Справа № 202/4281/25
Провадження № 3-в/202/30/2025
Іменем України
19 серпня 2025 року м. Дніпро
Суддя Індустріального районного суду міста Дніпра Шофаренко Ю.Ф. розглянув заяву ОСОБА_1 про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню та скасування виконавчого провадження , -
У заяві зазначено, що постановою Індустріального районного суду міста Дніпра від 20.05.2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
З посиланням на те, що він не був повідомлений про розгляд справи, що справу розглянуто у його відсутність, що як учасник бойових дій не повинен сплачувати судовий збір, просить визнати постанову такою, що не підлягає виконанню, скасувати виконавче провадження, звільнити його від сплати судового збору, скасувати арешт, накладений на його грошові кошти.
Дослідивши заяву, додані до неї документи, суд доходить висновку, що заява не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
В заяві, що перебуває на розгляді заявник по суті незгодний з постановою про накладення стягнення, а саме, що справу розглянуто без нього і що з нього безпідставно стягнуто судовий збір.
Відповідно до ст. 287 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Що стосується вимог заявника, то відповідно до ст. 304 КУпАП питання пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Порядок та процедура виконання постанов про накладення усіх видів адміністративних стягнень детально регламентується розділом V (ст. 298-330) КУпАП, глава 25 якого містить основні (загальні) положення, а принцип обов'язковості виконання таких постанов для державних і громадських органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб і громадян закріплений у ст. 298 цього Кодексу.
Так, постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншими законами України, і звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову (ч. 1, 4 ст. 299 КУпАП), а згідно ч. 1-2 ст. 300 цього Кодексу така постанова виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Звернувши своєчасно до виконання постанову про накладення на ОСОБА_2 стягнення у виді штрафу суд дотримався вказаних вимог закону, з огляду на те, порушник не сплатив своєчасно штраф.
Чинний КУпАП за своєю суттю є законом, який поєднує норми матеріального та процесуального права, охоплює всі сфери суспільно-економічного життя і в той же час містить в собі ряд колізійних норм або норм, які не виконуються через їх недосконалість (нікчемних норм), а тому потребує системних законодавчих змін.
Зокрема, стадія виконання постанови про накладення адміністративних стягнень є заключною і зазвичай проходить у два етапи: 1) звернення постанови до виконання і 2) безпосереднє виконання постанови про накладення адміністративних стягнень.
Під зверненням постанови до виконання у ст. 303 КУпАП необхідно розуміти своєчасне (не більш ніж через три місяці з дня її винесення) направлення постанови до органу, який відповідно до законодавства уповноважений її безпосередньо виконувати.
Системний аналіз основних положень цього Кодексу, в тому числі і розділу V, дає суду підстави для висновку, що незважаючи на власну назву ст. 303 законодавством України не передбачена в порядку КУпАП оскарження виконання постанови судді про накладене стягнення, яка вже прийнята відповідним органом до виконання.
Припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у межах КУпАП можливе лише за наявності обставин, зазначених у п. 5 (видання акту амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення), 6 (скасування акту, який встановлює адміністративну відповідальність) і 9 (смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі) ст. 247 цього Кодексу, при наявності яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання (ст. 302 КУпАП).
Проаналізувавши підстави для припинення виконання на які покликається заявник, суд доходить переконання, що вони не передбачені законом, а тому відсутні підстави для задоволення заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 268, 283, 287, 298-305 КУпАП, суд,
заяву ОСОБА_1 про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню та скасування виконавчого провадження залишити без задоволення.
Постанова судді може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Юрій ШОФАРЕНКО