Рішення від 14.08.2025 по справі 160/16741/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 рокуСправа №160/16741/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Державної установи “Синельниківська виправна колонія (№94)» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

06.06.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної установи “Синельниківська виправна колонія (№94)» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення №018550/24-13 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.04.2025 року у повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує про те, що позивачем за січень 2025 року нараховано єдиного внеску на грошове забезпечення військовослужбовцям у розмірі 395 107,21 грн. Так, 18.02.2025 року податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ця сума підтверджується звітом та відправлена до контролюючого органу Реєстраційний номер 9035725692. Відповідно пунктам 4,5 Наказу Міністерства фінансів України №5 від 12.01.2021 року «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», (далі - Порядок) відображення, занесення первинних показників у підсистемах ІКС ДПС здійснюється працівниками структурних підрозділів територіальних органів ДПС за напрямами роботи. Моніторинг повноти та своєчасності внесення первинних показників у підсистеми ІКС ДПС забезпечується керівниками структурних підрозділів територіального органу ДПС за напрямами роботи. Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП первинних показників оперативного обліку забезпечує структурний підрозділ, що здійснює облік платежів. Дії працівників територіальних органів ДПС під час відображення в ІКС ДПС первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії. Зі слів відповідача, що під час прийому звітності у програмі відбувся збій, який призвів до задвоєння суми нарахованого єдиного внеску на грошове забезпечення. Для вирішення даного питання відповідач запропонував подати уточнюючий розрахунок. Позивач направив звіт 04.03.2025 реєстраційний номер 9050984561. Згодом, а саме 30.04.2025 року надійшло рішення №018550/24-13 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.04.2025 року. Відповідач не дотримався п. 4, 5 Порядку, не здійснив контроль відображення в ІКП первинних показників. Відтак, оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки з боку позивача відсутній факт порушення граничних строків які вказані в Законі №2464.

27.06.2025 року від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначив про те, що згідно даних інформаційної системи податкового органу, ДУ СВК №94 до ГУ ДПС надано «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» (далі - Податковий розрахунок) за січень 2025 від 17.02.2025. Відповідно до результату обробки Податкового розрахунку за січень 2025, зазначеному в квитанції №2, автоматичну обробку документа виконано вдало. Дані завантажено до Реєстру застрахованих осіб. Платником в Податковому розрахунку в Розділі ІІ «Нарахування грошового забезпечення та єдиного внеску за військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу та на суми допомоги військовослужбовцям - жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами (крім військовослужбовців строкової військової служби)» було заповнено рядки 13 та 14 з сумою по 395 107,21 грн, при цьому рядки 9, 10 та 12, які відповідають загальному значенню рядка 14 не заповнено. Отже, платником було відображено нарахування по двом показникам сум єдиного внеску з сум грошового забезпечення та з сум допомоги військовослужбовцям - жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами, що підлягає сплаті. Граничний термін сплати єдиного внеску згідно поданого Податкового розрахунку за січень 2025 не пізніше 20.02.2025.За даними інтегрованої картки платника по коду бюджетної класифікації 71020000, станом на 20.02.2025 обліковується двічі операція 17F з сумою 395 107,21 гривень. Дане відображення призвело до утворення недоїмки з єдиного внеску у розмірі 51 468,62 грн, яку платником погашено 26.02.2025 при сплаті наступного платежу, так як відповідно до частини шостої статті 25 Закону №2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. ГУ ДПС до ДУ СВК №94 застосовано рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 018550/24-13 від 08.04.2025 на загальну суму 10 602,53 грн, в тому числі штраф у розмірі 10 293,72 грн та пені - 308,81 грн (далі - рішення). Згідно з даними ІКС ДПС ДУ СВК №94 було поданого до контролюючого органу Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Податковий розрахунок) за січень 2025 року від 17.02.2025 із самостійно визначеними зобов'язаннями які не були сплачені. Як наслідок в інтегрованій картці платника (далі - ІКП) Платника за технологічним кодом 71020000 обліковувалась недоїмка. Після подання платником розрахунку з типом «Уточнюючий» від 04.03.2025 недоїмка в ІКП за технологічним кодом 71020000 не обліковується та, як наслідок, борг у платника за оскаржуваним рішенням відсутній. Тому, ГУ ДПС вважає, що доводи, аргументи та мотиви викладені позивачем в позовній заяві є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.06.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 09.06.2025 року передана судді Пруднику С.В.

11.06.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Витребувано у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: засвідчені належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копії усіх письмових доказів, які слугували підставою для прийняття рішення №018550/24-13 від 08.04.2025 року. Судом зобов'язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 08.07.2025 року. Судом попереджено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивачем, Державною установою «Синельниківська виправна колонія (№94)» за січень 2025 року нараховано єдиного внеску на грошове забезпечення військовослужбовцям у розмірі 395 107,21 грн.

Так, 18.02.2025 року податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ця сума підтверджується звітом та відправлена до контролюючого органу Реєстраційний номер 9035725692.

У подальшому, Державною установою «Синельниківська виправна колонія (№94)» отримано рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.04.2025 року №018550/24-13 про застосування штрафу у розмірі 10 % на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (копія податкового повідомлення-рішення додається) та пені у розмірі 0,1 % суми недоїмки.

Вказане рішення позивачем отримано засобами поштового зв'язку 30.04.2025 року.

До подання позивачем позовної заяви на підставі Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та іншими особами та їх розгляду контролюючими органами, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 року №916 проводилась процедура оскарження.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що порушує законні права та інтереси, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд виходив із такого.

Відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини у сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) регулюються виключно Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), яким визначено перелік платників єдиного внеску, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску тощо.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства, зокрема, для таких осіб, як військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу".

ДУ СВК №94 з 01.06.1992 перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДПС та відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464 є платником єдиного внеску.

Статтею 6 Закону №2464 визначені права та обов'язки платника єдиного внеску, зокрема відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 зазначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Частиною 2 статті 6 Закону №2464 визначені зобов'язання платника єдиного внеску, зокрема пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону №2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 51.1 статі 51 ПКУ (зміни встановлені Законом України від 10 жовтня 2024 року №4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану) встановлено, що платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (частина 8 статті 9 Закону № 2464).

Згідно даних інформаційної системи податкового органу, ДУ СВК №94 до ГУ ДПС надано «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» (далі - Податковий розрахунок) за січень 2025 від 17.02.2025.

Відповідно до результату обробки Податкового розрахунку за січень 2025, зазначеному в квитанції №2, автоматичну обробку документа виконано вдало. Дані завантажено до Реєстру застрахованих осіб.

Платником в Податковому розрахунку в Розділі ІІ «Нарахування грошового забезпечення та єдиного внеску за військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу та на суми допомоги військовослужбовцям - жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами (крім військовослужбовців строкової військової служби)» було заповнено рядки 13 та 14 з сумою по 395 107,21 грн, при цьому рядки 9, 10 та 12, які відповідають загальному значенню рядка 14 не заповнено.

У зв'язку з зазначеним, платником було відображено нарахування по двом показникам сум єдиного внеску з сум грошового забезпечення та з сум допомоги військовослужбовцям - жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами, що підлягає сплаті.

Граничний термін сплати єдиного внеску згідно поданого Податкового розрахунку за січень 2025 не пізніше 20.02.2025.

За даними інтегрованої картки платника по коду бюджетної класифікації 71020000, станом на 20.02.2025 обліковується двічі операція 17F з сумою 395 107,21 гривень.

Дане відображення призвело до утворення недоїмки з єдиного внеску у розмірі 51 468,62 грн, яку платником погашено 26.02.2025 при сплаті наступного платежу, так як відповідно до частини шостої статті 25 Закону №2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Пунктом 6 частини першої статті 1 Закону №2464 визначено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом №2464.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (частина 3 статті 25 Закону №2464).

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до платників, які допустили зазначене порушення, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Також, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частини 10 статті 25 Закону №2464).

Нарахування пені, передбаченої Законом №2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частини 13 статті 25 Закону №2464).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 зі змінами та доповненнями (далі - Інструкція №449), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до Інструкції №449.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних ІТС.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди (при цьому недоїмка за кожен такий період повинна бути повністю сплачена (погашена)).

Для платників, зазначених у пунктах 1 та 16 частини першої статті 4 Закону, таким періодом є календарний місяць.

Отже, на виконання діючого законодавства, ГУ ДПС до ДУ СВК №94 прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №018550/24-13 від 08.04.2025 на загальну суму 10 602,53 грн, в тому числі штраф у розмірі 10 293,72 грн та пені - 308,81 грн (далі - рішення).

Згідно з даними ІКС ДПС ДУ СВК №94 було поданого до контролюючого органу Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Податковий розрахунок) за січень 2025 року від 17.02.2025 із самостійно визначеними зобов'язаннями які не були сплачені.

Як наслідок в інтегрованій картці платника (далі - ІКП) Платника за технологічним кодом 71020000 обліковувалась недоїмка.

Після подання платником розрахунку з типом «Уточнюючий» від 04.03.2025 недоїмка в ІКП за технологічним кодом 71020000 не обліковується та, як наслідок, борг у платника за оскаржуваним рішенням відсутній.

Тому, з огляду на викладені обставини, суд вважає, що доводи, аргументи та мотиви викладені позивачем в позовній заяві є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно із ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У рішенні по справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно із його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене вище, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову Державної установи “Синельниківська виправна колонія (№94)».

Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви Державної установи “Синельниківська виправна колонія (№94)» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник