20 серпня 2025 року справа № 580/7858/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
09.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у відмові нарахувати та здійснити щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00грн відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорія осіб», починаючи з 01.07.2021;
зобов'язання відповідача провести нарахування та здійснити щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00грн з 01.07.2021 відповідно до вказаної вище постанови Уряду України з урахуванням раніше виплачених сум;
стягнення судових витрат у сумі 1211,20грн.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач листом відмовив у задоволенні заяви позивача з мотивів відсутності підстав для такої доплати, оскільки розмір пенсії після перерахунку на виконання рішення суду у 2023 році збільшилася більш ніж на 2000грн. Вважає, що такі дії відповідача суперечить нормам чинного законодавства.
Ухвалою від 14.07.2025 суд залишив позовну заяву без руху.
24.07.2025 за вх.№37814/25 канцелярією Черкаського окружного адміністративного суду зареєстрована заява позивача про усунення недоліків.
29.07.2025 суд прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження у справі та вирішив здійснити розгляд вказаної справи правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08.08.2025 відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому заперечував у задоволенні позовних вимог, арґументуючи тим, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019, яка збільшилася більше ніж на 2000 грн. Тому права на доплату у позивача немає.
Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Позивачка згідно з посвідченням № НОМЕР_2 від 24.06.2005 отримує пенсію за вислугу років.
Відомостями автоматизованої системи суду діловодства підтверджується, що на розгляді Черкаського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа №580/520/25 між тими ж сторонами щодо перерахунку пенсії позивачки. Рішенням від 18 лютого 2025, яке набрало законної сили, зазначений суд позов задовольнив повністю. Визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачці з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-3232 від 25.10.2024. Зобов'язав відповідача провести перерахунок пенсії позивачці з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-3232 від 25.10.2024 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та виплатити різницю пенсії з урахуванням вже виплачених сум.
Листом від 23.06.2025 №6419-5884/Б-02/8-2300/252 відповідач на заяву позивачки щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії відповідно до вказаної вище постанови КМУ повідомив, що на виконання зазначеного вище рішення суду відповідач перерахував пенсію позивачки з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 25.10.2024 №9/3-3232 та спірну доплату включив у розмірі 398,86 грн, тобто суми, що не вистачало до 2000 грн.
Тому позивачка звернулася до суду з позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено умови перерахунку раніше призначених пенсій.
Зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. (цією частиною доповнено згідно з Законом України від 23.12.2015 №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - ЗУ №900-VIII) із змінами, внесеними згідно із Законом № 1150-IX від 28.01.2021)
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі -Порядок №45).
Відповідно до п.1 вказаного Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - постанова КМУ №713) визначено установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Отже, якщо пенсії осіб переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 вказана вище доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.
Відповідно до п.2 постанови КМУ №713 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Пунктом 3 постанови КМУ №713 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з п.4 постанови КМУ №713 фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. №656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду.
У п.6 постанови КМУ №713 визначено, що вона набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої ст.43 та ст.63 Закону № 2262-XII.
Згідно зі ст.95 Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Держава прагне до збалансованості бюджету України. Регулярні звіти про доходи і видатки Державного бюджету України мають бути оприлюднені.
До складу грошового забезпечення відповідно до ч.2 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Доплата, передбачена постановою КМУ №713, не є складовою грошового забезпечення. Тому, враховуючи вказані вище норми, не є обов'язковою.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
У преамбулі постанови КМУ №713 вказано її мету - поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України.
Тобто, призначення доплати згідно з постановою №713 - усунути диспропорцію, а не збільшити (розширити) складові грошового забезпечення особи. При цьому перерахунком на підставі судового рішення пенсії особам з числа колишніх військовослужбовців за довідкою про грошове забезпечення військовослужбовців, у т.ч. із-за істотного збільшення за березень 2019 року розміру премії без урахування фактів того, чи були такі розміри в наступних місяцях нараховані працюючим військовослужбовцям, усунуті диспропорції, для вирішення яких прийнята постанова КМУ №713. У такий спосіб пенсії військовослужбовців прирівняні, оскільки для їх обчислення взяті всі (основні та додаткові) складові грошового забезпечення.
Державний бюджет України відповідно до ст.96 Конституції України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період. Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року. Кабінет Міністрів України згідно зі ст.97 Конституції відповідно до закону подає до Верховної Ради України звіт про виконання Державного бюджету України.
Отже, застосування постанови КМУ №713 виключно в частині визначеного нею розміру доплати 2000,00грн без урахування її дійсного призначення та її диспозиції щодо умов такого нарахування, вільний розсуд відповідача з приводу підстав застосувати чи не застосувати чинну постанову Уряду, не відповідатиме принципу правової держави.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 щодо подібних правовідносин у пункті 46 наголосив, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Тобто, Верховний Суд саме так оцінив обставини спору за наявних фактичних обставин та доказів у матеріалах пенсійної справи відповідного позивача. Водночас не звертався, як передбачає вказаний вище абзац другий ч.4 ст.7 КАС України, для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.
Рішення про протиправність окремих норм постанови КМУ №713 відсутні. Водночас практика застосування її норм за обставин перерахунку пенсії на підставі рішення суду на час вирішення спору Верховним Судом набула статусу усталеної. Так, у постановах від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22 Верховний Суд у складі колегій суддів Касаційного адміністративного суду не знайшов підстав для відступу від правового висновку у вказаній вище справі. Застосовуючи висновки викладені у постанові від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 до обставин у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФ України на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року. За таких обставин, на його думку, відмова органу Пенсійного фонду України у нарахуванні та здійсненні щомісячної доплати до пенсії позивача в сумі 2000 грн згідно з постановою КМУ № 713, починаючи з 01 листопада 2021 року є протиправною, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Аналогічна правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21 та від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22. Таким чином Верховний Суд, переглянувши численні касаційні скарги у подібних обставинах спору, дійшов висновку, що для вказаних спірних обставин норми абзаців третього і четвертого пункту 1 Постанови №713 не підлягають застосуванню.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Дотримуючись вказаних вимог суд дійшов висновку, що не провівши нарахування та виплату спірної доплати під час виконання вказаного вище судового рішення, відповідач порушив вказані вище вимоги законодавства, адже такий перерахунок не пов'язаний зі збільшенням грошового забезпечення позивачки з 01.07.2021. Тому належним і повним відновленням порушеного права позивачки є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нарахування та виплати спірної доплати з 01.07.2021 (дати, заявленої у позові). Відмова, як активна поведінка, оформлена листом безпосередньо не порушує заявдених прав позивачки. Для належного та повного відновлення порушеного права позивача наявні обґрунтовані підстави зобов'язати відповідача нарахувати з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМУ №713 і виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже, позовні вимоги обґрунтовані у вказаних частинах та підлягають частковому задоволенню.
Понесені позивачкою судові витрати, підтверджені квитанцією від 07.07.2025 в сумі 1211,20 грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, згідно з ч.3 ст.139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина суми.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській щодо нарахування та виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після перерахунку пенсії на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №580/520/25.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23; код ЄДРПОУ 21366538) нарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» і виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 605,60грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Повний текст рішення виготовлений і підписаний 20.08.2025.