Справа № 240/16667/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Приходько Оксана Григорівна
Суддя-доповідач - Моніч Б.С.
19 серпня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Моніча Б.С.
суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ, КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
У вересні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова, в якому просив:
- визнати протиправними дії Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова щодо відмови ОСОБА_1 видати грошовий атестат (за формою згідно з додатком 16 до Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (пункт 4.3), затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280; та довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 (зі змінами) (за формою згідно з додатком 1 до розпорядження Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28 березня 2018 року № 248/3/6/855) із зазначенням у них розмірів грошового забезпечення обчислених згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 240/26299/23;
- зобов'язати Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова надати ОСОБА_1 грошовий атестат (за формою згідно з додатком 16 до Правил № 280 (пункт 4.3)) із зазначенням у ньому розмірів грошового забезпечення станом на день звільнення обчислених згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року по справі № 240/26299/23;
- зобов'язати Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова надати ОСОБА_1 довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне, забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року (зі змінами) (за формою згідно з додатком 1 до розпорядження Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28 березня 2018 року № 248/3/6/855) за період з 01 серпня 2021 року по 31 липня 2023 року включно із зазначенням у такій довідці розмірів грошового забезпечення обчислених згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 240/26299/23.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу у Житомирському військовому інституті імені С.П.Корольова, з якої згідно з наказом начальника від 31 липня 2023 року № 246 звільнився та при цьому набув право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 240/26299/23 відповідач 01 травня 2024 року перерахував та доплатив грошове забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 31 липня 2023 року, а відтак, позивач вважає, що збільшене грошове забезпечення підлягає включенню у виданий при звільненні з військової служби грошовий атестат та довідку для перерахунку пенсії. У своїх доводах позивач спирається на норму пункту 11.2 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280, стверджуючи, що у грошовому атестаті зазначаються фактично виплачені розміри грошового забезпечення, а також пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей" щодо права на отримання довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з 01 серпня 2021 року по 31 липня 2023 року, оскільки позивач звільнився зі служби після 01 березня 2018 року.
ІІ. ЗМІСТ РІШЕНННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова щодо видачі ОСОБА_1 грошового атестата та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 (зі змінами) у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 240/26299/23.
Зобов'язано Житомирський військовий інститут ім. С.П.Корольова надати ОСОБА_1 грошовий атестат та оновлену довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами) за період з 01 серпня 2021 року по 31 липня 2023 року у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 240/26299/232.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію, призначену відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне, забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 240/26299/23, яке набрало законної сили 07 лютого 2024 року, зобов'язано Житомирський військовий інститут імені С.П.Корольова здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 31 липня 2023 року, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки, а також одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням з військової служби, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01 січня 2020 року, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01 січня 2021 року, Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01 січня 2022 року та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01 січня 2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання судового рішення відповідачем проведено відповідний перерахунок грошового забезпечення позивача та 01 травня 2024 року проведено відповідну виплату, що підтверджується доказами в матеріалах справи та сторонами не оспорюється.
10 травня 2024 року представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом, в якому просив видати довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, вказавши грошове забезпечення у розмірах згідно з судовим рішенням у справі № 240/26299/23, а також оновлений грошовий атестат із зазначенням виплаченого ОСОБА_1 на день звільнення грошового забезпечення, визначеного у розмірах відповідно до судового рішення у справі № 240/26299/23.
Не отримавши відповіді, позивач звернувся до суду з цим позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Суд першої інстанції дійшов висновку, що з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні у справі № 240/26299/23 про перерахунок та виплату грошового забезпечення позивачу, до грошового атестату та довідки за відповідні календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії відповідачу належить внести зміни до грошового атестату та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для подальшого направлення до територіального центру комплектації для подальшого їх скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
V. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
Не погоджуючись із таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року та відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що рішення є неправомірним та таким, що ухвалене із неповним дослідженням обставин справи, а саме неврахуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права, що у свою чергу є грубим порушенням основоположних принципів адміністративного судочинства.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний ТЦК та СП за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років. Особова справа позивача була направлена до ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому відповідач не має правових підстав та повноважень на видачу позивачу іншої довідки про додаткові види грошового забезпечення, а тим більше іншого грошового атестату, оскільки є неналежним відповідачем.
Окрім того зазначає, що чинним законодавством взагалі не передбачена видача колишнім військовослужбовцям оновлених грошових атестатів, з урахуванням сум виплат призначених їм через деякий час після звільнення з військової служби, що також виключає нормативні підстави для видачі позивачу іншого грошового атестату.
Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
VI. ОЦІНКА АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Апеляційний суд, перевіривши доводи апеляційної скарги, виходячи з меж апеляційного перегляду, визначених ст. 308 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Так, у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (частина друга статті 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" обумовлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою вказаної статті встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260.
Відповідно до пункту 2 розділу 1 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (в редакції на час виникнення правовідносин) грошове забезпечення військовослужбовця включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.
Пунктом 3 розділу 1 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам визначено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Розділом ХХХІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам врегульована виплата грошового забезпечення у разі звільнення з військової служби.
Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28 березня 2018 року № 248/3/6/855 (копія в матеріалах справи) затверджено форму довідки для обчислення пенсії, яка застосовується для військовослужбовців, звільнених з військової служби (виключених зі списків військової частини) починаючи з 01 березня 2018 року.
Колегія суддів бере до уваги, що зі змісту адвокатського запиту від 10 травня 2024 року, представник позивача просив надати оновлений грошовий атестат та довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії з урахуванням здійсненого відповідачем перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 240/26299/23. Водночас, як підтверджено доказами в матеріалах справи та не заперечується відповідачем, на виконання вказаного судового рішення 01 травня 2023 року відповідачем було нараховано та виплачено позивачу доплату грошового забезпечення за 2020-2023 роки в сумі 1233193,13 грн.
Колегія суддів враховує, що у підпункті 4.3 пункту 4 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 22 квітня 2021 року № 104) встановлено, що начальник фінансового органу під час зняття військовослужбовців з грошового забезпечення повинен забезпечити їх належним грошовим забезпеченням і не пізніше дня остаточного розрахунку з військовослужбовцем видати грошовий атестат про здійснені виплати та утримання в порядку, установленому цими Правилами.
Згідно з підпунктом 11.1 пункту 11 Правил грошовий атестат видається військовослужбовцю військовою частиною, в якій він перебуває на грошовому забезпеченні, у випадку, з-поміж іншого, звільнення з військової служби.
Як обумовлено у підпункті 11.3 пункту 11 Правил, зокрема, грошовий атестат виписується у двох примірниках на кожного військовослужбовця окремо, підписується командиром військової частини і начальником фінансового органу і засвідчується особистим підписом власника грошового атестата та відтиском гербової печатки з найменуванням частини, зазначеної в атестаті, та реєструється в журналі реєстрації вихідної документації. Перший примірник грошового атестата видається під підпис у картці особового рахунка військовослужбовця, в якій зазначається дата його видачі, а другий залишається в діловодстві фінансового органу військової частини.
На переконання суду, при здійсненні перерахунку та виплати грошового забезпечення позивача відповідно до судового рішення у справі № 240/26299/23 та на виконання вимог розділів 11.2-11.3 наказу Міноборони України від 22 квітня 2021 року № 104 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 22 квітня 2021 року № 280" відповідач зобов'язаний був внести зміни до свого екземпляру грошового атестату на ОСОБА_1 , що залишився на зберіганні в діловодстві фінансового органу військового інституту, та направити його оновлений грошовий атестат до відповідного територіального центру комплектації.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (до змін згідно з постановою Правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1) передбачалось, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Отже, Порядком № 3-1 у зазначеній редакції не передбачалась форма довідки про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, а така форма затверджена була Департаментом фінансів Міністерства оборони України листом від 28 березня 2018 року № 248/3/6/855.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1 внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким викладено зазначений Порядок у новій редакції.
Згідно з пунктом 2 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у новій редакції) до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи: грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку).
Отже, після внесення змін до цього Порядку згідно з постановою Правління Пенсійного фонду України затверджено форму довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку).
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 пенсії призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, перераховуються, для чого державний орган, з якого особа була звільнена із служби, видає довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
В силу приписів абзацу 6 пункту 2.6 розділу II Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні ТЦКСП покладається, з-поміж іншого:
оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний ТЦКСП складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами).
Проте, в обласних ІНФОРМАЦІЯ_2 є відсутніми відомості щодо грошового забезпечення колишніх військовослужбовців за останні 24 місяці служби і такі зберігаються виключно у органах, звідки військовослужбовець звільнився. У дійсності саме ці органи формують довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії військовослужбовців.
Крім того, відповідно до пункту 5 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", на момент звільнення військова частина зобов'язана здійснити повний розрахунок із військовослужбовцем за всіма видами грошового забезпечення.
При цьому законодавець не передбачив у зазначених нормах можливості визнання дій військової частини протиправними у випадку неналежного нарахування грошового забезпечення під час проходження служби. Такі дії можуть бути виправлені з урахуванням правових наслідків, визначених статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України, що зобов'язує виконувати рішення судів, які набрали законної сили.
Таким чином, у ситуації, коли невідповідність у нарахуванні грошового забезпечення була виправлена відповідно до рішення суду, відповідач зобов'язаний відобразити у грошовому атестаті оновлені розміри грошового забезпечення, оскільки видача оновленого грошового атестату та довідки обумовлена проведеним перерахунком грошового забезпечення на виконання рішення суду, в свою чергу, такий перерахунок проведений з метою відновлення порушеного права позивача на належний розмір грошового забезпечення, право на отримання якого у позивача виникло до звільнення зі служби.
При цьому, ігнорування цього обов'язку суперечить принципу правової визначеності, закріпленому у рішеннях Конституційного Суду України, та порушує права військовослужбовця, гарантовані чинним законодавством.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні у справі № 240/26299/23 про перерахунок та виплату грошового забезпечення позивачу, до грошового атестату та довідки за відповідні календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії відповідачу належить внести зміни до грошового атестату та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для подальшого направлення до територіального центру комплектації для подальшого їх скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, з дослідженням усіх основних питань, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для їх скасування не вбачається.
VII. ВИСНОВКИ СУДУ
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.
Згідно з частини 1 статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права та підстав для їх скасування не вбачається, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Моніч Б.С.
Судді Біла Л.М. Гонтарук В. М.