Рішення від 20.08.2025 по справі 676/5723/25

Справа № 676/5723/25

Номер провадження 2-а/676/145/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2025 року

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючої судді - Пилипенко І.О.,

за участю секретаря судового засідання - Райтаровського В.І.,

представника позивача адвоката Григоренка А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа відділ державної виконавчої служби у м. Кам'янець-Подільському районі, Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення

ВСТАНОВИВ:

01.08.2025 року позивач в особі свого представника адвоката Григоренка А.О. звернувся до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що 28.07.2025 р. позивачу стало відомо, що на його банківський рахунок накладено арешт у рамках виконавчого провадження № 78381533 відкритого на виконання Постанови № 3213 від 17.08.2024 р. по справі про адміністративне правопорушення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 . З оскаржуваною Постановою № 3213 позивач категорично не погоджується та вважає її протиправною у зв'язку з відсутністю у його діях як складу, так і самої події адміністративного правопорушення. Позивач у встановленому законом порядку взагалі не отримував постанову, а тому його позбавлено права сплатити штраф у розмірі 17 000 грн. у межах строку, визначеного самою постановою про притягнення його до адміністративної відповідальності. Позивача не було ознайомлено ані з протоколом про адміністративне правопорушення, ані з постановою про притягнення його до адміністративної відповідальності; не було запрошено для участі у розгляді справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим було грубо порушено його право на захист.

Також в постанові зазначено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Проте, дане твердження не відповідає дійсності і спростовується витягом з Реєстру територіальної громади, з якого вбачається, що позивач, починаючи з 21.02.2007 р., зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Це зовсім різні адреси, а тому така суттєва та груба помилка свідчить про те, що позивач дійсно був позбавлений можливості належним чином захистити свої права під час розгляду справи про адміністративне правопорушення. В постанові зазначено, що позивач є студентом, проте це також не відповідає дійсності та не підтверджується жодними доказами у справі. Звертає увагу на ту обставину, що постанова як виконавчий документ не відповідає вимогам п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: не містить строку пред'явлення вказаного виконавчого документа до виконання, а також не зазначено сторони його - стягувача та боржника.

Вважає неприпустимими делегування розгляду справи про адміністративне правопорушення від одного ТЦК до іншого. Так, як вбачається з постанови «25.07.2024 р. працівниками Національної поліції відповідно до вимог п. 16 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, до Чернівецького обласного мобілізаційного центру по АДРЕСА_2 був доставлений громадянин ОСОБА_2 » Однак позивач був доставлений саме до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Разом з тим, з тексту постанови вбачається, що: «на розгляд з ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП». Проте, не зрозумілим є факт надходження цих матеріалів до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а не безпосередньо від органу, до якого позивача було доставлено, та який і виявив даний факт. Згідно з чинним законодавством, передоручення складання протоколу про адміністративне правопорушення одним ТЦК іншому ТЦК не передбачено. Протокол про адміністративне правопорушення складається уповноваженим працівником ТЦК та СП, який особисто виявив правопорушення.

Просить суд поновити строк на подання позовної заяви.Визнати протиправною та скасувати постанову № 3213 від 17.08.2024 року по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 .Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.210-1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення. Стягнути судові витрати: судовий збір та витрати на правову допомогу.

20.08.2025 року за вх.№26388/25 від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого ОСОБА_1 є громадянином України чоловічої статті віком від 18 до 60 років, 25.07.2024 року під час дії воєнного стану у зв'язку із відсутністю військово-облікового документу був доставлений співробітниками Чернівецького РУП ГУНП до ІНФОРМАЦІЯ_7 , де в подальшому відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЧРТЦК №862 від 25.07.2024 року. Своїми протиправними діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст.22 Закону України «про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Тому вказані обставини призвели до порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчиненого в особливий період, оскільки з 17.03.2014 року, після оприлюднення Указу Президента України №303/2014 «Про часткову мобілізацію» в Україні розпочав діяти особливий період, який діє і станом на момент розгляду справи. З огляду на це ОСОБА_3 скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, а тому просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю.

20.08.2025 року за вх.№26354/25 через систему електронний суду від представника ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розгляд справ про адміністративне правопорушення і накладення адміністративних стягнень, мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Із матеріалів доданих позивачем вбачається, що 17.08.2024 року згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення за №3213 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП. ОСОБА_1 є громадянином України чоловічої статті віком від 18 до 60 років, 25.07.2024 року під час дії воєнного стану у зв'язку із відсутністю військово-облікового документу був доставлений співробітниками Чернівецького РУП ГУНП до ІНФОРМАЦІЯ_7 , де в подальшому відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЧРТЦК №862 від 25.07.2024 року. Своїми протиправними діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а тому в задоволенні позовних вимог просить відмовити за безпідставністю.

18.08.2025 року через систему електронний суд від представника позивача Григоренка А.О. надійшов відповідь на відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 , з якого слідує, що станом на 15 серпня 2025 року за даними інформаційно-пошукової системи ІПНП до Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області звернень до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо можливого порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію не надходило. За наявними обліками: фактів адміністративного затримання ОСОБА_1 25.07.2024 року співробітниками Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області не встановлено; протоколи по адміністративне затримання у відношенні ОСОБА_1 не складалося; доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_9 25.07.2024 року не здійснювалося; відеозаписи з нагрудних камер, які б підтверджували проведення 25.07.2024 року перевірки документів або доставлення ОСОБА_1 відсутні у зв'язку з відсутністю самого факту вказаних дій. Також вважає, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає ст.256 КУпАП, зокрема не зазначена контактна інформація свідків. Враховуючи викладане вважає, що відсутня подія адміністративного правопорушення, а тому провадженні по справі слід закрити.

Ухвалою суду від 04.08.2025 року провадження у адміністративній справі відкрито та справу призначено в спрощеному провадженні з викликом сторін.

Представник позивача адвокат Григоренко А.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позовній заяві та у долученій відповіді на відзив.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити, а також пояснив, що останні два роки проживає в АДРЕСА_3 . З ранку 25 липня 2024 року коли він йшов на роботу, то був зупинений працівником поліції з метою з'ясування наявності військово-облікового документу, у зв'язку із тим, що він не мав відповідного документу, то був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_10 . В даному центрі він перебував близько 5 хвилин, за цей час на нього протокол не складався.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 у відзиві на позовну заяву просив розгляд справи здійснювати у його відсутність.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з'явився, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник третьої особи відділ державної виконавчої служби у м. Кам'янець-Подільському районі, Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився подав до суду клопотання про розгляд справи в його відсутність.

Заслухавши позивача та його представника, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.

В силу ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що згідно військо-облікового документу резерв+ №0112202093261732200015 позивач перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний в званні солдат в ІНФОРМАЦІЯ_11 , дата уточнення даних 24.07.2025 року.

25 липня 2024 року відповідальним виконавцем адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 старшим солдатом ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення №862 про те, що 25.07.2024 року працівниками Національної поліції відповідно до вимог п.16 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період затвердженою постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 до Чернівецького обласного мобілізаційного центру по АДРЕСА_2 був доставлений ОСОБА_1 , який 25.07.2024 року близько 08.00 год. будучи військовозобов'язаним під час дії воєнного стану не мав при собі військово-облікового документу, та не пред'явив його за вимогою посадової особи патрульної поліції, чим порушив законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ч.6 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто вчинив правопорушення передбачене за ч.3. ст.210-1 КУпАП. Також повідомлено ОСОБА_1 , що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 14:15 17.08.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_10 , за адресою: місто Чернівці, вул. Театральна площа, 6, кабінет №24. Від пояснень, підписання протоколу та отримання другого примірника ОСОБА_1 відмовився в присутності двох свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6

17 серпня 2024 року постановою №3213 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_7 позивача по справі притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП , а саме у порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчиненого в особливий період, яке полягає у відсутності при собі під час проведення мобілізації, військово-облікових документів - та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.

Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови 25.07.2024 року працівниками Національної поліції відповідно до вимог п.16 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період затвердженою постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 до Чернівецького обласного мобілізаційного центру по АДРЕСА_2 був доставлений ОСОБА_1 , який 25.07.2024 року близько 08.00 год. будучи військовозобов'язаним під час дії воєнного стану не мав при собі військово-облікового документу, та не пред'явив його за вимогою посадової особи патрульної поліції, чим порушив законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ч.6 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто вчинив правопорушення передбачене за ч.3. ст.210-1 КУпАП.

Постановою про відкриття виконавчого провадження від 17.06.2025 року державним виконавцем відділу ДВС у м. Кам'янець-Подільському Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрито виконавче провадження щодо стягнення з ОСОБА_1 штрафу у розмірі 34000 грн., у зв'язку з наявністю постанови у справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУАП від 17.08.2024 року №3213, що видана ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Відповідно до ч.2ст.19 Конституції Українивизначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частинами 1, 3 ст. 210-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію; вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Відповідно до Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022р., у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» (затв. Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022) на території України оголошено загальну мобілізацію, строк якої неодноразово продовжувався.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно зі ст. 1 вищезазначеного Закону встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до абзацу шістнадцятого ч.3 ст. 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зміст мобілізаційної підготовки становить, у тому числі, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Частинами 3 та 6 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до положень підпункту 10-1 п.1 дод.2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджених постановою КМУ №1487 від 30.12.2022р., 10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

- у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

- мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Пунктами 22, 25 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, також передбачено, що резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ.

Громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа». Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Відповідно п.7 вказаного Порядку військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації. Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).

Згідно п.8-1 вказаного Порядку QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній. QR-код військово-облікового документа містить відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 7, 8, 11-13, 17 пункту 8 цього Порядку.

Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.

Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З додаткових письмових пояснень представника позивача, які надійшли до суду через електронний суд 11.08.2025 року слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_12 не мав права складати постанову про адміністративне правопорушення відносно позивача, оскільки співробітники Національної поліції мали б доставити його до ІНФОРМАЦІЯ_13 у якому він і перебуває.

Разом з цим з пояснень позивача ОСОБА_3 наданих в судовому засіданні встановлено, що останні два роки він проживає в АДРЕСА_3 , де і працює на СТО. При цьому, на військовий облік як внутрішньо переміщена особа у відповідному районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки у зв'язку із зміною місця проживання не став.

Окрім того, позивачем ОСОБА_1 в судовому засіданні підтверджено, що дійсно 25 липня 2024 року з ранку коли він йшов на роботу, то був зупинений працівником поліції з метою з'ясування наявності військово-облікового документу, однак він його не мав ні в паперовому ні в електронному вигляді, оскільки його дані не були оновлені, у зв'язку із чим був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_10 . В даному центрі він перебував близько 5 хвилин, за цей час на нього протокол не складався. Також зазначив, що на час складання протоколу будь-яких дій з метою оформлення (отримання) військово-облікового документа у визначеній законом формі, не вчинив. Свої дані в Резерв+ оновив лише перед зверненням до суду, зокрема 24.07.2025 року.

Згідно з абзацом 2 підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року), у редакції чинній на день винесення Постанови, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинн і перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Це означає, що громадяни, які підлягають військовому обліку, повинні бути зареєстровані у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) за місцем їхнього фактичного проживання або перебування, якщо воно відрізняється від місця їхньої реєстрації.

Абзацами 6,7 п.20 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року, в редакції, чинній на день винесення Постанови, передбачено, що у разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

З аналізу означених правових норм, суд дійшов висновку, що військовий облік в Україні військовозобов'язаних станом на день винесення відповідачем постанови, здійснюється за задекларованим місцем проживання військовозобов'язаного. У випадку зміни задекларованого (зареєстрованого) місця проживання військовозобов'язаним, саме на останнього чинне законодавство покладає обов'язок стати в семиденний строк на облік за місцем перебування та надати відповідну інформацію територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки для її внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У зв'язку із викладеним, беручи до уваги, що позивач з 2024 року проживає в м.Чернівці, тому суд дійшов висновку, що позивач як військовозобов'язаний на час винесення постанови мав перебувати на військовому обліку саме у ІНФОРМАЦІЯ_14 .

Також слід зазначити, що позивач, як військовозобов'язана особа не був позбавлений можливості оформити військово-обліковий документ в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

А відповідно до п.17 Порядку №559, для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку зобов'язаний був особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

Проте, будь-яких із зазначених дій з метою оформлення (отримання) військово-облікового документа у визначеній законом формі, не вчинив, що також підтверджено ним в судовому засіданні.

Щодо твердження представника позивача адвоката Григоренка А.О., що представники ІНФОРМАЦІЯ_6 не уповноважені були складати відносно позивача протокол та в подальшому постанову, то суд зазначає про таке.

Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, що затверджена наказом Міністерства оборони України 01 січня 2024 року № 3 (далі - Інструкція №3), передбачено, що протокол складає уповноважена посадова особа територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Отже, з аналізу означеної процесуальної норми суд зробив висновок, що право складати протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.210-1 КУпАП, має уповноважена особа територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Водночас, чинне законодавство не визначає, що такий протокол має складати виключно уповноважена особа ТЦК та СП за місцем перебування, зокрема, військовозобов'язаного на військовому обліку.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що постанова складена уповноваженою посадовою особою ТЦК та СП у розумінні п.1 розділу ІІ Інструкції №3.

Крім того, ст. 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

З аналізу цієї норми процесуального права суд дійшов висновку, що право виносити постанови в справах про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.210-1 КУпАП, має керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що постанова винесена керівником ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до положень ст.235 КУпАП.

З копії відповіді ГУ Національної поліції в Чернівецькій області, який надано на адвокатський запит ОСОБА_8 від 10.08.2025 року вих.№10-08/25-2 слідує, що станом на 15 серпня 2025 року за даними інформаційно-пошукової системи ІПНП до Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області звернень до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо можливого порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію не надходило. За наявними обліками: фактів адміністративного затримання ОСОБА_1 25.07.2024 року співробітниками Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області не встановлено; протоколи по адміністративне затримання у відношенні ОСОБА_1 не складалося; доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_9 25.07.2024 року не здійснювалося; відеозаписи з нагрудних камер, які б підтверджували проведення 25.07.2024 року перевірки документів або доставлення ОСОБА_1 відсутні у зв'язку з відсутністю самого факту вказаних дій.

Разом з цим, відповідно до копії долученого рапорту у відзиві на позовну заяву, складеного 25 липня 2024 року близько 08.00 години працівником поліції Дячуком В., спільно з дільничним офіцером поліції Савкою О., відповідно до вимог абзацу 6 п.15 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 було здійснено перевірку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 , проживаючого АДРЕСА_4 військово-облікового документу, разом з документом, що посвідчує особу. У зв'язку із відсутністю військово-облікового документу було доставлено його до Чернівецького об'єднаного центру мобілізації для складання протоколу.

Відповідно до абзацу 6 п.15 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 керівники територіальних органів (підрозділів) поліції з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації): організовують проведення поліцейськими перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, та у разі відсутності у такої особи військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) чи наявності інформації в реєстрах та базах (банках) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, про розшук такої особи здійснення адміністративного затримання та доставлення такої особи до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

В судовому засіданні ОСОБА_1 підтверджено, що дійсно 25.07.2024 року близько 08 ранку у зв'язку із відсутністю в нього військово-облікового документу його було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Згідно з ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст.283 КУпАП постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

Згідно статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові, особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення): місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення: нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення: прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. За відсутності особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Оскаржувана постанова начальником Чернівецького районного ТЦКСП прийнята на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 25.07.2024 року, військовозобов'язаний ОСОБА_1 був доставлений працівниками Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_10 , що не заперечувалося позивачем в судовому засіданні.

З пояснень позивача наданих в судовому засіданні встановлено, що на час складання протоколу про адміністративне правопорушення від 25.07.2024 року та спірної постанови від 17.08.2024 р. у нього дійсно був відсутній військово-обліковий документ. Будь -яких дій щодо отримання військово-облікового документу на руки у паперовому вигляді не вживав. З наданого ОСОБА_1 витягу з «Резерв+» вбачається, що військово-обліковий документ був ним сформований в електронному вигляді лише перед зверненням до суду 24.07.2025 року. Також підтвердив, що дійсно знаходився 25.07.2024 року в приміщенні Чернівецького ТЦК і не мав при собі військово - облікового документа.

Окрім того, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення №862 від 25.07.2024 року особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснено положення ст.63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП та повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 14:15 17.08.2025 року в приміщенні Чернівецького РТЦК , за адресою: місто Чернівці, вул. Театральна площа, 6, кабінет №24. Від пояснень, підписання протоколу та отримання другого примірника ОСОБА_1 відмовився в присутності двох свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

З огляду на викладене, суд критично оцінює пояснення ОСОБА_1 в частині того, що в даному центрі комплектування він перебував близько 5 хвилин і за цей час на нього протокол не складався, оскільки зі змісту протоколу вбачається, що в ньому вказані всі персональні дані ОСОБА_1 в тому числі місце проживання/реєстрація, місце роботи, дані РНОКПП НОМЕР_1 та паспортні дані № НОМЕР_1 , а також долучено копію паспорту до протоколу, що свідчить про те, що вони надані самим позивачем під час складання протоколу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вказаний протокол складений уповноваженою особою у відповідності до ч.6 ст.258 КУпАП в присутності позивача та двох свідків, тобто зі змістом протоколу позивач був ознайомлений, тому його неявка не перешкоджала розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно нього за ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Доводи позивача, наведені ним обставини не виключають в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, та не можуть бути підставою для скасування спірної постанови.

Формальні недоліки щодо оформлення постанови про адміністративне правопорушення на які посилається позивач не впливають на фактичні обставини справи та наявність факту відсутності військово-облікового документу у позивача ОСОБА_1 25.07.2024 року, що також визнано ним в судовому засіданні.

З огляду на вищевикладене, даючи оцінку доказам, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Отже, під час встановлення відсутності при собі у позивача військово-облікового документу представником територіального центру було складено протокол і в подальшому винесено постанову. Оскаржувана постанова прийнята уповноваженим органом, у порядку та на підставах, визначених законом.

Таким чином, позовні вимоги не знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, вони не ґрунтуються на законі і не підлягають задоволенню, підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст.7, 9, 210 ч.2, 247, 251, 278-280, 293 КУпАП, т.ст.2 -14, 72-77, 122, 241-255, 286, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з позовною заявою про визнання протиправною та скасування постанови № 3213 від 17.08.2024 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа відділ державної виконавчої служби у м. Кам'янець-Подільському районі, Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення відмовити.

Рішення підлягає оскарженню в апеляційному порядку шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Пилипенко