Справа № 320/27518/24 Головуючий у 1 інстанції: Жукова Є.О.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
18 серпня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача Вівдиченко Т.Р.
Суддів Аліменка В.О.
Ключковича В.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» (далі - ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС») звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України № 10676468/45212072 від 07.03.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 27.10.2023 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену та подану ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» податкову накладну № 1 від 27.10.2023 року, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.03.2024 №10676468/45212072. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 27.10.2023 фактичною датою направлення на реєстрацію.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач - Головне управління ДПС у м. Києві звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт вказує, що позивачем не надано первинні документи на підтвердження інформації, яка зазначена у податковій накладній. Відсутність вказаних документів не дала можливості підтвердити реальність здійснення господарської операції, згідно якої виписано податкову накладну.
06 березня 2025 року до Шостого апеляційного адміністративного суду від позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» надійшов відзив, в якому підтримує позицію суду першої інстанції.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.
Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» є юридичною особою, яка зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17.08.2023року, № запису: 1010351020000004128.
З 17 серпня 2023 року ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві, як платник податків.
ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» задекларовано відомості про наступні види профільної діяльності, серед яких, зокрема: «Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах» (код КВЕД 71.12) - основний. Супутні види господарської діяльності: Надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів (код КВЕД 09.90); Розвідувальне буріння (код КВЕД 43.13), Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у. (код КВЕД 63.99); Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у. (код КВЕД 74.90; Консультування з питань комерційної діяльності й керування (код КВЕД 70.22); Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у. (код КВЕД 82.99).
Для здійснення господарської діяльності ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» використовує орендовані площі, зокрема: нежитлове приміщення площею 19 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Метрологічна, 116, кв. 28 (відповідно до договору найму (оренди) приміщення від 17.08.2023 року, акту приймання-передачі від 17.08.2023 року, додаткової угоди № 1 від 26.04.2024 року, платіжної інструкції № 86 від 10.05.2024 року, банківської виписки).
Також, ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» для ведення господарської діяльності здійснює придбання послуг з ведення бухгалтерського обліку у ФОП ОСОБА_1 , відповідно до Договору про надання послуг з ведення бухгалтерського обліку № 42-01/01 від 16.01.2024, Додаткових угод № 1 від 16.01.2024, № 2 від 16.01.2024 до Договору, актів надання послуг № 15 від 31.01.2024, № 16 від 29.02.2024, №17 від 31.03.2024, платіжних інструкцій № 2 від 16.01.2024, № 3 від 22.01.2024, № 28 від 19.02.2024, № 37 від 06.03.2024, банківської виписки.
Між ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» та ТОВ «ЦЕРСАНІТ МІНЕРАЛЗ» укладено Договір на виконання робіт № 111023 від 11.10.2023 (далі - Договір), відповідно до умов якого, Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується виконати у відповідності до умов даного Договору комплекс робіт (далі іменуються «Роботи» та/або «Комплекс робіт») по приведенню ділянок із перспективними ресурсами корисних копалин, що далі іменуються «Ділянки», до можливості їх промислового розроблення Замовником згідно законодавства України, а Замовник зобов'язується прийняти належно виконані роботи та оплатити їх.
Згідно вказаного Договору, до складу комплексу робіт входять наступні роботи:
- надання послуг щодо набуття у власність Замовника спеціальних дозволів на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку корисних копалин, з подальшим видобування корисних копалин (промисловою розробкою родовищ);
- надання послуг щодо набуття у власність Замовника земельних ділянок, що знаходитимуться в межах ділянок, на які будуть отримані спеціальні дозволи на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку викорисних копалин, з подальшим видобування корисних копалин (промисловою розробкою родовищ);
- геологорозвідувальні роботи;
- документальне оформлення: складання звітів та проектів розробки родовищ, супровід представлення матеріалів звітів, супровід отримання протоколів ДКЗ, складання планів геологорозвідувальних робіт та погодження їх із Замовником.
За приписами п. 1.4. Договору, послідовність виконання етапів робіт не є фіксованою та буде погоджена Сторонами окремо.
Пунктом 1.5. Договору передбачено, що окремо в Додатках до даного Договору для кожного етапу робіт Сторони погодять: порядок оплати, терміни, графік виконання, технічні завдання, детальний перелік робіт та інші послуги. Додатки до договору, що підписані Сторонами, є невід'ємною частиною даного Договору.
Відповідно до п. 3.1. Договору, погоджена Сторонами вартість робіт за цим Договором визначається на кожен етап робіт і вказується в Договорі та додатках до нього.
Згідно п. 3.3. Договору, фінальна вартість робіт по кожному з етапів робіт буде скоригована Сторонами по факту виконання Виконавцем кожного етапу робіт у Додатках до Договору наступним чином:
- за 3-м етапом робіт фактична вартість буде скоригована з розрахунку фактичної кількості погонних метрів геологорозвідувальних свердловин, виконаних Виконавцем;
- за 2-м етапом робіт фактична вартість буде скоригована в залежності від фактичної вартості земельних ділянок та витрат Виконавця щодо надання послуг з оформлення та набуття їх у власність Замовника;
- за 1-м, 4-м, 5-м, 6-м етапами робіт фактична вартість буде скоригована з розрахунку фактичних запасів корисних копалин, вказаних в протоколах ДКЗ. Повний розрахунок за даними етапами буде проведений Замовником після виконання Виконавцем повного комплексу робіт, вказаних у етапах 1, 2, 3, 4, 5, 6 згідно п. 1.3. цього Договору, та після підписання Сторонами Актів приймання-передачі виконаних робіт щодо всіх вказаних етапів.
За приписами п. 3.4. Договору, оплата експертиз ДКЗ та інших державних установ здійснюється Замовником самостійно і не включена у вартість цього Договору.
Відповідно до п. 3.5. Договору, оплата робіт Замовником, згідно п. З.1., 3.3. та додатків до Договору, здійснюється у національній валюті України - гривні за курсом НБУ на дату оплати в безготівковій формі шляхом перерахування належних до сплати сум коштів на поточний рахунок Виконавця.
Згідно п. 4.1. Договору, про закінчення виконання кожного етапу робіт Виконавець повинен одразу (не пізніше 1-го робочого дня) повідомити Замовника, після чого Сторони складаються двосторонній Акт приймання-передачі робіт за відповідним етапом у двох примірниках, по одному для кожної із Сторін. У випадку неприймання робіт Замовником протягом 10 робочих днів після отримання повідомлення від Виконавця та/або відсутності письмових мотивованих обґрунтувань відмови Замовника від приймання робіт, Виконавець має право скласти односторонній акт, який є підставою для розрахунку.
Пунктом 4.1.1. Договору визначено, що додатками до цього Договору може бути перебачено складання Акту приймання-передачі щодо частини виконаних робіт відповідного етапу, до моменту повного виконання робіт за відповідним етапом (проміжний акт).
У відповідності до п. 7.4. Договору, для виконання зобов'язань за даним Договором Виконавець має право залучати третіх осіб (субпідрядників) без додаткового погодження з Замовником.
Між Сторонами був погоджений Додаток № 1 від 11.10.2023 року до Договору, яким було погоджено наступне, зокрема:
1. На виконання умов п. 1.5. договору № 111023 від 11.10.2023 року Сторони погодили наступні умови відносно 1-го та 3-го етапів робіт:
1.1. Порядок здійснення оплати Замовником:
1.1.1. Замовник здійснює попередню оплату за 3-й етап робіт у розмірі, вказаному в п. 1.1.1 Додатку №1 від 11.10.2023 до Договору, у національній валюті України - гривні за курсом НБУ на дату оплати в безготівковій формі шляхом перерахування належних до сплати сум коштів на поточний рахунок Виконавця протягом 7 банківських днів з дня укладення Сторонами даного Додатку, отримання Замовником рахунку на оплату, та додатково 20% у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату оплати;
1.1.2. Замовник здійснює оплату за 3-й етап робіт у розмірі, вказаному в п. 1.1.2 Додатку №1 від 11.10.2023 до Договору, у національній валюті України - гривні за курсом НБУ на дату оплати, а також додатково ПДВ 20% у гривневому еквіваленті в безготівковій формі шляхом перерахування належних до сплати сум коштів на поточний рахунок Виконавця протягом 7 банківських днів після завершення Виконавцем геологорозвідувальних робіт по всіх ділянках, письмового повідомлення Виконавцем Замовника про це, отримання Замовником рахунку на оплату, а також після підписання Сторонами Акту приймання-передачі виконаних робіт щодо даних робіт (проміжний акт згідно п. 4.1.1. Договору). Підписання сторонами Акту приймання-передачі виконаних робіт здійснюється згідно п. 4.1., 4.2. Договору.
1.1.3. Замовник здійснює доплату за фактично виконані роботи по 3-му етапу з урахуванням пунктів 3.3., 4.1. Договору протягом 7 банківських днів з дати отримання рахунку на оплату, укладання Акту приймання-передачі виконаних робіт за даним етапом у відповідності до п. 4.1., 4.2. Договору.
1.1.4. Замовник здійснює попередню оплату за 1-й етап робіт в розмірі, вказаному в п.1.1.4 Додатку №1 від 11.10.2023 до Договору у національній валюті України - гривні за курсом НБУ на дату оплати в безготівковій формі шляхом перерахування належних до сплати сум коштів на поточний рахунок Виконавця протягом 7 банківських днів з дня укладання Сторонами даного Додатку, отримання Замовником рахунку на оплату, у т.ч. ПДВ 20%.
1.1.5. Порядок оплати Замовником залишку вартості робіт за 1-м етапом, за вирахуванням попередньої оплати, здійсненої Замовником згідно п.1.1.4. даного Додатку, буде погоджений Сторонами окремо, шляхом підписання наступних Додатків до Договору.
1.2. Строк виконання 3-го етапу робіт: 12 місяців з моменту отримання Виконавцем попередньої оплати за даним етапом робіт згідно з п. 1.1.1. даного Додатку.
Пунктом 1.3. Додатку було погоджено орієнтовний графік виконання 3-го етапу робіт.
На виконання 3-го етапу робіт Сторони за Договором погодили Технічне завдання, в п. 1.4 Додатку №1 до Договору, який додається до даної Позовної заяви, та в якому містяться дані про:
- місцерозташування ділянок із перспективними ресурсами корисних копалин;
- максимальну кількість погонних метрів геологорозвідувальних свердловин;
- сітку та глибину буріння;
- умови підрахунку попередньо-розвідувальних запасів;
- мінімальну потужність окремого кондиційного пласта корисних копалин;
- вимоги до відбору зразків;
- вимоги до лабораторних досліджень.
13 жовтня 2023 року ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» було виставлено на адресу ТОВ «ЦЕРСАНІТ МІНЕРАЛЗ» рахунок-фактуру № 131023/1 від 13.10.2023.
В подальшому, ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» було отримано від ТОВ «ЦЕРСАНІТ МІНЕРАЛЗ» авансовий платіж, що підтверджується меморіальних ордером № 33 від 27.10.2023 та банківською випискою.
За правилом першої події - отримання авансу, ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» було виписано та направлено на реєстрацію податкову накладну № 1 від 27.10.2023.
Відповідно до квитанції, податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена. Підстава зупинення: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 27.10.2023 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Р"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» подано повідомлення від 20.02.2024 №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, при цьому до такого повідомлення долучено додатки разом з відповідними поясненнями.
На виконання наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» було направлено на адресу ДПС повідомлення № 1 від 20.02.2024 року про надання пояснень та копії документів, до якого було додано змістовне пояснення та копії усіх документів, які підтведжують першу подію для складення ПН тощо (загальна кількість поданих документів складає 33 додатка, що підтверджується додатками довільного формату), що підтверджують реальність господарської операції, за якою було складено податкову накладну № 1 від 27.10.2023 року.
ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» отримано від Головного управління ДПС у м. Києві повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів № 10617799/45212072 від 26.02.2024 щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 27.10.2023, у якому зазначено про необхідність надання наступних документів, зокрема: «Накази про призначення працівників, відомості про нарахування з/п застрахованим особам (відомість розподілу по підприємству). Необхідно надати загальну оборотно-сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки. Картки рахунків аналітичного обліку по субрахунках 2, 3, 4, 6, 7, 9 класів рахунків».
ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» було направлено на адресу контролюючого органу повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1 від 27.10.2023, додаткові письмові пояснення та копії документів (у загальній кількості 65 додатків), зокрема накази про прийняття працівників на роботу, повідомлення про прийняття працівників на роботу, трудові книги працівників, дипломи працівників, розрахункові відомості за грудень 2023 року, січень 2024 року, лютий 2024 року, платіжні доручення на виплату з/п працівникам, договір про надання послуг по веденню бухгалтерського обліку, оборотно сальдові відомості за 2023 рік, 2024 рік, картки рахунків: 311, 361, 401, 441, 46, 6411, 6412, 6413, 642, 643, 644, 651, 661, 732, 79, 92, 98 тощо, що були зазначені податковим органом у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів № 10617799/45212072 від 26.02.2024 року. Тобто позивачем були надані усі документи, про які зазначив податковий орган у вищевказаному повідомленні.
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.03.2024 №10676468/45212072 відмовлено в реєстрації податкової накладної № 1 від 27.10.2023 з підстав: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Рішенням Державної податкової служби України від 20.03.2024 №16610/45212072/2 скаргу ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін.
Не погоджуючись із відмовою в реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини у даній справі регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Приписами пункту 44.1 статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до вимог п. 188.1 ст. 188 ПК України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України закріплено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246).
Згідно п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Приписи пункту 201.16 статті 201 ПК України визначають, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
В силу вимог пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Додатком 3 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості здійснення операцій:
1. Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
2. Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення.
3. Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
4. Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).
5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.
6. Складення розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, та подання для реєстрації в Реєстрі у строк, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом.
Так, пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджений Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).
Пунктом 2 вказаного Порядку №520 встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Відповідно до пункту 3 Порядку №520, комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6-7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За приписами пункту 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, за наслідком господарської операції між ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» та ТОВ «ЦЕРСАНІТ МІНЕРАЛЗ», позивачем було виписано та направлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних податкову накладну № 1 від 27.10.2023.
Відповідно до квитанції податкового органу, податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена.
Підставою зупинення вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 27.10.2023 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Р"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
З даного приводу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пункту 1 додатку 3 до Порядку №1165, до ознак ризиковості здійснення операцій відноситься: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Щоб встановити наявність у господарської операції такої ознаки, мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також, для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію, слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає п. 11 Порядку №1165.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій відсутнє зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
Колегія суддів зазначає, що, у даному випадку, квитанція про зупинення реєстрації спірної податкової накладної не містить ні обґрунтованої причини зупинення реєстрації, ні конкретного переліку документів, які позивач повинен був надати податковому органу. Крім того, квитанції також не містять обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, перевищує величину залишку.
Відтак, колегією суддів вважає правильним висновок першої інстанції про те, що квитанція про зупинення реєстрації податкових накладних не відповідає вимогам, що встановлені пунктом 11 Порядку № 1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Правова позиція аналогічного характеру викладена у постановах Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18, від 20 серпня 2019 року у справі №2540/3009/18, від 18 вересня 2019 року у справі №826/6528/18.
Матеріали справи свідчать, що ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» подано повідомлення від 20.02.2024 №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, при цьому до такого повідомлення долучено додатки разом з відповідними поясненнями.
На виконання Наказу Мінфіну №520 «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН» позивачем було направлено на адресу ДПС повідомлення № 1 від 20.02.2024 року про надання пояснень та копії документів, до якого було додано змістовне пояснення та копії усіх документів, які підтведжують першу подію для складення ПН тощо (загальна кількість поданих документів складає 33 додатка, що підтверджується додатками довільного формату), що підтверджують реальність господарської операції, за якою було складено податкову накладну № 1 від 27.10.2023 року.
ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» від Головного управління ДПС у місті Києві було отримано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів № 10617799/45212072 від 26.02.2024 щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 27.10.2023, у якому зазначено про необхідність надання наступних документів, зокрема: «Накази про призначення працівників, відомості про нарахування з/п застрахованим особам (відомість розподілу по підприємству). Необхідно надати загальну оборотно-сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки. Картки рахунків аналітичного обліку по субрахунках 2, 3, 4, 6, 7, 9 класів рахунків».
На виконання вказаного повідомлення, ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» було направлено на адресу контролюючого органу додаткові пояснення та документи, необхідні для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1 від 27.10.2023, додаткові письмові пояснення та копії документів (у загальній кількості 65 додатків), зокрема накази про прийняття працівників на роботу, повідомлення про прийняття працівників на роботу, трудові книги працівників, дипломи працівників, розрахункові відомості за грудень 2023 року, січень 2024 року, лютий 2024 року, платіжні доручення на виплату з/п працівникам, договір про надання послуг по веденню бухгалтерського обліку, оборотно-сальдові відомості за 2023 рік, 2024 рік, картки рахунків: 311, 361, 401, 441, 46, 6411, 6412, 6413, 642, 643, 644, 651, 661, 732, 79, 92, 98 тощо, що були зазначені податковим органом у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів № 10617799/45212072 від 26.02.2024 року.
