також тим, що місцезнаходження підозрюваного не встановлено і він не з'являється на виклики слідчого, постановою слідчого від 23.04.2024 ОСОБА_5 було оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 21.05.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024050000001242від 23.04.2024, відносно ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 26 грудня 2024 року розгляд кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.04.2024 року за № 22024050000001242за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, постановлено здійснювати за відсутності обвинуваченої в порядку спеціального судового провадження (in absentia).

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Суд вважає, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваного та обвинуваченого на захист з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.

Під час здійснення судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Так, з метою дотримання прав обвинуваченого на захист та доступу до правосуддя, обвинувачений ОСОБА_5 про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином відповідно до вимог ч. 3 ст. 323 КПК України, зокрема, шляхом публікації змісту повісток про виклик та рішень суду в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на офіційному веб-сайті суду та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа вважається належним чином ознайомленою зі змістом судових повісток, а отже, обізнаною про здійснюване судом щодо неї кримінальне провадження в порядку ч. 3 ст. 323 КПК (in absentia), якщо місцевий суд повідомляв їй про судові засідання шляхом розміщення оголошення на веб-порталі «Судова влада України» та в газеті «Урядовий кур'єр».

До такого висновку дійшов Верховний Суд у своїх постановах від 01.04.2021 у справі № 759/2992/17 (провадження № 51-3360км20); від 10.03.2020 у справі № 242/3982/16-к (провадження № 51-7218км18); від 27.10.2021 у справі № 759/7443/17 (провадження № 51-1578км20); від 25.01.2021 у справі № 461/4987/16-к (провадження № 51-1955км20).

Таким чином, обвинувачений ОСОБА_5 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, у судові засідання не з'явився, незважаючи на судові повістки (оголошення), опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» та оголошення, розміщені на офіційному веб-сайті суду та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Отже, для забезпечення доступу до правосуддя судом вживалися заходи для виклику обвинуваченого ОСОБА_5 у судові засідання - повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_5 у судові засідання, а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

Відтак, зважаючи на специфіку судового провадження (in absentia), судом були вжиті прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування обвинуваченої особи про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, однак забезпечити явку обвинуваченої до суду вжитими заходами не вдалося. При цьому, з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження обвинувачений ОСОБА_5 вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Вказана позиція висловлена в Постанові колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 25.04.2024 у справі № 296/8416/21 (провадження № 51-7860км23).

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.

У той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою.

Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначила, що не мала можливості зв'язатися з обвинуваченим і з'ясувати його правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення.

Суд вважає, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, у межах висунутого обвинувачення, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні та дослідженими в судовому засіданні наступними доказами.

У судовому засіданні на підставі положень ч. 11 ст. 615 КПК України, відповідно до яких показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, за згодою захисника обвинуваченого, досліджено показання свідка ОСОБА_7 .

Показання вказаного свідка є допустимим доказом, оскільки вони отримані в порядку, визначеному вимогами кримінального процесуального закону, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, та із фіксуванням за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

Відповідно до показань свідка ОСОБА_8 мешканця м. Добропілля Донецької області, він проходить службу у ІНФОРМАЦІЯ_2 пн на посаді старшого інструктора рекрутингу та комплектування. Йому відомо, що російські військові захопили м. Волноваха, приблизно 10-12 брезня 2022 року шляхом обстрілів та штурму міста. За накозом командира, у зв'язку зі зміною місця дислокації, він покинув ОСОБА_9 район 26.02.2022. ОСОБА_5 знає особисто, оскільки вони мешкали у с. Валер'янівка Волноваського району. Йому відомо, що ОСОБА_5 працював у ДТЕК. На сьогодній день ОСОБА_5 є керівником окупаційної адміністрації с. Валер'янівка Волноваського району, постійно мешкає у с. Валер'янівка Волноваського району. Останній раз ОСОБА_5 бачив у лютому 2022 року, більше його не бачив. ОСОБА_5 приймав участь в організації та проведенні незаконних виборів на ТОТ Донецької області в с. Валер'янівка Волноваського району. Про вказаний факт йому стало відомо від місцевих мешканців та телеграм каналів. ОСОБА_5 займав посаду секретаря виборчої комісії, безпосередньо організовував проведення виборів в селі. В телеграм каналі на фото та відео за участю ОСОБА_5 , він давав інтерв'ю, якомусь проросійському телевізійному каналу про організацію та проведення виборів у с. Валер'янівка Волноваського району, але у тому ролику він був підписаний, як «секретар участковой избирательной комиссии» на прізвище ОСОБА_10 . Однак, він впізнав ОСОБА_5 на вказаних фото та відеоматеріалах, може його впізнати за такими прекметами: середній зріст, худорлява статура, на вигляд приблизно 30-32 роки, волосся на голові пряме русого кольору, очі великі випуклі, вуха великі відтопирені.

Крім показів свідка, вина ОСОБА_5 підтверджуються дослідженими судом письмовими доказами.

Протоколом огляду від 21.11.2023, відповідно до якого проведено огляд всесвітньої мережі Інтернет на предмет наявності інформації та інших відомостей, що мають значення у кримінальному провадженні. В телеграм каналі телевізійної служби новин «ДНР» - « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_5 о 16:25 опубліковано допис з назвою «Досрочное голосование в Волновахском районе» та наступним змістом «Досрочное голосование в Волновахском районе Досрочное голосование продолжается и охватывает все больше населенных пунктов Республики. Изъявить свою волю на этот раз смогли жители села Валерьяноски Волновахского района. Чем удобен такой вид голосования и что думают избиратели, поехал узнать - ОСОБА_11 ». За посиланням https://t.me/oplottv/54708 з закріпленим відеозаписом хронометраж якого складає 02 хв 18 сек.(скришот №1).

В ході перегляду зазначеного відеозапису встановлено, що з 1 хв. 50 с.

по 2 хв. 18 сек на ньому зображено чоловіка, який надає інтерв'ю щодо своєї

безпосередньої добровільної участі в проведенні незаконних виборів на тимчасово

окупованій території Волноваського району Донецької області, а саме: «Буквально

вчера наша комиссия выезжали в ближнее село скажем так ближе к фронту то там

опасно, скажем так там постоянно выстрелы, прилеты. Поэтому долго там

находится мы просто не можем. Да люди с большим удовольствием выходят и

голосуют, нас везде ждут» (мовою оригіналу). Крім цього, на одязі вказаної особи мається бейдж на якому відображані особисті дані вказаної особи та посаду, яку обіймає останній «Евгений Обуховский секретарь участковой - избирательной комиссии №949» (скріншот №2, 3).

В ході огляду мережі Інтернет та соціально-орієнтованої мережі вконтакте, встановлено, що до вчинення кримінального правопоркшенння причетний громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який під час незаконних виборів, які проводились в період з 30.08.2023 по 10.09.2023 на тимчасово окупованій території Волноваського району Донецькеої області перебувала на посаді секретаря дільничної виборчої комісії № 949 (т.1, а.с.21-24).

Висновком експерта № СЕ -19/105-23/4898-ФП від 05.02.2024, відповідно до якого особа у відео файлі із назвою «Досрочное _голосование_в_Волновахском_районе», що з'являється в кадрі в проміжок часу з 00:01:50 по 00:02:09, та особа у файлі з назвою « ОСОБА_5 », є однією і тією ж особою (т.1, а.с.29-36,37).

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.12.2023 та фототаблицею до нього, відповідно до якого свідок ОСОБА_7 серед представлених чотирьох фотознімків, вказав на фото № 1 з зображенням ОСОБА_5 пояснивши, що впізнав його за загальними ознаками, а саме: овалом обличя, очами, носом, заіскою. ОСОБА_5 знає особисто, як мешканця с. Валер'янівка, Волноваського району Донецкої області (а.п.40-43,44).

Протоколом огляду від 01.12.2023, відповідно до якого слідчим за участю спеціаліста, за участю свідка ОСОБА_7 проведено огляд Телеграм каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (https://t.me/oplottv). В ході огляду свідок ОСОБА_7 повідомив, що на відео присутня особа, яка відома йому, як ОСОБА_12 . Також свідок пояснив, що ОСОБА_13 під час окупації зс рф с. Валер'янівка, Волноваського району, Донецької області приймав участь у т.зв. зборах до місцевих органів влади. На фото впізнав ОСОБА_5 за рисами обличчя (т.1, а.с.45-47).

Ухвалою слідчого судді Дніпровського апеляційного суду від 08.05.2024, відповідно до якої надано дозвіл на використання в кримінальному провадженні № 22024050000001224 від 23.04.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1, ч.2 ст.28, ч.5 ст. 111-1 КК України, результатів проведення негласних слідчих (розшукових) дій у вигляді «зняття інформації з електронних інформаційних систем» щодо:

Електронної пошти за адресою: info@mariupol.glavadnr.ru, який знаходиться у постійному користуванні громадянина ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яке проводилось на підставі ухвали слідчого судді Дніпровського апеляційного суду ОСОБА_15 (№23-7114т/2023 від 13.09.2023), а саме:

- протоколу №78/2/5/10-977т від 13.10.2023, за результатами проведення НСРД у

вигляді зняття інформації з електронних інформаційних систем, які перебували у

користуванні ОСОБА_14 та флеш носії №5/275т від 10.10.2023.

Вищевказані НСРД проводились у кримінальному провадженні №22023050000002087 від 18.05.2023 на підставі ухвали слідчого судді Дніпровського апеляційного суду (реєстр №23-7114т/2023 від 13.09.2023) (т.1, а.с.48-49).

Протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем вд 13.10.2023 та додатком до нього, відповідно до якого у ході пошуку, виявлення та фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі, а саме електронної пошти за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_7 , виявлені текстові файли та таблиці, в яких зафіксовані листування між представниками окупаційної влади т.зв. «днр».

Протягом 2023 року громадянин Укераїни ОСОБА_14 під час роботи в органах окупаційної влади т.зв. «днр» постійно використовує електронну пошту за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_7 . Файли з електронної пошти з вказаною адресою виявлено та скопійовано з електронної інформаційної системи та збережено на флеш-носій марки «Kingston», 5/275т (таємно) від 10.10.2023 року.

В ході відкриття флеш носія виявлено папку «Текучка», в якій знаходяться файли. В ході відкриття файлу «Мариуполь пофамильно» з папки «Текучка» встановлено, що даний файл містить інформацію щодло прізвищ, імен, та по батькові кандидатів, одраних депутатами Маріупольської міської ради ДНР першого скликання, з кожного списка кандидатів, кожного депутата, якому надаються мандати. В ході відкриття файлу «Список ЕР праймериз НДР Мариуполь округ» з папки «Текучка», встановлено, що вказаний файл містить праймериз депутатів муніципального округа міський округ Маріуполь. Також у ппці «Текучка» виявлено файл з даними під назвою «Готовность выборы ДНР», «Члены УИК ТИК 32» (т.1, а.с.56-95, 96).

Протоколом огляду від 12.03.2024, відповідно до якого предметом огляду є додаток до висновку експерта до протоколу НС(Р)Д № 5/275 від 10.10.2023, що являє собою флеш носій типу USB марки «Kingston» (з відміткою розсекречено). Після відкриття флеш носія встановлено, що він містить у союі 164 елементи (папки) з текстовими файлами, таблицями, в яких зафіксовані листування між представниками органів окупаційної влади т.зв. «днр». При огляді папки під назвою «Текучка» виявлено файл «Готовность выборы ДНР». За допомогою програмного забезпечення було здійснено відкриття вказаного файлу, де наявна інформація щодо розміщення (адреси) т.зв. «участковых избирательных комиссий (УИК)» «днр».

При огляді виявлено інформацію, а саме встановлено адресу розміщення на території с. Валеріанівка, Волноваського району Донецької області т.зв. «участковой избирательной комиссии (УИК № 949)», а саме - с. Валерьяновка, ул. Ленина, 34А, школа, холл. Також встановлено, що вказана дільнична комісія підпорядковується т.зв. «Территориальной избирательной комисии № 2» «Волноваский м.о.» (т.1, а.с.97-100).

Протоколом огляду від 04.04.2024 та додатками до нього, відповідно до якого проведено огляд інформації розміщеної на інтернет сайті «Избирательная комиссия Донецкой народной республики» електронне посилання: http://dnr.izbirkom.ru/.

При переході до розділу «документы избирательной комиссии», здійснено перехід до так званих «постанов за 2023 рік» знайдено нормативно-правові акти з назвами: «Постановление от 27.04.2023 № 5/16 «Об установлении единой нумерации избирательых участков, участков ренферендума на территории Донецкой Народной Республики» (т.1, а.с.101-108).

Протоколом огляду від 19.07.2023 та додатком до нього, відповідно до якого предметом огляду є всесвітня мережа Інтернет, з використанням за стосунків, пошукової системи та VPN здійснено вхід до сайту під назвою «Донецкая Народная Рнспублика Официальный Сайт» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Серед публікацій, розміщених на зазначеному сайті виявлено публікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 . На даній сторінці міститься фото та відео та текстовий матеріал щодо проведення 02.03.2023 за участі т.в.о.голови т.зв. «днр» ОСОБА_6 першого замсідання Виборчої комісії т.зв. «днр» (т.1, а.с.109-119).

Протоколом огляду від 14.08.2023 та додатками до нього, відповідно до якого проведено огляд всесвітньої мережі Інтернет та здійснено вхід до сайту під назвою «Государственная информационная система нормативно-правовых актов Донецкой Народной Республики» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_11 . Серед вкладок, розміщених на вищезазначеному сайті виявлено вкладку за посиланням http://gisnpa-dnr.ru/npa/0002-451-iihc-20230529/. На даній сторінці міститься текстовий матеріал щодо прийнятого закону т.зв. «днр» «О выборах депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики» № 451- ІІНС від 29.05.2023.

Таким чином, в ході огляду вказаної публікації встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_12 народна рада т.зв. «днр» прийняла закон «О выборах депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», який регламентує порядок проведення виборів депутатів народної ради т.зв. «днр». Одночасно вказаний закон квазіутворення встановлює повноваження виборчої комісії, територіальної виборчої комісії та та дільничної виборчої комісії т.зв. «днр» під час проведення вказаних виборів (т.1, а.с.120-224).

Протоколом огляду від 18.07.2023 та додатками до нього, відповідно до якого проведно огляд всесвітньої мережі Інтернет та здійснено вхід до сайту під назвою «ЦИК ДНР - Центральная избирательная комисия Донецкой народной республіки» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_13 . Серед вкладок, розміщених на вказаному сайті виявлено вкладку аід назвою « ІНФОРМАЦІЯ_14 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_15 . На даній сторінці міститься фото та текстовий матеріал щодо проведення 02.03.2023 першого засідання виборчої комісії т.зв. «днр» в новому її складі. Серед документів розміщених у розділі «Нормативные правовые акты ЦИК ДНР» за посиланням: http://cikdnr.su/postanovlenie-3-ot-02-03-2023/ виявлено документ з назвою «Постановление № 3 от 02.03.2023». У ході огляду вказаного документа встановлено, що відповідно до протоколу рахункової комісії № 3 від 02.03.2023 року «О результатах тайного голосования по выборам председателя Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики» обрано головою Виборчої комісії т.зв. «днр» ОСОБА_16 . Серед документів розміщених у розділі «Нормативные правовые акты ЦИК ДНР» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_16 виявлено документ з назвою «Постановление № 4 от 02.03.2023». Шляхом відкриття даного документа виявлено «Об избрании заместителя председателя Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики» та встановлено, що відповідно до протоколу рахункової комісії № 4 від 02.03.2023 обрано заступником голови Виборчої комісії т.зв. «днр» ОСОБА_17 . Також, серед документів розміщених у розділі «Нормативные правовые акты ЦИК ДНР» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_16 виявлено документ з назвою «Постановление № 5 от 02.03.2023». Шляхом відкриття вказаного документа виявлено «Об избрании секретаря Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики», та встановлено, що обрано секретарем Вибочої комісії т.зв. «днр» ОСОБА_18 (т.1, а.с.225-246).

Протоклом огляду від 18.08.2023 та додатками до нього, відповідно до якого проведено огляд всесвітньої мережі Інтернет, а саме веб-сайту «dnronline.su», на якому виявлено вкладку «законодательство» та серед наявних документів виявлено т.зв. «Закон о системе избирательных комиссий референдума в Донецкой Народной Республике», який «Принят Постановлением Народного Севета 18 января 2023 года», яким регулюється створення, діяльність, права та обов'язки членів виборчих комісій т.зв. «ДНР» (т.2, а.с.1-54).

Протоклом огляду від 13.09.2023 та додатками до нього, відповідно до якого проведено огляд всесвітньої мережі Інтернет, а саме сайту під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_17 » за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_17 На даній сторінці міститься відеоматеріал щодо брифінгу в т.зв. «днр» за результатами голосування. В ході огляду зазначеної публікації встановлено, що 11.09.2023 в будівлі уряду т.зв. «днр» за адресою: АДРЕСА_2 , головою виборчої комісії т.зв. «днр» громадянином України ОСОБА_16 спілько з іншими членами ВК т.зв. «днр» проведено підведення підсумків виборів «депутатів» у «законодавчі»/«представницькі» органи т.зв. «днр», які незаконно відбувалися на тимчасово окупованій території Донецьої області з 31.08.2023 по 10.09.2023 (т.2, а.с.57-67).

Протоклом огляду від 18.08.2023 та додатками до нього, відповідно до якого проведено огляд всесвітньої мережі Інтернет, а саме в пошуковому вікні «Google» при введенні ключових слів для пошуку «Конституция Донецкой Народнеой Республики», виявлено посилання - « ІНФОРМАЦІЯ_18 », при переході на яке яке виявлено офіційний вебсайт «Донецкой народной республіки», на якому виявлено розділ «законодательство» та при переході на який виявлено посилання - « ІНФОРМАЦІЯ_18 ». У ході огляду якого встановлено, що дана сторінка являє собою повний текст конституції т.зв. «ДНР» в редакції від «30 декабря 2022 года» (т.2, а.с.68-123).

Відповідно до довідки Державної міграційної служби України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 02.11.2010 року, є громадянином України (т.2,а.с.204).

Під час судового розгляду, суд дослідив всі надані докази, після чого в кінці судового слідства учасники провадження, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, повідомили суду, що будь-яких інших пояснень, клопотань та доповнень вони не мають, в зв'язку з чим можливо завершити судове слідство та постановити вирок на підставі досліджених доказів, наданих суду.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КПК України суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, адже ні підозра, ні обвинувачення не можуть відповідно до ч. 3 ст. 17 КПК України ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а сукупність зібраних доказів, суд оцінює з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Дослідивши у судовому засіданні надані докази, суд дійшов висновку про те, що надані докази є належними, оскільки прямо та непрямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження.

При цьому, суд також ураховує, що сторона захисту не посилалась на недопустимість доказів, які надані стороною обвинувачення, а отже, в силу положень ст. 26 КПК України, суд також не вбачає підстав визнавати докази недопустимими, оскільки вони зібрані у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, та отримані без істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, чи завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини.

Крім того, суд також вважає, що надані державним обвинуваченням докази є допустимими, оскільки зібрані у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, та отримані без істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, чи завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини.

Розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст. 337 КПК України, у межах висунутого обвинувачення, суд дійшов висновку про доведеність вини обвинуваченого ОСОБА_5 поза розумним сумнівом у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-5, ч. 2 ст. 28. ч.5 ст.111-1 КК України, за обставин, встановлених судом.

Отже, поза всяким розумним сумнівом доведено, що ОСОБА_5 після окупації віськовослужбовцями зс рф Волноваського району Донецької області, усвідомлюючи, що дана територія окупована державою-агресором, з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу РФ, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою війни проти України, був призначений на посаду секретаря виборчої дільниці, де виконував відповідні повноваження, а також взяв участь у проведенні так званих «виборів депутатів народної ради днр», які проходили в період часу з 30.08.2023 по 10.09.2023 на усій тимчасово окупованій території Донецької області.

Такі дії ОСОБА_5 поза всяким розумним сумнівом були умисними, оскільки останній усвідомлював (не міг не усвідомлювати) суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачав їх суспільно-небезпечні наслідки і бажав їх настання.

Судом в умовах змагальності сторін не встановлено обставин, які б викликали сумніви у добровільності дій ОСОБА_5 , направлених на входження до складу виборчої комісії, а також участь в проведенні виборів на тимчасово окупованій території України.

Доводи захисника обвинуваченого щодо недоведеності винуватості ОСОБА_5 зводяться до власної оцінки наведених та досліджених судом доказів, будь-якими доказами, не підтверджені, а тому судом не приймаються.

Оцінивши в сукупності зібрані та перевірені в судовому засіданні докази, суд уважає доведеною вину обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні умисних дій, що виразились:

- у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеної на тимчасово окупованій території, та його дії правильно кваліфіковані за ч. 5 ст. 111-1 КК України;

- в участі у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб, та його дії правильно кваліфіковані за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Згідно зі ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчиненню нових кримінальних правопорушень. При цьому під час вибору заходу примусу суд повинен ураховувати ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу винного й обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання. З огляду на принципи справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання має бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.

Визначаючи покарання ОСОБА_5 суд враховує характер і ступінь тяжкості скоєних кримінальних правопорушень, які відповідно до ст. 12 КК України є тяжкими злочинами, обставини вчинення ОСОБА_5 у тяжкий для країни час, в умовах воєнного стану та повномасштабного вторгнення держави агресора кримінальних правопорушень, а також відомості про особу обвинуваченого, який до кримінальної відповідальності притягується вперше, на обліках у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.

Обставин, які б, відповідно до вимог ст. 66 КК України, пом'якшували покарання ОСОБА_5 судом не встановлено.

Обставиною, яка обтяжує покарання ОСОБА_5 , відповідно до ст. 67 КК України є вчинення кримінального правопорушення в період воєнного стану.

Ураховуючи викладене, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_5 покарання у межах санкцій статей, за якими кваліфіковані його діяння та з урахуванням вимог ч.1 ст.70 КК України призначити обвинуваченому покарання за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим. Цей захід примусу внесе корективи в соціально-психологічні властивості обвинуваченого, нейтралізує негативні наслідки та змусить додержуватись положень закону про кримінальну відповідальність і позбавить можливості вчиняти нові злочини. Це покарання, виходячи з принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації, буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення нею нових злочинів, не буде становити «особистий надмірний тягар для особи» та відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства і вимогами захисту основоположних прав особи.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття її під варту.

Відповідно до вимог ст. 124 КПК України суд стягує з обвинуваченого на користь держави судові витрати на залучення експерта для проведення портретної експертизи № СЕ-19/105-23/4898-ФП від 05.02.2024 у розмірі 6058, 24 грн.

Цивільний позов не заявлено.

Речові докази у кримінальному провадженню відсутні.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 07 травня 2024 року (справа № 201/5186/24) на майно ОСОБА_5 , а саме: автомобіль марки «Chery Amulet», номерний знак НОМЕР_2 , слід залишити незмінним.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 368, 370, 374 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання:

- за ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі з конфіскацією майна та з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 10 (десять) років;

- за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді 6 (шести) років позбавлення волі з конфіскацією майна та з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 11 (одинадцять) років.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинання менш суворого основного та додаткового покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_5 покарання у виді 6 (шести) років позбавлення волі з конфіскацією майна та з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 11 (одинадцять) років.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття його під варту.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судові витрати на залучення експерта для проведення портретної експертизи № СЕ-19/105-23/4898-ФП від 05.02.2024 у розмірі 6058, 24 грн.

Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Чечелівський районний суд міста Дніпра.

Копію вироку після його проголошення негайно вручити обвинуваченому та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Інформацію про ухвалення вироку опублікувати у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1