20 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/939/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання - Семенової А.М.,
представника відповідача - Трофімченка В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.11.2024 №00166912405, №00166842405, №00166852405, №00166862405.
В обґрунтування позовних вимог Фізична особа підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) вказав про протиправність податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Полтавській області (далі - ГУ ДПС у Полтавській області, відповідач) з огляду на помилковість висновків відповідача про неправомірність формування ФОП ОСОБА_1 структури витрат та податкового кредиту, адже ці висновки зроблені на підставі даних інформаційних баз ГУ ДПС у Полтавській області без аналізу первинних документів позивача, які підтверджують реальність операцій ФОП ОСОБА_1 із його контрагентами.
Позивач також зазначив про наявність реальних змін у податковому, бухгалтерському обліку ФОП ОСОБА_1 та про відсутність в Акті перевірки жодних доказів узгоджених дій позивача з його контрагентами, які б вказували на вчинення умисного порушення податкового законодавства, так само як доказів того, що ФОП ОСОБА_1 міг знати про порушення, які вчиняються його контрагентом.
Вказав про дотримання ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 прийнята позовна заява до розгляду, відкрите провадження в адміністративній справі, вирішеного розглядати її за правилами загального позовного провадження.
ГУ ДПС у Полтавській області 02.04.2025 до справи наданий відзив на адміністративний позов, за змістом якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. Вказав про правомірність податкових повідомлень-рішень від 19.11.2024 №00166912405, №00166842405, №00166852405, №00166862405 з огляду на встановлення в ході проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 порушень вимог податкового законодавства.
Так, ГУ ДПС у Полтавській області вказано про невідображення у податковій декларації податкової накладної на суму ПДВ 6000,00 грн, що вплинуло на розмір податкового зобов'язання з податку на додану вартість та включення позивачем до складу податкового кредиту сум податкових накладних не зареєстрованих постачальниками вчасно та повторне включення до складу податкового кредиту наступного періоду податкової накладної на суму ПДВ 5131,00 грн, що вплинуло на формування складу податкового кредиту з податку на додану вартість.
ГУ ДПС у Полтавські області вказано також про встановлення в ході проведення перевірки порушень ФОП ОСОБА_1 граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН складених в грудні 2019, січні 2020, квітні, серпні, листопаді, грудні 2021, січні, червні, липні 2022, лютому, березні, серпні, листопаді 2023.
Відповідач зазначив про безпідставність включення до складу податкового кредиту ФОП ОСОБА_1 сум податку на додану вартість по нереальних господарських операціях із контрагентами, причетними до схем формування сумнiвного податкового кредиту; які є учасниками кримінальних проваджень; внесені до переліку ризикових; по операціях з придбання нетипових товарів з подальшою реалізацією товарів з відмінною номенклатурою (пересорт товарів); за відсутності у підприємств умови для здійснення господарської діяльності в частині забезпечення трудовими ресурсами, основними засобами. Відповідач також послався на надання позивачем до перевірки товарно-транспортних накладних, в яких зазначені транспортні засоби/водії, які вже залучені ФОП ОСОБА_1 (укладено договори оренди транспортних засобів з екіпажем та оплачено грошові кошти за фактично надані послуги) для надання транспортних послуг з ідентичними датами, маршрутами, товаром, автомобілями, при цьому ТОВ "ФІД-КОРП" (42623733) ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП" (42097720), ТОВ "ВІННЕР КОМ" (42154207), ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (42734354), ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709), ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" (41759231), ТОВ"КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" (41759729), ТОВ "САБТЕХПРОМ" (40051658), ТОВ "БІГ СОФТ" (42622918) не укладали договорів із зазначеними в ТТН перевізниками та не здійснювали з ними взаєморозрахунків. Зазначені правовідносини вплинули також на формування позивачем чистого оподатковуваного доходу в сумі 7901817,36 грн, а саме за 2019 рік у сумі 4823905,59 грн, за 2020 рік у сумі 3077911,77 грн, що призвело до заниження податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб у загальній сумі 1422327,12 грн, а саме за 2019 рік у сумі 868303,00 грн та за 2020 рік у сумі 554024,12 грн та заниження податкових зобов'язань по військовому збору у сумі 118527,26 грн в т.ч. 72358,58 грн за 2019 рік, 46168,68 грн за 2020 рік.
ФОП ОСОБА_1 20.05.2025 до справи надана відповідь на відзив, де позивач вказав про подання розрахунку коригування до податкової накладної на суму ПДВ 6000,00 грн, виписаної помилково, зазначив про відсутність порушень в частині віднесення до складу податкового кредиту сум по податкових накладних, не зареєстрованих постачальниками в ЄРПН в період дії карантину COVID-19.
Позивач наполягав на реальності та документальному підтвердженні господарських операцій, вчинених ФОП ОСОБА_1 із ТОВ "ФІД-КОРП", ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП", ТОВ "ВІННЕР КОМ", ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН", ТОВ"КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО", ТОВ "САБТЕХПРОМ", ТОВ "БІГ СОФТ".
Крім того, ФОП ОСОБА_1 зазначив, що протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню. Тому ФОП вважає неправомірним застосування до нього штрафних санкцій щодо невчасної реєстрації ПН/РК в ЄДРПН.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.
Суд, вивчивши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.
ФОП ОСОБА_1 зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 22.08.2005 за кодом ЄДРПОУ 3016819975. З 01.10.2017 року є платником податку на загальних підставах, та платником податку на додану вартість.
Видами діяльності за КВЕД позивача є: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний) 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві, 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику, 46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними, матеріалами та санітарно-технічними виробами, 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортимент, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод, 56.30 Обслуговування напоями, 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту, 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно, продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у.
На підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області №2551 - п від 04.09.2024 в період з 19.09.2024 по 26.09.2024 відповідачем була проведена документальна планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період діяльності з 01.01.2019 по 31.12.2023, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове Державин соціальне страхування за період з 01.01.2019 по 31.12.2023.
За результатами перевірки ГУ ДПС у Полтавській області складений акт документальної планової виїзної перевірки від 11.10.2024 за №14418/16-31-24-05-01/3016819975, за висновками якого встановлено про порушення позивачем вимог:
- підпунктів 14.1.36, 14.1.231 пункту14.1 статті 14, пункту 44.1 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 210 Податкового Кодексу України (далі - ПК України), статей 4, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а саме занижено податок на додану вартість на суму 2176411,00 грн, у т.ч. січень 2019 на суму 124491,00 грн, лютий 2019 на суму 23184,00 грн, липень 2019 на суму 66819,00 грн, вересень 2019 на суму 233481,00 грн, жовтень 2019 на суму 476297,00 грн, листопад 2019 на суму 296381,00 грн, грудень 2019 на суму 63249,00 грн, лютий 2020 на суму 28774,00 грн, липень 2020 на суму 128320,00 грн, вересень 2020 на суму 270075,00 грн, жовтень 2020 на суму 364544,00 грн, листопад 2020 на суму 75850,00 грн, грудень 2020 на суму 8460,00 грн, грудень 2021 на суму 1038,00 грн, березень 2022 на суму 6000,00 грн, серпень 2022 на суму 4317,00 грн, січень 2023 на суму 5131,00 грн та складено податкове повідомлення - рішення від 19.11.2024 №00166912405.
- пункту 201.1 статті 201 ПК України, а саме несвоєчасно зареєстровані податкові накладні в ЄРПН.
- пункту177.2, підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 ПК України, в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 1422327,12 грн, а саме за 2019 рік у сумі 868303,00 грн та за 2020 рік у сумі 554024,12 грн.
- пунктів 1.1, 1.2, 1.4, 1.5 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» ПК України в результаті чого занижено податкове зобов'язання по військовому збору в сумі 118527,26 грн в т.ч. 72358,58 грн за 2019 рік, 46168,68 грн за 2020 рік.
ГУ ДПС у Полтавській області прийняті податкові повідомлення-рішення:
- від 19.11.2024 №00166912405 яким ФОП ОСОБА_1 збільшена суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість на 2176411,00 грн, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 544102,75 грн,
- від 19.11.2024 №00166862405 яким до ФОП ОСОБА_1 застосований штраф в сумі 295486,56 грн,
- від 19.11.2024 №00166842405 яким збільшена сума податкового зобов'язання позивача з податку на доходи з фізичних осіб на 1422327,12 грн, а саме за 2019 рік у сумі 868303,00 грн та за 2020 рік у сумі 554024,12 грн, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 217075,75 грн.
- від 19.11.2024 №00166852405 збільшена сума грошового зобов'язання по військовому збору у сумі 118527,26 грн в т.ч. 72358,58 грн за 2019 рік, 46168,68 грн за 2020 рік, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 18089,65 грн.
ФОП ОСОБА_1 не погодився із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся до суду із даним позовом про визнання їх протиправними та скасування.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 44.1 статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
За підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами;
Пунктом 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.
Економічний ефект, зокрема, але не виключно, передбачає приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартості, а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремленні підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Обов'язки платника податків визначено статтею 16 ПК України. Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Об'єктом оподаткування фізичної особи - підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПКУ).
Відповідно до положень підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки;
завищення сум податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, заявлених у податкових деклараціях, зокрема при використанні права на податкову знижку відповідно до розділу IV цього Кодексу;
наявності помилок при визначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або відсутності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної протягом граничних строків, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 177.2 статті 177 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Згідно із підпунктом 177.4.1 пункту 177.4 статті 177 ПК України до переліку витрат безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать: витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат.
Підпунктом 177.4.3 пункту 177.4 статті 177 ПК України визначений перелік витрат, пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, зокрема суми податків, зборів, пов'язаних з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єктів житлової нерухомості).
Підпунктом 177.4.4 пункту 177.4 статті 177 ПК України визначений перелік інших витрат, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Відповідно підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 ПК України не включаються до складу витрат документально не підтверджені витрати.
За пунктом 177.10 статті 177 та пункту 178.6 статті 178 розділу ІV ПК України фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати. До складу витрат включаються тільки витрати, які пов'язані з отриманням доходу та підтвердженні відповідними документами про їх оплату.
Згідно із пунктом 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
За пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
До податкового кредиту, відповідно до положень пункту 198.1 статті 198 ПК України, відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного капіталу та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;
ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Згідно пункту 198.2 статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Датою збільшення податкового кредиту лізингоодержувача (орендаря) для операцій з фінансового лізингу (фінансової оренди) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу (фінансової оренди) таким лізингоодержувачем (орендарем).
Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).
Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.
Пункт 198.5 статті 198 ПК України передбачає, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:
придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;
придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Пункт 198.6 статті 198 ПК України встановлює, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 365 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв'язку з відсутністю фактів списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати такого списання, надання інших видів компенсацій.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг строків, зазначених у цьому пункті, переривається на період зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником.
201.1. На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата складання податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;
й) індивідуальний податковий номер.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
Відповідно до пунктів 1.1 - 1.5 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є:
1) особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу;
2) фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп;
3) платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).
Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 цього підпункту, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Об'єктом оподаткування збором є:
1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу;
2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;
3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 292 цього Кодексу.
Ставка збору становить:
1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту;
2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць;
3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із статтею 292 цього Кодексу;
4) для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань - 1,5 відсотка з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 цього пункту).
Починаючи з 1 січня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX", ставка збору для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996 (далі - Закон №996) встановлено, що первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію.
За статтею 3 Закону №996 метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.
Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Підприємства, які відповідно до цього Закону належать до мікропідприємств (крім підприємств, що становлять суспільний інтерес) та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису.
Відповідно до частин першої, п'ятої статті 9 Закону №966 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 затверджене Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, за пунктами 1.2, 2.1 - 2.4. якого первинні документи - це документи, створені у паперовій або в електронній формі, які містять відомості про господарські операції; регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри) - це носії інформації, складені у паперовій або в електронній формі, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку. Регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри) можуть бути у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів тощо.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).
Первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: печатка, ідентифікаційний код підприємства, установи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Використання при оформленні первинних документів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку, встановленому законом, іншими актами цивільного законодавства.
Повноваження на здійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи або фізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства. Такі повноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо.
Статтею 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, гуртуються на даних бухгалтерського обліку.
Частиною другою статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлені вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та додаткового обліку.
Згідно з пунктом 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.
Відповідно до пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
В ході судового розгляду справи встановлено про укладення позивачем договорів з придбання послуг автомобільних перевезень від суб'єктів господарювання: ТОВ "ФІД-КОРП" (42623733) ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП" (42097720), ТОВ "ВІННЕР КОМ" (42154207), ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (42734354), ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709), ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" (41759231), ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" (41759729), ТОВ "САБТЕХПРОМ" (40051658), ТОВ "БІГ СОФТ" (42622918).
ФОП ОСОБА_1 було укладено ряд договорів на виконання транспортних, транспортно-експедиційних послуг, оренди/суборенди транспортних засобів, ремонту/поліпшення вантажних автомобілів, тощо впродовж 2019-2020 року, а саме:
Із ТОВ "ФІД-КОРП" Договір на перевезення вантажів №ОУ0115/2019 від 15.01.2019.
До матеріалів справи та до перевірки ГУ ДПС у Полтавській області позивачем, на підтвердження факту виконання договору надані в копіях: рахунок-фактура №ОУ-О127/О1 від 27.01.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 160222,50 грн, в т. ч. ПДВ 26703,75 грн, рахунок-фактура №ОУ-0130/12 від 30.01.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 50245,31 грн в т. ч. ПДВ 8374,22 грн, рахунок-фактура №ОУ-0130/11 від 30.01.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 178524,00 грн в т. ч. ПДВ 29754,00 грн, рахунок-фактура №ОУ-0131/15 від 31.01.2019-послуги з перевезення вантажів на суму 84399,16 грн в т. ч. ПДВ 14066,53 грн, акт №ОУ-0127/01 від 27.01.2019 прийому-передачі виконаних робіт по договору на перевезення вантажів №ОУ0115/2019 від 15.01.2019 -послуги з перевезення вантажів в кількості 427,26 т на загальну суму 160222,50 грн, у т.ч. ПДВ 26703,75 грн, акт №ОУ-0130/11 від 30.01.2019 прийому-передачі виконаних робіт по договору на перевезення вантажів №ОУ0115/2019 від 15.01.2019 - послуги з перевезення вантажів в кількості 396,72 т на загальну суму 178524,00 грн, у т.ч. ПДВ 29754,00 грн, акт №ОУ-0130/12 від 30.01.2019 прийому-передачі виконаних робіт по договору на перевезення вантажів №ОУ0115/2019 від 15.01.2019 - послуги з перевезення вантажів в кількості 77,30 т на загальну суму 50245,31 грн, у т.ч. ПДВ 8374,22 грн, акт №ОУ-0131/15 від 31.01.2019 прийому-передачі виконаних робіт по договору на перевезення вантажів №ОУ0115/2019 від 15.01.2019 - послуги з перевезення вантажів в кількості 211 т на загальну суму 84399,16 грн, у т.ч. ПДВ 14066,53 грн, товарно-транспортні накладні, реєстри товарно-транспортних накладних, банківські виписки.
ФОП ОСОБА_1 із ТОВ «Тетра Трейдінг Груп» укладений Договір на перевезення вантажів №04/01-2019 від 04.01.2019.
До матеріалів справи та до перевірки ГУ ДПС у Полтавській області позивачем, на підтвердження факту виконання договору №04/01-2019 від 04.01.2019 надані в копіях: рахунок-фактура №01/15-11 від 15.01.2019 - послуги з перевезення вантажів в кількості 418 т на загальну суму 188100,00 грн, у т.ч. ПДВ 31350,00 грн, акт прийому-передачі виконаних робіт №01/15-11 від 15.01.2019 - послуги з перевезення вантажів в кількості 418 т на загальну суму 188100,00 грн, у т.ч. ПДВ 31350,00 грн, акт прийому-передачі виконаних робіт №01/15-10 від 15.01.2019 - послуги з перевезення вантажів в кількості 227,88 т на загальну суму 85455,00 грн, у т.ч. ПДВ 14242,50 грн, товарно-транспортні накладні, реєстр ТТН та банківські виписки.
ТОВ "ВІННЕР КОМ" із ФОП ОСОБА_1 укладений договір на перевезення вантажів №10/02-1 від 10.02.2019, на підсивердження факту виконання якого позивачем до матеріалів справи та до перевірки відповідачу були надані в копіях: акт надання послуг №ОУ-0220/06 від 20.02.2019 - послуги з перевезення вантажів в кількості 351,28 т на загальну суму 139106,88 грн, у т.ч. ПДВ 23184,40 грн, товарно-транспортні накладні, реєстр товарно-транспортних накладних, банківські виписки.
ФОП ОСОБА_1 із ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" укладений договір на перевезення вантажів №25/06-001 від 25.06.2019, на підтвердження фактичного виконання якого позивачем надано в копіях: рахунок-фактура № 18/07-02 від 18.07.2019, акт №18/06-02 від 18.07.2019 про надання послуг по договору на перевезення вантажів в кількості 1629,74 т на загальну суму 400916,04 грн., у т.ч. ПДВ 66819,34 грн, реєстри ТТН та ТТН, банківські виписки.
ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" та ФОП ОСОБА_1 укладений договір оренди транспортних засобів №05/10-2019 від 05.10.2019р із додатком №1 від 05.10.2019.
На виконання договору сторонами укладений акт приймання передачі ТЗ від 05.10.2019, акт приймання передачі ТЗ від 30.11.2019, акт надання послуг №29/11 2019 від 29.11.2019 на загальну суму 660000,00 грн, у т.ч. ПДВ 110000,00 грн.
Також укладений договір з проведення ремонтних робіт з поліпшення автомобільних транспортних засобів від 15.11.2019. На виконання договору оформлені: рахунок на оплату №30/11-2019 від 30.11.2019 на суму 120000,00 грн, акт надання послуг№30/11-2019 від 30.11.2019-ремонт вантажних автомобілів (поліпшення сідлових тягачів) в кількості 1 послуга на загальну суму 120000,00 грн., у т.ч. ПДВ 20000,00 грн, банківські виписки.
Між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" укладений договір перевезення
вантажів №20/09-2019 від 20.09.2019, до якого укладена додаткова угода №1 від 01.10.2019, додаткова угода №2 від 15.10.2019, додаткова угода №3 від 20.10.2019, додаткова угода №4 від 01.11.2019, додаткова угода №5 від 01.12.2019.
Виписаний рахунок фактура №26/10-2019 від 26.10.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 319162,57 грн, складений акт №26/10-2019 від 26.10.2020 на суму 319192,57 грн, у т.ч. ПДВ 53193,76 грн, складені реєстри ТТН та ТТН.
рахунок фактура №23/10-2019 від 23.10.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 113832,06 грн, акт №23/10-2019 від 23.10.2019 послуги на суму 113832,06 грн, у т.ч. ПДВ 18972,01 грн, реєстри ТТН та ТТН.
рахунок фактура №31/10-4 від 31.10.2019 - 75W80 Олива трансмісійна 20л на суму 76800,00 грн, у т.ч. ПДВ 12800 грн.
акт №22/10-2019 від 22.10.2019 послуги з перевезення вантажів на загальну суму 184594,16 грн, у т.ч. ПДВ 30765,69 грн, реєстри ТТН та ТТН.
рахунок фактура №18/10-2019 від 18.10.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 809333,34 грн, акт №18/10-2019 від 18.10.2019 послуги на загальну суму 809333,34 грн, у т.ч. ПДВ 134888,89 грн, реєстри ТТН та ТТН.
рахунок фактура №31/01-2020 від 31.01.2020 - послуги з перевезення вантажів на суму 172643,76 грн, акт №31/01-2020 від 31.01.2020 послуги на загальну суму 172643,76 грн, у т.ч. ПДВ 28773,76 грн, реєстри ТТН та ТТН.
рахунок фактура №14/12-2019 від 14.12.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 379494,72 грн, акт №14/12-2019 від 14.12.2019 послуги на загальну суму 379494,72 грн, у т.ч. ПДВ 63249,12 грн, реєстри ТТН та ТТН,
рахунок фактура №14/11-2019 від 14.11.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 490890,96 грн, акт №14/11-2019 від 14.11.2019 послуги на загальну суму 490890,96 грн, у т.ч. ПДВ 81815,16 грн, реєстри ТТН та ТТН.
рахунок фактура №11/11-2019 від 11.11.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 507395,16 грн, акт №11/11-2019 від 11.11.2019 послуги на загальну суму 507395,16 грн, у т.ч. ПДВ 84565,86 грн, реєстри ТТН та ТТН.
рахунок фактура №31/10-2019 від 31.10.2019 - послуги з перевезення вантажів на суму 720000,00 грн, акт №31/10-2019 від 31.10.2019 послуги на загальну суму 720000,00 грн, у т.ч. ПДВ 120000,00 грн, реєстри ТТН та ТТН, банківські виписки.
ТОВ "САБТЕХПРОМ" та ФОП ОСОБА_1 укладений договір про надання транспортно- експедиторських послуг з перевезення вантажів №01/07-2020 від 01.07.2020.
На виконання договору складений акт надання послуг №15/07-1 від 15.07.2020 на загальну суму 138600,00 грн, у т.ч. ПДВ 23100,00 грн; акт надання послуг №15/07-2 від 15.07.2020 на загальну суму 130320,00 грн, у т.ч. ПДВ 21720,00 грн; акт надання послуг №23/07 від 23.07.2020 на загальну суму 113000,00 грн, у т.ч. ПДВ 18833,33 грн; акт надання послуг №25/07 від 25.07.2020 на загальну суму 124000,00 грн, у т.ч. ПДВ 20666,67 грн; акт надання послуг №30/07 від 30.07.2020 на загальну суму 122000,00 грн, у т.ч. ПДВ 20333,33 грн; акт надання послуг №14/09-2 від 14.09.2020 на загальну суму 567000,00 грн, у т.ч. ПДВ 94500,00 грн; акт надання послуг №31/08 від 31.08.2020 на загальну суму 420450,00 грн, у т.ч. ПДВ 70075,00 грн; акт надання послуг №14/09-1 від 14.09.2020 на загальну суму 633000,00 грн, у т.ч. ПДВ 105500,00 грн; акт надання послуг №30/09-1 від 30.09.2020 на загальну суму 324000,00 грн, у т.ч. ПДВ 54000,00 грн; акт надання послуг №30/09-4 від 30.09.2020 на загальну суму 95000,00 грн, у т.ч. ПДВ 15833,33 грн; акт надання послуг №30/09-3 від 30.09.2020 на загальну суму 121000,00 грн, у т.ч. ПДВ 20166,67 грн; акт надання послуг №20/07 від 20.07.2020 на загальну суму 142000,00 грн, у т.ч. ПДВ 23 666,67 грн; акт надання послуг №30/10 від 30.10.2020 на загальну суму 299600,00 грн, у т.ч. ПДВ 49933,33 грн; акт надання послуг №25/10 від 25.10.2020 на загальну суму 15 3 623,00 грн, у т.ч. ПДВ 25603,83 грн; акт надання послуг №22/10 від 22.10.2020 на загальну суму 148623,00 грн, у т.ч. ПДВ 24770,50 грн; акт надання послуг №20/10 від 20.10.2020 на загальну суму 149322,00 грн, у т.ч. ПДВ 24887,00 грн; акт надання послуг №18/10 від 18.10.2020 на загальну суму 149874,00 грн, у т.ч. ПДВ 24979,00 грн; акт надання послуг №16/10 від 16.10.2020 на загальну суму 151321,00 грн, у т.ч. ПДВ 25220,17 грн; акт надання послуг №30/09-2 від 30.09.2020 на загальну суму 450000,00 грн, у т.ч. ПДВ 75000,00 грн, реєстри ТТН та ТТН, банківські виписки.
ТОВ "БІГ СОФТ" та ФОП ОСОБА_1 укладений Договір про надання транспортно- експедиторських послуг з перевезення вантажів №01/10-2020 від 01.10.2020.
На виконання договору виписаний рахунок-фактура №15/10 від 15.10.2020 на суму 600000,00 грн, складений акт №15/10 від 15.10.2020 про перевезення вантажів в кількості 50000,0 т на загальну суму 600000,00 грн, у т.ч. ПДВ 100000,00 грн, реєстри ТТН та ТТН, банківські виписки.
Зі змісту додатку 2 до акту перевірки від 11.10.2024 за №14418/16-31-24-05-01/3016819975 вбачається про встановлення ГУ ДПС у Полтавській області про надання позивачеві послуг з перевезення власниками, водіями транспортних засобів які є фізичними особами-підприємцями (неплатниками ПДВ) за договорами оренди транспортних засобів з екіпажем і проведення позивачем оплати за вказаними договорами (ФОП ОСОБА_2 (3515207974), ФОП ОСОБА_3 (2964521110), ФОП ОСОБА_4 (2683418419) та інші перевізники).
ГУ ДПС у Полтавській області зазначило, що транспортні послуги, оплачені ФОП « ОСОБА_1 за договорами із ТОВ "ФІД-КОРП", ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП", ТОВ "ВІННЕР КОМ", ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН", ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО", ТОВ "САБТЕХПРОМ", ТОВ "БІГ СОФТ" є ідентичними із послугами, отриманими позивачем від власників/водіїв транспортних засобів фізичних осіб-підприємців (неплатників ПДВ), зазначених у додатку 2 до акту перевірки, за договорами оренди транспортних засобів за датами, маршрутами, видом товарів, автомобілями.
При цьому, договірних взаємовідносин між вказаними фізичними та юридичними особами не встановлено і не встановлено відображення ТОВ "ФІД-КОРП", ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП", ТОВ "ВІННЕР КОМ", ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН", ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО", ТОВ "САБТЕХПРОМ", ТОВ "БІГ СОФТ" операцій з придбання паливно-мастильних матеріалів, оренди транспортних засобів, виплат на користь фізичних осіб - підприємців.
В ході розгляду справи ФОП ОСОБА_1 зазначив про помилковість врахування відповідачем обставин розгляду кримінальних проваджень за участю його контрагентів юридичних осіб, адже ФОП ОСОБА_1 не може нести відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень іншими особами та, крім того, не зобов'язаний бути обізнаним щодо порушення таких провадження стосовно контрагентів за наявності законного умислу на отримання реальних результатів від господарських операцій.
Позивач вказав про безпідставність посилань ГУ ДПС у Полтавській області на дані інформаційних систем ДПС, які за своєю суттю є виключно інформаційним ресурсом і не спростовують фактів реального вчинення позивачем та його контрагентами господарських операцій.
Крім того, позивач наполягав на наявності всіх необхідних первинних бухгалтерських документів, що підтверджують реальність господарських операцій.
Суд враховує ті обставини, що в ході проведення перевірки ГУ ДПС у Полтавській області встановлено, що ухвалою від 07.10.2021 слідчого судді Печерського районного суду м. Києва по справі №757/52486/21-к (32021100000000263) зазначено, що в ході досудового розслідування та в ході опрацюванні суб'єктів господарювання, проведений аналіз А/С «Податковий блок, Розшифровка податкових зобов'язань в розрізі контрагентів» встановлено, що до складу транзитно-конвертаційної групи входять наступні суб'єкти підприємницької діяльності: ...ТОВ «ФІД-КОРП» (код 42623733), ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП", ТОВ "ВІННЕР КОМ". В ході проведення аналізу по ланцюгу постачання ТМЦ, робіт/послуг встановлено, що у зазначених підприємств відсутні необхідні умови для здійснення законної господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби та інші м/ресурси, які б надавали можливість здійснювати господарську діяльність з метою отримання законного прибутку.
Тобто, з метою надання послуг з «конвертації» грошових коштів, зазначеними підприємствами здійснюється документальне оформлення придбання різноманітних груп товарів, а саме: тютюнових виробів, алкогольної продукції, продуктів харчування у СГД виробників, дистриб'юторів та імпортерів вказаної продукції. Після оформлення документів по нібито придбаним ТМЦ, в подальшому, використовуючи реквізити зазначених підконтрольних підприємств, здійснюється підміна номенклатури товару, тобто реєстрація в 4 5 ланцюгів ТМЦ, з метою подальшої реєстрації податкових накладних та документального оформлення, товару, робіт, послуг), які необхідні для реального сектору економіки, з метою незаконного формування ПДВ та подальшого ухилення від сплати податків. В подальшому, грошові кошти, які перераховуються на рахунки перелічених підприємств «транзитно-конвертаційного центру» від підприємств реального сектору за нібито придбаний товар у безготівковій формі перераховують на розрахункові рахунки підконтрольних транзитних підприємств та в подальшому грошові кошти перераховуються вже на СГД третіх осіб з метою придбання 9 чекових коштів, за мінусом оговореного відсотку за надані послуги щодо незаконного формування ПДВ, які повертаються користувачам противоправної схеми.
З урахування обставин надання на користь позивача ТОВ «ФІД-КОРП» послуг перевезення, обставин придбання даним підприємством паливно-мастильних матеріалів, оренди транспортних засобів та наявності таких транспортних засобів серед основних засобів не встановлено.
Стосовно ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП" регіональною комісією прийняте рішення від 05.02.2020 №516 про відповідність товариства пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Стосовно ТОВ "ВІННЕР КОМ" регіональною комісією прийняте рішення від 05.02.2020 №16081 про відповідність товариства пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Стосовно ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (ЄДРПОУ 42 734354) в ухвалі слідчого судді Ленінського районного суду м. Кіровограда по справі 405/85/22, номер кримінального провадження в ЄРДР: 32021120000000006 вказано, що в провадженні слідчого відділу СУ ГУ Національної поліції Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до єдиного реєстру досудових розслідувань №32021120010000006 від 25.01.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, за фактом того, що службові особи МПП «Таран» код .3758371 м. Кропивницький, провулок Клинцівський буд.12/2, директор ОСОБА_4 шляхом відображення в бухгалтерському обліку та в податковій звітності безтоварних фінансово-господарських операцій, проведених з .. ТОВ «Юскі Компані» код ЄДРПОУ 42 734354 ... в період з 2017 року по грудень 2020 року умисно ухилились від сплати податку на додану вартість в сумі 4181486,52 грн, що призвело до фактичного ненадходження в бюджет грошових коштів у значних розмірах.
В ухвалі від 17.09.2021 слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська по справі № 202/5414/21, номер кримінального провадження в ЄРДР: 12020040780001063 вказано, що вищевказані підприємства пов'язані між собою в одній злочинній схемі та оформлюють фінансово- господарські операції по нібито закупівлі ТМЦ - труб у підприємств, які фактично не здійснюють фінансово- господарську діяльність, а саме:... ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (ЄДРПОУ 42 734354).
Щодо ТОВ «ЮСКІ КОМ» регіональною комісією прийняте рішення від 04.02.2020 №7221 про відповідність товариства пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709) є учасником кримінального провадження №42019000000002241, ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" та ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" учасниками кримінального провадження №42020040000000551, ТОВ "САБТЕХПРОМ" є учасником кримінальних проваджень №32016041640000043, №42019041440000027, № 32021070000000004, ТОВ "БІГ СОФТ" - №42022100000000243, № 42019041440000027, № 12019000000000954.
Регіональними комісіями прийняті рішення про відповідність товариства пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку щодо ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709) від 30.12.2020 №109595, ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" від 06.03.2020 №28556, ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" 06.03.2020 №28560, ТОВ "САБТЕХПРОМ" від 20.04.2021 №40006, ТОВ "БІГ СОФТ" від 09.12.2021 №31457.
Тобто, дійсно, за результатами аналізу баз даних та наявної податкової інформації ГУ ДПС у Полтавській області встановлено ТОВ "ФІД-КОРП" (42623733) ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП" (42097720), ТОВ "ВІННЕР КОМ" (42154207), ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (42734354), ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709), ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" (41759231), ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" (41759729), ТОВ "САБТЕХПРОМ" (40051658), ТОВ "БІГ СОФТ" (42622918) про нереальність здійснення задекларованої з ФОП ОСОБА_1 господарської діяльності, оскільки:
- наявні податкові інформації про проведення ризикових операцій, причетний до схем формування сумнівного податкового кредиту суб'єктам господарювання реального сектору економіки;
- вищезазначені підприємства є учасниками кримінальних проваджень;
- здійснено придбання різноманітних нетипових товарів з подальшою реалізацією товарів з відмінною номенклатурою (пересорт товарів);
- підприємства внесені до переліку ризикових;
- відсутні у підприємств необхідні умови для здійснення господарської діяльності в частині забезпечення трудовими ресурсами, основними засобами, які необхідні для реального здійснення фінансово-господарських операцій;
- надані товарно-транспортні накладні, в яких зазначені транспортні засоби/водії, які вже залучені ФОП ОСОБА_1 (укладено договори оренди транспортних засобів з екіпажом та оплачені грошові кошти за фактично надані послуги) для надання транспортних послуг з ідентичними датами, маршрутами, товаром, автомобілями і т.д. При цьому, ТОВ "ФІД-КОРП" (42623733) ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП" (42097720), ТОВ "ВІННЕР КОМ" (42154207), ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (42734354), ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709), ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" (41759231), ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" (41759729), ТОВ "САБТЕХПРОМ" (40051658), ТОВ "БІГ СОФТ" (42622918) не укладали договорів із зазначеними в ТТН перевізниками та не здійснювали з ними взаєморозрахунків.
Суд окремо наголошує на тому, що за результатами проведеної перевірки встановлено, що фактично перевезення сільськогосподарської продукції здійснювали ФОП ОСОБА_2 ( НОМЕР_1 ), ФОП ОСОБА_3 ( НОМЕР_2 ), ФОП ОСОБА_4 ( НОМЕР_3 ) та інші перевізники, з якими у ФОП ОСОБА_1 укладені договори оренди ТЗ з екіпажом (зазначені в додатку 2 до акту перевірки від 11.10.2024 за №14418/16-31-24-05-01/ НОМЕР_4 ) та відповідно сплачені грошові кошти (понесено витрати) за надані ними послуги.
Ні до ГУ ДПС у Полтавській області в ході проведення перевірки та до прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, ні до матеріалів справи ФОП ОСОБА_1 не надано пояснень чи спростувань обставин надання позивачеві послуг з перевезення власниками, водіями транспортних засобів які є фізичними особами-підприємцями (неплатниками ПДВ) за договорами оренди транспортних засобів з екіпажем і проведення позивачем оплати за вказаними договорами на користь, зокрема, ФОП ОСОБА_2 (3515207974), ФОП ОСОБА_3 (2964521110), ФОП ОСОБА_4 (2683418419) та інші перевізники, що є ідентичними із послугами, отриманими позивачем від ТОВ "ФІД-КОРП", ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП", ТОВ "ВІННЕР КОМ", ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН", ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО", ТОВ "САБТЕХПРОМ", ТОВ "БІГ СОФТ".
Суд враховує наявність в позивача первинних бухгалтерських документів, складених на підтвердження реальності отримання ФОП ОСОБА_1 транспортних послуг від ТОВ "ФІД-КОРП", ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП", ТОВ "ВІННЕР КОМ", ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН", ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО", ТОВ "САБТЕХПРОМ", ТОВ "БІГ СОФТ".
Однак, у сукупності із усіма іншими обставинами, встановленими ГУ ДПС у Полтавській області в ході перевірки, та відсутності жодних пояснень чи заперечень ФОП ОСОБА_1 про такі обставини, суд вважає не доведеними обставини реального виконання господарських договорів позивача із ТОВ "ФІД-КОРП", ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП", ТОВ "ВІННЕР КОМ", ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ", ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН", ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО", ТОВ "САБТЕХПРОМ", ТОВ "БІГ СОФТ".
Статтею 4 «Основні принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності» Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлений принцип превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми. Паперове оформлення господарських операцій не є єдиним і достатнім доказом без підтвердження факту наявності об'єкта таких операцій у відповідного покупця (постачальника).
Будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.
Господарська операція, яка не відбулась, не може бути відображена у бухгалтерському обліку і складати об'єкт оподаткування.
Вищезазначені документи не можуть за змістом п.44.1 ст.44 ПК України вважатися документами для підтвердження даних податкового обліку і звітності Із наведеного можна зробити висновок про те, що господарські операції є самостійним поняттям, відмінним від правочинів або господарських зобов'язань. Наслідки в податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто ті, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника податків.
Вказана позиція узгоджується із правовими висновками, викладеними у Постанові Верховного суду України від 25.09.2019 у справі № 520/11437/18, де зазначено, що будь-які документи (у т. ч. договори, накладні, рахунки, тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо фактично господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважати первинними документами для цілей ведення податкового обліку. Навіть якщо наявні всі формальні реквізити у таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Наявність належно оформлених первинних документів є обов'язковою ознакою господарської операції, однак не єдиною.
За своєю правовою суттю господарська операція є операцією, яка змінює зміст активів платника податку, а первинні документи лише підтверджують факт її проведення.
Основна первинна ознака господарської операції є її реальність, а наявність первинних документів є вторинною, похідною ознакою. Належне документальне оформлення господарської операції первинними документами не свідчить про безумовну їх відповідність самому змісту операції. Правові наслідки створює саме господарська операція, а не первинні документи.
Бухгалтерські документи, якими оформлені господарські операції між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "ФІД-КОРП" (42623733) ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП" (42097720), ТОВ "ВІННЕР КОМ" (42154207), ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (42734354), ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709), ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" (41759231), ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" (41759729), ТОВ "САБТЕХПРОМ" (40051658), ТОВ "БІГ СОФТ" (42622918) не можуть за змістом п. 44.1 ст. 44 ПК України вважатися документами для підтвердження даних податкового обліку і звітності тому, що недоведенність фактичного здійснення господарської операції (нездійснення операції) позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкової вигоди, а покупця - права на формування цієї податкової вигоди навіть за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв'язку з цим юридично дефектних первинних документів, і незважаючи на наявність у платника податку доказів сплати продавцеві вартості товарів/послуг, якщо рух коштів не забезпечений зв'язком з господарською діяльністю учасників цих операцій. При цьому відсутність ділової мети також є підставою для відмови у наданні податкової вигоди ( висновки у постановах ВСУ від 14.03.2017 по справі №21-2239а16, від 22.11.2016 по справі № 826/11397/14).
У постанові Верховного Суду від 22 травня 2024 року у справі № 340/553/22 зазначено, що на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, суб'єкт господарювання повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема і щодо наявності матеріальних та трудових ресурсів для проведення відповідного виду діяльності, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку.
При цьому про відсутність реального характеру відповідних операцій можуть свідчити, у тому числі і наявність таких обставин: відсутність первинних документів обліку, недоліки в їх заповненні, відсутність економічної доцільності проведення відповідних господарських операцій, неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, та інші обставини, які в можуть свідчити про вчинення операцій, що не мають на меті досягнення позитивного економічного ефекту, натомість мають на меті отримання неправомірної вигоди, у тому числі преференцій з боку держави (податковий кредит).
Кожна з вказаних вище обставин не може бути самостійним беззаперечним свідченням (доказом) відсутності реального характеру господарських операцій, проте наявність таких обставин в сукупності, що має бути встановлено судом, може свідчити на користь висновку про неможливість фактичного проведення (вчинення) господарських операцій.
З матеріалів справи встановлено також про укладення ФОП ОСОБА_1 із ТОВ «Укрвестстрой» (40083412) - договору на перевезення вантажів №07/11-2018 від 07.11.2018 із додатковими угодами №1 від 07.11.2018, №2 від 01.12.2018, №3 від 01.12.2018.
За договором про переведення (переуступку) боргу №25/03-2019 від 25.03.2019 первісний боржник ТОВ «Укрвестстрой» переводить, а новий боржник ФОП ОСОБА_1 бере на себе борг у вигляді грошового зобов'язання в сумі 200000,00 грн., що виник між первісним боржником і кредитором ТОВ «Вестфорд торг» (42797901).
Позивач вказав, що документи які підтверджують взаємовідносини по наданню послуг між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "УКРВЕСТСТРОЙ" не були надані для перевірки, так як підтверджуючі документи за грудень 2018 (рахунки, акти, реєстри ТТН, ТТН) були перевірені при попередній податковій плановій перевірці, та не підлягають подальшому зберіганню.
З даного приводу суд звертає увагу на ті обставини, що документальна планова перевірка ФОП ОСОБА_1 була проведена за період з 01.01.2019 по 31.12.2023, про що вбачається зі змісту наказу про проведення перевірки від 04.09.2024 №2551-п, акту перевірки від 11.10.2024 за №14418/16-31-24-05-01/ НОМЕР_4 .
За даними, дослідженими ГУ ДПС у Полтавській області, що не заперечується ФОП ОСОБА_1 , за договором про переведення (переуступку) боргу №25/03-2019 від 25.03.2019 первісний боржник ТОВ «Укрвестстрой» переводить, а новий боржник ФОП ОСОБА_1 бере на себе борг у вигляді грошового зобов'язання в сумі 200000,00 грн., що виник між первісним боржником і кредитором ТОВ «Вестфорд торг» (42797901). За даними банківської виписки датою проводки є 03.10.2019 /т.1,а.с.123/ сума 200000,00 грн - оплата згідно договору №25/03-2019 від 25.03.2019 (послуги з перевезення).
Таким чином, твердження ФОП ОСОБА_1 про правомірне ненадання документів за вказаними правовідносинами з огляду на їх перебіг в 2018 році, шо був перевірений ГУ ДПС у Полтавській області не відповідає фактичним обставинам справи.
Крім того, позивачем не надано до справи копії акту чи довідки про результати перевірки ФОП ОСОБА_1 в період до 01.01.2019, що унеможливлює перевірку твердження позивача про реальність господарських операцій із ТОВ «Укрвестстрой».
Описані обставини вплинули на формування позивачем сум податку з доходів фізичних осіб на 1422327,12 грн, а саме за 2019 рік у сумі 868303,00 грн та за 2020 рік у сумі 554024,12 грн та грошового зобов'язання по військовому збору у сумі 118527,26 грн в т.ч. 72358,58 грн за 2019 рік, 46168,68 грн за 2020 рік.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правильність висновків ГУ ДПС у Полтавській області про завищення ФОП ОСОБА_1 , структури вартості документально підтверджених витрат у сумі 7901817,36 грн, у тому числі за 2019 рік у сумі 4823905,59 грн, за 2020 рік у сумі 3077911,77 грн, чим порушено положення пункту 177.2, підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 ПК України.
В результаті заниження чистого оподатковуваного доходу на порушення пункту 177.2, ппідпункту177.4.5 пункту 177.4 статті 177 ПК України, позивачем занижені податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у загальній сумі 1422327,12 грн, а саме за 2019 рік у сумі 868303,00 грн. та за 2020 рік у сумі 554024,12 грн, та на порушення пунктів 1.1, 1.2, 1.4,1.5 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» ПК України, занижені податкові зобов'язання по військовому збору у сумі 118527,26 грн в т.ч. 72358,58 грн за 2019 рік, 46168,68 грн за 2020 рік.
ФОП ОСОБА_1 не наведено та не надано до справи належних та допустимих доказів реальності господарських операцій із ТОВ "ФІД-КОРП" (42623733) ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП" (42097720), ТОВ "ВІННЕР КОМ" (42154207), ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (42734354), ТОВ "УКРВЕСТСТРОЙ" (40083412), ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709), ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" (41759231), ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" (41759729), ТОВ "САБТЕХПРОМ" (40051658), ТОВ "БІГ СОФТ" (42622918), не надано пояснень щодо отримання послуг в аналогічні дати, з ідентичними за видами товарами, за тими самими маршрутами, тими самими автомобілями з однаковими державними реєстраційними номерами і т.д.
Відповідно, податкові повідомлення-рішення ГУД ПС у Полтавській області від 19.11.2024 №00166842405 яким збільшена сума податкового зобов'язання позивача з податку на доходи з фізичних осіб на 1422327,12 грн, а саме за 2019 рік у сумі 868303,00 грн та за 2020 рік у сумі 554024,12 грн, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 217075,75 грн та від 19.11.2024 №00166852405 збільшена сума грошового зобов'язання по військовому збору у сумі 118527,26 грн в т.ч. 72358,58 грн за 2019 рік, 46168,68 грн за 2020 рік, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 18089,65 грн є правомірними та такими, що скасуванню не підлягають, а позовні вимоги в цій частині такими, що не підлягають задоволенню.
В ході проведення перевірки ГУ ДПС у Полтавській області встановлено про формування ФОП ОСОБА_1 сум податкового кредиту з податку на додану вартість за рахунок оформлення правовідносин із ТОВ "ФІД-КОРП" (42623733) ТОВ "ТЕТРА ТРЕЙДІНГ ГРУП" (42097720), ТОВ "ВІННЕР КОМ" (42154207), ТОВ "ЮСКІ КОМПАНІ" (42734354), ТОВ "КОМПАНІЯ "ГРІВЕЛ" (39784709), ТОВ "КОМПАНІЯ "ОБІ ВАН" (41759231), ТОВ "КОМПАНІЯ "ВСЕ ВЧАСНО" (41759729), ТОВ "САБТЕХПРОМ" (40051658), ТОВ "БІГ СОФТ" (42622918).
З урахуванням висновків, наведених вище, суд вважає безпідставним та неправомірним форсування позивачем податкового кредиту за рахунок господарських операцій із вказаними підприємствами. В порушення положень підпунктів 14.1.36, 14.1.231 пункту 14.1 статті 14, пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.1, 198.2, 198.6 статті 198, статті 201 ПК України, статей 4, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» ФОП ОСОБА_1 завищений податковий кредит на загальну суму 2151465 грн, у т.ч. січень 2019 на суму 124491 грн, лютий 2019 на суму 23184 грн, липень 2019 на суму 66819 грн, вересень 2019 на суму 233481 грн, жовтень 2019 на суму 476297 грн, листопад 2019 на суму 296381 грн, грудень 2020 на суму 63249 грн, лютий 2020 на суму 28774 грн, липень 2020 на суму 128320 грн, вересень 2020 на суму 270075 грн, жовтень 2020 на суму 364544 грн, листопад 2020 на суму 75850 грн.
ГУ ДПС у Полтавській області перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 встановлено про заниження зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 6000,00 грн, у т.ч. березень 2022 у сумі 6000 грн.
Позивач вказав, про не відображення у березні 2022 року податкової накладної на суму 6000,00 грн, в зв'язку з тим, що вона була виписана помилково, та на неї зроблено виправлення (розрахунком коригування) у вересні 2022 року, тому заниження ПДВ не було.
Однак, за змістом акту перевірки /т.1, а.с. 184/ ФОП ОСОБА_1 здійснене коригування податкових зобов'язань на суму ПДВ (-)836,00 грн, що суттєво не вплинуло на обсяги задекларованого податкового зобов'язання ФОП ОСОБА_1 ..
Письмових доказів на спростування вказаного, позивачем до справи не надано.
Також в ході проведення перевірки відповідачем встановлено, що ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит з ПДВ за рахунок безпідставного включення сум ПДВ до складу податкового кредиту, а саме відповідно до даних ЄРПН постачальник ТОВ ФІРМА "АМЕТИСТ ЛТД" (23561422) виписано на адресу ФОП ОСОБА_1 за грудень 2022 податкові накладні/розрахунки коригування на суму ПДВ 68016,93 грн.
ФОП ОСОБА_1 включено до складу ПК (додаток 1 до декларації з ПДВ) податкові накладні наступним чином: грудень 2022 на суму ПДВ 68016,93 грн, січень 2023 на суму ПДВ 5131,00 грн. Тобто, ФОП ОСОБА_1 повторно включено до складу податкового кредиту за січень 2023 податкову накладну №147 від 30.12.2022, яка вже була у складі податкового кредиту в грудні 2022 /т.1,а.с.187/.
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за січень 2023 на суму ПДВ 5131,00 грн.
Пояснень чи спростування вказаного, як і письмових доказів, що заперечують вказане ГУ ДПС у Полтавській області до матеріалів справи не надано.
Окрім вказаного, в ході проведення перевірки відповідачем встановлено,що ФОП ОСОБА_1 неправомірно включено до складу податкового кредиту звітного періоду податкові накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів реєстрації.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу).
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
За вказаного, за висновками акту перевірки, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит на суму 13815,00 грн, у т.ч. грудень 2020 у сумі 8460,00 грн, грудень 2021 у сумі 1038,00 грн, серпень 2022 у сумі 4317,00 грн.
Також, відповідачем до ФОП ОСОБА_1 за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) застосований штраф в сумі 295486,56 грн.
Згідно із пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пункт 120 1.1 ПК України встановлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в «Єдиному реєстрі податкових накладних» податкових накладних / розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у «Єдиному реєстрі податкових накладних» здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
На підставі пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в «Єдиному реєстрі податкових накладних», встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У відповідності до 521 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами- лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту,алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Верховною Радою України прийнятий Закон України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон № 2260-IX). У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України було викладено у такій редакції: «У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до днянабрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в «Єдиному реєстрі податкових накладних» до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Отже, з набранням чинності Законом № 2260-IX встановлене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України звільнення від відповідальності стало узалежнено від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон № 2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, визначених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. Не застосовуються вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). По суті, з 27 травня 2022 року припинили дію норми зупинення строків щодо реєстрації податкових накладних, введені на підставі Закону № 2118-IX у зв'язку із запровадженням воєнного стану, щодо осіб, які мають можливість такі обов'язки щодо реєстрації.
Враховуючи вищевказане, якщо податкова накладна / розрахунок коригування до податкової накладної складена (-ий) платником податків та зареєстрована (-ий) в «Єдиному реєстрі податкових накладних» в період з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року з порушенням строків, визначених пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, такий платник податків звільняється від відповідальності на підставі пункту 521підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
Відповідно до наданого пояснення №30 від 04.10.2024 ФОП ОСОБА_1 несвоєчасно були зареєстровані податкові накладні, посилаючись на Постанову про не застосування санкцій за не реєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію ПН/РК в ЄРПН в період COVID-19, але в зв'язку з великою кількістю змін Податкового законодавства під час COVID-19 ті Військового стану, податкові накладні були зареєстровані в строк до 15 липня 2022.
Отже, перевіркою ГУ ДПС у Полтавській області встановлено, що ФОП ОСОБА_1 зареєстровано податкові накладні після граничного строку в Єдиному реєстрі податкових накладних, внаслідок чого порушено положення пункту 201.1 статті 201 ПК України.
За вказаного, правильним є висновок відповідача про безпідставне відображення ФОП ОСОБА_1 податкового кредиту на суму 13815,00 грн, у т.ч. грудень 2020 у сумі 8460,00 грн, грудень 2021 у сумі 1038,00 грн, серпень 2022 у сумі 4317,00 грн за податковими накладними, не зареєстрованими вчасно в ЄРПН, також, відповідачем до ФОП ОСОБА_1 за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН правомірно застосований штраф в сумі 295486,56 грн.
Відповідно, податкові повідомлення- рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 19.11.2024 №00166912405 яким ФОП ОСОБА_1 збільшена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість на 2176411,00 грн, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 544102,75 грн та від 19.11.2024 №00166862405 яким до ФОП ОСОБА_1 застосований штраф в сумі 295486,56 грн є правомірними та такими, що скасуванню не підлягають.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
В дані справі ГУ ДПС у Полтавській області доведено правомірність висновків акту документальної планової виїзної перевірки від 11.10.2024 за №14418/16-31-24-05-01/3016819975, про порушення позивачем вимог:
- підпунктів 14.1.36, 14.1.231 пункту14.1 статті 14, пункту 44.1 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 210 Податкового Кодексу України (далі - ПК України), статей 4, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а саме занижено податок на додану вартість на суму 2176411,00 грн, у т.ч. січень 2019 на суму 124491,00 грн, лютий 2019 на суму 23184,00 грн, липень 2019 на суму 66819,00 грн, вересень 2019 на суму 233481,00 грн, жовтень 2019 на суму 476297,00 грн, листопад 2019 на суму 296381,00 грн, грудень 2019 на суму 63249,00 грн, лютий 2020 на суму 28774,00 грн, липень 2020 на суму 128320,00 грн, вересень 2020 на суму 270075,00 грн, жовтень 2020 на суму 364544,00 грн, листопад 2020 на суму 75850,00 грн, грудень 2020 на суму 8460,00 грн, грудень 2021 на суму 1038,00 грн, березень 2022 на суму 6000,00 грн, серпень 2022 на суму 4317,00 грн, січень 2023 на суму 5131,00 грн та складено податкове повідомлення - рішення від 19.11.2024 №00166912405.
- пункту 201.1 статті 201 ПК України, а саме несвоєчасно зареєстровані податкові накладні в ЄРПН.
- пункту177.2, підпункту 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 ПК України, в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 1422327,12 грн, а саме за 2019 рік у сумі 868303,00 грн та за 2020 рік у сумі 554024,12 грн.
- пунктів 1.1, 1.2, 1.4, 1.5 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» ПК України в результаті чого занижено податкове зобов'язання по військовому збору в сумі 118527,26 грн в т.ч. 72358,58 грн за 2019 рік, 46168,68 грн за 2020 рік.
Відповідно, податкові повідомлення - рішення ГУ ДПС у Полтавській області:
- від 19.11.2024 №00166912405 яким ФОП ОСОБА_1 збільшена суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість на 2176411,00 грн, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 544102,75 грн,
- від 19.11.2024 №00166862405 яким до ФОП ОСОБА_1 застосований штраф в сумі 295486,56 грн,
- від 19.11.2024 №00166842405 яким збільшена сума податкового зобов'язання позивача з податку на доходи з фізичних осіб на 1422327,12 грн, а саме за 2019 рік у сумі 868303,00 грн та за 2020 рік у сумі 554024,12 грн, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 217075,75 грн.
- від 19.11.2024 №00166852405 збільшена сума грошового зобов'язання по військовому збору у сумі 118527,26 грн в т.ч. 72358,58 грн за 2019 рік, 46168,68 грн за 2020 рік, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 18089,65 грн є правомірними та такими, що скасуванню не підлягають.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_1 .
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20 серпня 2025 року.
Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва