Рішення від 19.08.2025 по справі 520/32482/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

19 серпня 2025 року №520/32482/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лариси Мар'єнко, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумських областях про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях, в якому просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях щодо відмови виготовити довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2024 року, із зазначенням відомостей про посадовий оклад за 24 тарифним розрядом з урахуванням його зменшення на 5 відсотків згідно наказу Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 № 557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", додатку 2 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації"; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00; надбавку за стаж служби в поліції 50%, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 100%, доплату за науковий ступінь кандидата наук 15% від посадового окладу; доплату за вчене звання доцента 225% від посадового окладу відповідно та до положення ч.2 ст.59 Закону України "Про вищу освіту"; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями - 15 % премію - 160,75 %;

2) зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях виготовити та надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2024, із зазначенням відомостей про посадовий оклад за 24 тарифним розрядом з урахуванням його зменшення на 5 відсотків згідно наказу Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 №557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", додаток 2 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації"; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавку за стаж служби в поліції 50%; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 100%; доплату за науковий ступінь кандидата наук 15% від посадового окладу; доплату за вчене звання доцента 25% від посадового окладу відповідно та до положення ч.2 ст.59 Закону України "Про вищу освіту"; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями - 15%; премії - 160,75% та направити вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях на його звернення відмовив в складенні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2024 за останньою займаною посадою - проректора з економічних питань та ресурсного забезпечення Харківського національного університету внутрішніх справ або прирівняною до неї посадою, із зазначенням відомостей про посадовий оклад за 24 тарифним розрядом з урахуванням його зменшення на 5 відсотків згідно наказу Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 №557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", додаток 2 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації"; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавку за стаж служби в поліції 50%; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 100%; доплату за науковий ступінь кандидата наук 15% від посадового окладу; доплату за вчене звання доцента 25% від посадового окладу відповідно та до положення ч.2 ст.59 Закону України "Про вищу освіту"; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями - 15%; премії - 160,75%. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, а свої соціальні права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощеного позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що заперечує проти задоволення позовних вимог, з тих підстав, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції), посади яких прирівнюються до поліцейських посад регулюються постановою КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", і до таких осіб не застосовуються положення Закону України "Про вищу освіту". Оскільки позивача було звільнено зі служби, пов'язаної з педагогічною (викладацькою) та науковою роботою у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який підпорядковується Міністерству внутрішніх справ, тому довідка про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (начальник управління) для перерахунку пенсії відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393, затвердженого постановою №45 (далі - Порядок №45) була виготовлена відповідно до Постанови №988.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено таке.

Позивач - ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ.

Станом на час звернення до суду з позовною заявою перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Позивач звернувся до на "гарячу лінію" Кабінету Міністрів України з електронним зверненням до Міністерства внутрішніх справ, в якому просив виготовити і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням відомостей про посадовий оклад за 24 тарифним розрядом з урахуванням його зменшення на 5 відсотків згідно наказу Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 №557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", додаток 2 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації"; оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавку за стаж служби в поліції 50%; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 100%; доплату за науковий ступінь кандидата наук 15% від посадового окладу; доплату за вчене звання доцента 25% від посадового окладу відповідно та до положення ч.2 ст.59 Закону України "Про вищу освіту"; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями - 15%; премії - 160,75% з метою здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2024 основного розміру пенсії.

Листом від 29.10.2024 року №31/32/16/Я-2307-2222-2024 Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) повідомила позивача про те, що основним та єдиним нормативно-правовим актом, який регулює умови грошового забезпечення поліцейських, колишніх працівників органів внутрішніх справ (міліції), посади яких прирівнюються до посад поліцейських є постанова КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Нормами Закону України "Про вищу освіту" не регулюється порядок та умови виплати грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) постановами КМУ від 28.12.2016 року №1037 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери" не передбачено. Таким чином, оформлення В.Яременку довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонеру внутрішніх справ (міліції) з урахуванням положень ч.2 ст.59 Закону України "Про вищу освіту" неможливо.

Вважаючи бездіяльність щодо невидачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 з урахуванням надбавок та доплат, визначених Закону України "Про вищу осівіту", постанови КМУ від 28.12.2016 року №1037 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери" протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини 3 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону №2262-XII.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку №45).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С" у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Кабінет Міністрів України з метою реалізації частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ прийняв 21.02.2018 постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103).

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови №103 постановлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з пунктом 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015, згідно з пунктом 1 цієї Постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Правовою дією пункту 3 Постанови №988 Кабінет Міністрів України затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (далі - Порядок №260).

За приписами пункту 2 Порядку №260, наказ яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580, тобто з 07.11.2015.

Згідно з пунктом 3 Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому, цим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Водночас рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, зокрема, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що пункт 3 Постанови №103 передбачає перерахунок пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016. За таких обставин оскаржений пункт 3 Постанови №103 у відсотковому співвідношенні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб. Отже, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, починаючи з 19.11.2019 дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

З огляду на зазначене, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ.

Згідно з правовим висновком, викладеним Верховним Судом у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" №1088 від 24.12.2019 (набрала чинності 01.01.2020) пункти 1-3 Постанови № 103 виключено.

Інші положення Порядку №45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а 19.11.2019 пункту 3 Постанови №103, фактично не змінилися.

Пунктом 2 Порядку №45 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України №784 від 21.08.2019) встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Також, у Додатку 2 до Порядку №45 містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Постановою №103 доповнено Порядок №45 Додатком 3, а саме: Довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано у цілому пункт 6 Постанови №103, яким вносилися зміни у Порядок №45 (зокрема, у пункти 1-3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, в якому доповнено Порядок додатком 3, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення зазначених змін.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права, викладений в рішенні Верховного Суду у зразковій справі від 17.12.2019 № 160/8324/19 , яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Суд зазначає, що порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку з втратою чинності пунктами 1, 2, 3 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Оскільки пункт 3 Постанови №103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано протиправним рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, саме з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 та Порядком №260 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Водночас обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.

В листі Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях від 24.10.2024 №31/32/16/Я-2307-2222-2024 вказано, що відповідно до пункту 3 розділу XVIII (навчальні заклади MBC (Національна академія внутрішніх справ та національні університети внутрішніх справ (юридичний ліцей, науково-педагогічний склад) Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", займана позивачем посада на час звільнення зі служби в органах внутрішніх справ - проректор ХНУВС з економічних питань та ресурсного забезпечення і прирівняна до посади начальника управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату. Згідно додатку 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 посадовий оклад по прирівняній посаді становить 7400 грн 00 коп.

Разом з цим, суд зазначає, що розміри складових грошового забезпечення проректора Харківського національного університету внутрішніх справ, окрім посадового окладу, встановлюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а тарифний розряд для визначення розміру посадового окладу за атестованою посадою проректорів установ освіти та наукових установ встановлюється згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 №557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", додаток 2 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково - педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації", а саме 24 тарифний розряд.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 року №23 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298 "Про оплату працівників на основі Єдиної тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", розмір посадового складу за 24 тарифним розрядом станом на 01 січня 2024 року складає 13930,00 грн. А з урахуванням підвищення посадових окладів науково-педагогічних працівників на 11% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 року №36 "Про підвищення посадових окладів науково-педагогічних працівників", станом на 01 січня 2024 року розмір посадового окладу складає 15462,30 грн.

Оклад за спеціальним званням відрядженого поліцейського визначається згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Інші види грошового забезпечення поліцейського визначаються згідно із наказом МВС України від 06.04.2016 №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання".

Розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським встановлюється кожному індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу.

Наказом МВС України №138 від 17.02.2017, що прийнятий, відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" затверджено перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських.

Згідно із пунктом 3 розділу XVIII Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", прирівнюються посадам поліцейських, Наказу №138, перший проректор, проректор академії, університету (Національна академія внутрішніх справ та національні університети внутрішніх справ (юридичний ліцей, науково-педагогічний склад) - прирівнюється до посади начальник управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату.

Отже, МВС України прирівняв посаду "проректор академії, університету" (Національна академія внутрішніх справ та національні університети внутрішніх справ (юридичний ліцей, науково-педагогічний склад) до посади "начальник управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату".

Проте, посада "проектор академії, університету" та "начальник управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату" за своїми класифікаційними характеристиками, перш за все розмірами посадових окладів та іншими особливостями є абсолютно різними, отже таке прирівняння грубо порушує інтереси позивача, оскільки впливає на визначення посадового окладу та, як наслідок, грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Вказана правова позиція також висловлена Другим апеляційним адміністративним судом в постанові від 24 червня 2025 року у справі №520/22657/24.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2024, що зумовлює задоволення вимог у вказаній частині.

Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З практики Європейського суду слід виснувати, що в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Відповідно до Порядку №45 виготовлення та надіслання до пенсійного органу довідок про розмір грошового забезпечення здійснюється органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, тобто, в даному випадку відповідач має виключну компетенцію видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Тому, саме відповідачу достеменно відомо про конкретні розміри кожної складової грошового забезпечення за відповідною посадою, у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.

Суд зазначає, що питання виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

З огляду на викладене, суд вважає, що ефективним та належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 в даному випадку буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2024 із зазначенням відомостей про посадовий оклад за 24 тарифним розрядом згідно з наказом Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 №557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", додаток 2 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації", постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. №23 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", доплати за науковий ступінь доктора філософії у розмірі 15% від посадового окладу, доплати за вчене звання доцент - 25% від посадового окладу та до положення ч.2 ст.59 Закону України "Про вищу освіту", премії із обов'язковим зазначенням інших відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Щодо позовних вимог в частині визначення в довідці станом на 01.01.2024 відомостей про оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавку за стаж служби в поліції 50%; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції 100%, надбавку за роботу з таємними виробами, носіями - 15%, премії - 160,75%, суд зазначає, що в межах спірних правовідносин питання щодо конкретних розмірів вказаних складових відповідачем не досліджувалось, тому вимоги позивача в цій частині є передчасними, оскільки відсутні підстави вважати, що відповідач, виготовляючи довідку про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії, порушить права позивача.

Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому. Також, у разі незгоди позивача з подальшими діями відповідача, останній не позбавлений права звернутися з захистом порушених прав з відповідним позовом до суду.

Отже, зазначена позовна вимога є передчасною та заявлена на майбутнє, в зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст.2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 Кодексом адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Регіонального Сервісного Центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (вул.Шевченка, буд.26, м.Харків, 61013, код ЄДРПОУ 45329727) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Регіонального сервісного центру головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Харківській, Полтавській та Сумській областях щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2024 згідно з наказом Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 №557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", додаток 2 Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 №23 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", доплату за науковий ступінь "кандидат наук" - 15% від посадового окладу, доплату за вчене звання "доцент" - 25% від посадового окладу та до положення ч.2 ст.59 Закону України "Про вищу освіту", премії із обов'язковим зазначенням інших відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) за атестованою посадою проректор з економічних питань та ресурсного забезпечення Харківського національного університету внутрішніх справ.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Харківській, Полтавській та Сумській областях (код ЄДРПОУ 45329727) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2024, із зазначенням відомостей про посадовий оклад за 24 тарифним розрядом згідно з наказом Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 №557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", додаток 2 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації", постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 року №23 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", доплати за науковий ступінь кандидата наук 15% від посадового окладу, доплати за вчене звання доцента 25% від посадового окладу та до положення ч.2 ст.59 Закону України "Про вищу освіту", премії із обов'язковим зазначенням інших відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стрягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального Сервісного Центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (вул.Шевченка, буд.26, м.Харків, 61013, код ЄДРПОУ 45329727) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 19 серпня 2025 року.

Суддя Лариса МАР'ЄНКО