Рішення від 20.08.2025 по справі 420/9061/25

Справа № 420/9061/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, у якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 27.09.2024 року № 232350007721 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 .

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) № 4112 від 20.09.2024 року про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, прийнявши рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, зарахувавши до його пільгового стажу за Списком № 2 та загального страхового стажу періоди роботи з 22.07.1985 по 21.10.1985, з 29.02.1988 по 25.07.1988, з 03.08.1988 по 09.09.1996, з 03.09.1996 по 14.02.1997, з 11.03.1997 по 18.08.1997, з 01.09.1997 по 01.02.1999, з 02.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 15.03.2004, з 17.03.2004 по 30.05.2008 та врахувавши заробітну плату за ці періоди.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказав, що відповідно до чітких та послідовних записів в трудовій книжці Позивача НОМЕР_2 протягом періоду свого трудового стажу він працював на посадах електрозварника та електрогазозварника (газоелектрозварника). Вважаючи, що він має право на пенсію за віком на пільгових умовах, Позивач через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою № 4112 від 20.09.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Заява Позивача №4112 від 20.09.2024 року з урахуванням принципу екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, яке рішенням від 27.09.2024 року № 232350007721 відмовило позивачу у призначенні за віком на пільгових умовах не зарахувавши до страхового стажу період роботи з 01.09.1997 по 01.02.1999, оскільки відсутня назва підприємства при прийнятті на роботу.

Позивач зазначає, що в період з 01.09.1997 по 01.02.1999 року підприємець ОСОБА_2 вільно наймав працівників, проводив записи в трудовій книжці Позивача, тому у Відповідачів були відсутні будь-які правові підстави не зараховувати цей період до загального страхового та пільгового стажу Позивача. Обов'язок щодо внесення достовірних та правильних записів до трудової книжки працівника покладається саме на власника підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган або на підприємця.

Також позивач зазначає, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Щодо відсутності наказів про результати проведення атестації робочого місця, позивач звертає увагу суду на правову позицію Великої Палати Верховного Суду у справі №520/15025/16 згідно якої, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника.

Позивач вважає, що у нього наявні визначені пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підстави та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (на момент звернення за призначенням пенсії 20.09.2024 року пільговий стаж Позивача становить 18 років 8 місяців 15 днів, що більше за необхідний стаж в 12 років 6 місяців, загальний страховий стаж - 38 років 11 місяців 5 днів, вік - 57 років), в трудовій книжці наявні чіткі і послідовні записи про роботу Позивача на посадах зварника /зварювальника, що відповідає Списку № 2, а тому Відповідач 1 неправомірно відмовив Позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, таке його рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Ухвалою суду від 03.04.2025 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем - ГУ ПФУ у Одеській області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що відсутні підстави для врахування до страхового стажу періоду роботи з з 01.09.1997 по 01.02.1999 оскільки відсутня назва підприємства при прийнятті на роботу.

Окрім того, відповідач вказує, що що необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, зайнятість повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, наявність стажу роботи на зазначених роботах, наявність необхідного страхового стажу роботу не менше 27 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах за Списком № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Підтвердження права на пільгове забезпечення здійснюється на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок, виданих підприємствами на підставі первинних документів про характер виконуваної роботи та умови праці, а також про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах. При розгляді документів встановлено, що згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 22.07.1985 заявник працював на роботах із шкідливими і важкими умовами праці визначений пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, право на призначення пенсії на пільгових умовах не можливо визначити, оскільки не виконанні умови згідно пункту 20 постанови КМУ від 12.08.1993№ 637 “Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», а саме: відсутні уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників згідно Додатку № 5 до постанови КМУ№ 637, та накази про результати проведення атестацій робочого місця

Відповідач - ГУ ПФУ в Черкаській області також надав відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позивних вимог та зазначив, що Позивач 20.09.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV. За принципом екстериторіальності виконавцем визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та за розглядом заяви ОСОБА_1 20.09.2024 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є самостійною юридичною особою та не несе відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність інших територіальних органів Пенсійного фонду, а тому не є належним відповідачем у даній справі. Публічно-правовий спір між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області та позивачем - відсутній.

Також, Відповідач вказує, що для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV обов'язковим є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результати атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. При цьому, у трудовій книжці позивача відсутня інформація про умови праці, про зайнятість в шкідливих умовах протягом повного робочого дня, про атестацію робочого місця. З огляду на зазначене, відповідач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області правомірно прийнято рішення від 27.09.2024 № 232350007721 про відмову ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV у зв'язку з недосягненням пенсійного віку та у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, у зв'язку з тим, що відсутні довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників згідно Додатку № 5 до постанови КМУ № 637 з наказами про результати проведення атестацій робочих місць

Позивач надав до суду відповіді на відзив відповідача - ГУ ПФУ в Одеській області та відповідача - ГУ ПФУ в Черкаській області, в яких зазначив, що доводи відповідачів вважає безпідставними, так як їх правові позиції засновані на помилковому тлумаченні норм чинного законодавства, всупереч позиціям ВС.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20.09.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV. Вказана обставина визнана відповідачем у відзиві на позовну заяву.

На час звернення позивача за призначенням пенсії йому виповнилося 57 років.

За принципом екстериторіальності указана заява була розглянута Головним управлінням ПФУ у Одеській області.

27.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було прийнято рішення №232350007721 про відмову у призначенні пенсії, у якому зазначено, що пенсійний вік визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 60 років. Вік заявника 57 років. Необхідний страховий стаж статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 34 роки. Страховий стаж заявника становить 36 років 10 місяців 12 днів. За результати розгляду документів, доданих до заяви не зараховано період роботи з 01.09.1997 по 01.02.1999, згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 22.07.1985, оскільки відсутня назва підприємства при прийнятті на роботу.

Також в оскаржуваному рішенні вказано додатковий коментар: при розгляді документів встановлено, що згідно трудової серії НОМЕР_2 від 22.07.1985 заявник працював на роботах із шкідливими і важкими умовами праці визначений пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Необхідний пільговий стаж визначений пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список №2) становить 12 років 06 місяців. Особам які мають не менше половину стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам. Право на призначення пенсії на пільгових умовах не можливо визначити, оскільки не виконанні умови згідно пункту 20 постанови КМУ від 12.08.1993№ 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у лій" (далі Постанова КМУ № 637), а саме: відсутні уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників згідно Додатку № 5 до постанови КМУ№ 637, та накази про результати проведення атестацій робочого місця.

Вважаючи рішення відповідача від 27.09.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004 таким Законом є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, та безпосередньо ним визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

У відповідності до ст.1 Закону №1058-IV:

- пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;

- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Приписами ст. 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ст. 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно ч.1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Частиною першою статті 44 Закону №1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Правління Пенсійного фонду України затвердило Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Документи, необхідні для перерахунку пенсії, наведені в розділі ІІ Порядку № 22-1.

Згідно з абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:

- довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону);

- документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України - трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Згідно із ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), у розумінні пунктів 1, 2 якого, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Також, пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі- Порядок №383) визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

З наведених положень вбачається, що необхідність подання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації виникає лише у разі відсутності трудової книжки або або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Із дослідженої судом копії трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 22.07.1985 вбачається що позивач у період з 1985 по 2008 рік був зайнятий на наступних роботах:

- з 22.07.1985 по 21.10.1985 - на посаді електрозварника ручного зварювання 2 розряду на Чорноморському судобудівному заводі м. Миколаєва;

- з 29.02.1988 по 25.07.1988 - на посаді електрозварника ручного зварювання 3 розряду на Чорноморському судобудівному заводі м. Миколаєва;

- з 03.08.1988 по 09.09.1996 - на посаді газооелектрозварника 3 розряду, а потім 4 розряду - на птахофабриці "ПЕРЕМОГА";

- з 03.09.1996 по 14.02.1997 - на посаді електрогазозварника 4 розряду в ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "МЕНЕДЖЕР-К";

- з 11.03.1997 по 18.08.1997 - на посаді електрогазозварника в ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "МЕНЕДЖЕР-К";

- з 01.09.1997 по 01.02.1999 - на посаді газоелектрозварювальника у підприємця ОСОБА_2 ; -

- з 02.10.2000 по 31.12.2003 - на посаді електрозварювальника 5 розряду в СТОВ "ВІКТОРІЯ";

- з 01.01.2004 по 15.03.2004 - на посадах газоелектрозварювальника підрозділів ДП "ПЕРЕМОГА НОВА";

з 17.03.2004 по 30.05.2008 - на посаді електрогазозварника 5 розряду Будищанського ДОЦ ВП "ЧЕРКАСИЕНЕРГОРЕМОНТ" ВАТ "ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО".

Із оскаржуваного рішення вбачається, що період роботи з 01.09.1997 по 01.02.1999 на посаді газоелектрозварювальника у підприємця ОСОБА_2 не був зарахований до страхового стажу (відповідно і до пільгового) оскільки відсутня назва підприємства при прийнятті на роботу.

У вказаний період порядок ведення трудових книжок був визначений Інструкцією, затвердженою Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 N 58, відповідно до п. 1 якої, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Згідно п.2.4 Інструкції №58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Окрім того, як вбачається із ст. 2 ЗУ "Про підприємництво" в редакції чинній у спірний період, суб'єктами підприємницької діяльності (підприємцями) можуть бути, зокрема, громадяни України.

Таким чином, роботодавцем позивача у вказаний період було не підприємство, а суб'єкт підприємницької діяльності - підприємець ОСОБА_2 , який здійснив відповідні записи в трудовій книжці: №15 - про прийом на роботу на підставі заяви та трудової угоди від 01.09.1997 та №16 - про звільнення за власним бажанням на підставі заяви від 01.02.1999. Записи містять дату їх вчинення, відомості про виконувану роботу, підстави для внесення записів а також засвідченні підписами та печатками роботодавця.

Таким чином, суд вважає посилання на відсутність назви підприємства хибним, та не вбачає підстав для незарахування вказаного до страхового стажу.

Щодо усіх вищезазначених періодів роботи та підстав для їх зарахування до пільгового стажу суд зазначає, що пільгові переліки Списків № 1 і № 2 протягом періодів діяльності позивача були затверджені рядом постанов, а саме: постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року; постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 року №10; постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162; постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36.

Так, відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах» розділом ХХХІІ «Загальні професії» передбачені посади: газозварники та їх підручні; електрозварники та їх підручні.

Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 року №10 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» затверджено Список N 2, розділом ХХХІІІ «Загальні професії» якого передбачені посади: газозварники; електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварювальники на автоматичних і напівавтоматичних машинах, зайняті зваркою в середовищі вуглекислого газу, на роботах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.

Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 розділом ХХХІІІ «Загальні професії» передбачені посади: газозварники; електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварювальники на автоматичних і напівавтоматичних машинах, зайняті зваркою в середовищі вуглекислого газу, на роботах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.

Також, Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 розділом ХХХІІІ «Загальні професії» передбачені посади електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням у середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.

Таким чином, трудова книжка містить належним чином здійснені записи про періоди трудової діяльності позивача на посадах, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Тому твердження відповідача - ГУ ПФУ в Одеській області, викладене в оскаржуваному рішенні, про невиконання умов пункту 20 Порядку №637, а саме, відсутності уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій згідно Додатку №5 до постанови КМУ №637, суд вважає хибним та необгрунтованим.

Щодо відсутності наказів про результати проведення атестації робочих місць як підстави для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, суд зазначає наступне.

Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 Порядку № 383 зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 1 серпня 1992 р. № 442 та Методичними рекомендаціями.

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Атестація робочих місць відповідно до п.6 Порядку № 442 передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Як вірно зазначає позивач, Велика Палата Верховного Суду виклала правову позицію щодо проведення атестації робочих місць, як обов'язкової умови для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у постанові від 19.02.2020 у праві №520/15025/16, у якій серед іншого зазначила, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо. При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Суд виснував, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII. При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, враховуючи наведені положення законодавства та правову позицію ВП ВС суд дійшов висновку, що непроведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника.

Відтак відмова відповідача - ГУ ПФУ в Одеській області у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з підстав відсутності наказів про результати проведення атестації робочого місця не може вважатися судом правомірною.

Загалом, надавши оцінку рішенню Головного управління ПФУ в Одеській області №2322350007721 від 27.09.2024 та, викладених у ньому підстав для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, суд дійшов висновку про його протиправність та наявність підстав для його скасування.

Також, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.09.1997 по 01.02.1999 на посаді газоелектрозварювальника у підприємця ОСОБА_2 та має право на зарахування періодів роботи з 22.07.1985 по 21.10.1985, з 29.02.1988 по 25.07.1988, з 03.08.1988 по 09.09.1996, з 03.09.1996 по 14.02.1997, з 11.03.1997 по 18.08.1997, з 01.09.1997 по 01.02.1999, з 02.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 15.03.2004, з 17.03.2004 по 30.05.2008 до свого пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відтак, у вказаній частині позов підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача зобов'язати головне управління призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, суд зауважує, що відповідно до ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону.

З оскаржуваного рішення про відмову в призначенні пенсії вбачається, що пільговий стаж, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, пенсійним органом не визначався. Був визначений лише страховий стаж - 36 років 10 місяців 12 днів, який підлягає перерахуванню пенсійним органом після зарахування за рішенням суду періоду роботи з 01.09.1997 по 01.02.1999.

Таким чином, суд вважає що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання пенсійного органу повторно розглянути заяву позивача від 27.09.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням зарахованих до пільгового стажу за рішенням суду періодів роботи та правових висновків, наданих судом у рішенні, щодо протиправності підстав для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Оскільки подана позивачем заява з документами по суті розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області і рішення про відмову приймалось саме ним, дії зобов'язального характеру щодо зарахування періодів роботи до страхового та пільгового стажу має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Одеській області. Така позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.

Відтак, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи 01.09.1997 по 01.02.1999, зарахувати до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періодів роботи з 22.07.1985 по 21.10.1985, з 29.02.1988 по 25.07.1988, з 03.08.1988 по 09.09.1996, з 03.09.1996 по 14.02.1997, з 11.03.1997 по 18.08.1997, з 01.09.1997 по 01.02.1999, з 02.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 15.03.2004, з 17.03.2004 по 30.05.2008, та повторно розглянути заяву позивача від 27.09.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правових висновків, наданих судом у рішенні щодо протиправності підстав для відмови у призначенні пенсії.

В частині вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області слід відмовити.

Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 968,96 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову в призначення пенсії за віком №232350007721, прийняте 27.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи 01.09.1997 по 01.02.1999, зарахувати до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи з 22.07.1985 по 21.10.1985, з 29.02.1988 по 25.07.1988, з 03.08.1988 по 09.09.1996, з 03.09.1996 по 14.02.1997, з 11.03.1997 по 18.08.1997, з 01.09.1997 по 01.02.1999, з 02.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 15.03.2004, з 17.03.2004 по 30.05.2008 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 22.07.1985, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 968,96 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, код ЄДРПОУ 21366538, адреса: вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА