Справа № 175/7617/25
Провадження № 3/175/3470/25
іменем України
19 серпня 2025 року селище Слобожанське Дніпровського
району Дніпропетровської області
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Шаповалова І.С., за участю: секретаря судового засідання Панасенко С.С., прокурора Сивогривової Т.П. , особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Краматорськ, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
12.06.2025 року до суду надійшли матеріали справи за протоколом №248 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу №248 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 04.06.2025 року, ОСОБА_1 , яка перебувала на посаді головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи відділу кадрової роботи та державної служби Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об?єднаних сил, будучи відповідно до п.п. е п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон №1700-VII) суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45, п. 2-7 р.XIІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що умислу в її діях не було, однак Управлінням стратегічних розслідувань в Донецькій області ДСР Національної поліції України не були взяті до уваги її пояснення від 23.01.2025р., що через постійні обстріли території Краматорської міської територіальної громади, тобто за місцем мого фактичного проживання, а також міста Краматорська, постійно виникали перебої з електропостачанням, мережею Інтернет, мобільним зв?язком, у зв?язку із проходженням лікуванням, а також те, що декларація при звільненні подана за період з 01.01.2021 по 28.12.2021р., тобто практично за весь 2021 рік - через що з незалежних від неї причин не мала можливості подати декларацію в обумовлений законом строк, що в свою чергу виключають наявність будь-яких порушень вимог, заборон та обмежень з її боку, визначених Законом України «Про запобігання корупції», зокрема ч.2 ст.45 Закону у вигляді несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після її звільнення, а також свідчить про відсутність умислу на вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, тож коли з?явилась можливість подати відповідну декларацію, вона це зробила.
В судовому засіданні прокурор вважав за необхідне визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язане з корупцією, оскільки остання без поважних причин подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , думку прокурора, вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень ч.ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Примітки до зазначеної статті, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених ч.ч. 2 та 3 цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому, ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) визначено поняття правопорушення, пов'язаного із корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно наказу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об?єднаних сил N? 366к від 14.07.2021 року ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи відділу кадрової роботи та державної служби.
Згідно наказу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об?єднаних сил N? 574к від 13.12.2021 року ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи відділу кадрової роботи та державної служби.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону N? 1700-VII особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону N? 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00:00 01 січня до 00:00 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
- декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону- не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
- декларація кандидата на посаду декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
19 лютого 2024 року Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону повідомила НАЗК про несвоєчасне подання декларації листом від 19.02.2024 року N?15-99вих-24, з моменту отримання якого НАЗК, а саме з 19.02.2024 року, стало відомо про цей факт, отже було виявлено правопорушення.
ОСОБА_1 20.02.2024 подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, (яку відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону N? 1700-VII повинна була подати до 01.04.2022, а з урахуванням п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону N? 1700-VII - не пізніше 31.01.2024), тобто несвоєчасно.
Так, аналіз матеріалів справи свідчить про те, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за кваліфікуючими ознаками: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, повністю доведена та підтверджується зокрема наступними доказами:
- Ф-2К відносно ОСОБА_1 ;
- Протокол №248 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 04.06.2025 року
- Супровідний лист з ДСР та повідомленням НАЗК;
- Запит до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону;
- Відповідь з Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону;
- Копія паспорту ОСОБА_1 ;
- Пояснення ОСОБА_1 .
Будь-яких порушень процедури під час складення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 суд не вбачає.
Датою виявлення правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП в діях ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення є дата складення протоколу - 04.06.2025 року.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 20.02.2024 року.
Положеннями ст. 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, а отже строк для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП не сплив.
Враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, обставини провадження, особу ОСОБА_1 яка до адміністративної відповідальності не притягувалася, зокрема за корупційні адміністративні правопорушення, суд вважає необхідним та достатнім для виховання останньої та запобігання вчиненню нею нових адміністративних правопорушень накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті 172-6 ч.1 КУпАП.
У відповідності вимог ст. 40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави необхідно стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 605,60 гривень на користь держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги.
Суддя І. С. Шаповалова