Справа № 592/11876/25
Провадження № 3/592/2578/25
Справа № 5925/11878/25
Провадження № 3/592/2579/25
Справа № 592/11879/25
Провадження № 3/592/2580/25
19 серпня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Бичков І. Г., за участі прокурора Ващенка В.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , -
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 287/2025 від 16.07.2025 року вбачається, що в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), отримано докази, тобто будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку, керуючись законом і правосвідомістю виявлено та юридично встановлено даним протоколом наявність складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке вчинила державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 , тобто не вжила заходів передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Витягом із наказу № 39-о від 12.07.2021 «Про призначення працівників», призначено ОСОБА_1 на посаду державного інспектора відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Дружба» Сумської митниці, з укладанням контракту про походження державної служби, підтверджено спеціальне звання «Інспектор митної служби IV рангу». Відповідно до витягу із наказу № 140-о від 17.05.2022 «Про переведення працівників», переведено ОСОБА_1 , державного інспектора відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Дружба» Сумської митниці, на рівнозначну посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці.
Витягом із наказу № 226-0 від 30.06.2022 «Про присвоєння спеціальних звань», ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання інспектора митної служби III рангу державному інспектору відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці.
Наказом № 464-о від 21.11.2022 «Про переведення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 переведено на посаду державного інспектора відділу митного поста «Дружба» Сумської митниці, тимчасово на період проходження військової служби працівника, з укладанням контракту про проходження державної служби.
Відповідно до наказу № 204-о від 30.05.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 », припинено державну службу та звільнено з 30.05.2023 ОСОБА_1 , державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці, розірвано контракт про проходження державної служби від 21.11.2022 № 482, укладений між ОСОБА_1 та Сумською митницею.
Посадовою інструкцією державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» від 18.05.2022 за посадою передбачена категорія посади державної служби «В».
Із вищевикладеного, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці ОСОБА_1 , являється державним службовцем та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом «є» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону.
Приміткою ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» (12.10.2023 набрав чинності), установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, ОСОБА_1 як суб'єкт декларування, зобов'язана до 31.01.2024 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, декларація за 2021 рік.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подала декларацію за 2021 рік 31.03.2024 о 20 год. 51 хв. (посилання на декларацію у Реєстрі https.7/public.nazk.gov.ua/documents/babcd962-47al-4ed2-8a6a-982cb03538f4).
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.03.2025 № 47-06/25602-25, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 11.10.2023 по 01.04.2024, встановлено, що остання лише 31.03.2024 о 18 год. 51 хв. здійснила вхід до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), ознайомилася з методичними настановами щодо заповнення документа та їх відображення, натиснула кнопку «Нова декларація на основі цієї» та заповнила розділи декларації (щорічна) за 2021 рік, перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації натиснула кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису» та 31.03.2024 о 20 год. 51 хв. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/babcd962-47al-4ed2-8a6a-982cb03538f4, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа.
Дії ОСОБА_1 по зобов'язанню виконання вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» виходять за межі термінів, як результат, не дотримано таке зобов'язання суб'єктом декларування.
Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2021 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.
Водночас ОСОБА_1 13.07.2021 ознайомлена під особистий підпис із Попередженням про обмеження, спрямовані на запобігання корупції та пов'язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за 2021 рік в будь-який із днів та місяців, що передував 31 січня 2024 року, і що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
З урахуванням вищевикладеного, пропуск строку на подачу декларації за 2021 рік, не є поважною причиною так, як ОСОБА_1 мала реальну можливість подати декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 , відповідально поставитись до виконання своїх обов'язків, як суб'єкта декларування та подати декларацію за 2021 рік не пізніше 31.01.2024 року.
Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.
Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Із вищевикладеного, ст. 23 КУпАП мета адміністративного стягнення -виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання нових правопорушень як ним самим, так і іншими
особами, і може бути досягнута притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у відповідності до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 несвоєчасно 31.03.2024 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 288/2025 від 16.07.2025 року вбачається, що у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), отримано докази, тобто будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку, керуючись законом і правосвідомістю виявлено та юридично встановлено даним протоколом наявність складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке вчинила державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 , тобто не вжила заходів передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Витягом із наказу № 39-о від 12.07.2021 «Про призначення працівників», призначено ОСОБА_1 на посаду державного інспектора відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Дружба» Сумської митниці, з укладанням контракту про походження державної служби, підтверджено спеціальне звання «Інспектор митної служби IV рангу.
Відповідно до витягу із наказу № 140-о від 17.05.2022 «Про переведення працівників»., переведено ОСОБА_1 , державного інспектора відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Дружба» Сумської митниці, на рівнозначну посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці.
Витягом із наказу № 226-0 від 30.06.2022 «Про присвоєння спеціальних звань», ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання інспектора митної служби III рангу державному інспектору відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці.
Наказом № 464-0 від 21.11.2022 «Про переведення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 переведено на посаду державного інспектора відділу митного поста «Дружба» Сумської митниці, тимчасово на період проходження військової служби працівника, з укладанням контракту про проходження державної служби.
Відповідно до наказу № 204-О від 30.05.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 », припинено державну службу та звільнено з 30.05.2023 ОСОБА_1 , державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці, розірвано контракт про проходження державної служби від 21.11.2022 № 482, укладений між ОСОБА_1 та Сумською митницею.
Посадовою інструкцією державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» від 18.05.2022 за посадою передбачена категорія посади державної служби «В».
Із вищевикладеного, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці ОСОБА_1 , являється державним службовцем та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом «є» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону.
Приміткою ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону https://public.nazk.gov.ua/documents/aadi77f6-b75d-4abd-9aed-dc350242f7d5, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа.
Дії ОСОБА_1 по зобов'язанню виконання вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» виходять за межі термінів, як результат, не дотримано таке зобов'язання суб'єктом декларування.
Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2022 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.
Водночас ОСОБА_1 13.07.2021 ознайомлена під особистий підпис із Попередженням про обмеження, спрямовані на запобігання корупції та пов'язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за 2022 рік в будь-який із днів та місяців, що передував 31 січня 2024 року, і що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
З урахуванням вищевикладеного, пропуск строку на подачу декларації за 2022 рік, не є поважною причиною так, як ОСОБА_1 мала реальну можливість подати декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 , відповідально поставитись до виконання своїх обов'язків, як суб'єкта декларування та подати декларацію за 2022 рік не пізніше 31.01.2024 року.
Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.
Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Із вищевикладеного, ст. 23 КУпАП мета адміністративного стягнення - виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, і може бути досягнута притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у відповідності до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 несвоєчасно 31.03.2024 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 289/2025 від 16.07.2025 року вбачається, що у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення - КУпАП), отримано докази, тобто будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку, керуючись законом і правосвідомістю виявлено та юридично встановлено даним протоколом наявність складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке вчинила державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 , тобто не вжила заходів передбачених ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Витягом із наказу № 39-о від 12.07.2021 «Про призначення працівників», призначено ОСОБА_1 на посаду державного інспектора відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Дружба» Сумської митниці, з укладанням контракту про походження державної служби, підтверджено спеціальне звання «Інспектор митної служби IV рангу.
Відповідно до витягу із наказу № 140-о від 17.05.2022 «Про переведення працівників»., переведено ОСОБА_1 , державного інспектора відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Дружба» Сумської митниці, на рівнозначну посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці.
Витягом із наказу № 226-0 від 30.06.2022 «Про присвоєння спеціальних звань», ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання інспектора митної служби III рангу державному інспектору відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці.
Наказом № 464-0 від 21.11.2022 «Про переведення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 переведено на посаду державного інспектора відділу митного поста «Дружба» Сумської митниці, тимчасово на період проходження військової служби працівника, з укладанням контракту про проходження державної служби.
Відповідно до наказу № 204-О від 30.05.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 », припинено державну службу та звільнено з 30.05.2023 ОСОБА_1 , державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці, розірвано контракт про проходження державної служби від 21.11.2022 № 482, укладений між ОСОБА_1 та Сумською митницею.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 виконував функції держави у відповідності до п.п. «є» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларації відповідно до цього Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та являється суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.
Приміткою ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» (12.10.2023 набрав чинності), установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, ОСОБА_1 як суб'єкт декларування, зобов'язана до 31.01.2024 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, декларація за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подала декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями 31.03.2024 о 21 год. 11 хв. (посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/97c72c0c-652d-4085-ba0f-88421968с 175).
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.03.2025 № 47-06/25602-25, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 11.10.2023 по 01.04.2024, встановлено, що остання лише 31.03.2024 року о 18 год. 51 хв. здійснила вхід до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), ознайомилася з методичними настановами щодо заповнення документа та їх відображення, натиснула кнопку «Нова декларація на основі цієї» та заповнила розділи декларації (щорічна) за 2021 рік, перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації натиснула кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису» та 31.03.2024 о 20 год. 51 хв. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подання документа стверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/babcd962-47a1-4ed2-8a6a-982cb03538f4, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа.
31.03.2024 року о 20 год. 53 хв. ОСОБА_1 натиснула кнопку «Нова декларація на основі цієї», заповнила усі розділи декларації за 2022 рік перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації та цього ж дня о 21 год. 05 хв. подання документа (щорічна декларація за 2022 рік) підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/aadi77f6-b75d-4abd-9aed-dc350242f7d5, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа.
Цього ж дня ОСОБА_1 натиснула кнопку «Нова декларація на основі цієї», заповнила усі розділи декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями та 31.03.2024 о 21 год. 11 хв. подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/97c72c0c-652d-4085-ba0f-88421968cl75, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа.
Дії ОСОБА_1 по зобов'язанню виконання вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» виходять за межі термінів, як результат, не дотримано таке зобов'язання суб'єктом декларування.
Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.
Водночас ОСОБА_1 13.07.2021 ознайомлена під особистий підпис із Попередженням про обмеження, спрямовані на запобігання корупції та пов'язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями в будь-який із днів та місяців, що передував 31 січня 2024 року, і що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
З урахуванням вищевикладеного, пропуск строку на подачу декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не є поважною причиною так, як ОСОБА_1 мала реальну можливість подати декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 , відповідально поставитись до виконання своїх обов'язків, як суб'єкта декларування та подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями не пізніше 31.01.2024.
Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні
правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.
Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Із вищевикладеного, ст. 23 КУпАП мета адміністративного стягнення -виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, і може бути досягнута притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у відповідності до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 несвоєчасно 31.03.2024 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 , не з'явилася, надала до канцелярії суду письмові пояснення до протоколів про адміністративне правопорушення № 287/2025 від 16.07.2025 року, № 288/2025 від 16.07.2025 року, № 289/2025 від 16.07.2025 року, із змісту яких вбачається, що в зв'язку з безпековою ситуацією, що склалася в Шосткинському районі внаслідок збройної агресії російської федерації, значною віддаленістю від м. Суми та нерегулярним транспортним сполученням справу 582/11876/25 просить розглядати справу без її участі. Конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо. Тобто обов'язковими елементами об'єктивної сторони складу цього правопорушення є, по-перше, несвоєчасне подання суб'єктом декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а по-друге, відсутність у такого суб'єкта поважних причин пропуску встановленого законом строку для подання вказаної декларації. В зв'язку з чим, для притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 172 КУпАП необхідна обов'язкова наявність цих двох елементів об'єктивної сторони у їх сукупності; за відсутністю хоча б одного з них відсутній і склад адміністративного правопорушення, передбачений цією статтею КУпАП. В інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» зазначено, що під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо. Предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності. Вчинення інкримінованого діяння через власну неуважність, помилкове розуміння норм Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», подальше подання таких декларацій свідчить про відсутність як прямого, так і непрямого умислу. Враховуючи викладене вище та положення ст. 38 КУпАП просить провадження у справі закрити.
В судовому засіданні прокурор Окружної прокуратури міста Суми Ващенко В.О., надав висновок (в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП) в адміністративних справах стосовно ОСОБА_1 ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в якому зазначено про те, що у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), отримано докази, тобто будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку, керуючись законом і правосвідомістю виявлено та юридично встановлено даними протоколами наявність складу адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які вчинила державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 , тобто не вжила заходів передбачених ч. ч. 1,2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції». Витягом із наказу № 39-о від 12.07.2021 «Про призначення працівників», призначено ОСОБА_1 на посаду державного інспектора відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Дружба» Сумської митниці, з укладанням контракту про походження державної служби, підтверджено спеціальне звання «Інспектор митної служби IV рангу. Відповідно до витягу із наказу № 140-о від 17.05.2022 «Про переведення працівників», переведено ОСОБА_1 , державного інспектора відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Дружба» Сумської митниці, на рівнозначну посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці. Витягом із наказу № 226-о від 30.06.2022 «Про присвоєння спеціальних звань», ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання інспектора митної служби III рангу державному інспектору відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці. Наказом № 464-0 від 21.11.2022 «Про переведення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 переведено на посаду державного інспектора відділу митного поста «Дружба» Сумської митниці, тимчасово на період проходження військової служби працівника, з укладанням контракту про проходження державної служби. Відповідно до наказу № 204-о від 30.05.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 », припинено державну службу та звільнено з 30.05.2023 ОСОБА_1 , державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці, розірвано контракт про проходження державної служби від 21.11.2022 № 482, укладений між ОСОБА_1 та Сумською митницею. Посадовою інструкцією державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» від 18.05.2022 за посадою передбачена категорія посади державної служби «В». Із вищевикладеного, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» Сумської митниці ОСОБА_1 , являється державним службовцем та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом «є» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 виконувала функції держави у відповідності до п.п. «є» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції». Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларації відповідно до цього Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та являється суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією. Приміткою ст. 1726 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» (12.10.2023 набрав чинності), установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Отже, ОСОБА_1 як суб'єкт декларування, зобов'язана до 31.01.2024 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, декларацію за 2021 рік, декларацію за 2022 рік та декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями. Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подала декларацію за 2021 рік 31.03.2024 о 20 год. 51 хв., за 2022 рік 31.03.2024 о 21 год. 05 хв., декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями 31.03.2024 о 21 год. 11хв. Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.03.2025 № 47-06/25602-25, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 11.10.2023 по 01.04.2024, встановлено, що остання лише 31.03.2024 о 18 год. 51 хв. здійснила вхід до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), ознайомилася з методичними настановами щодо заповнення документа та їх відображення, натиснула кнопку «Нова декларація на основі цієї» та заповнила розділи декларації (щорічна) за 2021 рік, перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації натиснула кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису» та 31.03.2024 о 20 год. 51 хв. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/babcd962-47al-4ed2-8a6a-982cb03538f4, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа. 31.03.2024 о 20 год. 53 хв. ОСОБА_1 натиснула кнопку «Нова декларація на основі цієї», заповнила усі розділи декларації за 2022 рік перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації та цього ж дня о 21 год. 05 хв. подання документа (щорічна декларація за 2022 рік) підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/aadf77f6-b75d-4abd-9aed-dc350242f7d5, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа. Цього ж дня ОСОБА_1 натиснула кнопку «Нова декларація на основі цієї», заповнила усі розділи декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями та 31.03.2024 о 21 год. 11 хв. подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/97c72c0c-652d-4085-ba0f-88421968с175, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа. Дії ОСОБА_1 по зобов'язанню виконання вимог ч. ч. 1,2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» виходять за межі термінів, як результат, не дотримано таке зобов'язання суб'єктом декларування. Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2021 рік, декларації за 2022 рік та декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24. Водночас ОСОБА_1 13.07.2021 ознайомлена під особистий підпис із Попередженням про обмеження, спрямовані на запобігання корупції та пов'язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю. Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями в будь-який із днів та місяців, що передував 31 січня 2024 року, і що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин. З урахуванням вищевикладеного, пропуск строку на подачу декларації за 2021 рік, декларації за 2022 рік та декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не є поважною причиною так, як ОСОБА_1 мала реальну можливість подати декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколів не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 , відповідально поставитись до виконання своїх обов'язків, як суб'єкта декларування та подати декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями не пізніше 31.01.2024 року. Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу. Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків. Із вищевикладеного, ст. 23 КУпАП мета адміністративного стягнення - виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, і може бути досягнута притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у відповідності до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Таким чином, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 несвоєчасно 31.03.2024 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Крім цього, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 несвоєчасно 31.03.2024 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також, державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Дружба» ОСОБА_1 несвоєчасно 31.03.2024 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Таким чином, днем виявлення вчинених правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу, слід вважати дату складання відповідних протоколів про адміністративні правопорушення. Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням. Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Склад адміністративного правопорушення, передбачений статті 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас обов'язковим елементом складу правопорушення є протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності). Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП. Крім того, адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, становить підвищену суспільну небезпеку порівняно з іншими визначеними КУпАП адміністративними правопорушеннями. На особливий характер таких адміністративних правопорушень вказують положення ч. 2 ст. 250 КУпАП, відповідно до яких при провадженні у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 172-4 - 172-9 цього Кодексу, участь прокурора у розгляді справи судом є обов'язковою. При цьому, характер вчиненого особою правопорушення, ступінь її винуватості, притягнення до адміністративної відповідальності вперше, щире каяття характеризує лише особу правопорушника та не свідчить про малозначність діяння. Враховуючи викладене, просить визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.
Вислухавши думку прокурора Окружної прокуратури міста Суми Ващенка В.О., дослідивши письмові докази справи, прихожу до наступного висновку.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Із змісту п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року вбачається, що конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо. Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Аналогічна правова позиція викладена в листі Апеляційного суду Сумської області «Узагальнення щодо розгляду справ про корупційні правопорушення місцевими загальними судами Сумської області у 2017 році» № 01-11/51/18 від 03.07.2018 року, із змісту якого вбачається, що зі змісту диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вимог Закону України «Про запобігання корупції» слід зробити висновок про те, що суб'єктивна сторона наведеного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до матеріалів справ ОСОБА_1 не вчинила всі дії для своєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, послідовність дій зафіксовано в електронній системі Реєстру.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, вважаю, що в копіях документів, доданих до протоколів про адміністративне правопорушення, містяться переконливі докази винуватості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Проаналізувавши надані докази, вважаю, що з матеріалів справи вбачається, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а відтак ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню у виді адміністративного штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 36, 172-6, 247, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню у виді адміністративного штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. .
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі частини 1статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до частини 1статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у визначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 2статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, тобто 1700,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк до Сумського апеляційного суду з дня її винесення.
Суддя І.Г. Бичков