Ухвала від 21.08.2025 по справі 201/10346/25

Справа № 201/10346/25

Провадження № 1-кс/201/3664/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях майора юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024 стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий за погодженням прокурора звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024 стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Клопотання мотивоване тим, що на початку серпня 2023 року (більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганськ Луганської області, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, реалізуючи злочинний умисел направлений на добровыльне обрання його до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - до т.зв. «Народного Совета Луганской Народной Республики» (далі - «Народного Совета ЛНР»), розташованого за адресою: Луганська область, м. Луганськ, площа Героїв Великої Вітчизняної Війни, буд. 9, добровільно надав згоду на включення його до списку т.зв. «кандидатів у депутати Народної Ради ЛНР першого скликання від партії «Єдина Росія» (мовою оригіналу: «кандидатов в депутаты Народного Совета ЛНР первого созыва от партии «Единая Россия»). У подальшому, відповідні документи подано до т.зв. «Виборчої комісії Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: «Избирательной комиссии Луганской Народной Республики») для затвердження списку кандидатів.

На підставі поданих документів, постановою т.зв. «Виборчої комісії Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: «Избирательной комиссии Луганской Народной Республики») № 16/148-1 від 07.08.2023 зареєстровано республіканський список кандидатів у т.зв. «депутати Народної Ради ЛНР першого скликання» (мовою оригіналу: «депутаты Народного Совета ЛНР первого созыва»), висунутий «Луганським регіональним відділенням політичної партії «Єдина Росія» (мовою оригіналу: «Луганским региональным отделением политической партии «ЕДИНАЯ Россия»), до якого включено ОСОБА_6 .

За результатами проведених незаконних виборів, відповідно до постанови т.зв. «Виборчої комісії Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: «Избирательной комиссии Луганской Народной Республики») № 27/255-1 від 18.09.2023 «Про реєстрацію обраного депутата Народної Ради Луганської Народної Республіки першого скликання ОСОБА_6 » (мовою оригіналу: «О регистрации избранного депутата Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва ОСОБА_6 ») останнього обрано до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме депутатом т.зв. «Народної Ради ЛНР першого скликання» (мовою оригіналу: «Народного Совета ЛНР первого созыва»).

Так, 18 вересня 2023 року заступник голови «виборчої комісії луганської народної республіки» вручила посвідчення обраним депутатам «Народної Ради ЛНР першого скликання» (мовою оригіналу: «Народного Совета ЛНР первого созыва»), у тому числі ОСОБА_6

20 вересня 2023 року відбулося перше пленарне засідання першого скликання т.зв. «Народної Ради ЛНР» (мовою оригіналу: «Народного Совета ЛНР»), в якому прийняв участь ОСОБА_6 .. В подальшому, останній на постійній основі приймає участь в засіданнях т.зв. «Народної Ради ЛНР» (мовою оригіналу: «народного совета лнр») у якості депутата.

Крім того, відповідно до Постанови № 10-НС «Народної Ради ЛНР першого скликання» (мовою оригіналу: «Народного Совета ЛНР первого созыва») від 20.09.2023 «Про затвердження складів комітетів Народної Ради Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: «Об утверждении составов комитетов Народного Совета Луганской Народной Республики») було затверджено склад так званого «Комітету Народної Ради Луганської Народної Республіки з законодавства, державного будівництва, місцевого самоврядування, регламентних питань та депутатської етики» (мовою оригіналу: «Комитета Народного Совета Луганской Народной Республики по законодательству, государственному строительству, местному самоуправлению, регламентным вопросам и депутатской этике») у кількості 6 депутатів «Народної Ради Луганської Народної Республіки», серед яких зазначений ОСОБА_6 .

Таким чином, ОСОБА_6 , обґрунтовано підозрюється в добровільному обранні до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі до окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, перебуванням Луганського району Луганської області в тимчасовій окупації та під контролем окупаційної адміністрації РФ, проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №121 (8046) від 17.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 21.06.2025, 22.06.2025, 23.06.2025 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.

Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 24.06.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» №126 (8051) від 24.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження), а також розміщено повістку про виклик підозрюваної на 28.06.2025, 29.06.2025, 30.06.2025 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Таким чином, 24.06.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Постановою слідчого від 01.07.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в розшук.

У зв'язку із збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій, захопленням та окупацією території Луганського району Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 на цей час невідомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Таким чином слідчий вказує, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення поданого клопотання.

Заслухавши доводи слідчого та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Так, в судовому засіданні встановлено, що у зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, перебуванням Луганського району Луганської області в тимчасовій окупації та під контролем окупаційної адміністрації РФ, проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №121 (8046) від 17.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 21.06.2025, 22.06.2025, 23.06.2025 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 24.06.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» №126 (8051) від 24.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження), а також розміщено повістку про виклик підозрюваної на 28.06.2025, 29.06.2025, 30.06.2025 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Таким чином, 24.06.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- протоколом огляду від 17.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті під назвою «Центральная избирательная комиссия Росийской Федерации», де виявлено «Постановление «О назначении выборов депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на територии Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу);

- протоколом огляду від 18.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті під назвою «Избирательная комиссия Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 де виявлено документ під назвою «Заверенный список кандидатов ЕР» (мовою оригіналу), де серед інших осіб зазначено выдомості щодо ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 18.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті під назвою «Избирательная комиссия Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 де виявлено документ під назвою «Постановление от 10.09.2023 № 25/215-1 «О результатах выборов депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва» (мовою оригіналу) та після його відкриття відображається «Список избранных депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва» (мовою оригіналу), де серед інших осіб зазначено відомості щодо ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 19.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті під назвою «Избирательная комиссия Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 в якій виявлено файл під назвою «Постановление от 18.09.2023 № 27/255-1 «О регистрации избранного депутата Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва ОСОБА_6 »» (мовою оригіналу) та після натискання на зазначений файл відкрився документ з тектом «ПОСТАНОВЛЕНИЕ О регистрации избранного депутата Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва ОСОБА_6 », де зазначені відомості щодо обрання ОСОБА_6 депутатом до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі до окупаційної адміністрації держави-агресора;

- протоколом огляду від 24.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація від 18.09.2023 на офіційному сайті під назвою «Народный Совет ЛНР» (мовою оригіналу) за посиланням: https://vk.com/nslnr, де виявлено публікацію під назвою «Члены Избирательной комиссии ЛНР вручили мандаты депутатам Народного Совета ЛНР первого созыва» (мовою оригіналу), де серед списку депутатів, зазначено відомості щодо ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 25.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація в мережі інтернет на офіційному сайті так званої «Центральної виборчої комісії Луганської Народної Республіки» під назвою «Избирком ЛНР вручил удостоверения избранным депутатам Народного Совета ЛНР первого созыва» за підписом «Заместитель председателя Избирательной комиссии Луганской Народной Республики Марианна Сумская вручила удостоверения избранным депутатам Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва. По результатам распределения депутатских мандатов удостоверения получили:», за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_5 , де виявлено фотозображення та список т.зв. депутатів «Народного Совета ЛНР» (мовою оригіналу), яким вручили мандати, серед яких зазначений ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 25.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація в соціальній мережі «Telegram», в телеграм-каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 де виявлено публікацію з текстом: «Народный Совет ЛНР рассмотрел и принял Закон ЛНР «О гарантиях осуществления полномочий депутата представительного органа муниципального образования, члена выборного органа местного самоуправления, выборного должностного лица местного самоуправления» «Согласно проекту закона гарантии осуществления полномочий соответствующих депутатов, членов выборных органов и выборных должностных лиц, включающие в себя условия работы, денежное содержание, возмещение расходов, отдых, медослуживание, пенсионное обеспечение и защиту от неправомерных действий, устанавливаются уставами соответствующих муниципальных образований, - сообщил депутат Народного Совета ЛНР ОСОБА_7 . - Кроме того, законопроект определяет следующие права депутатов, членов выборных органов и выборных должностных лиц: право на получение и распространение информации, право на обращение, право на прием в первоочередном порядке должностными лицами и другие» (мовою оригіналу), де на фотозображенні присутній ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 25.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація від 20.10.2023 на сайті під назвою «Луганский Информационный центр» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 де виявлено відеопублікацію під назвою: «Народный Совет ЛНР внес изменение в закон о госслужбе в Республике» (мовою оригіналу), де на фотозображенні присутній ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 25.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація від ІНФОРМАЦІЯ_9 на сайті під назвою «Луганский Информационный центр» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 де виявлено відеопублікацію під назвою: «Парламент ЛНР принял законы о Народном Совете и статусе депутата» (мовою оригіналу), де на фотозображенні присутній ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 26.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті з назвою «ЕДИНАЯ РОССИЯ»(мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_11 де виявлено публікацію під назвою: « ОСОБА_6 » (мовою оригіналу) з фотозображенням та текстом «Депутат Народного Совета ЛНР» (мовою оригіналу), де на фотозображенні присутній ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 26.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті під назвою «народный совет луганской народной республики» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_12 де виявлено публікацію під назвою « ОСОБА_6 » (мовою оригіналу), в якій зазначені відомості щодо т.зв. депутата «народного совета луганской народной республики» (мовою оригіналу) ОСОБА_6 та входження його до «по законодательству, государственному строительству, местному самоуправлению, регламентным вопросам и депутатской этике» (мовою оригіналу);

- протоколом огляду від 26.07.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого оглянута публікація від ІНФОРМАЦІЯ_5 , розміщена на офіційному сайті під назвою «ГТРК ЛНР» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_13 на якій виявлено відеопублікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (мовою оригіналу), де на відео серед інших т.зв. депутатів присутній ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 07.06.2025, проведеного за участю свідка ОСОБА_8 , згідно якого виявлена публікація в соціальній мережі «Telegram», в телеграм-каналі з назвою «Народный Совет ЛНР» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 де виявлено публікацію від 29.12.2023 з текстом: «Депутаты приняли Закон ЛНР «О внесении изменений в отдельные законодательные акты Луганской Народной Республики» Депутат Народного Совета ЛНР ОСОБА_7 рассказал, что законопроект разработан с целью приведения законодательства ЛНР в соответствие нормам Федерального закона № 286-ФЗ «О внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации». «Федеральным законом установлено, что лица, замещающие государственные должности РФ, государственные должности субъектов РФ или муниципальные должности, государственных (муниципальных) служащих, а также иные физические лица освобождаются от ответственности в случае, если несоблюдение ограничений и запретов, требований о предотвращении или об урегулировании конфликта интересов и неисполнение обязанностей, установленных в целях противодействия коррупции, признается следствием не зависящих от них обстоятельств», - рассказал ОСОБА_7 .» (мовою оригіналу), де на фотозображенні присутній ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 07.06.2025, проведеного за участю свідка ОСОБА_9 , згідно якого виявлена публікація в соціальній мережі «Telegram», в телеграм-каналі з назвою «Народный Совет ЛНР» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 де виявлено публікацію від 29.12.2023 з текстом: «Депутаты приняли Закон ЛНР «О внесении изменений в отдельные законодательные акты Луганской Народной Республики» Депутат Народного Совета ЛНР ОСОБА_7 рассказал, что законопроект разработан с целью приведения законодательства ЛНР в соответствие нормам Федерального закона № 286-ФЗ «О внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации». «Федеральным законом установлено, что лица, замещающие государственные должности РФ, государственные должности субъектов РФ или муниципальные должности, государственных (муниципальных) служащих, а также иные физические лица освобождаются от ответственности в случае, если несоблюдение ограничений и запретов, требований о предотвращении или об урегулировании конфликта интересов и неисполнение обязанностей, установленных в целях противодействия коррупции, признается следствием не зависящих от них обстоятельств», - рассказал ОСОБА_7 .» (мовою оригіналу), де на фотозображенні присутній ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 09.08.2024, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті під назвою «народный совет луганской народной республики» (мовою оригіналу) за посиланням: https://nslnr.su/about/deputati/20490, де виявлено публікацію під назвою «Отчет депутата перед избирателями за 2023» (мовою оригіналу), в якій зазначені відомості щодо т.зв. депутата «народного совета луганской народной республики» (мовою оригіналу) та фотозображення ОСОБА_6 , щодо його діяльності;

- протоколом огляду від 19.06.2025, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація від 20.09.2023 на сайті під назвою «Луганский Информационный центр» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_15 де виявлено публікацію під назвою: «Первое заседание Народного Совета ЛНР первого созыва, Луганск, 20 сентября 2023 года» (мовою оригіналу), де на фотозображенні присутній ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 20.06.2025, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація від 20.09.2023 на офіційному сайті під назвою «народный совет луганской народной республики» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_16 де виявлено публікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (мовою оригіналу), в якій зазначені відомості щодо складу «Комитета Народного Совета Луганской Народной Республики по законодательству, государственному строительству, местному самоуправлению, регламентным вопросам и депутатской этике в количестве 6 депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), де зазначено інформацію щодо ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 20.06.2025, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого виявлена публікація на офіційному сайті під назвою «народный совет луганской народной республики» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_18 де виявлено публікацію під назвою «Комитет Народного Совета Луганской Народной Республики по законодательству, государственному строительству, местному самоуправлению, регламентным вопросам и депутатской этике» (мовою оригіналу), в якій зазначені наявні відомості щодо складу комітету та зазначено інформацію щодо ОСОБА_6 ;

- протоколом огляду від 21.06.2025, проведеного за участю спеціаліста, згідно якого на офіційному сайті під назвою «Избирательная комиссия Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 виявлена публікація під назвою «Сведения о регистрации списков кандидатов Единой России» (мовою оригіналу), та після натискання на посилання «Зарегистрированный список кандидатов ЕР» (мовою оригіналу) відкривається документ «СПИСОК кандидатов в депутаты Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва, выдвинутый избирательным объединением «Луганское региональное отделение Всероссийской политической партии «ЕДИНАЯ РОССИЯ» по единому республиканскому избирательному округу» (мовою оригіналу), де серед інших осіб зазначено відомості щодо ОСОБА_6 ;

- протоколами допиту свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , яким відомо що ОСОБА_6 з моменту окупації території Луганського району Луганської області, залишився на тимчасово окупованій території Луганської області та активно співпрацює з окупаційною адміністрацією рф у м. Луганськ Луганської області, крім того добровільно взяв участь у виборах до т.зв. «народного совета лнр» (мовою оригіналу) та був обраний т.зв. депутатом зазначеного незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі до окупаційної адміністрації держави-агресора;

- протоколами пред'явлення для впізнання за фотознімками за участю свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , які серед запропонованих громадян впізнали ОСОБА_6 .

Таким чином, ОСОБА_6 , обґрунтовано підозрюється в добровільному обранні до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі до окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрювана могла вчинити інкриміноване йому правопорушення.

Також було встановлено, що постановою слідчого від 01.07.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в розшук.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваної в розшук.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

У зв'язку із збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій, захопленням та окупацією території Луганського району Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 на цей час невідомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях майора юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024 стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000374 від 01.07.2024 стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1