Однак, рішенням № 10676468/45212072 від 07.03.2024 відмовлено в реєстрації податкової накладної № 1 від 27.10.2023 з підстав: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Рішенням Державної податкової служби України від 20.03.2024 №16610/45212072/2 скаргу ТОВ «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін.
Так, в апеляційній скарзі Головне управління ДПС у м. Києві стверджує, що позивач до суду надав більший обсяг первинних документів, які не подавалися на розгляд комісії, а тому відсутність документів не дала можливості підтвердити реальність здайснення господарської операції, згідно якої виписано податкову накладну.
Колегія суддів з даного приводу зазначає, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов'язки щодо реєстрації податкової накладної.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18.
Крім того, колегія суддів зазначає, що за відсутності належного мотивування податковим органом рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання документів, які, як свідчать матеріали справи, були надані, таке рішення не узгоджується з вимогами наведених вище нормативно-правових актів, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Така позиція узгоджується також із висновками Верховного Суду, висловленими у постанові від 21.05.2020 у справі № 560/391/19 та постанові від 03.11.2021 у справі 360/2460/20.
Колегія суддів наголошує, що ТОВ «ІНВЕСТ ГЕОСЕРВІС» були надані усі документи, про які зазначив податковий орган у повідомленні про надання додаткових пояснень.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що аналіз поданих позивачем документів дозволяє зробити висновок, що надіслані платником податків письмові пояснення з копіями первинних та інших документів відображають зміст спірних господарських операцій та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо посилання апелянта на пункт 5 Порядку №520, яким передбачено перелік документів, необхідних для розгляду питання про реєстрацію податкових накладних, слід зазначити наступне.
Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, на думку колегії суддів, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено пунктом 5 Порядку №1165, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 зазначив наступне: «…Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією».
У постанові від 03 листопада 2021 року у справі № 360/2460/20 Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду за наслідками аналізу положень Порядку №520 вказав, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Отже, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, не означає, що платник податку повинен подати абсолютно всі, зазначені у ньому документи. Зміст цього переліку свідчить про те, що враховується специфіка певних господарських операцій. Даний перелік є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто, узгоджуватися з вимогами, як пункту 185.1 статті 185, так і пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України.
Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Аналогічна правова позиція викладена також у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 16 лютого 2023 року у справі № 380/7648/22.
Таким чином, колегія суддів вважає, що здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок, як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу, оскільки, перевірка податкових накладних є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 20 серпня 2019 року у справі №2540/3009/18.
Як наслідок, суд не надає оцінку реальності здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, на підставі яких складено спірну податкову накладну. Це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог ПК України, а тому, воно не є предметом судового розгляду у справах щодо оскарження рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, які стосуються наявності чи відсутності підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкових накладних згідно виключних підстав для вчинення податковим органом таких дій та прийняття рішень, що передбачені податковим законодавством, до числа яких не відноситься встановлення ані контролюючим органом, ані судом реальності господарських операцій поза межами податкового контролю та прийнятими за такими заходами контролю рішеннями.
Враховуючи вищезазначене, судом першої інстанції обґрунтовано визнано протиправними та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.03.2024 №10676468/45212072
Доводи апелянта про те, що зобов'язання здійснити дії щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є втручанням в дискреційні повноваження контролюючого органу, колегія суддів вважає безпідставними, з огляду на наступне.
Згідно ст. 17 Закон України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Перевіряючи рішення суду першої інстанції у межах апеляційної скарги, судова колегія, також, зазначає, що відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Колегія суддів враховує, що пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема, у день набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, зобов'язання ДПС України зареєструвати подану позивачем податкову накладну в ЄРПН не є втручанням в дискреційні повноваження, оскільки, оскільки, в даному випадку, обрана судом першої інстанції форма захисту порушених прав платника є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суд у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постановах від 28 квітня 2023 року у справі № 640/24227/19, від 17 травня 2023 року у справі № 140/14282/20, від 06 березня 2024 року у справі № 440/3706/23, від 18 квітня 2024 року у справі № 160/18840/22 та ін.
Решта доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТ-ГЕОСЕРВІС» та наявність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.
Суддя-доповідач Вівдиченко Т.Р.
Судді Аліменко В.О.
Ключкович В.Ю.