61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
20.08.2025 Справа №905/248/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Огороднік Д.М., при секретарі судового засідання Сомовій Л.С., розглянувши матеріали
за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, вул.Симона Петлюри, 25, м.Київ, 01032)
до Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ
23343582, вул.Тихого Олекси, 6, м.Краматорськ, Донецька обл., 84306)
про стягнення заборгованості 32236306,20 грн
За участю представників:
від позивача: Грачов Є.О.;
від відповідача: Жукова Л.А.
Предмет та підстави позову
На розгляд Господарського суду Донецької області передано позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у розмірі 30912968,12 грн, інфляційних втрат у розмірі 167311,44 грн, трьох відсотків річних у розмірі 156026,64 грн.
Позов обґрунтований тим, що між позивачем та відповідачем був укладений договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД від 01.01.2024, умови якого відповідачем не виконані належним чином, у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість, яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Заперечення учасників судового процесу
Відзив на позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»
31.03.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшов відзив Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» б/н від 28.03.2025 (вх.№01-41/2986/25) про відмову у задоволенні позовних вимог (аналогічний за змістом відзив надійшов через підсистему “Електронний суд» 30.03.2025 вх.№01-41/2987/25).
У відзиві відповідач зазначає, що виконання договору №0112-03015-ПД від 01.01.2024 з боку Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» забезпечується виключно структурною одиницею «Слов'янська ТЕС», яка має виробничі потужності виробництва електроенергії. Заборгованість перед позивачем виникла у відповідача через обставини об'єктивного характеру, які знаходилися поза його впливом, зокрема: перебування структурної одиниці «Слов'янська ТЕС» Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго», яка здійснює виробництво електроенергії та забезпечує виконання договору №0112-03015-ПД від 01.01.2024 як єдина діюча ТЕС Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» на території Миколаївської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, яку на теперішній час визначено такою, на якій ведуться бойові дії; перебування відповідача у скрутному фінансовому становищі та за наявності реальної загрози банкрутства відповідача внаслідок збитків його господарської діяльності, наявності значної заборгованості підприємств державного сектору економіки перед відповідачем та населення Миколаївської територіальної громади за теплоенергію, гаряче водопостачання та абонентське обслуговування; переведення структурної одиниці «Слов'янська ТЕС» Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» у зв'язку з пошкодженням залізничних шляхів у Донецькій області внаслідок збройної агресії Російської Федерації і зупинення поставок вугілля на Слов'янську ТЕС в режим роботи на природному газі в якості основного технологічного палива замість вугілля з метою виконання обов'язків із забезпечення загальносуспільних інтересів та обороноздатності країни; неодноразові зупинки Слов'янської ТЕС внаслідок численних обстрілів енергооб'єкта у 2022, 2024 роках, необхідність відновлення пошкоджених обладнання і приміщень, забезпечення сталої роботи станції як об'єкта критичної інфрастуктури (постачання електричної, теплової енергії, забезпечення водопостачання), особливо в умовах підготовки до осінньо-зимового періоду 2024/2025 року.
Відповідач у відзиві зазначає, що його підприємство є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Відповідь на відзив Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
02.04.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшла відповідь на відзив Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» б/н від 02.04.2025 (вх.№01-41/3157/25) про задоволення позовної заяви в повному обсязі.
У відповіді на відзтв позивач заперечує проти тверджень позивача та зазначає, що більшість об'єктів позивача східної частини України знаходяться в безпосередній близькості до бойових дій. Є й об'єкти над якими втрачено кревання та контроль у зв'язку з чим сторони по справі знаходяться в однаковому негативному становищі.
Заперечення Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» на відповідь на відзив
07.04.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшли заперечення Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» на відповідь на відзив б/н від 07.04.2025 (вх.№01-41/3320/25).
Заперечення обгрунотовані тим, що на сьогодні позивач має чотири територіальні управління, що розташовані по всій території України (в тому числі на більш безпечних територіях, ніж зона ведення бойових дій у Донецькій області), зазначені обставини дозволяють позивачу продовжити свою господарську діяльність на безпечних територіях. Окрім того, відповідач зазначає, що позивач залучає фінансову підтримку міжнародних партнерів під державні гарантії.
