Справа № 517/467/25
Провадження № 2/517/168/2025
18 серпня 2025 року с-ще Захарівка
Захарівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Тростенюка В.А.,
секретаря судових засідань Грабової І.Г.,
за участю:
представника відповідача Голубков М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі. Захарівка Одеської області цивільну справу за позовом керівника Роздільнянської окружної прокуратури Одеської області Наливайченка О.П., який діє в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди та зобов'язання повернути земельну ділянку
Керівник Роздільнянської окружної прокуратури Одеської області Наливайченко О. звернувся в суд із зазначеним позовом, у якому просить розірвати договір оренди земельної ділянки від 21.07.2020 за № 06-13/64, укладений між Затишанською селищною радою Захарівського (нині - Роздільнянського) району Одеської області та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо земельної ділянки площею 53,6789 га з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, що зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 08.09.2020 за індексним номером 54000856, номер запису про інше речове право 38124030, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1586117751252;
Зобов'язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) повернути Затишанській селищній раді Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ: 04379255) земельну ділянку, площею 53,6789 га з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, що розташована на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1586117751252;
Стягнути з відповідача на користь Одеської обласної прокуратури сплачений за подачу позовної заяви судовий збір у сумі 6056 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 21.07.2020 року між Затишанською селищною радою Роздільнянського району Одеської області та ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі 06-13/64.
Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, площею 53,6789 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Одеська область, Захарівський район (нині - Роздільнянський), Затишанської селищної ради (за межами населеного пункту).
Відповідно до п. 2.4. договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2019 становить 600 628,81 грн.
Згідно з п. 3.1 договору, строк його дії становить 7 років.
Відповідно до п. 4.1 договору, орендна плата визначена в розмір 8,08% від нормативної-грошової оцінки земельної ділянки, що складає 48530 грн. на рік.
Пунктом 4.3. Договору передбачено, що орендна плата сплачується орендарем щороку одним платежем у розмірі, встановленому п. 4.1. договору, протягом 60 днів з дня вручення відповідним територіальним органом державної фіскальної служби податкового повідомлення-рішення, проте у будь-якому разі не пізніше 29-го серпня поточного року.
ОСОБА_1 обов'язку щодо сплати орендної плати в обумовлені строки за вищевказаним договором не виконував, внаслідок чого за діючим договором оренди землі за 2022 - 2024 роки виникла заборгованість із виплати орендної плати у розмірі 148 065,03 гри.
Тобто, умови договору оренди земельної ділянки в частині повної сплати орендної плати, орендарем не виконуються, в зв'язку з чим позивач змушений звернутися до суду з даними позовними вимогами.
23 червня 2025 року від представника позивача, адвоката Голубкова М.В. до суду надійшов відзив на позовну заяву у якому він просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Відзив на позовну заяву мотивований тим, що належним позивачем, відповідно до вимог діючого законодавства, є виключно Затишанська селищна рада Роздільнянського району Одеської області як орган місцевого самоврядування, а не Роздільнянська окружна прокуратура Одеської області.
Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень. Який може і повинен захищати інтереси держави чи територіальної громади.
Вважає, що звернення прокурора в інтересах держави в особі неналежного позивача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Також вказав, що єдиною підставою для розірвання договору оренди землі на час подання позовної заяви прокурор зазначає наявність заборгованості зі сплати орендної плати за договором.
В той же час не ставиться питання про належність способу захисту прав та інтересів позивача. Зокрема, не зазначається прокурором в позовній заяві, чому саме розірвання договору оренд землі може захистити права позивача, а не стягнення заборгованості і продовження систематичної оплати оренди за землю відповідачем.
Жодних претензій чи вимог сплатити заборгованість зі сторони орендодавця ОСОБА_1 не отримував.
Однак, як тільки дізнався про наявність боргу, виконав зобов'язання без зволікань в повному обсязі, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції про переказ готівки №698Т0060ІО ввід 20 червня 2025 року, копією платіжної інструкції № 051eade7-52f5-4681-a04b-e33fe2e43a7e від 22/06/2025 року та квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 698Е0060ІР від 20 червня 2025 року.
Тобто, на час подання даного відзиву у відповідача відсутня будь-яка заборгованість зі сплати оренди відповідно до умов договору.
Також наголосив, що прокурор не довів порушення інтересів держави (даному випадку територіальної громади), а розірвання договору оренди призведе до настання більших негативних наслідків (недоотримання орендних платежів) та завдаватиме істотних збитків Затишанській сільській раді Роздільнянського району Одеської області.
Вказує, що відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.
Ухвалою Захарівського районного суду Одеської області від 16.05.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній цивільній справі (а.с. 71).
Керівник Роздільнянської окружної прокуратури Одеської області Наливайченко О. в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просить суд задовольнити вимоги позову (а.с. 97).
Представник Затишанської селищної ради Роздільняського району Одеської області у судове засідання не з'явився, надавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Вирішення справи залишає на розсуд суду (а.с. 79).
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином про що свідчать зворотні поштові повідомлення, наявні в матеріалах справи.
Представник відповідача, адвокат Голубков М.В. у судовому засіданні вимоги позовної заяви не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Заперечення щодо позовних вимог виклав у відзиві.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно із ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Обґрунтованим є рішення ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що 21.07.2020 року між Затишанською селищною радою Роздільнянського району Одеської області в особі голови селищної ради Топольницького Г.М., що виступає як орендодавець з одного боку та ОСОБА_1 , як орендарем з другого боку було укладено договір оренди землі 06-13/64 (а.с. 33-36).
Договір оренди зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (номер запису 38124030 від 08.09.2020, реєстраційний номер обєкта нерухомого майна - 1586117751252) (а.с. 43-44).
Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, площею 53,6789 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Одеська область, Захарівський район (нині - Роздільнянський), Затишанської селищної ради (за межами населеного пункту).
Відповідно до п. 2.4. договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2019 становить 600 628,81 грн.
Згідно з п. 3.1 договору, строк його дії становить 7 років.
Відповідно до п. 4.1 договору, орендна плата визначена в розмір 8,08% від нормативної-грошової оцінки земельної ділянки, що складає 48530 грн. на рік.
Пунктом 4.3. Договору передбачено, що орендна плата сплачується орендарем щороку одним платежем у розмірі, встановленому п. 4.1. договору, протягом 60 днів з дня вручення відповідним територіальним органом державної фіскальної служби податкового повідомлення-рішення, проте у будь-якому разі не пізніше 29-го серпня поточного року.
Пунктом 8.4.6 договору встановлено обов'язок орендаря своєчасно вносити орендну плату.
Згідно з положеннями п. 12.1 договору за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність, відповідно до вимог закону та цього договору.
Крім того, п. 8.1.1 договору визначено право Орендодавця вимагати своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до інформації ГУ ДПС у Одеській області № 14203/5/15-32-81- 05 від 21.06.2024, податкові декларації з плати за землю за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, площею 53,6789 га ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) не подавались (а.с. 54-56).
Згідно з даними інформаційно-комунікаційної системи ДПСГ ОСОБА_1 сплачено орендну плату за землю на бюджетні рахунки Затишанської ТГ з 21.07.2020 по 05.06.2024 у розмірі 68 781 грн. (а.с. 54-46).
Згідно з листом ГУ ДПС в Одеській області від 17.03.2025, станом на 13.03.2025 за даними інформаційно-комунікаційної системси ДПС у платника податків ОСОБА_1 обліковується податковий борг з орендної плати з фізичних осіб Затишанська ТГ з 21.12.2022 року у сумі 147 558,13 грн. (а.с. 63-64).
Згідно з розрахунком заборгованості із орендної плати по ОСОБА_1 , наданим Затишанською селищною радою, загальна заборгованість з орендної плати, яка виникла з 2022 року, становить 148 065,03 грн. (а.с. 57-59).
Незважаючи на те, що, згідно з п. 4.3 договору оренди землі від 21.07.2020 за № 06-13/64, ОСОБА_1 зобов'язаний сплачувати орендну плату за землю щороку не пізніше 29-го серпня поточного року, зі змісту наданого розрахунку вбачається, що ОСОБА_1 не сплачував оренду плату у 2022, 2023, 2024 році, тобто двічі і більше разів, що свідчить про систематичний характер несплати орендної плати.
Згідно з розрахунком Затишанської селищної ради, заборгованість перед місцевим бюджетом за вказаним договором оренди по орендній платі за земельну7 ділянку з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, площею 53,6789 га, надану ОСОБА_1 за 2022 - 2024 роки, становить 148065,03 гри., в тому числі: за 2022 рік - 48530 гри., за 2023 рік - 48530 гри., за 2024 рік - 51005,03 грн. (а.с. 58-59).
Отже, загальна сума заборгованості ОСОБА_1 з орендної плати перед місцевим бюджетом Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, за вищевказаним договором оренди за 2022 - 2024 роки становить 148065,03 грн.
Затишанської селищної ради скеровувались листи на адресу ОСОБА_1 щодо добровільного погашення заборгованості орендної плати за користування земельною ділянкою, проте сплати заборгованості так і не було, що підтверджується претензією від 21.05.2024 за № 06-13/129 (а.с. 39-40.
Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 20.05.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, яка відповідно до договору оренди, укладеного 21.07.2020, була передана Затишанською слищною радою в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництві загальною площею 53,6789 га, орендарю ОСОБА_1 , оброблена частково, плата за землю не сплачується (а.с. 46-48).
Позивач вважає, що оскільки відповідачем допускається систематична несплата орендної плати за землю, що є порушенням п.п. 4.1., 8.4.6. Договору та ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», то відповідно до п. 11.3. договору, п. «д» ст. 141 ЗК України, ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» це є підставою для припинення договору шляхом його розірвання.
Так, п. 2 ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про прокуратуру» передбачено, що на прокуратуру покладаються функції, зокрема представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом та главою 12 розділу III Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно з ч. ч. 3, 4 ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Отже, винятковими випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття «інтерес держави».
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Аналогічні правові висновки викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19). У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду уточнила свої висновки, зроблені в постанові від 15 жовтня 2019 року у справі № 903/129/18 та у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 927/246/18, від 16 квітня 2019 року у справах № 910/3486/18 та № 925/650/18, від 17 квітня 2019 року у справі № 923/560/18, від 18 квітня 2019 року у справі № 913/299/18, від 13 травня 2019 року у справі № 915/242/18, у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 440/6738/18, вказавши, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Так, статтями 13, 14 Конституції України визначається, що земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Правовий режим земельних відносин, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування земельними ділянками визначаються законами.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно із ст. ст. 17, 18 Закону України «Про оренду землі» передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Ураховуючи, що вчинено державну реєстрацію спірного договору оренди земельної ділянки, він набув чинності.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України (далі ЦК України) договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 ЦК України передбачено те, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 93 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідне орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За приписами ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно із ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України (ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, що встановлені цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 36 ПК України зазначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, який виникає у платника за кожним податком і збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1. ст. 38 ПК України).
Положеннями ст. 287 ПК України передбачено, що власник землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Незалежно від декларування обов'язку з плати за землю, що є підставою для її адміністрування та обліку податковим органом, обов'язок зі сплати орендної плати виникає безпосередньо з договірних правовідносин у господарському зобов'язанні, однією з сторін якого є територіальна громада в особі органу місцевого самоврядування. Отримувачем плати за землю комунальної власності є місцевий бюджет відповідної територіальної громади.
Систематична несплата земельного податку або орендної плати відповідно до ст. 141 ЗК України є підставами припинення права користування земельною ділянкою.
Пунктом 11.2 Договору оренди передбачено, що договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином встановлено, що орендарем (відповідачем) невчасно не сплачується оренда плата за користування спірною земельною ділянкою з 2020 року.
Тобто, умови договору оренди земельної ділянки в частині повної сплати орендної плати, орендарем не виконуються.
Порушення умов договору щодо своєчасного та в повному обсязі сплати орендної плати свідчить про неможливість досягнення Затишанською селищною радою, як стороною договору оренди мети договору (отримання плати за оренду земельної ділянки) та неотримання того, на що розраховував орендодавець, укладаючи спірний договір, тобто вбачається істотне порушення умов договору оренди.
Відповідно ч. 1ст. 792 ЦК України договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Стаття 13 Закону України «Про оренду землі» вказує, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV. За змістом ст.1 вказаного Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно ч. 1 ст. 32 Закону «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Частинами 1, 2 ст.15 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Згідно ч. 1, 2 ст. 21 ЗУ «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Верховний Суд у своїй Постанові від 29.07.2020 року у справі № 277/526/18 виклав свою позицію, а саме: «Загальні положення щодо наслідків порушення зобов'язань визначені статтями 610-611 ЦК України. Зокрема стаття 610 ЦК України зазначає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (статті 611 ЦК України). Отже, не виконання зобов'язань однією зі сторін договору має наслідком розірвання договору за ініціативою сторони, яка втратила інтерес до виконання та продовження правовідносин за договором. Згідно зі статтею 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. У пункті "д" частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати. Отже, згідно зі статтями 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі» одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановлених договором розмірі, строку та порядку. Систематична несплата орендної плати за користування земельною ділянкою, вказує на систематичне порушення умов договору оренди земельної ділянки і може бути підставою для його розірвання. За своєю правовою природою поняття «несвоєчасна сплата» означає несплату певної суми грошових коштів у певний строк, зокрема, у строк, передбачений договором оренди землі.
Сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є вичерпною підставою для розірвання такого договору про що свідчить усталена судова практика Верховного Суду, яку слід врахувати при застосуванні норми права відповідно до вимоги. 4 ст. 236 ГПК України.
Зокрема, такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів палати Касаційного господарського суду від 02.05.2018 у справі № 925/549/17. При цьому систематичне порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість.
У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17 зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2024 у справі № 918/391/23, підставою розірвання договору оренди землі згідно з п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України є саме систематична, повна несплата орендної плати. У цьому випадку немає потреби оцінювати істотність порушення та застосовувати загальне правило, передбачене в частині другій ст. 651 ЦК України, оскільки законодавство передбачає додаткову (до загальних) підставу розірвання договору оренди землі.
На думку суду, задоволення такого позову призведе до відновлення порушених прав та законних інтересів держави.
Відповідно до ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно із ч. 1 ст. 95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Так, з досліджених матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 сплачено орендну плату за землю на бюджетні рахунки Затишанської ТГ з 21.07.2020 по 05.06.2024 у розмірі 68 781 грн.
Отже, в судовому засіданні встановлено, що відповідач з 2020 року до цього часу не вчасно та не в повній мірі сплачує у передбачені законом та умовами договору строки орендну плату за користування земельною ділянкою площею 53,6789 га, яка знаходиться на території Затишанської селищної ради.
Таким чином, встановлено факт систематичної несплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою та невиконання умов договору оренди, тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Доводи представника відповідача, які наведені у відзиві щодо неналежного позивача та щодо погашення заборгованості під час розгляду даної справи, не знайшли свого підтвердження, спростовуються доказами наявними в матеріалах справи та суперечать чинному законодавству, оскільки відповідачем систематично порушувалися умови договору в частині повноти та своєчасності сплати орендної плати та є самостійною підставою для розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.
Враховуючи вказані вище обставини справи та законодавство, яке регулює земельні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, згідно ч. 1ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі сплаченого судового збору в сумі 6056,00 грн
Керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд
Позовну заяву керівника Роздільнянської окружної прокуратури Одеської області Наливайченка О.П., який діє в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди та зобов'язання повернути земельну ділянку - задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 21.07.2020 за № 06-13/64, укладений між Затишанською селищною радою Захарівського (нині - Роздільнянського) району Одеської області та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо земельної ділянки площею 53,6789 га з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, що зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 08.09.2020 за індексним номером 54000856, номер запису про інше речове право 38124030, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1586117751252;
Зобов'язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) повернути Затишанській селищній раді Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ: 04379255) земельну ділянку, площею 53,6789 га з кадастровим номером 5125255400:01:001:1000, що розташована на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1586117751252;
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Одеської обласної прокуратури сплачений за подачу позовної заяви судовий збір у сумі 6056 грн. на рахунок Одеської обласної прокуратури за такими реквізитами: отримувач коштів - Одеська обласна прокуратура (юридична та поштова адреса 65026, м. Одеса, вул. Італійська, 3, тел. 7319800); код отримувача за ЄДРПОУ: 03528552; рахунок отримувача: UА808201720343100002000000564; банк отримувача: Держказначейська служба України, м. Київ; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету 22030101).
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду через Захарівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 20 серпня 2025 року.
Суддя: