Справа № 173/2029/25
Провадження № 3/173/788/2025
про повернення матеріалів для дооформлення
20 серпня 2025 року м. Верхньодніпровськ
Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Кожевник О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП № 3 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, яка не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення 14 липня 2025 року близько о 15 год. 30 хв. за місцем мешкання гр. ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї матері гр. ОСОБА_2 , а саме ображала грубою нецензурною лайкою, погрожувала фізичною розправою, штовхала.Таким чином ОСОБА_1 своїми діями вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені матеріали, суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом…
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд цієї справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів …, а також іншими документами.
За вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
Частина 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частина 3 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Те, що правопорушення вчинено повторно має бути перевірено та доведено особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, в даному випадку органами патрульної поліції.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно до ст. 254 про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те особою.
Суддя, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про направлення протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 411583 від 14.07.2025 стосовно гр. ОСОБА_1 за ч. 3 ст.173-2 КУпАП для належного оформлення, оскільки до вказаного протоколу не долучено належним чином завіреної копії постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП на протязі року. Крім того, при викладенні суті правопорушення не зазначено кваліфікуючої ознаки ч. 3 ст. 173 КУпАП.
Порушення уповноваженими особами ВП № 3 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області вимог ст. 256 КУпАП позбавляє можливості суд прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Зазначені недоліки суддя відносить до суттєвих порушень вимог діючого КУпАП, тому адміністративний матеріал підлягає поверненню до ВП №3 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області для належного дооформлення.
Доопрацьовану справу про адміністративне правопорушення необхідно надіслати з урахуванням вимог ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. 7, 245, 251, 255- 256, 278 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 411583 від 14.07.2025 року за ч. 3 ст.173-2 КУпАП стосовно ОСОБА_1 з доданими до нього матеріалами повернути до відділення поліції № 3 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровські області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.А. Кожевник