20 серпня 2025 року №320/6693/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Вісьтак М.Я., розглянувши клопотання сторони позивача про заміну відповідача за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування висновку,
Родченко Валентин Вікторович (представник ОСОБА_2 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби у Збройних Силах України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 10.02.2025 справу передано для розгляду судді Шевченко А.В.
Попередньо під час вирішення питання про відкриття провадження було встановлено недоліки позовної заяви, у зв'язку з чим ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою суду від 31.03.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.07.2025 головуючою суддею Шевченко А.В. подано до суду заяву про самовідвід, ухвалою від 10.07.2025 заяву про самовідвід судді Шевченко А.В. в адміністративній справі № 320/6693/25 задоволено.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.07.2025 вказану справу передано на розгляд судді Вісьтак М.Я.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 року прийнято до провадження вказану справу. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М. Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Суть клопотання, що вирішується.
Представник позивача подав у Київський окружний адміністративний суд (документ сформований в систему "Електронний суд") письмове клопотання, у якому останній просить замінити відповідачів у справі № 320/6693/25, а саме замінити неналежних відповідачів: ІНФОРМАЦІЯ_2 та військово- лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 на належного відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Дослідивши подану заяву, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до приписів частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС), якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Клопотання позивача вбачається судом таким, що грунтується на чинному законодавстві з огляду на таке.
Першочергово зазначені відповідачі є структурними підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_5 , не є юридичними особами.
На підтвердження вказаної обставини позивачем надано лист Державної служби статистики України №14.2.2-07/152- 25 від 14.07.2025, який підтверджує відсутність ІНФОРМАЦІЯ_6 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та відсутність ознак суб'єкта владних повноважень.
Крім того вказане підтверджується також наступним.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку та призов громадян на військову службу.
Відповідно до пункту 7 Розділу І Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Отже, вони самостійно можуть бути відповідачами у судах.
Що ж стосується першочергово зазначених відповідачів, вони не є окремою юридичною особою, не мають коду ЄДРПОУ, власного відокремленого рахунку в органах казначейства, а відтак спрямування безпосередньо до них позовних вимог не є можливим, адже в такому разі фактично неможливим буде їх подальше задоволення та виконання за наявності на те правових підстав.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, обласних, міст Києва та Севастополя.
Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції (ч. 7 ст. 48 КАС).
Відтак, клопотання сторони підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 48, 241, 243, 248, 256, 294 КАС, суд
1.Заяву про заміну відповідача в адміністративній справі задовольнити.
2.Замінити відповідача у справі на ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
3. Зобов'язати позивача направити на адресу відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів із зазначенням належного відповідача та відповідними позовними вимогами до ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
4. Запропонувати ІНФОРМАЦІЯ_7 упродовж п'ятнадцяти днів з дня одержання копії даної ухвали подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) копії відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Повідомити, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд здійснюватиме розгляд справи на підставі наявних у ній доказів. Попередити відповідача про те, що відповідно до положень частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Витребувати у відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) висновок ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо придатності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) до військової служби, а також документів на підставі яких був здійснений такий висновок; копію особової справи Позивача як військовозобов'язаного.
Витребувані докази направити (надати) на адресу Київського окружного адміністративного суду (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26А, електронна пошта:@adm.ko.court.gov.ua), протягом десяти днів з дня отримання ухвали суду.
Роз'яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (ч. 7 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (ч. 8 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
6.Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Вісьтак М.Я.