Справа №523/12852/22
Провадження №1-кс/523/5190/25
19 серпня 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Пересипського районного суду м.Одеси ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого СВ відділу поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Пересипської окружної прокуратури м. Одеси про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022162490000969 від 04.10.2022, року у відношенні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України
18.08.2025 року до суду надійшло клопотання слідчого СВ відділу поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Пересипського окружної прокуратури м. Одеси про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022162490000969 від 04.10.2022, року у відношенні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, в якому зазначено, що
21.07.2020 між Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради в особі начальника управління ОСОБА_6 (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА» (код ЄДРПОУ 39111320) в особі директора ОСОБА_7 (підрядник) укладено Договір № 74-20/П про закупівлю робіт (договір підряду).
Об'єктом даного договору є: «Капітальний ремонт ОЗОШ № 41, розташованої за адресою: м. Одеса, площа Мічуріна, 9».
Відповідно до пункту 3.1 Договору № 74-20/П від 21.07.2020 - ціна договору становила 18 188 687,96 гривень (вісімнадцять мільйонів сто вісімдесят вісім тисяч шістсот вісімдесят сім гривень 96 коп.), у т.ч. ПДВ- 3 637 737, 59 гривень.
Відповідно до пункту 12.1 Договору, оплата за підряд відбувається шляхом авансу і поточних платежів. Проміжні розрахунки за виконані роботи здійснюються Замовником в межах не більш як 95 (дев?яностоп?яти) відсотків їх загальної вартості за Договірною ціною на підставі підписаних актів приймання виконаних будівельних робіт (Форми - КБ-2в), довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (Форми - КБ-3), та/або підписаних актів приймання-передачі обладнання і рахунку на оплату. Акти приймання виконаних будівельних робіт (Форми - КБ-2в), довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (Форми - КБ-3), акти приймання-передачі обладнання підписуються Замовником за наявності у нього всіх необхідних виконавчих документів. Підрядник надає разом із формами КБ-2в, КБ-3 (у 4-х примірниках) Замовнику до 25 числа поточного місяця на паперових і магнітних носіях документи, що підтверджують виконання робіт, всю необхідну виконавчу документацію (сертифікати на застосовані матеріали, паспорти на конструкції та обладнання, акти на приховані роботи, документи, що підтверджують фактичні витрати на відрядження, та ін.), відомість ресурсів, яка підписана головним бухгалтером або керівником підприємства та підтверджена печаткою, а також реєстр накладних застосованих матеріалів і устаткування із зазначенням вартості, завірений підписом керівника і печаткою.
Разом з тим, форма акта приймання виконаних будівельних робіт № КБ-2в та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № КБ-3 мають статус примірних форм первинних документів з обліку в будівництві, які наведено в додатку Т та додатку У до Національного стандарту «Правила визначення вартості будівництва» ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293 (далі - ДСТУ Б Д.1.1-1:2013).
Під будівельними роботами мають на увазі будівельні, монтажні, ремонтно-будівельні, реставраційно-відновлювальні та пусконалагоджувальні роботи.
Відповідно до п. 1.2 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 цей стандарт носить обов'язковий характер при визначені вартості будівництва об'єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії. Також пп. 6.4.2 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 передбачено, що при визначені вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об'єктах будівництва, зведення яких здійснюється за рахунок державних коштів, застосовуються примірні форми первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3), які наведено у додатку Т та у додатку У».
Крім того, 23.07.2021 між Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради в особі начальника управління ОСОБА_6 (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА» (код ЄДРПОУ 39111320) в особі директора ОСОБА_7 (підрядник) укладено Договір № 45-21/П про закупівлю підрядних робіт за державні кошти.
Об'єктом даного договору є: «Капітальний ремонт ОЗОШ № 41, розташованої за адресою: м. Одеса, площа Мічуріна, 9. Коригування».
Відповідно до пункту 3.1 Договору № 45-21/П від 23.07.2021 - ціна договору становила 10 913 080 гривень (десять мільйонів дев'ятсот тринадцять тисяч вісімдесят гривень), у т.ч. ПДВ- 1 818 846,67 гривень.
Так, відповідно до ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства. Обов'язок щодо здійснення технічного нагляду може бути покладений замовником на спеціалізовану організацію чи спеціаліста з технічного нагляду або на інженера-консультанта, з визначенням у договорі підряду їхніх повноважень.
Для здійснення технічного нагляду і контролю за виконанням Договору №74-20/П від 21.07.2020 про закупівлю робіт, 07.08.2020 між УКБ ОМР (далі - Замовник), в особі начальника, та ТОВ «ТЕХНАГЛЯДБУД», в особі директора, укладено договір про надання послуг з технічного нагляду № 10-20/ТН, відповідно до якого УКБ ОМР доручає і оплачує, а ТОВ «ТЕХНАГЛЯДБУД», залучаючи відповідального за проект інженера технічного нагляду ОСОБА_5 , який має кваліфікаційний сертифікат інженера технічного нагляду серії АТ № 005601від08.04.2016 (далі - Виконавець), зобов'язується здійснити технічний нагляд за будівництвом об'єкта: «Капітальний ремонт ОЗОШ № 41, розташованої за адресою: м. Одеса, площа Мічуріна, 9».
Відповідно до положень Договору № 10-20/ТН від 07.08.2020 про надання послуг з технічного нагляду:
2.1. Здійснення Виконавцем технічного нагляду згідно з цим договором передбачає виконання інженером технічного нагляду таких функції:
2.1.1. проведення перевірки:
- наявності документів, які підтверджують якісні та кількісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічних паспортів, сертифікатів, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- відповідності виконаних будівельних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов;
- відповідності обсягів та якості виконаних будівельних робіт, накладних на будівельні матеріали і обладнання, що надаються підрядником до оплати, проектній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, усунення ним дефектів та недоробок, виявлених під час прийомки окремих видів (етапів) робіт, конструктивних елементів тощо;
2.1.2. ведення обліку обсягів прийнятих і оплачених будівельних робіт, а також робіт, виконаних з недоліками, та витрат, пов'язаних з усуненням підрядником дефектів та переробок;
2.1.3. проведення разом з підрядником огляду результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих і конструктивних елементів, забезпечення виконання вимог по забороні наступних робіт до оформлення акту огляду прихованих робіт;
2.1.4. повідомлення підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
2.1.5. оформлення актів робіт, виконаних з недоліками;
2.1.6. участь у проведенні:
- перевірки робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам;
- контрольних обмірів, що проводяться, представлення для цього необхідних документів, а також самостійне проведення контрольних обмірів виконаних робіт;
2.1.7. участь спільно з Замовником, підрядником та проектною організацією у формуванні пакета документів, а також вчиненні всіх інших дій, необхідних для отримання Замовником погоджень та документів, що дають право на виконання будівельних робіт і підтверджують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
2.1.8. участь у веденні на об'єкті первинної виконавчої технічної документації, внесенні до неї змін у зв'язку з виявленням недоліків при виконанні робіт, відображення результатів технічного нагляду та інформації про виявлені порушення у ході виконання робіт в загальному журналі робіт;
2.1.10. вжиття в межах повноважень, визначених законодавством і договором, заходів щодо усунення недоліків при будівництві об'єкта.
2.2. У разі виявлення при виконанні цих функцій відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути, інженер технічного нагляду повідомляє про це Замовнику і відповідній інспекції ДАБК для вжиття заходів відповідно до законодавства.
4.1. Виконавець зобов'язаний:
- якісно та у встановлені строки виконувати зобов'язання, визначені цим договором;
- інформувати Замовника та консультантів Європейського Інвестиційного Банку про результати перевірок та виявлені недоліки в роботі підрядника щодо будівництва об'єкта.
4.2. Виконавець має право:
- вимагати від залучених Замовником до будівництва об'єкту підрядників: виконання робіт відповідно до проектної документації та інших нормативних документів відносно порядку виконання та приймання робіт; зупинення робіт у випадках застосування матеріалів, конструкцій та виробів неналежної якості, чи які не відповідають нормативним документам; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупиняти роботи до оформлення актів на приховані роботи та в разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта чи місць можливого виникнення недоліків будівельних робіт.
В подальшому, до Договору № 10-20/ТН від 07.08.2020 було укладено ряд додаткових угод, в тому числі додаткову угоду № 6 від 29.10.2021, якою було продовжено дію договору до 31.12.2021.
Крім того, для здійснення технічного нагляду і контролю за виконанням Договору № 45-21/П від 23.07.2021 про закупівлю робіт, 18.08.2021 між УКБ ОМР (далі - Замовник), в особі начальника, та ТОВ «ТЕХНАГЛЯДБУД», в особі директора (далі - Виконавець), укладено договір про надання послуг з технічного нагляду № 9-21/ТН, відповідно до якого, ТОВ «ТЕХНАГЛЯДБУД» приймає на себе зобов'язання щодо надання послуг на здійснення технічного нагляду за виконанням робіт на об'єкті, які будуть виконуватися у 2021-2022 роках відповідно до договору підряду, укладеного між Замовником та ТОВ «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА» від 23.07.2021 року №45-21/П, а саме: 71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт: «Капітальний ремонт ОЗОШ № 41, розташованої за адресою: м. Одеса, площа Мічуріна, 9. Коригування».
Послуги, які зобов'язаний здійснювати Виконавець на підставі цього Договору, полягають у здійсненні контролю за дотриманням Підрядником проектно-кошторисної документації, проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, вказівок (вимог) Замовника і державних органів та законодавства України під час будівництва Об'єкту, прийняття окремих робіт та здачі (прийняття) закінченого будівництвом Об'єкту, в т.ч. у здійсненні контролю за відповідністю вказаному вище якості виконаних робіт (матеріалів), своєчасності виконання робіт, номенклатурі та кількості робіт (матеріалів) та їх вартості, відображених у проектно-кошторисній документації.
Відповідно до положень розділу 3 Договору № 9-21/ТН від 18.08.2021 про надання послуг з технічного нагляду, Виконавець, здійснюючи технічний нагляд, вчиняє наступні дії:
Проводить перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні та кількісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічних паспортів, сертифікатів, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів проектно-кошторисній документації, проектним рішенням та вимогам державних стандартів, будівельними нормам і правилам, вказівкам (вимогам) Замовника і державних органів та законодавству України, технічним умовам та іншим нормативним документам, договору №45-21/П про закупівлю підрядних робіт за державні кошти, який укладений 23.07.2021 Замовником та Підрядником будівництва Об'єкту;
- веде облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
Виконавець, здійснюючи технічний нагляд, має право вимагати від Підрядника будівництва Об'єкта вчинення наступних дій:
- виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;
- зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей та виробів ,які не відповідають вимогам нормативних документів;
- надання для перевірки загального журналу робіт;
- вчинення інших дій, які передбачені цим Договором та договором підряду.
Виконавець зобов'язаний:
- здійснювати постійний якісний та в повному обсязі технічний нагляд за дотриманням у процесі будівництва Об'єкту, прийняття окремих робіт та у процесі здачі завершених робіт умов проектно-кошторисної документації , проектних рішень, вимог державних стандартів, технічних регламентів та умов, будівельних норм і правил, вказівок Замовника та державних органів, законодавства України, в т.ч нагляд і контроль за відповідністю номенклатури, якості, обсягів, своєчасності та інших характеристик виконуваних робітта використовуваних матеріалів проектно-кошторисній документації, вимогам законодавства, нормативним та правовим актам тощо.
Виконавець зобов'язаний здійснювати контроль і технічний нагляд всіма незабороненими законодавством способами, в т.ч. шляхом присутності на будівельному майданчику, використовуючи всі передбачені цим Договором та законодавством України засоби, а у разі їх недостатності негайно інформувати про це Замовника у письмовій формі з наданням своїх пропозицій.
В подальшому, до Договору № 9-21/ТН від 18.08.2021 було укладено додаткову угоду № 2 від 29.09.2021, відповідно до якої, сторони дійшли взаємної згоди про виконання договору технічного нагляду у зв'язку із повним виконанням взятих на себе зобов'язань.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури», технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.
Особи, що здійснюють технічний нагляд:
1) проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;
2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;
6) беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;
7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника:
1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;
2) зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;
3) проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;
4) усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду;
5) зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.
У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Також встановлено, що відповідно до наказу ТОВ «ТЕХНАГЛЯДБУД» № 41 ТН від 07.08.2020, провідного інженера з технічного нагляду за будівництвом ОСОБА_5 призначено відповідальним за здійснення технічного нагляду на об'єкті: «Капітальний ремонт ОЗОШ № 41, розташованої за адресою: м. Одеса, площаМічуріна, 9».
Згідно з посадовою інструкцієюпровідного інженера технічного нагляду за будівництвом ОСОБА_5 , завданнями та посадовими обов'язками останнього визначено наступні:
2.1. Здійснює технічний нагляд за виконанням будівельно-монтажних робіт.
2.2. Контролює відповідність обсягів, строків та якості будівельно-монтажних робіт, а також якості матеріалів, виробів, що застосовуються у будівництві, затвердженій проектно-кошторисній документації, будівельним нормам і правилам, стандартам, технічним умовам, нормам охорони праці, вимогам пожежної безпеки.
2.3. Бере участь у вирішенні питань щодо внесення до проектів змін, пов'язаних з упровадженням прогресивних технологічних процесів, планувальних та конструктивних рішень, к обговоренні й узгодженні проектних рішень, що виникають під час будівництва.
2.4. Оперативно вирішує питання щодо заміни матеріалів, виробів, конструкцій.
2.6. Здійснює технічне приймання закінчених будівельно-монтажних робіт і об'єктів, оформляє необхідну технічну документацію для пред'явлення об'єкта приймальній комісії, бере участь у роботі приймальної комісії.
2.7. Контролює усування недоробок і дефектів будівельними організаціями в строки, встановлені приймальною комісією, готує необхідні дані для складання звітності про виконання робіт з капітального будівництва.
4.1. Провідний інженер технічного нагляду несе відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання покладених цією посадовою інструкцією обов'язків та (або) невикористання наданих прав.
4.5. Провідний інженер технічного нагляду несе відповідальність за правопорушення, скоєні в процесі своєї діяльності, в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.
З огляду на викладене, провідний інженер з технічного нагляду за будівництвом ОСОБА_5 , під час здійснення повноважень з технічного нагляду за виконанням договорів про закупівлю робіт за державні кошти № 74-20/П від 21.07.2020 та №45-21/П від 23.07.2021 з капітального ремонту ОЗОШ № 41, розташованої за адресою: м. Одеса, площа Мічуріна, 9, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції за спеціальним повноваженням, наділеним службовою особою організації, а тому відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, був службовою особою.
Встановлено, що ОСОБА_5 , здійснюючи повноваження з технічного нагляду за виконанням Договору № 74-20/П від 21.07.2020 з капітального ремонту ОЗОШ № 41, розташованої за адресою: м. Одеса, площа Мічуріна, 9, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції за спеціальним повноваженням, у період з 19.04.2021 по 11.05.2021(більш точні дата та час в ході слідства встановити не виявилось можливим), перебуваючи на території міста Одеси, зокрема за місцем здійснення будівельних робіт за адресою: м. Одеса, пл. Мічуріна, 9, через власну кримінально протиправну недбалість, неналежно виконав свої службові обов'язки з технічного нагляду через несумлінне ставлення до них, а саме:
- належно не провів перевірку наявності документів, які підтверджують якісні та кількісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта,
- належно не провів перевірку відповідності виконаних будівельних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов;
- належно не провів перевірку відповідності обсягів та якості виконаних будівельних робіт, накладних на будівельні матеріали і обладнання, що надаються підрядником до оплати, проектно-кошторисній документації;
- належно не провів контрольні обміри виконаних робіт;
- не вжив в межах повноважень, визначених законодавством і договором, заходів щодо усунення недоліків при будівництві об'єкта та не інформував Замовника та консультантів Європейського Інвестиційного Банку про результати перевірок та виявлені недоліки в роботі підрядника щодо будівництва об'єкта;
- не оформив акти робіт, виконаних з недоліками, з метою усунення підрядником відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду, внаслідок чого, здійснив технічне приймання виконаних будівельних робіт по Акту № 4/3 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2021 року на суму 5 244 432,89 гривень в частині робіт з улаштування нижнього шару покриття товщиною 4 см з гарячих крупно-зернистих асфальто-бетонних сумішей вручну (пункт 7Акту №4/3), на кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати до норми до товщини 10 см нижнього шару (пункт 8Акту №4/3), суміші асфальтобетонні гарячі теплі (пункт 9 Акту №4/3), розливання в'яжучих матеріалів (пункт 10 Акту №4/3), улаштування верхнього товщини шару покриття товщиною 4 см гарячих дрібнозернистих асфальтобетонних сумішей (пункт 11 Акту №4/3), на кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати до норми до товщини 5 см верхнього шару (пункт12 Акту №4/3), суміші асфальтобетонні гарячі теплі (пункт 13 Акту №4/3), улаштування цементно-бетонних покриттів одношарових товщиною шару 20 см засобами малої механізації (пункт 14 Акту №4/3), виготовлення металевої сітки (пункт 16 Акту №4/3), гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю (пункт 17 Акту №4/3), укладання металевої сітки в цементно-бетонне покриття (пункт 18 Акту №4/3), шляхом проставлення свого підпису та відповідного відтиску печатки №1362 на Акті № 4/3 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2021 року, який в подальшому, разом з фінансово-бухгалтерською документацією було використано та подано до органу Державної казначейської служби України для здійснення відповідних розрахункових операцій та оплати робіт на суму 732 509,83 гривень, яка була визначена вказаним Актом та складає різницю між вартістю фактично виконаних робіт та вартістю робіт, зазначених у даному Акті.
У продовження своєї кримінально протиправної недбалості та неналежного виконання своїх службових обов'язків з технічного нагляду через несумлінне ставлення до них, ОСОБА_5 , здійснюючи повноваження з технічного нагляду за виконанням Договору № 74-20/П від 21.07.2020 з капітального ремонту ОЗОШ № 41, розташованої за адресою: м. Одеса, площа Мічуріна, 9, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції за спеціальним повноваженням, у період з 08.12.2021 по 24.12.2021 року (більш точні дата та час в ході слідства встановити не виявилось можливим), перебуваючи на території міста Одеси, зокрема за місцем здійснення будівельних робіт за адресою: м. Одеса,
пл. Мічуріна, 9, здійснив технічне приймання виконаних будівельних робіт по Акту №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року на суму 1 091 603,23гривень, в частині робіт з улаштування одношарових асфальтобетонних покриттів доріжок (пункт 2 Акту №5), на кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до товщини 4 см (пункт 3 Акту №5), суміші асфальтобетонні гарячі теплі (пункт 4 Акту №5, ) установки бортових каменів бетонних» (пункт 5 Акту №5), «Камені бортові, БР100.20.8», (пункт 7 Акту № 5), шляхом проставлення свого підпису та відповідного відтиску печатки № 1362 в Акті № 5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року, який в подальшому, разом з фінансово-бухгалтерською документацією було використано та подано до органу Державної казначейської служби України для здійснення відповідних розрахункових операцій та оплати робіт на суму 601 684,86 гривень, яка була визначена вказаним Актом та складає різницю між вартістю фактично виконаних робіт та вартістю робіт, зазначених у даному Акті.
Отже, внаслідок неналежного виконання провідним інженером технічного нагляду ОСОБА_5 своїх посадових обов'язків, територіальній громаді міста Одеси спричинений матеріальний збиток на загальну суму 1 334 194,69 гривень, що відповідно до ч. 4 примітки до ст. 364 КК України, становить суму яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є тяжкими наслідками.
Обґрунтовуючи клопотання, слідчий посилається на обґрунтованість підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, а також на те, що існують ризики, передбачені ст.177 КПК України, які дають йому достатні підстави вважати, що підозрюваний може: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Прокурор в судовому засіданні просив клопотання задовольнити та обрати відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Слідчий суддя, вислухавши думку прокурора, дослідивши додані до клопотання матеріали, приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що в провадженні слідчого відділення Відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області перебуває кримінальне провадження №12022162490000969 від 04.10.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України
31.07.2025 складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 який згідно вказаного документа мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . На вказаному повідомленні про підозру стоїть підпис матері ОСОБА_5 - ОСОБА_8 яка згідно протокол у допиту мешкає на вул. Осипова в м. Одесі. Також свідок пояснила, що ОСОБА_5 мешкає в Німеччині.
Згідно квитанції з пошти повідомлення про підозру 31.08.2025 направлено за місцем проживання ОСОБА_5 . Відмітка про отримання повідомлення відсутня.
Як зазначено у клопотанні та постанові про зупинення досудового розслідування від 05.08.2025 року ОСОБА_5 під час проведення заходів з розшуку підозрюваного, отримано відомості Державної прикордонної служби України, які свідчить про те, що підозрюваний ОСОБА_5 24.01.2023 офіційно перетнув кордон України (виїзд) у пункті пропуску «Маяки-Удобне» та до теперішнього часу на територію України не повертався.
Відповідно до ст.42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Як передбачено ст.278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно чт.136 КПК України належним підтвердженням отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні, відеозапис вручення особі повістки, будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом.
Аналіз вказаних статей свідчить про те, що ОСОБА_5 не набув статусу підозрюваного, адже відмітки про отримання на поштовому повідомлення не існує, а мати павловського ОСОБА_8 не мешкає разом з ОСОБА_5 і не могла отримати повідомлення про підозру, адже вказане протиріче ст.136 КПК України.
Ч.6 ст. 193 КПК України передбаченого, що слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого…….
Таким чином, запобіжний захід може бути обраний лише щодо підозрюваного чи обвинуваченого, а так як ОСОБА_5 не набув такого статусу у задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.42,136,276-279,369-372,376КПК України, слідчий суддя
У задоволенні клопотання слідчого СВ відділу поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Пересипського окружної прокуратури м. Одеси про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022162490000969 від 04.10.2022, року у відношенні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України- відмовити.
На ухвалу суду може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, яка перебуває під вартою, - в той же строк з моменту вручення їй копії ухвали.
Слідчий суддя : ОСОБА_1