Наразі Слов'янська ТЕС є єдиним виробничим активом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго», що працював за визначеним державою механізмом у завідомо збитковому режимі і наразі є зупиненим та потребує відновлення обладнання. Відповідач перебуває у значно гіршому й важкому становищі ніж позивач.
Додаткові пояснення Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»
29.05.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшли додаткові пояснення Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» б/н від 29.05.2025 (вх.№01-41/3443/25).
У поясненнях відповідач зазначає, що у січні 2025 року відбулось істотне зниження споживання послуг за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024, що спричинено зупиненням з 25.12.2024 основного генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС -енергоблоку №7 у зв'язку з його пошкодженням внаслідок обстрілу станції. Проте відповідач повністю не припинив споживання послуг за договором у січні 2025 року. Споживання послуг за договором є необхідним для ремонту обладнання, відновлення роботи Слов'янської ТЕС, для забезпечення життєдіяльності населення, яке проживає на території ведення активних бойових дій та підтримання належного рівня обороноздатності Донецької області.
Відповідач зазначає про те, що станом на дату подання відзиву на позовну заяву робота генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС не відновлена триває процедура узгодження способів та процедур відновлення роботи станції. Відновлення пошкодженого обладнання станції на сьогодні триває. Станом на дату подання цих пояснень основне генеруюче обладнання Слов'янської ТЕС не відновлене, обставини форс-мажору у відповідача тривають.
Додаткові пояснення Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
04.06.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшли пояснення Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» №01/34655 від 04.06.2025 (вх.№01-41/5707/25).
У письмових поясненнях позивач заперечує проти тверджень відповідача про настання форс-мажорних обставин.
В судовому засіданні 18.08.2025 представником відповідача також зазначено про те, що у відповідача не настав строк виконання грошових зобов'язань відповідно до пп.2 п. 1.15.2, п. 1.15.3 Правил ринку, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №307.
Хід розгляду справи та процесуальні дії суду
Ухвалою суду від 13.03.2025 постановлено: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №905/248/25; справу №905/248/25 розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 27.03.2025.
Направлення ухвали суду від 13.03.2025 здійснювалось до електронного кабінету позивача та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа.
25.03.2025, через підсистему “Електронний суд» надійшла заява Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» б/н від 25.03.2025 (вх.№01-41/2840/25) про відкладення судового засідання.
Ухвалою суду від 27.03.2025 відкладено підготовче засідання на 29.04.2025.
У підготовчому засіданні 29.04.2025 представником відповідача було заявлено клопотання про продовження строку підготовчого провадження та відкладення підготовчого засідання.
Протокольною ухвалою суду від 29.04.2025 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 03.06.2025.
Ухвалою суду від 29.04.2025 постановлено: клопотання представника відповідача про продовження строку підготовчого провадження - задовольнити; продовжити строк підготовчого провадження.
Направлення ухвали суду від 29.04.2025 здійснювалось до електронного кабінету позивача та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа.
02.06.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшло клопотання Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» б/н від 02.06.2025 (вх.№01-41/5589/25) про долучення доказів до матеріалів справи.
03.06.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшла заява Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» б/н від 03.06.2025 (вх.№01-41/5636/25) про долучення документів.
03.06.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшло клопотання Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» б/н від 03.06.2025 (вх.№01-41/5647/25) про долучення доказів до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою суду від 03.06.2025 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 05.06.2025.
04.06.2025, через підсистему “Електронний суд», надійшло клопотання Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» б/н від 04.06.2025 (вх.№01-41/5712/25) про долучення доказів до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 05.06.2025 постановлено: закрити підготовче провадження та призначити справу №905/248/25 до судового розгляду по суті; призначити судове засідання на 03.07.2025.
Направлення ухвали суду від 05.06.2025 здійснювалось до електронного кабінету позивача та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа.
Листом Господарського суду Донецької області від 02.07.2025 повідомлено учасників справи про те, що призначене судове засідання на 03.07.2025 не відбудеться, у зв'язку з перебуванням судді Огороднік Д.М. у відпустці. Дату та час судового засідання буде визначено після виходу судді Огороднік Д.М. з відпустки.
Ухвалою суду від 05.08.2025 визначено дату судового засідання на 18.08.2025.
Направлення ухвали суду від 05.08.2025 здійснювалось до електронного кабінету позивача та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа.
У судове засідання 18.08.2025 з'явився представник позивача та відповідача. У судовому засіданні 18.08.2025 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та оголошену дату та час його проголошення, а саме 20.08.2025 о 12:30 год.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд
Фактичні обставини справи та перевірка їх доказами
01.01.2024 між Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ОСП, позивач) та Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» (далі - користувач, відповідач) укладено договір про надання послуг з диспетчерського обслуговування (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД (далі - договір), згідно з п. 1.1, якого він є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з диспетчерського (оперативно - технологічного) управління користувачам системи передачі (далі - Користувач). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання користувача до умов цього договору згідно з заявою- приєднання, що є додатком 1 до цього договору.
Договір укладено шляхом підписання Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» заяви-приєднання та акцептування його Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго», що сторонами не заперечується.
Відповідно до п. 2.1 договору останній регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.
За цим договором ОСП безперервно надає послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - послуга).
Згідно п. 2.2. договору користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 3.1 договору ціна цього договору визначається як сума нарахованої фактичної вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком за календарний рік. Розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць.
Пунктом 3.2. договору встановлено, що оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється НКРЕКП відповідна до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.
Обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ КСП (п.3.3 Договору).
Планова та/або фактична вартість Послуги визначається як добуток діючого на момент надання Послуги тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та планового та/або фактичного обсягу Послуги в розрахунковому пepioдi. На вартість Послуги нараховуються податок на додану вартість відповідно до законодавства України (п 3.4 Договору).
Пунктом 3.5 договору визначено, що користувач здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:
1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Згідно п. 3.6 договору плановий обсяг послуги, що використовується для визначення планової вартості послуги, визначається на підставі даних адміністратора комерційного обліку (далі -АКО) за кожну декаду розрахункового періоду.
Відповідно до п. 3.7 договору користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі.
Вартість фактично наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти надання послуги направляються користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості фактично наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в «Системі управління ринком», що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або акт надання послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).
Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги та рахунки у відповідному розрахунковому пepioдi виконавець ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники акта надання послуги та/або акта коригування до актів надання послуги в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.
Пунктом 3.8 договору встановлено, що користувач здійснює підписання актів надання Послуги та актів коригування до актів надання послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання користувачем.
У разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий період актом надання послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті надання послуги вартість та/або фактичний обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений цим договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта надання послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.
У разі підтвердження розбіжностей ППКО користувача надає АКО актуальні дані для здійснення врегулювання. Врегулювання розбіжностей здійснюється в терміни та відповідно до вимог додатка 10 до Правил ринку та відображаються в акті коригування.
Пунктами 4.2.1, 4.2.4 договору встановлено обов'язок користувача своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за цим договором; обов'язок користувача підписувати зі своєї сторони акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги та повертати ОСП у випадках, передбачених цим Договором.
Сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання своїх зобов'язань за цим договором, якщо це є результатом дії форс-мажорних обставин (п. 8.1 договору).
Згідно положень п.8.4. Договору наявність форс-мажору має бути підтверджена документами уповноваженого органу України.
Відповідно до п.13.1 договору цей договір набирає чинності з дати акцептування заяви-приєднання, зазначеної в повідомленні ОСП і діє до 31 грудня (включно) року, у якому акцептована заява-приєднання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії цього договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, шляхом направлення відповідного повідомлення .
Приватне акціонерне товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» виставило відповідачу подекадні рахунки за послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на загальну суму 31247145,92 грн, а саме:
-ДУ-0043703/0112-03015-ПД від 15.11.2024 на суму 4541293,07 грн;
-ДУ-0044447/0112-03015-ПД від 25.11.2024 на суму 2099704,70 грн;
-ДУ-0045197/0112-03015-ПД від 05.12.2024 на суму 7532200,32 грн;
-ДУ-0046701/0112-03015-ПД від 15.12.2024 на суму 6835378,25 грн;
-ДУ-0047437/0112-03015-ПД від 24.12.2024 на суму 5754477,65 грн;
-ДУ-0048179/0112-03015-ПД від 05.01.2025 на суму 1502959,01 грн;
-ДУ-0049672/0112-03015-ПД від 15.01.2025 на суму 975033,32 грн;
-ДУ-0050403/0112-03015-ПД від 25.01.2025 на суму 1174630,94 грн;
-ДУ-0051134/0112-03015-ПД від 05.02.2025 на суму 831468,66 грн.
На підтвердження виконання умов договору, позивачем до матеріалів справи додано акти надання послуг за період листопад 2024, грудень 2024 та січень 2025 на загальну суму 30912968,12 грн, а саме:
- акт надання послуги №ДУА-0011722 від 30.11.2024 за листопад 2024 року на суму 13942619,59 грн;
- акт надання послуги №ДУА-0012518 від 31.12.2024 за грудень 2024 року на суму 13988808,00 грн;
- акт надання послуги №ДУА-0013300 від 31.01.2025 за січень 2025 року на суму 2981540,53 грн.
Вищевказані акти надання послуги за листопад 2024, грудень 2024 та січень 2025 року підписані представниками позивача та відповідача за допомогою електронних цифрових підписів.
Крім того, вищевказані акти надання послуг та подекадні рахунки за послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління були направлені відповідачу за допомогою системи електронного документообігу “АСКОД», що підтверджується скріншотами екрану наявними в матеріалах справи.
Разом з цим, відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження виконання ним грошових зобов'язань по договору та оплату наданих позивачем відповідачу послуг на суму 30912968,12 грн.
17.01.2025, між позивачем та відповідачем підписаний акт звірки рахунків №0112-030015-ПД/4/2024Д за IV квартал 2024 року за послуги згідно з умовами договору від 01.01.2024 №0112-030015-ПД. За результатами звіряння розрахунків за надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління станом на 31.12.2024 встановлено, що у відповідача станом на 31.12.2024 наявна заборгованість у розмірі 160860598,03 грн.
Позивач, посилаючись на порушення відповідачем зобов'язань з повної та своєчасної оплати вартості наданих послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача основного боргу у розмірі 30912968,12 грн, інфляційних втрат у розмірі 167311,44 грн, трьох відсотків річних у розмірі 156026,64 грн.
Оцінка аргументів учасників справи та мотиви рішення суду
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем укладений договір від 01.01.2024 про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0112-03015-ПД. Даний договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.
Позивач виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Правове регулювання правовідносин, які виникли між сторонами, здійснюється положеннями Глав 52, 63 Цивільного кодексу України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Кодексом системи передачі та Правилами ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №309 та №307 відповідно.
Згідно з ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України (у редакції чинній на момент спірних відносин).
За змістом ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовник) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцю вказану послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до п.6.1 глави 6 розділу ХІ Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №309 (далі - Кодекс), договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління в ОЕС України. Договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі оперативного та перспективного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.
Дослідивши зміст договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД від 01.01.2024, суд дійшов висновку, що він є належною підставою для виникнення у сторін відповідних прав та обов'язків.
На виконання п.3.5 договору, позивач виставляв відповідачу рахунки-фактури за період листопад - грудень 2024 та січень 2025 року на підставі планових обсягів.
На виконання п.3.7 договору, позивач виставляв відповідачу акти наданих послуг за період листопад - грудень 2024 та січень 2025 року на підставі фактичних обсягів.
Також через систему “Аскод» позивач направляв відповідачу акти надання послуг та рахунки за період листопад 2024, грудень 2024 та січень 2025 року на загальну суму 30912968,12 грн.
Щодо вказаних у рахунках-фактурах відомостей про планові обсяги та в актах про фактичні обсяги наданих послуг, а також про їх вартість заперечень та зауважень від відповідача не надійшло.
За таких обставин, матеріалами справи підтверджується надання позивачем відповідачу послуг протягом листопаду 2024, грудня 2024 та січня 2025 року на загальну суму 30912968,12 грн.
Відповідачем не було здійснено оплату за послуги з диспетчерського управління за листопад 2024, грудень 2024 та січень 2025 у загальному розмірі 30912968,12 грн, доказів зворотного матеріали справи не містять.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У п.п. 3.5, 3.7 договору сторони погодили, що користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків: 1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду; 2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду; 3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу, з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі. Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або акт надання послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).
Суд звертає увагу, що аналізуючи зміст умов договору, у відповідача спочатку виникає обов'язок зі здійснення поетапної планової вартості послуги у строки, встановлені в п. 3.5 договору, з подальшим перерахунком за фактичний обсяг послуги у строки, встановлені в п. 3.7 договору.
Оплата планової вартості послуги, так і остаточний розрахунок за фактичний обсяг послуги по суті є одним і тим самим зобов'язанням з оплати послуги, що надається у відповідному розрахунковому періоді, розподіл такого обов'язку на окремі платежі у часі (попередня оплата, остаточний розрахунок) не створює умов для припинення існування таких частин зобов'язання.
Невиконане зобов'язання зі сплати кожного чергового планового платежу існує у часі з моменту його виникнення і не припиняється по закінченню розрахункового місця, а підлягає виконанню в межах проведення розрахунку за фактичний обсяг наданої послуги.
Оскільки укладеним між сторонами договором визначений саме такий порядок розрахунків за надану послугу як оплата планових платежів та оплата за актом надання послуги, то невиконання або неналежне виконання користувачем як зобов'язання з оплати планового обсягу на умовах попередньої оплати, так і зобов'язання з оплати фактичного обсягу послуги, отриманої за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов'язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов'язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов'язання, зокрема, згідно з нормами статей 611, 625 Цивільного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 09.11.2022 у справі №904/5899/21, від 24.11.2022 у справі №927/713/21, від 23.11.2023 у справі №925/654/22.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що строк оплати як планових платежів, так і за фактичний обсяг послуги відповідно до умов договору є таким, що настав.
Разом з цим, відповідач заперечує проти настання строків виконання ним грошових зобов'язань по договору посилаючись на те, що у відповідача не настав строк виконання грошових зобов'язань відповідно до пп.2 п. 1.15.2, п. 1.15.3 Правил ринку, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №307, оскільки діяли форс-мажорні обставини.
Правила застосування форс-мажору визначені у розділі 1.15 Правил ринку.
Відповідно до пп.пп.1.15.1, 1.15.2, 1.15.3., 1.15.4 п. 1.15. Правил ринку під форс-мажором розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань будь-якого учасника ринку, передбачених умовами цих Правил.
Обставини форс-мажору поділяються на такі категорії: 1) викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом (повінь, циклон, шторм, цунамі, осідання ґрунту, землетрус, пожежа тощо); 2) надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань учасника ринку, передбачених умовами цих Правил, а також бездіяльність третіх осіб, на яких не поширюється дія цих Правил (страйки, саботаж, локаут, вибухи та вихід з ладу чи пошкодження машин та устаткування, оголошена чи неоголошена війна, масові заворушення, піратство тощо); 3) регламентовані умови відповідних рішень та акти державних органів влади (ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо).
Строк виконання зобов'язання учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, переноситься на весь період його дії, включаючи період ліквідації наслідків. При цьому такий учасник ринку не буде нести відповідальність за прострочені зобов'язання.
Учасник ринку, який зазнав впливу форс-мажору, зобов'язаний негайно за допомогою будь-якого засобу зв'язку повідомити ОСП та Регулятора про настання форс-мажору не пізніше ніж через 2 робочі дні з моменту виникнення форс-мажору, а також надати у письмовій формі офіційне підтвердження настання форс-мажорних обставин. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про неможливість виконання прийнятих за цими Правилами зобов'язань позбавляє відповідного учасника ринку права посилатися на будь-яку вищевказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання вимог за цими Правилами.
Протягом трьох календарних днів після настання форс-мажору учасники ринку, на яких поширилася його дія, повинні обговорити і погодити продовження своєї роботи відповідно до цих Правил і Кодексу системи передачі (пп.1.15.5. Правил ринку).
Учасник ринку не звільняється від виконання зобов'язань, що виникли перед настанням форс-мажору, що викликав призупинення виконання зобов'язань за цими Правилами (пп.1.15.6 Правил ринку).
Наявність обставин форс-мажору підтверджується відповідним документом Торгово-промислової палати України або відповідними територіальними відділеннями (пп.1.15.7. Правил ринку).
При цьому, виходячи з правової конструкції пп.пп.1.15.3. - 1.15.4. Правил ринку, законодавцем визначено два різних можливих наслідки впливу дії форс-мажору на права та обов'язки учасників правовідносин:
- перенесення строку виконання зобов'язання учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, на весь період його дії, включаючи період ліквідації наслідків;
- звільнення від відповідальності учасника ринку, що зазнав впливу форс-мажору, за невиконання вимог за цими Правилами.
Тобто такі наслідки мають застосовуватись виходячи з характеру самого зобов'язання.
Предметом розгляду даного спору є невиконання відповідачем своїх грошових зобов'язань за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024 послуг з диспетчерського обслуговування (оперативно-технологічного) управління за період листопад 2024, грудень 2024 та січень 2025 року.
Умовами п.п. 8.1 - 8.5 договору встановлено, що сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання своїх зобов'язань за цим договором, якщо це є результатом дії форс-мажорних обставин. Якщо форс-мажор продовжується більше шести місяців, то кожна зі сторін має право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за цим договором. Сторони мають право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за цим договором та в установленому порядку розірвати цей договір. Розірвання цього договору тягне за собою відповідні правові наслідки щодо діяльності сторін на ринку електричної енергії. Якщо внаслідок дії форс-мажорних обставин (пожежі, повені, землетрусу, стихійного лиха, воєнних дій та інших обставин непереборної сили), унеможливлюється виконання будь-якою стороною зобов'язань за цим договором, така сторона повинна невідкладно повідомити у письмовій формі про це іншу сторону. Доказом дії форс-мажорних обставин є документи (оригінали), видані Торгово- промисловою палатою України. Неповідомлення однієї зі сторін про неможливість виконання прийнятих за цим Договором зобов'язань, позбавляє
Відповідно до частини першої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Визначення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) міститься в ч.2 ст.14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» відповідно до якої, це надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, зокрема: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, захоплення підприємств.
Верховний Суд у постанові від 25.01.2022 у справі № 904/3886/21 вказав, що ознаками форс-мажорних обставин є наступні елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов'язань за даних умов здійснення господарської діяльності.
Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести. Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність.
При цьому, Верховним Судом у постанові від 19.08.2022 у справі №908/2287/17 зазначено, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.
В обгрунтування дії форс-мажорних обставин Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» посилається на те, що Слов'янська ТЕС неодноразово зазнавала обстрілів з боку військ Російської Федерації, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства
Так, відповідач зазначає, що 05.05.2024, Слов'янська ТЕС вкотре зазнала обстрілів з боку Російської Федерації, внаслідок ракетних ударів було пошкоджено машинний зал та будівлю пилезготовного центру Слов'янської ТЕС, спричинено пожежу на станції. За фактом здійснення масованого обстрілу території м.Миколаївка, Краматорського району Донецької області, а саме території Слов'янської ТЕС. 06.05.2024 порушено кримінальне провадження №22024050000001355 за ч.1 ст.438 Кримінального кодексу України на підтвердження чого до матеріалів справи додано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань та акт про пожежу від 05.05.2024.
У період листопад- грудень 2024 Миколаївська територіальна громада Слов'янська ТЕС зазнали нових обстрілів й пошкоджень, про що відповідач повідомив позивача, Міністерство енергетики України та НКРЕКП листами від 11.11.2024 №01-1.3/01757, від 15.11.2024 №01-1.3/01758, від 15.11.2024 №01- 1.3/01757, від 11.11.2024 №01-1.3/01728, від 20.11.2024 №01-1.3/01788, від 09.12.2024 №01-1.3/01874, від 09.12.2024 №01-1.3/01875.
Як вбачається з листів відповідачем було повідомлено про те, що 08.11.2024, 09.11.2024 та 08.12.2024 через обстріли Російською Федерацією відбулась аварійна зупинка генеруючого обладнання відповідача.
Також, відповідач зазначає, що 25.12.2024 держава агресор здійснила масований ракетний обстріл енергетичних об'єктів, в тому числі Слов'янської ТЕС, внаслідок прямого влучання у блочний трансформатор блоку №7 генеруюче обладнання Слов'янської ТЕС Було аварійно зупинено. Про зазначені обставини відповідач повідомив позивача, Міністерство енергетики України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг листом №01-1.3/01957 від 25.12.2024. Крім того, листом повідомлено, що за попередніми обстеженнями пошкоджень, відновлення роботи генеруючого обладнання енергоблоку ст.№7 СО Слов'янська ТЕС Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» можливе на раніше кінця І кварталу 2025 року.
Відповідачем повідомлено, що робота генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС не відновлена, триває процедура узгодження способів та процедур відновлення роботи станції.
Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Натомість, матеріали справи не містять а ні сертифікату Торгово-промислова палата України, що був би виданий відповідачу у зв'язку з неможливістю виконувати спірний договір, а ні інших належних та допустимих доказів на підтвердження існування форс-мажорних обставин для Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго», які б повністю унеможливлювали виконання своїх грошових зобов'язань за договором №0112-03015-ПД від 01.01.2024 послуг з диспетчерського обслуговування (оперативно-технологічного) управління саме у спірний період листопад-грудень 2024 року та січень 2025 року.
Також, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження повідомлення відповідачем позивача про настання форс-мажорних обставин та неможливості виконання відповідачем спірного договору. Надані відповідачем листи містять інформацію про повідомлення позивача про пошкодження обладнання Славянської ТЕС, а не про неможливість виконувати спірний договір. А в умовах воєнного стану знаходяться усі суб'єкти господарювання в Україні на теперішній час.
Отже у спірний період листопад-грудень 2024 року та січень 2025 року, за умов воєнного стану, підприємство відповідача здійснювало свою господарську діяльність, приймало послуги, не заявляючи при цьому про коригування обсягу послуг у зв'язку з форс-мажорними обставинами.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати перенесеним строк виконання обов'язку відповідача виконати грошове зобов'язання перед позивачем за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД від 01.01.2024 у зв'язку з форс-мажорними обставинами.
За таких обставин, відповідач зобов'язаний був здійснити розрахунок з позивачем у строки та порядок, що передбачені умовами договору.
Враховуючи встановлений п. 3.5. договору порядок здійснення розрахунків на умовах часткової попередньої оплати суд встановив, що відповідач повинен був виконати свої грошові зобов'язання з оплати за рахунками:
-ДУ-0043703/0112-03015-ПД від 15.11.2024 на суму 4541293,07 грн до 18.11.2024;
-ДУ-0044447/0112-03015-ПД від 25.11.2024 на суму 2099704,70 грн до 28.11.2024;
-ДУ-0045197/0112-03015-ПД від 05.12.2024 на суму 7532200,32 грн до 08.12.2024;
-ДУ-0046701/0112-03015-ПД від 15.12.2024 на суму 6835378,25 грн до 18.12.2024;
-ДУ-0047437/0112-03015-ПД від 24.12.2024 на суму 5754477,65 грн до 28.12.2024;
-ДУ-0048179/0112-03015-ПД від 05.01.2025 на суму 1502959,01 грн до 08.01.2025;
-ДУ-0049672/0112-03015-ПД від 15.01.2025 на суму 975033,32 грн до 18.01.2025;
-ДУ-0050403/0112-03015-ПД від 25.01.2025 на суму 1174630,94 грн до 28.01.2025;
-ДУ-0051134/0112-03015-ПД від 05.02.2025 на суму 831468,66 грн до 08.02.2025.
З урахуванням положень 3.7 договору, строк оплати за послуги з диспетчерського (оперативного-технологічного) управління за актом надання послуги від 30.11.2024 є таким, що настав 15.12.2024, за актом надання послуги від 31.12.2024 є таким, що настав 15.01.2025 та за актом надання послуги від 31.01.2025 є таким, що настав 15.02.2025.
Відповідач доказів оплати вартості послуг з диспетчерського (оперативного-технологічного) управління за листопад 2024, грудень 2024 та січень 2025 не надав, заборгованість не спростував.
За таких обставин, позовні вимоги в частині стягнення суми основної заборгованості у розмірі 30912968,12 грн є правомірними та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Також, позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача інфляційних втрат та 3% річних, розрахунок яких міститься у позовній заяві.
Судом встановлено, що позивач нараховує інфляційні втрати у розмірі 167311,44 грн, зокрема: на суму 13942619,59 грн за період з 16.01.2025 по 16.01.2025.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу. При цьому сума боргу, яка сплачується з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу сплачується з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця. Для визначення індексу інфляції за будь-який період необхідно помісячні індекси, які складають відповідний період, перемножити між собою з урахуванням відповідних оплат.
Подібна за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.10.2018 у справі №916/1883/16, від 08.05.2019 у справі №904/2156/18, від 20.09.2019 у справі №904/4342/18, від 14.01.2020 у справі № 924/532/19, від 29.04.2020 у справі №910/1193/19, від 18.06.2020 у справі №904/3491/19, від 01.10.2020 у справі №910/11820/18.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат здійснений позивачем, суд визнає, що розмір заборгованості за розрахунком суду є арифметично вірним.
Отже, позовні вимоги про стягнення інфляційних втрат за прострочення виконання зобов'язання у розмірі 167311,44 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Також, позивач нараховує 3% річних у розмірі 156026,64 грн, що нараховуються: на суму 4541293,07 грн за період з 19.11.2024 по 15.12.2024; на суму 2099704,70 грн за період з 29.11.2024 по 15.12.2024; на суму 7532200,32 грн за період з 09.12.2024 по 15.12.2024; на суму 13942619,59 грн за період з 16.12.2024 по 16.02.2025; на суму 6835378,25 грн за період з 19.12.2024 по 15.01.2025; на суму 5754477,65 грн за період з 29.12.2024 по 15.01.2025; на суму 1502959,01 грн за період з 09.01.2025 по 15.01.2025; на суму 13988808,00 грн за період з 16.01.2025 до 16.02.2025; на суму 975033,32 грн за період з 19.01.2025 по 15.02.2025; на суму 1174630,94 грн за період з 29.01.2025 по 15.02.2025; на суму 831468,66 грн за період з 09.02.2025 по 15.02.2025 та на суму 2981540,53 грн за період з 16.02.2025 по 16.02.2025.
З поданого позивачем розрахунку, судом встановлено, що позивач нараховує 3% річних на суми заборгованості, що значаться у актах надання послуг та подекадних рахунках за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що відповідає умовам договору, які досліджені судом вище.
Судом перевірений розрахунок 3% річних та встановлено, що останній є арифметично вірним.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача 3% річних підлягають задоволенню на суму 156026,64 грн.
Відповідно до ст. 129 Конституції України та ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з ст.ст. 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати
Відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 86, 129, 232, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582, вул.Тихого Олекси, 6, м.Краматорськ, Донецька обл., 84306) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, вул.Симона Петлюри, 25, м.Київ, 01032) заборгованість за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у розмірі 30912968 (тридцять мільйонів дев'ятсот дванадцять тисяч дев'ятсот шістдесят вісім) грн 12 коп, інфляційних втрат у розмірі 167311 (сто шістдесят сім тисяч триста одинадцять) грн 44 коп, 3% річних у розмірі 156026 (сто п'ятдесят шість тисяч двадцять шість) грн 64 коп та судовий збір у розмірі 374835 (триста сімдесят чотири тисячі вісімсот тридцять п'ять) грн 67 коп.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядки та строки передбачені ст. 240, 241 Господарського процесуального кодексу України.
Апеляційна скарга може бути подано учасниками справи у порядку та строки передбаченими ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 20.08.2025 оголошено вступну та резолютивну частини повного рішення, яке підписано 20.08.2025.
Суддя Д.М. Огороднік