Рішення від 30.07.2025 по справі 522/8552/25

Справа № 522/8552/25

Провадження 2-о/522/326/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАІНИ

30 липня 2025 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси, у складі:

головуючого - судді Науменко А.В.,

за участю секретаря судового засідання - Зелінська К.Ю.,

розглянувши в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Саратський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту неправильності в актовому записі цивільного стану запису про дату народження, місце проживання та по-батькові

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Саратський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту неправильності в актовому записі цивільного стану запису про дату народження, місце проживання та по-батькові.

Заявник, ОСОБА_1 , звернувся до суду з метою встановлення юридичних фактів, що виникли у зв'язку з виявленими розбіжностями в актових записах про його батьків та їхній шлюб. У ході підготовки до вчинення нотаріальних дій, нотаріусом Київської державної нотаріальної контори було встановлено, що в різних документах прізвища батьків вказані як « ОСОБА_2 » та « ОСОБА_2 », а ім'я матері - « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_4 ». Відповіді, отримані від органів ДРАЦС, підтвердили наявність цих розбіжностей, але зазначили, що внесення змін можливе лише в окремо визначених законом випадках. З огляду на це, заявник вважає, що єдиним способом вирішення проблеми є встановлення юридичних фактів у судовому порядку, що необхідно для подальшого оформлення спадкового майна.

Ухвалою суду від 23.04.2025 року провадження у справі відкрито та призначено справу до розгляду.

В судове засідання призначене на 30.07.2025 року сторони не з'явились, про дату та час судового засідання повідомлені належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи прийшов до наступних висновків.

Свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 закріплено відомості про народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , виданим 13 червня 1995 року закріплено факт смерті ОСОБА_7 .

Свідоцтвом про одруження виданим повторно закріплено, що ОСОБА_7 та ОСОБА_8 уклали шлюб 06 листопада 1959 року.

Паспортом серія НОМЕР_3 , виданим Татарбунарським РВУМВС України в Одеській області 17 березня 1999 року закріплено ім'я моєї матері ОСОБА_6 .

Свідоцтвом про смерть виданим 05 серпня 2024 року серія НОМЕР_4 закріплено факт смерті ОСОБА_6 .

Таким чином, судом встановлено, що у свідоцтвах та державних реєстрах прізвище його батька вказано по-різному: « ОСОБА_2 », « ОСОБА_2 » та « ОСОБА_9 ». Також, ім'я його матері має два варіанти: « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_4 », а її дівоче прізвище « ОСОБА_10 » не відповідає прізвищу « ОСОБА_2 », під яким вона фігурує у свідоцтві про народження сина. Оскільки органи ДРАЦС підтвердили наявність цих розбіжностей, але не мають законних підстав для їх самостійного виправлення, суд дійшов висновку, що заявник не може посвідчити свій родинний зв'язок з померлою матір'ю. Таким чином, встановлення цих фактів у судовому порядку є єдиним законним шляхом для заявника, щоб він міг оформити свої спадкові права.

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон), цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (ч. 1 ст. 6 Закону).

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч.ч. 1, 4 ст. 22 Закону).

Відповідно до п.п. 1.1, 1.7, 1.15, 2.13.1, 2.16.7, 2.18 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (зі змінами), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.

Згідно п.п. 2, 3, 9, 11 постанови Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справи про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», суд розглядає справи про встановлення неправильності записів при реєстрації в державних органах актів народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, міни прізвища, імені та по батькові громадянина в тому разі, коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено заявникові у внесенні змін до записів у актах громадянського стану або коли з цього приводу є спір між заінтересованими особами (між заявником і особами, інтереси яких може зачепити зміна запису, оскільки у них, у зв'язку з цим, виникнуть певні обов'язки).

Судам належить враховувати, що реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Крім цього Закону, порядок реєстрації актів громадянського стану встановлюється Правилами, які затверджуються Міністерством юстиції України.

Суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

З такими заявами до суду можуть звертатися особи, щодо яких складено актовий запис; батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники - щодо актових записів, які стосуються неповнолітніх дітей, а у передбачених законодавством випадках і самі неповнолітні; опікуни громадян, визнаних судом недієздатними, а щодо актових записів померлих - особи, які входять до кола їх спадкоємців.

Роз'яснити судам, що в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по батькові, місця і дати народження; у зв'язку з усиновленням (удочерінням), а також у разі запису усиновителів батьками усиновленого; при зміні прізвища одного з подружжя або дитини у зв'язку з розірванням шлюбу або визнанням шлюбу недійсним; якщо прізвище, ім'я та по батькові зазначені без урахування національних традицій; якщо при реєстрації народження дитини їй дане прізвище або ім'я без урахування бажання батьків або одного з них, а також у зв'язку зі зміною статі).

Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акту громадянського стану.

Виходячи з того, що рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.

Матеріалами справи, а саме архівними довідками підтверджено, що вірне прізвище " ОСОБА_2 " та ім'я " ОСОБА_3 ".

Таким чином, судом встановлено, що у свідоцтвах та державних реєстрах прізвище його батька вказано по-різному: « ОСОБА_2 », « ОСОБА_2 » та « ОСОБА_9 ». Також, ім'я його матері має два варіанти: « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_4 », а її дівоче прізвище « ОСОБА_10 » не відповідає прізвищу « ОСОБА_2 », під яким вона фігурує у свідоцтві про народження сина.

Таким чином суд встановлює неправильність запису в акті громадянського стану, а відтак, суд приходить до переконання, що заява підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 12, 30, 43, 76, 81, 84, 89, 95, 223, 235, 241, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Саратський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту неправильності в актовому записі цивільного стану запису про дату народження, місце проживання та по-батькові- задовольнити.

Встановити факт неправильності відомостей про наречену в актовому записі цивільного стану про шлюб № 12 від 08.11.1959 року, складеного виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, а саме: « ОСОБА_11 », замість вірного: « ОСОБА_6 ».

Внести зміни до актового запису цивільного стану про шлюб № 12 від 08.11.1959 року, складеного виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, а саме:

- в розділі «Відомості про наречену» в графі "Прізвище після реєстрації шлюбу" вказати « ОСОБА_2 », замість неправильного « ОСОБА_2 »;

- в розділі «Відомості про наречену» в графі "Власне ім'я, по батькові" вказати « ОСОБА_12 », замість неправильного « ОСОБА_13 ».

Встановити факт неправильності відомостей про нареченого в актовому записі цивільного стану про шлюб № 12 від 08.11.1959 року, складеного виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, а саме: « ОСОБА_7 », замість вірного: « ОСОБА_7 ».

Внести зміни до актового запису цивільного стану про шлюб № 12 від 08.11.1959 року, складеного виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, а саме:

- в розділі «Відомості про нареченого», в графі "Прізвище до реєстрації шлюбу" вказати « ОСОБА_2 », замість неправильного « ОСОБА_2 »;

- в розділі «Відомості про нареченого», в графі "Прізвище після реєстрації шлюбу" вказати « ОСОБА_2 », замість неправильного « ОСОБА_2 ».

Встановити факт неправильності відомостей в актовому записі цивільного стану про народження № 64 від 14.09.1960 року, складеного виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, а саме:

- щодо дитини « ОСОБА_7 », замість вірного: « ОСОБА_7 »;

- щодо батька дитини « ОСОБА_1 », замість вірного: « ОСОБА_1 »;

- щодо матері дитини « ОСОБА_6 », замість вірного: « ОСОБА_6 ».

Внести зміни до актового запису цивільного стану про народження № 64 від 14.09.1960 року складеного виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, а саме:

- в розділі «Відомості про дитину», в графі "Прізвище, власне ім'я, по батькові" вказати « ОСОБА_1 », замість неправильного « ОСОБА_1 »

- в розділі «Відомості про батька», в графі "Прізвище, власне ім'я, по батькові" вказати « ОСОБА_1 », замість неправильного « ОСОБА_7 »;

- в розділі «Відомості про матір», в графі "Прізвище, власне ім'я, по батькові" вказати « ОСОБА_6 », замість неправильного « ОСОБА_6 ».

4. Встановити факт неправильності відомостей в актовому записі цивільного стану про смерть № 11 від 14.06.1995 року, складеного виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, а саме: « ОСОБА_14 », замість вірного: « ОСОБА_7 ».

Внести зміни до актового запису цивільного стану про смерть № 11 від 14.06.1995 року, складеного виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, а саме: в розділі «Відомості про померлу особу», в графі "Прізвище, власне ім'я, по батькові" вказати наступні відомості: « ОСОБА_7 », замість неправильного « ОСОБА_14 ».

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.

Суддя А.В. Науменко

Повний текст рішення виготовлений 11.08.2025 року.

Суддя А.В. Науменко

30.07.25

Попередній документ
129652705
Наступний документ
129652707
Інформація про рішення:
№ рішення: 129652706
№ справи: 522/8552/25
Дата рішення: 30.07.2025
Дата публікації: 22.08.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Приморський районний суд м. Одеси
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Інші справи окремого провадження
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (30.07.2025)
Дата надходження: 17.04.2025
Предмет позову: про встановлення факту неправильності в актовому записі цивільного стану запису про дату народження, місце проживання та по-батькові
Розклад засідань:
23.05.2025 12:40 Приморський районний суд м.Одеси
10.07.2025 11:40 Приморський районний суд м.Одеси
30.07.2025 14:45 Приморський районний суд м.Одеси