19 серпня 2025 року
м. Київ
справа №240/14056/24
адміністративне провадження №К/990/32508/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Юрченко В.П.,
суддів: Хохуляка В.В., Васильєвої І.А.,
перевіривши касаційну скаргу Волинської митниці на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.03.2025, додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 240/14056/24 за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Волинської митниці про визнання протиправними та скасування рішення і картки відмови,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Волинської митниці, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA205140/2024/000165/2 від 18.06.2024 та картки відмови в прийняті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205140/2024/001588 від 18.06.2024.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 позов задоволено.
На адресу суду надійшла заява представника Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення витрат на правову допомогу в розмірі 10 000 грн та 2100 грн витрат на здійснення перекладу документів.
Додатковим рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 заяву представника Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення задоволено частково. Стягнуто на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 понесені витрати у розмірі 3 500 грн за рахунок бюджетних асигнувань Волинської митниці. У задоволенні решти вимог відмовлено.
Постановами Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 апеляційні скарги Волинської митниці залишено без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 та додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 залишено без змін.
31.07.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Волинської митниці на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.03.2025, додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 240/14056/24, в якій скаржник просить скасувати оскаржувані рішення та відмовити в задоволенні позову, відмовити в розподілі судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 329 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до частини другої вказаної статті учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
З поданих матеріалів касаційної скарги вбачається, що оскаржувані постанови апеляційного суду ухвалені 22.04.2025, повний текст складено цієї ж дати, відповідно, останнім днем її оскарження було 21.05.2025, проте, касаційну скаргу направлено до суду лише 31.07.2025, тобто з пропуском строку, встановленого для цього.
Скаржником заявлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, в обґрунтування якого зазначає, що первісне звернення до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою відбулось у межах передбаченого процесуальним законом строку на касаційне оскарження. Вказує, що повторне подання касаційної скарги відбулось у межах строку касаційного оскарження, встановленого процесуальним законом, або впродовж розумного строку після отримання копії відповідної ухвали суду про повернення первісної скарги, без невиправданих затримок і зайвих зволікань. Також зазначає, що скаржник продемонстрував добросовісне ставлення до реалізації ним права на апеляційне оскарження і вжив усіх можливих та залежних від нього заходів з метою усунення недоліків касаційної скарги, які стали підставою для повернення вперше поданої касаційної скарги, і такі недоліки фактично усунуті станом на момент повторного звернення з касаційною скаргою.
. Проаналізувавши зміст клопотання, колегія суддів позбавлена можливості його вирішити, адже в ньому відсутнє посилання на причини, які позбавляли можливості своєчасно звернутися із належним чином оформленою касаційною скаргою.
Водночас суд встановив, що касаційні скарги скаржник подавал через систему "Електронний суд", проте, Верховний Суд ухвалами повернув у зв'язку з відсутністю підстав касаційного оскарження судових рішень у даній справі.
31.07.2025 скаржник подав касаційну скаргу вчетверте, що виходить за межі строку на касаційне оскарження судового рішення.
За змістом процесуального закону поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Однак, доводів про наявність таких поважних причин клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення не містить.
Водночас необхідно зазначити, що за усталеною позицією Верховного Суду недотримання особою вимог процесуальних норм щодо форми та змісту касаційної скарги за загальним правилом не є підставою для поновлення строку на касаційне оскарження. Це правило ще в більшій мірі стосується суб'єкта владних повноважень, щодо якого презюмується, що в його розпорядженні є достатньо засобів, зокрема організаційного характеру, для виконання визначених законодавством завдань.
Скаржник не зазначає обставин, які позбавляли його можливості привести свою касаційну скаргу у відповідність із пунктом 4 частини другої статті 330 КАС України.
Необхідно зазначити, що право на апеляційний та у визначених законом випадках касаційний перегляд судових рішень кореспондується з обов'язком дотримуватися процесуального законодавства щодо порядку, строків і умов реалізації цього права. Такі процесуальні обов'язки для всіх учасників судового процесу є однаковими, що забезпечує принцип рівності сторін.
Відповідно до частини третьої статті 332 КАС України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на наведене, подана касаційна скарга підлягає залишенню без руху для надання скаржнику часу подати заяву про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення, у якій зазначити поважні причини пропуску строку на касаційне оскарження.
Відповідно до частин другої і шостої статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
З огляду на викладене, касаційна скарга залишається без руху з наданням скаржнику строку для усунення виявлених недоліків.
На підставі вищенаведеного та керуючись положеннями статей 329-330, 332 КАС України,
Визнати неповажними підстави пропуску строку.
Касаційну скаргу Волинської митниці на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.03.2025, додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 240/14056/24 - залишити без руху.
Надати скаржнику десятиденний строк з дня отримання копії зазначеної ухвали суду для усунення недоліків касаційної скарги, а саме:
- подати заяву про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень, у якій вказати поважні причини пропуску строку на касаційне оскарження судових рішень з відповідним обґрунтуванням та доказами причин пропуску такого строку;
Роз'яснити, що у разі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, будуть визнані судом неповажними, суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.П. Юрченко
В.В. Хохуляк
І.А. Васильєва ,
Судді Верховного Суду