Справа № 576/1928/25
Провадження № 3/576/969/25
20 серпня 2025 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Колодяжний А.О., з участю секретаря Опанасенко Т.В., прокурора Тищенко О.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали № 576/1928/25 (3/576/969/25), № 576/1929/25 (3/576/970/25), № 576/1930/25 (3/576/971/25), що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата Глухівської міської ради, проживаючого у АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
встановив:
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 30.04.2024 р., без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 22.06.2025 р., без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення), чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Також, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 23.06.2025 р., без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) не пізніше 03.11.2024 р., чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
У судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе визнав.
Прокурор вважав, що матеріалами підтверджено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, так як він несвоєчасно виконав обов'язки, передбачені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
На підставі ст. 36 КУпАП справи одночасно розглядаються одним і тим же органом.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, необхідно зробити такі висновки.
Адміністративна відповідальність, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виражається у несвоєчасному поданні декларації без поважних причин, а суб'єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до дії та наслідків, виражене у формі умислу.
Постановою Глухівської міської територіальної виборчої комісії від 17.11.2020 р.
№ 58, ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Глухівської міської ради.
Отже, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 являється суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.
Приміткою ст. 1726 КУпАП визначено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначаються Національним агентством з питань запобігання корупції.
Також, 12.10.2023 р. набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31 березня 2024 року.
Рішенням Глухівської міської ради № 887 від 04.10.2024 р., достроково припинено повноваження депутата Глухівської міської ради Сумської області, у зв'язку з особистою заявою про складання ним депутатських повноважень.
Оскільки ОСОБА_1 04.10.2024 р. припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, то останній повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, як особа яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування не пізніше 21.03.2025 р.
Також, у зв'язку з припиненням 04.10.2024 р. ОСОБА_1 діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, то останній повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні) не пізніше 03.11.2024 р.
Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2023 рік лише 30.04.2024 р., після звільнення за 2024 рік - 22.06.2025 р., при звільненні - 23.06.2025 р., що є несвоєчасним.
Вважаю, що фактичні дані, що містяться у протоколах від 24.07.2025 р. та у матеріалах справи, дають підстави стверджувати, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно вимог ст.33 КпАП України, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, при цьому за змістом ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи досліджені матеріали справи, обставин вчиненого правопорушення, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність останньої, при цьому беручи до уваги, що ОСОБА_1 вчинив три правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, справи про які розглядаються одночасно, вважаю за необхідне накласти на нього стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для визначеної ст. 23 КпАП України мети - виховного впливу та запобіганню вчинення останнім нових правопорушень.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відтак з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 172-6, 268 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605, 60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Глухівський міськрайонний суд Сумської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Суддя А.О. Колодяжний