Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
20 серпня 2025 року № 520/7723/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (місцезнаходження: 61057, Харків, вул. Григорія Сковороди, буд.46, Код ЄДРПОУ 43983495) щодо відмови, викладеної у листі № 46436/20-40-12-03-03 від 17.10.2024, у реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видачі йому картки платника податків;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Харківській області (місцезнаходження: 61057, Харків, вул. Григорія Сковороди, буд.46, Код ЄДРПОУ 43983495) зареєструвати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видати йому картку фізичної особи платника податків.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо відмови, викладеної у листі № 46436/20-40-12-03-03 від 17.10.2024, у реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видачі йому картки платника податків.
Відповідач, Головне управління ДПС у Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління ДПС у Харківській області із заявою щодо отримання облікової картки фізичної особи - платника податків.
До заяви додано довідку про звернення за захистом у Україні та копію паспорту Російської Федерації.
Головне управління ДПС у Харківській області листом № 46436/6/20-40-12-03-03 від 17.10.2024 на звернення позивача повідомило, що реєстрація в Державному реєстрі не може бути проведена, оскільки позивачем була надана копія паспорту, який знаходиться на зберіганні в Головному управлінні Державної міграційної служби України в Харківській області (Розписка від 02.09.2024) та не дає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у реєстрації ОСОБА_1 в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видачі йому картки платника податків, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до п. 63.1 ст. 63 розділу ІІ Податкового кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, у тому числі нерезидентів, зазначених у пункті 64.5 статті 64 цього Кодексу, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.(п. 63.2 ст. 63 Податкового кодексу України).
Згідно з п.63.3, 63.5 ст.63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пп.3 п.63.6 Податкового кодексу України облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Податковим номером є зокрема реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи.
Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 70.5 ст. 70 Податкового кодексу України фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу. Облікова картка фізичної особи - платника податків може бути подана в електронній формі засобами електронних комунікацій з дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, електронного документообігу, надання публічних (електронних публічних) послуг.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 року № 822 затверджено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (далі - Положення), яке розроблено відповідно до статей 63 та 70 глави 6 розділу II Податкового кодексу України з метою визначення єдиної методики реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) та це Положення регулює відносини, що виникають при реєстрації фізичних осіб, які є громадянами України, іноземцями та особами без громадянства (п.1, 3 розділу І).
Відповідно до п.1 розділу ІІ Положення усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.
Облік фізичних осіб - платників податків ведеться у Державному реєстрі за реєстраційними номерами облікової картки платника податків, а осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові (за наявності), серією (за наявності) та номером діючого паспорта громадянина України без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків (до паспортів громадянина України з числа зазначених осіб вноситься відмітка, яка свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта).
Пунктом 2 розділу ІІ Положення передбачено, що реєстрація фізичних осіб у Державному реєстрі проводиться в такому порядку:
отримання та перевірка документів, які подаються фізичними особами до контролюючого органу для проведення реєстрації, обліку, внесення змін, щодо додержання повноти відомостей, зазначених в Обліковій картці, Повідомленні або Заяві про внесення змін;
включення до Державного реєстру відомостей про фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;
оформлення і видача документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі;
внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру;
внесення до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган, відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта.
Цим Положенням визначаються форми зокрема картки платника податків - документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, крім осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта (п.5 розділ І Положення).
Згідно з пп.3 п. 1 розділу ІІІ Положення для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків або відомостей з Державного реєстру використовуються дані документа, що посвідчує особу: для іноземців та осіб без громадянства, які звернулися із заявою про визнання їх біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» два таких документи: копія паспортного документа іноземця та особи без громадянства, засвідчена територіальним органом ДМС за місцем перебування іноземця чи особи без громадянства в Україні та/або з відміткою про те, що оригінал такого документа отримано на зберігання територіальним органом ДМС; довідка про звернення за захистом в Україні.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо видачі йому картку фізичної особи - платника податків та додав до заяви документи: копію довідки про звернення за захистом в Україні та копію паспорта громадянина рф від 12.12.2009 року № 1209298073, виданого фмс росії по астраханській області в радянському районі м. астрахані, із розпискою про те, що оригінал паспорта знаходиться на зберіганні в Головному управлінні Державної міграційної служби України в Харківській області.
Проте, Головне управління ДПС у Харківській області листом № 46436/20-40-12-03-03 від 17.10.2024 на звернення позивача повідомило, що реєстрація в Державному реєстрі не може бути проведена, оскільки позивачем була надана копія паспорту, який знаходиться на зберіганні в Головному управлінні Державної міграційної служби України в Харківській області (Розписка від 02.09.2024) та не дає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
При цьому, відповідач у відзиві на позов посилався на те, що позивач мав подати паспортний документ іноземця, що надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
Згідно з пп. 2 п. 1 розділу III Положення для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків або відомостей з Державного реєстру використовуються дані документа, що посвідчує особу: 2) для іноземців та осіб без громадянства:
паспортний документ іноземця - документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною;
посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні;
посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні;
посвідчення біженця - паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його біженцем в Україні;
посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, - паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його особою, яка потребує додаткового захисту.
Так, позивач звернувся до відповідача як іноземець, який звернувся із заявою про визнання його особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» згідно пп.3 п. 1 розділу ІІІ Положення, а не у відповідності до пп.2 п.1 розділу ІІІ Положення.
Отже, для проведення реєстрації та отримання картки платника податків мали бути використані дані з наданої позивачем копії довідки про звернення за захистом в Україні та копії паспорта громадянина рф від 12.12.2009 року № НОМЕР_1 , виданого фмс росії по астраханській області в радянському районі м. астрахані, із розпискою про те, що оригінал паспорта знаходиться на зберіганні в Головному управлінні Державної міграційної служби України в Харківській області.
За таких обставин, відповідач помилково прийшов до висновку, що позивачу було необхідно подати паспортний документ іноземця, що надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною для реєстрації в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видачі картки фізичної особи платника податків.
Таким чином, Головним управлінням ДПС у Харківській області вчинено протиправні дії щодо відмови, викладеної у листі № 46436/6/20-40-12-03-03 від 17.10.2024, у реєстрації ОСОБА_1 в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видачі йому картки платника податків.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про зобов'язання Головного управління ДПС у Харківській області зареєструвати ОСОБА_1 в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видати йому картку фізичної особи платника податків.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, Харків, вул. Григорія Сковороди, буд.46) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області щодо відмови, викладеної у листі № 46436/6/20-40-12-03-03 від 17.10.2024, у реєстрації ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видачі йому картки платника податків.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області зареєструвати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та видати йому картку фізичної особи платника податків.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495, 61057, Харків, вул. Григорія Сковороди, буд.46) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.