Рішення від 12.08.2025 по справі 580/4536/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року справа № 580/4536/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Могили І. В.,

прокурора в інтересах держави - Олійник І. А. (за посадою),

представника відповідача - Огнивої Т. В. (за довіреністю)

представника третьої особи - Чечот А. А. (за ордером про надання правничої допомоги),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу № 580/4536/25 за позовом першого заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Багачевської міської ради Черкаської області до виконавчого комітету Багачевської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та скасування паспорта прив'язки групи тимчасових споруд,

ВСТАНОВИВ:

25.04.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся перший заступник керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Багачевської міської ради Черкаської області (далі позивач) з позовною заявою до виконавчого комітету Багачевської міської ради Черкаської області (далі відповідач), в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 29.05.2025 просить:

- визнати протиправними дії виконавчого комітету Ватутінської (наразі - Багачевської) міської ради щодо продовження строку дії паспорта прив'язки від 26.12.2017 № 14, виданого відділом містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Ватутінської міської ради фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 на групу тимчасових споруд по АДРЕСА_1 .

- скасувати паспорт прив'язки від 26.12.2017 № 14, виданий відділом містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Ватутінської міської ради фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 на групу тимчасових споруд по АДРЕСА_1 .

Обгрунтовуючи позовну заяву, прокурор вказав, що відділом містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Ватутінської міської ради 26.12.2017 за № 14 видано ОСОБА_1 паспорт прив'язки групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 . Паспорт прив'язки дійсний до 26.12.2022. Згідно із схемою розміщення тимчасової споруди до паспорта прив'язки від 26.12.2017 № 14, об'єкт благоустрою знаходиться по АДРЕСА_1 , площа об'єкта благоустрою для його утримання та укладання договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою становить 177,8 кв.м, з яких під групою тимчасових споруд - 119,04 кв.м.

У подальшому відділом містобудування, архітектури та земельних відносин Ватутінської міської ради Черкаської області продовжено строк дії паспорту прив'язки тимчасової споруди до 26.12.2027 за наявності порушень містобудівного законодавства, а саме: чотири тимчасові стаціонарні споруди являють собою одну єдину конструкцію, яка за площею перевищує 30 кв.м., в той час як норми законодавства, якими дозволялось розміщення групи ТС (але не більше п'яти) за єдиним паспортом прив'язки ТС з прив'язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500) втратили чинність., а площа споруди перевищує 30 кв. м. Внаслідок цього порушені вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-V1, Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 № 244, Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198.

Порушення інтересів держави та необхідність їх захисту полягають у тому, що дотримання встановленого законом порядку провадження підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці становить публічний (суспільний) інтерес її громади, обов'язок захисту якого покладено насамперед на представницький орган місцевого самоврядування. Багачевська міська рада є уповноваженим органом на захист порушених інтересів держави у даних правовідносинах, проте дії щодо захисту порушених інтересів тривалий час не вчиняє.

Відповідач надав до суду заяву від 12.05.2025, у якій позовні вимоги визнав у повному обсязі, просив провести розгляд справи без участі його представника.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 письмові пояснення по суті позову не надав.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі № 580/4536/25 та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою суду від 24.06.2025 підготовче провадження закрито, справа призначена до судового розгляду 11.00 год. 03.07.2025.

У судовому засіданні оголошувались перерви до 07.07.2025 та 12.08.2025.

У судовому засіданні прокурор позов підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача позов визнала та просила задовольнити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача проти позову заперечила.

Заслухавши прокурора та представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Постановою Верховної Ради України від 19.09.2024 № 12043 «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» у Черкаській області місто Ватутіне Звенигородського району перейменовано на місто Багачеве.

Рішенням Ватутінської міської ради Черкаської області від 17.10.2024 № 59-2/VIII «Про перейменування Ватутінської міської ради та її виконавчого комітету» перейменовано Ватутінську міську раду Черкаської області (код ЄДРПОУ 33088050) у Багачевську міську раду Черкаської області, скорочена назва - Багачевська міська рада; перейменовано Виконавчий комітет Ватутінської міської ради Черкаської області (код ЄДРПОУ 04060832) у Виконавчий комітет Багачевської міської ради Черкаської області, скорочена назва - Виконавчий комітет Багачевської міської ради; визначено місцезнаходження Багачевської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету: проспект Дружби, 8, м. Багачеве, Звенигородський район, Черкаська область, Україна, 20251.

Рішенням виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 21.12.2017 № 460 «Про погодження наміру на встановлення тимчасових споруд» ОСОБА_1 погоджено намір на розміщення групи тимчасових споруд « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 доручено забезпечити належне утримання прилеглої до групи тимчасових споруд території (у тому числі на умовах пайової участі).

Відділом містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Ватутінської міської ради 26.12.2017 за № 14 видано ОСОБА_1 паспорт прив'язки групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 . Паспорт прив'язки дійсний до 26.12.2022.

Згідно із схемою розміщення тимчасової споруди до паспорта прив'язки № 14 об'єкт благоустрою знаходиться по АДРЕСА_1 , площа об'єкта благоустрою для його утримання та укладання договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою становить 177,8 кв.м, з яких під групою тимчасових споруд - 119,04 кв.м.

Відповідно до ескізного проєкту будівництва групи тимчасових споруд до паспорта прив'язки №14, група тимчасових споруд складається з чотирьох павільйонів площею: павільйон № 1 - 26,06 кв.м, павільйон № 2 - 27,67 кв.м, павільйон № 3 - 27,67 кв.м, павільйон № 4 - 22,17 кв.м.

Згідно напису на титульному аркуші паспорт прив'язки № 14 продовжений до 26.12.2027.

В ході реалізації повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України, ст.ст. 23, 24 Закону України «Про прокуратуру», Звенигородською окружною прокуратурою було направлено запит від 14.08.2024 №50-2384 вих. 24 до Ватутінської міської ради щодо інформування про можливі факти порушень щодо видачі або продовження строку дії паспорта прив'язки розміщення малої архітектурної форми з порушенням вимог законодавства.

У відповідь на запит від 14.08.2024 №50-2384 вих. 24 виконавчий комітет Ватутінської міської ради листом від 16.08.2024 №2672/02-21 повідомив Звенигородську окружну прокуратуру про те, що на підвідомчій території Ватутінської міської територіальної громади виявлено самовільне встановлення без дозвільних документів дві тимчасових споруди для провадження підприємницької діяльності, зокрема, тимчасову споруду напівфабрикати/та павільйон/магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташований по АДРЕСА_1 .

Листом від 26.03.2025 №18/05-19 відділ містобудування. архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Багачевської міської ради повідомив першого заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури про обстеження тимчасової споруди «Аврора» для провадження підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 на предмет відповідності забудови виданому паспорту прив'язки від 26.12.2017 №14, яке здійснено 26.03.2025, у ході якого виявлено, що паспорт прив'язки виданий на встановлення групи тимчасових споруд в кількості чотирьох зблокованих, розмірами у плані 4,80 х 6,20 м. При перевірці встановлено, що тимчасова споруда (далі - ТС) не відповідає виданому паспорту прив'язки, а саме відсутні простінки та окремі входи. Фактично ТС це одна споруда з наявним входом та запасним виходом та перевищує допустиму площу ТС відповідно до пункту 2 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме: тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру ) або не мати такого приміщення.

Листом від 18.04.2025 №1184/02-21 виконавчий комітет Багачевської міської ради повідомив першого заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури про відсутність можливості якісно представляти в суді інтереси громади стосовно факту невідповідності встановленого ТС «Аврора» ФОП ОСОБА_1 виданому паспорту прив'язки №14, а тому підтримує наміри Звенигородської окружної прокуратури звернутись до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Багачевської міської ради до ФОП ОСОБА_1 з питань порушення вимог законодавства.

Листом від 22.04.2025 №50-1254вих-25 Звенигородська окружна прокуратура повідомила Багачевську міську раду про те, що буде вжито заходів реагування представницького характеру шляхом скерування до Черкаського окружного адміністративного суду позовної заяви в інтересах держави в особі Багачевської міської ради до виконавчого комітету Багачевської міської ради, третя особа. яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ФОП ОСОБА_1 про скасування паспорта прив'язки групи тимчасових споруд.

Надаючи правову оцінку встановленим у справі фактичним обставинам суд зазначає наступне.

Щодо звернення прокурора як позивача до суду із вищеозначеним позовом суд зазначає наступне.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 1 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII визначено, що прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Згідно частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно ст. 1311 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановленому законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Конституційний суд України у рішенні від 08.04.1999 у справі №3-рн/99 зазначив, що із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовують в позовній заяві необхідність їх захисту та зазначають орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Як зазначено Конституційним Судом України в рішенні №18-рп/2004 від 01.12.2004, для розуміння поняття "охоронюваний законом інтерес" важливо врахувати й те, що конфлікт інтересів притаманний не тільки правовим і не правовим інтересам, а й конгломерату власне законних, охоронюваних законом і правом інтересів.

Поняття "охоронюваний законом інтерес" у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права" треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних та колективних потреб, які не суперечать Конституції та законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам.

Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом.

Надмірна формалізація "інтересів держави, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 зі справи N 806/1000/11).

Відповідно до положень ч.ч. 3, 4, 5 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження у справі за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це у позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Обгрунтовуючи підстави звернення до суду прокурор зазначив, що Багачевська міська рада, яка діє від імені територіальної громади міста Багачеве, повинна діяти в інтересах територіальної громади та виключно у спосіб і у межах повноважень, передбачених законом. Тобто воля територіальної громади як власника, може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади, що беззаперечно в цілому відноситься до інтересів держави.

Дотримання встановленого законом порядку провадження підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці становить публічний (суспільний) інтерес її громади, обов'язок захисту якого покладено насамперед на представницький орган місцевого самоврядування, Багачевська міська рада є уповноваженим органом на захист порушених інтересів держави у даних правовідносинах.

Однак, відповідачем, всупереч інтересам територіальної громади, інтереси якої представляє Багачевська міська рада, продовжено строк дії паспорту прив'язки з порушенням вимог Закону.

Відповідно до статей 2, 6, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 31.03.2021 у справі № 922/3272/18 захист інтересів держави в особі територіальної громади міста має здійснювати відповідна міська рада.

Право органу місцевого самоврядування на звернення до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування, передбачено ст. 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно частин 9, 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Прокурор набуває право на реалізацію своїх функцій, визначених законом, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захист або здійснює його неналежно.

«Не здійснення захисту» виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

«Здійснення захисту неналежним чином» виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

«Неналежність» захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Як вбачається з матеріалів справи, Звенигородською окружною прокуратурою у листі від 17.04.2025 № 50-1225ВИХ-25 повідомлено Багачевську міську раду про наявність виявлених порушень та необхідність їх захисту.

Листом від 18.04.2025 № 1184/02-21 (на запит прокурора від 17.04.2025 №50-1225вих-25, адресований Багачевській міській раді) виконавчий комітет Багачевської міської ради поінформував, що підтримує окружну прокуратуру щодо захисту інтересів держави за вказаним фактом порушення законодавства ФОП ОСОБА_1 , а сам якісно не може здійснити захист інтересів громади.

У подальшому прокурором у порядку абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» листом від 22.04.2024 № 50-1257ВИХ-24 повідомлено про намір вжити заходів представницького характеру з метою захисту порушених державних інтересів в особі Багачевської міської ради.

Суд зазначає, що згідно ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва; суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів, а дотримання містобудівної документації під час забудови територій становить суспільний інтерес.

З огляду на тривале невжиття відповідних заходів реагування Багачевською міською радою інтереси громади залишаються незахищеними, а подальше використання тимчасової споруди всупереч вимог містобудівного законодавства безумовно порушує інтереси територіальної громади, тому суд дійшов висновку, що наявні підстави для звернення прокурора з позовом до суду в інтересах держави.

Щодо суті порушення суд зазначає наступне.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Законом України № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», (далі - Закон № 3038-VI), Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 № 244 (далі - Порядок № 244), з урахуванням вимог Закону України № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97), іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини другої статті 28 Закону № 3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Частиною третьою статті 28 Закону № 3038-VI визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина четверта статті 28 Закону № 3038-VI).

Змістом статті 21 Закону № 2807-IV визначено, що малі архітектурні форми є елементами (частинами) об'єктів благоустрою.

Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

На виконання частини четвертої статті 28 Закону № 3038-VI наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" затверджено Порядок № 244, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності

На час виникнення спірних відносин підлягає застосуванню Порядок №244 з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства розвитку громад та територій від 23.11.2020 №284, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2021 за № 105/35727.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

За визначеннями, наведеними у пункті 1.4 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності;

схема розміщення ТС - це графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо);

стаціонарна ТС - це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.

Згідно з пунктами 2.2. та 2.3 Порядку № 244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.

Цей перелік документів є вичерпним.

Приписами пункту 2.4 Порядку № 244 передбачено, що для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (пункти 2.7, 2.10 Порядку № 244).

Згідно з пунктами 2.11, 2.12 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС включає:

титульний аркуш із зазначенням реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напряму підприємницької діяльності;

схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1: 500;

ескізи фасадів ТС у кольорі М 1 : 50 (для стаціонарних ТС);

технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж.

Цей перелік документів є вичерпним.

Паспорт прив'язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Згідно із пунктом 2.18 Порядку № 244 продовження строку дії паспорта прив'язки ТС здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки ТС органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб'єкта господарювання, паспорт прив'язки ТС може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив'язки ТС або на новий строк (пункт 2.19 Порядку № 244).

За змістом вказаних приписів продовження строку дії паспорту прив'язки не передбачає обов'язкове оформлення (переоформлення) вже існуючого і раніше виданого паспорту. Під час вирішення цього питання, у разі, якщо не відбулось змін у містобудівній документації на місцевому рівні, комплексній схемі розташування тимчасових споруд, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж тощо, не здійснюється перевірка намірів замовника щодо розташування тимчасової споруди.

Продовження строку дії паспорту прив'язки полягає у зазначенні у раніше виданому паспорті нової дати, підпису та печатки органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

Аналогічний висновок зазначений у постановах Верховного Суду від 17.10.2023 у справі №440/7213/21 та від 10.01.2024 у справі №440/6749/21.

За висновками щодо застосування норм права, викладеними у постановах Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №821/140/18 та від 24.01.2020 у справі №821/235/18 розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності повинне відповідати усім вимогам закону, містобудівної документації, будівельним, санітарним, протипожежним, екологічним та іншим нормам, державним стандартам і правилам, локальним нормативно - правовим актам органів місцевого самоврядування та іншим актам, дотримання яких вимагається під час перевірки намірів замовника щодо розташування таких споруд.

Відповідність намірів змовника щодо розташування тимчасових споруд вищезгаданим нормативам безперервно повинна бути забезпечена і зберігатись починаючи з моменту звернення зацікавленої особи за отриманням дозвільного документа у вигляді паспорта прив'язки і в подальшому, під час вирішення питання про його оформлення (видачу), переоформлення та продовження строку дії, упродовж усього часу розміщення тимчасових споруд.

Недотримання встановлених законодавством вимог до розміщення тимчасових споруд погіршує умови для життєдіяльності територіальної громади в цілому та кожного її члена окремо, може загрожувати протипожежній, санітарній та екологічній безпеці негативно впливає на безпечні для життя і здоров'я, умови перебування на території відповідного населеного пункту, створює ризики настання аварій, інших надзвичайних ситуацій.

Судом встановлено, що відділом містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Ватутінської міської ради 26.12.2017 за № 14 видано ОСОБА_1 паспорт прив'язки групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 . Паспорт прив'язки дійсний до 26.12.2022.

Згідно із схемою розміщення тимчасової споруди до паспорта прив'язки № 14 об'єкт благоустрою знаходиться по АДРЕСА_1 , площа об'єкта благоустрою для його утримання та укладання договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою становить 177,8 кв.м, з яких під групою тимчасових споруд - 119,04 кв.м.

Відповідно до ескізного проєкту будівництва групи тимчасових споруд до паспорта прив'язки №14, група тимчасових споруд складається з чотирьох павільйонів площею: павільйон № 1 - 26,06 кв.м, павільйон № 2 - 27,67 кв.м, павільйон № 3 - 27,67 кв.м, павільйон № 4 - 22,17 кв.м.

Згідно напису на титульному аркуші паспорт прив'язки № 14 продовжений до 26.12.2027.

Як зазначено вище, стаціонарною ТС є споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.

Суд зазначає, що згідно пункту 1.10 Порядку №244 в редакції, яка була чинною на дату видачі паспорта прив'язки №14, було передбачено, що для розміщення групи ТС (але не більше п'яти) розробляється єдиний паспорт прив'язки ТС з прив'язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500).

Проте у зв'язку зі змінами, які були внесені до Порядку №244 наказом Міністерства розвитку громад та територій від 23.11.2020 №284, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2021 за № 105/35727 вказаний пункт був виключений. Наказ набрав чинності з 09.02.2021, отже з вказаної дати паспорт прив'язки на групу споруд не видається.

Як вбачається з акта від 25.11.2024, відділом містобудування , архітектури та земельних відносин були проведені фактичні обміри тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по вул. Ювілейна, 2 та встановлено, що розміри ТС «Аврора» становлять:17,7 м х 6,2 м, площа 109,74 кв. м.

Згідно листа відділу містобудування, архітектури та земельних відносин від 26.03.2025 №18-05-19 паспорт прив'язки виданий на встановлення групи тимчасових споруд в кількості чотирьох зблокованих, розмірами у плані 4,80 х 6,20 м. При перевірці встановлено, що тимчасова споруда на відповідає виданому паспорту прив'язки, а саме відсутні простінки та окремі входи, фактично ТС - це одна споруда з наявним входом та запасним виходом та перевищує допустиму площу ТС не більше 30 кв. м.

Судом встановлено, що на титульному аркуші паспорта прив'язки №14, копія якого надана до суду прокурором, а оригінал досліджений у судовому засіданні, міститься напис про продовження до 26.12.2027 (а.с. 41 на звороті).

Також прокурором до позовної заяви додана копія паспорта прив'язки №14, на титульному аркуші якого напис про його продовження відсутній (а.с. 24).

Копія завірена керуючим справами виконавчого комітету Ватутінської міської ради Ларисою Гурцак 04.10.2024 та містить відтиск печатки загального відділу виконавчого комітету Ватутінської міської ради.

Заяву ФОП ОСОБА_1 відповідач до суду не надав, вказавши, що заява подавалась, але не була знайдена.

Отже вищезазначеними доказами підтверджується, що продовження строку дії паспорта прив'язки №14 відбулось не раніше 04.10.2024, а тому відділу містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Багачевської міської ради достеменно було відомо, що паспорт прив'язки №14 на час його продовження не відповідає вимогам Порядку №244 в редакції, яка діє з 09.02.2021, оскільки виданий на групу тимчасових споруд в кількості чотирьох зблокованих, розмірами у плані 4,80 х 6,20 м. загальною площею 109,74 кв. м, а тимчасова споруда не відповідає вимогам Порядку №244, оскільки її площа перевищує 30 кв. м.

За вказаних обставин продовження паспорту прив'язки №14 до 22.12.2027 вчинено за відсутності законних підстав, а тому є протиправним.

Згідно з правовим висновком Верховного Суду, зазначеним у постанові від 07.06.2021 у справі №1140/2872/18, паспорт прив'язки тимчасової споруди є рішенням органу містобудування та архітектури.

Поряд з цим, у разі його скасування необхідно перевіряти наявність порушень суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 20 грудня 2019 року у справі № 826/12171/17 та від 17 вересня 2020 року у справі № 823/762/18.

Отже у контексті зазначеного продовження строку дії паспорта прив'язки є також рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому належним та ефективним способом захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради (після перейменування - Богачевської міської ради) Черкаської області, прийнятого у формі напису про продовження строку дії паспорта прив'язки від 26.12.2017 №14.

Щодо позовної вимоги про скасування паспорта прив'язки №14 суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Разом з цим, предметом пору у цій справі є законність продовження паспорту прив'язки №14, а не його законність на момент прийняття.

Згідно п. 2.17 Порядку №244 строк дії паспорта прив'язки ТС визначається органом з питань містобудування та архітектури відповідної ради або районної державної адміністрації з урахуванням строків реалізації положень містобудівної документації на місцевому рівні.

Згідно п. 2.34 Порядку №244 документація щодо встановлення ТС, видана до набрання чинності цим Порядком, дійсна до закінчення її терміну дії.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України прийняв постанову №314 від 18.03.2025 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану».

Згідно підпункту 5 пункту 1 вказаної постанови строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2025 №288 підпункт 5 пункту 1 постанови №314 виключений. Вказана постанова набрала чинності 18.03.2025.

Враховуючи зазначені приписи, строк дії паспорта прив'язки №14 автоматично продовжений на період з 27.12.2022 по 17.03.2025 і на час розгляду справи закінчився.

З вказаних підстав позовна вимога про скасування паспорта прив'язки №14 задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Надавши оцінку встановленим у судовому засіданні обставинам справи суд дійшов висновку, що позов прокурора підлягає задоволенню частково.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про відсутність підстав для розподілу судових витрат, оскільки доказів понесення прокурором інших, ніж витрат на сплату судового збору, судових витрат матеріали справи не містять.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради (після перейменування - Богачевської міської ради) Черкаської області (проспект Дружби, 8, м. Богачеве, Черкаська область, 20251, ЄДРПОУ 04060832) від 26 грудня 2022 року, прийняте у формі напису про продовження строку дії паспорта прив'язки від 26.12.2017 №14, виданого відділом містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Ватутінської міської ради фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на групу тимчасових споруд по АДРЕСА_1 , до 26 грудня 2027 року.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Повний текст рішення складений 18 серпня 2025 року.

Суддя Алла РУДЕНКО