Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/272/25
13 серпня 2025 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого ОСОБА_1
з секретарем ОСОБА_2 ,
з участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження №62023240020001386 від 01.11.2023 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України , -
В провадженні Овруцького районного суду Житомирської області перебувають матеріали зазначеного кримінального провадження.
11.08.2025 від захисника обвинуваченого - ОСОБА_5 надійшло клопотання, в якому він просить визнати прокурора Овруцького відділу Коростенської окружної прокуратури неналежним суб'єктом підтримання державного обвинувачення в даному кримінальному провадженні та визнати постанову про зміну прокурорів незаконною, посилаючись на те, що
Відповідно до Наказу Офісу Генерального прокурора від 30.09.2021 № 309 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні» процесуальне керівництво злочинів проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення), вчинених військовослужбовцями, здійснюється прокурорами спеціалізованих прокуратур у сфері оборони. Дане кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 407 КК України, відноситься до розділу ХІХ «Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини)» особливої частини Кримінального кодексу України. Суб'єктом даного злочину є військовослужбовець, що прямо випливає з диспозиції статті. Таким чином, участь прокурора Овруцького відділу Коростенської окружної прокуратури в підтриманні державного обвинувачення є неправомірною та порушує вимоги КПК України та відомчих нормативних актів, оскільки дані кримінальні правопорушення підлягають процесуальному керівництву виключно прокурорами спеціалізованих прокуратур.
В судовому засіданні захисник підтримав своє клопотання, з наведених в ньому підстав.
Обвинувачений в судовому засіданні підтримав позицію свого захисника.
Прокурор в судовому засіданні заперечила проти задоволення клопотання, посилаючись на його безпідставність.
Заслухавши думку учасників справи, дослідивши надані матеріали, суд вважає, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В провадженні Овруцького районного суду Житомирської області перебувають матеріали кримінального провадження №62023240020001386 від 01.11.2023 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України.
З обвинувального акту вбачається, що нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у кримінальному провадженні здійснювався Житомирською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону.
В ході судового розгляду, 11.06.2025 керівником Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_6 змінено та визначено групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у кримінальному провадженні №62023240020001386, у складі прокурорів Овруцького відділу Коростенської окружної прокуратури: ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , у зв'язку з великим навантаженням на прокурорів Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони та з метою ефективного підтримання публічного обвинувачення, додержання розумних строків, рівномірного розподілу навантаження у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань.
Відповідно до ч.1 ст. 36 КПК України прокурор, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові та інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення прокурора.
Відповідно до ч.7 Наказу Офісу Генерального прокурора від 30.09.2021 № 309 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні» нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування забезпечувати Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, заступнику Генерального прокурора - керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам згідно з розподілом обов'язків, а також: слідчими та дізнавачами органів досудового розслідування (крім детективів Національного антикорупційного бюро України) кримінальних правопорушень, у тому числі вчинених організованими групами і злочинними організаціями, з урахуванням вимог абзацу четвертого підпункту 4 пункту 7 цього наказу: проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); вчинених військовослужбовцями; військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, добровольцями добровольчих формувань територіальної громади; а також під час виконання службових обов'язків працівниками військових частин, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, Збройних Сил України, інших військових формувань, оборонно-промислового комплексу України та органів державної влади, які комплектуються військовослужбовцями; вчинених на території розташування військових частин, установ, організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Державного космічного агентства України та підприємств оборонно-промислового комплексу України; у сфері службової діяльності та проти власності, об'єктом посягання яких є військове майно та (або) кошти для потреб оборони, у тому числі для військових адміністрацій з питань здійснення заходів правового режиму воєнного стану; інших кримінальних правопорушень, у тому числі вчинених організованими групами і злочинними організаціями, з урахуванням вимог абзацу четвертого підпункту 4 пункту 7 цього наказу у порядку, визначеному КПК України, у тому числі якщо хоча б один із співучасників кримінального правопорушення є вищезазначеним суб'єктом або хоча б одне правопорушення у кримінальному провадженні відповідає вищевказаним критеріям, - керівникам та підпорядкованим їм прокурорам Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони (на правах Департаменту) Офісу Генерального прокурора, спеціалізованих прокуратур у сфері оборони на правах обласних та окружних.
В ст. 37 КПК Укпаїни законодавець закріпив, що прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів.
Прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення. Здійснення повноважень прокурора в цьому самому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у випадках, передбачених частинами четвертою та п'ятою статті 36, частиною третьою статті 313, частиною другою статті 341 цього Кодексу та частиною третьою цієї статті.
Якщо прокурор, який у відповідному кримінальному провадженні здійснює повноваження прокурора, не може їх здійснювати через задоволення заяви про його відвід, тяжку хворобу, звільнення з органу прокуратури або з іншої поважної причини, що унеможливлює його участь у кримінальному провадженні, повноваження прокурора покладаються на іншого прокурора керівником відповідного органу прокуратури. У виняткових випадках повноваження прокурора можуть бути покладені керівником органу прокуратури на іншого прокурора цього органу прокуратури через неефективне здійснення прокурором нагляду за дотриманням законів під час проведення досудового розслідування.
В постанові від 11.06.2025 керівник Житомирської обласної прокуратури причиною зміни групи прокурорів зазначив інші поважні причини в розумінні положень ч.3 ст. 37 КПК України для заміни прокурора, а саме: велике навантаження на прокурорів Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони (8 прокурорів на 10 тисяч кримінальних проваджень) та з метою ефективного підтримання публічного обвинувачення, додержання розумних строків, рівномірного розподілу навантаження у кримінальних провадженнях про злочини. Однак, при цьому ним не обгрунтовано повноваження на зміну групи прокурорів саме Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону.
Поряд з тим, аналіз змісту норм КПК України свідчить, що діючим кримінально-процесуальним законом не передбачено компетенції суду (слідчого судді) втручатися в порядок визначення органу досудового розслідування чи органу прокуратури, який є процесуальним керівником, оскільки це є виключним повноваженням сторони обвинувачення.
Таким чином, за встановлених обставин та визначеного правового врегулювання, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 314, 372 КПК України, суд, -
У задоволенні клопотання захисника ОСОБА_5 про визнання прокурора Овруцького відділу Коростенської окружної прокуратури неналежним суб'єктом підтримання державного обвинувачення в даному кримінальному провадженні та визнання постанови про зміну прокурорів незаконною, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти даної ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч.1 ст.392 КПК України.
Суддя ОСОБА_1