Справа № 203/1183/25
Провадження № 3/0203/667/2025
19 серпня 2025 р. суддя Підберезний Г.А., розглянувши матеріали, що надійшли з Дніпровської митниці про порушення митних правил у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України -
20.02.2025 до суду надійшла адміністративна справа стосовно ОСОБА_1 з поданням, згідно якого Дніпровською митницею булоздійснено перевірку законності ввезення на митну територію України транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, зокрема, автомобіля марки «AUDI A6» з VIN № НОМЕР_1 тавстановлено, що зазначений автомобіль ввезений на митну територію України 18.12.2023 ОСОБА_1 через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці, як гуманітарна допомога.
Декларування товарів здійснювалося ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 (зі змінами) «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану, шляхом заповнення власноручно та подання декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою» від 18.12.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони України, лист військової частини НОМЕР_2 , а в розділі 9 «Вид допомоги» - транспортний засіб: «AUDI A6» з VIN № НОМЕР_1 .
За результатами проведених перевірочних заходів Дніпровською митницею був направлений лист до військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України з метою підтвердження отримання вказаної гуманітарної допомоги та використання його за цільовим призначенням.
29.10.2024 на адресу Дніпровської митниці надійшов лист від 29.10.2024 № 6944, в якому зазначено, що військова частина НОМЕР_2 не підтверджує фактичне отримання транспортного засобу марки «AUDI A6» з VIN № НОМЕР_1 , який перетинав митний кордон України, в якості гуманітарної допомоги.
Отже, ОСОБА_1 здійснила декларування вказаного транспортного засобу, як гуманітарної допомоги з власноручним заповненням, підписанням та подання митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.12.2023, тобто виступила у якості декларанта, чим фактично взяла на себе зобов'язання з доставки товару за цільовим призначенням, а саме для військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України.
Так, на думку Дніпровської митниці, ОСОБА_1 , перемістила через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар «AUDI A6» з VIN № НОМЕР_1 , шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення товарів документу, а саме, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.12.2023, що містить неправдиві відомості щодо одержувача,чим вчинила порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Дніпровської митниці від 21.11.2024 № 15/15-02/13729 вартість подібного транспортного засобу «AUDI A6», 2005 року виготовлення станом на 18.12.2023 становить 2 500 Євро (що за курсом НБУ, на дату переміщення через митний кордон України, тановить 101 280,5 грн.).
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Омелян О.О. пояснив, що дійсно ОСОБА_1 ввозив вказаний вище автомобіль для забезпечення потреб військової частини НОМЕР_3 , що підтверджується Актом приймання передачі транспортного засобу, поясненнями військовослужбовця військової частини НОМЕР_3 , фото автомобіля, який використовується військовими ЗСУ. Просив звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності.
Заслухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку .
Відповідно до ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно з ч. 4 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами посадові особи цих підприємств.
Частинами 6, 8 ст. 264 МК України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 №953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 №544 та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 №241, не застосовуються.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну №1192-XIV від 22.10.1999 «Про гуманітарну допомогу» (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно з ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 МК України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно з ч. 1 ст. 292 МК України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Таким чином, ОСОБА_1 перемістила через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар «AUDI A6» з VIN № НОМЕР_1 , шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення товарів документу, а саме, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.12.2023, що містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 458 МК України визначено, преміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.
Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.
Наведене вказує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, стверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил №0164/11000/24 від 09.12.2024; доповідною запискою від 09.12.2024 №20-02/20-02/14449 з додатками; листом військової частини від 29.10.2024 №6944.
Досліджені та перевірені доказами обставини поза розумним сумнівом свідчать про беззастережну винуватість у вчиненні інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення та узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Таким чином, ОСОБА_1 здійснила протиправні дії, шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення товарів документу, а саме, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, що містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Разом з тим, відповідно до п. 9-50 розділу XXI Прикінцевих та Перехідних положень Митного кодексу України особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті".
Відповідно до акту приймання-передачі транспортного засобу ОСОБА_1 передала транспортний засіб марки «AUDI A6» з VIN № НОМЕР_1 військовій частині НОМЕР_3 ОСОБА_2 , на підтвердження чого також подано відповідні фотознімки.
Відповідно до п. 5 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення.
За таких обставин, оскільки ОСОБА_1 добровільно передала військовій частині транспортний засіб, факт такої передачі документально підтверджений, остання підлягає звільненню від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 МК України.
Таким чином, провадження у справі слід закрити у зв'язку із звільненням особи від адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 485, 527-529, п. 9-50 розділу XXI Прикінцевих та Перехідних положень МК України,
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, а провадження в справі закрити на підставі п. 5 ст. 247 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга, протест прокурора до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Г.А. Підберезний