18 серпня 2025 року Чернігів Справа № 620/5338/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Міністерства оборони України (далі також - відповідач), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - третя особа, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не розгляді документів ОСОБА_1 за заявою від 14.11.2024, щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби; зобов'язання відповідача забезпечити розгляд документів ОСОБА_1 за заявою від 14.11.2024 щодо виплати одноразової грошової допомоги як особі ІІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби, призначити і виплатити одноразову грошову допомогу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 направив заяву позивача та додані до неї документи до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги. Водночас Головним управлінням соціального забезпечення Міністерства оборони України документи повернуті без розгляду на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_3 . На переконання позивача, її право на призначення спірної виплати підтверджується відповідними доказами, та жодним чином не спростовуються у належний спосіб відповідачем. Позивач вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем допущена протиправна бездіяльність.
26.05.2025 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Міністерством оборони України подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у її задоволенні, посилаючись на те, що під час обробки документів позивача встановлено, що остання проходила військову службу у ВЧ НОМЕР_1 , водночас документи зареєстровані у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також у доданих документах відсутня згода на обробку персональних даних про фізичну особу, як передбачено Положенням № 530. За цих обставин заява позивача про призначення одноразової грошової допомоги та додані до неї документи повернуті без розгляду на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Додатково зазначено, що після доопрацювання документів, такі можуть бути повторно подані у встановленому порядку.
Третя особа подала письмові пояснення, в яких зазначила, що позовні вимоги є втручанням у дискреційні повноваження відповідача та виходять за межі завдань адміністративного судочинства. При розгляді даної справи суд може зобов'язати відповідний орган розглянути спірне питання, а не приймати рішення про виплату допомоги, що не належить до компетенції суду.
У відповіді на відзив представником позивача наголошено на тому, що відповідачем не надано доказів щодо вчинення дій, спрямованих на розгляд заяви позивача у встановленому законодавством порядку.
Міністерством оборони України подані заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначає на передчасність позовних вимог.
13.06.2025 ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання представника Міністерства оборони України про розгляд справи за його присутності.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив таке.
Позивач проходила військову службу у ВЧ НОМЕР_2 та звільнена, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.10.2024 №278.
Під час проходження військової служби позивач набула захворювання, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії від 15.07.2024 № 1761 (додаток), у зв'язку із чим їй встановлено ІІІ групу інвалідності.
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 05.09.2024 серії 12 ААГ № 795165 (додаток), група інвалідності встановлена з 15.07.2024 безстроково, захворювання, що стало підставою для встановлення групи інвалідності, пов'язано з проходженням військової служби.
Як вбачається з витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 01.10.2024 №278 (додаток), старшого сержанта ОСОБА_1 , старшого бойового медика 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 , звільнено за наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 20.09. 2024 № 95-РС у запас відповідно до підпункту «б» п. 3 ч. 5 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку із встановленням групи інвалідності.
Крім того, ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має відповідне посвідчення серії НОМЕР_4 від 04.05. 2017 (додаток).
Позивач вважаючи, що має право на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності по причині захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, 14.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 подала відповідну заяву і необхідні документи.
У подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_2 вказана заява і документи позивача направлені до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони для призначення одноразової грошової допомоги.
Водночас документи позивача повернуті на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується листом Головного управління соціальної політики Міністерства оборони України від 11.04.2025 № 220/13/20000.
Підставою повернення документів позивача зазначено, що станом на 22.11. 2024 заявниця проходить військову службу у В/Ч НОМЕР_1 , разом із тим документи зареєстровані в ІНФОРМАЦІЯ_5 . Таким чином, на думку керівника ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до п. 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, документи ОСОБА_1 на виплату одноразової грошової допомоги повинні оформлюватися та подаватися до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України командиром В/Ч НОМЕР_1 . Крім того, підставами відмови у скеруванні матеріалів заяви ОСОБА_1 від 14.11. 2024 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду відповідною комісією зазначено також те, що додані нею до заяви копії документів не засвідчені встановленим порядком, а також відсутня згода заявника на обробку персональних даних.
Позивач вважає, що така бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду її заяви, документів та їх повернення, є протиправною. У зв'язку із цим, змушена звернутися до суду з даним позовом для захисту своїх прав, порушених відповідачем.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 № 564 затверджено Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яким визначено основні функції, завдання, повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи (далі - Положення № 564).
Відповідно до п. 1, п. 2 розділу ІІ Положення № 564, основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону № 2011-XII, ст. 21-4 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі Закон № 2232-XII) та компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, передбачених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН та постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1994 № 290 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках" (далі Постанова № 290).
З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов'язана: приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону № 2011-XII, ст. 21-4 Закону № 2232-XII військовослужбовцям Збройних Сил України, особам, звільненим з військової служби зі Збройних Сил України та СРСР, які стали інвалідами, військовозобов'язаним та резервістам, які стали інвалідами внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання, пов'язаних з їх призовом на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України; приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для прийняття рішення про виплату компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, які визначаються Організацією Об'єднаних Націй відповідно до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН та постановою № 290; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів; приймати рішення про виплату компенсаційних сум в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів, а в окремих випадках - після надходження коштів від Секретаріату ООН; доводити прийняті рішення до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для здійснення фінансування на виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум; забезпечити роботу зі зверненнями громадян з питань призначення і виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум; забезпечити участь в опрацюванні питань, пов'язаних з виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, у разі внесення змін до нормативно-правових актів.
Згідно із п. 1 розділу ІІІ Положення № 564, Комісія приймає рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі документів, визначених Порядком та Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за № 1294/26071, та інших нормативно-правових актів (далі Положення № 530).
При цьому, відповідно до п. 9 ст. 16-3 Закону №2011-XII порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджено постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 (Порядок № 975).
Згідно із п. п. 22, 23 Порядку № 975, призначення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюються Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, розвідувальним органом Міноборони, Службою зовнішньої розвідки та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.
Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.
Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.
Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку ( п. 25 Порядку № 975).
При цьому слід зазначити, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в силу наведених приписів, зобов'язаний прийняти відповідне рішення (призначення допомоги, відмова у призначенні, направлення на доопрацювання документів), і таке рішення повинно бути з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання та прийнято у відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України, в т.ч. з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
При цьому ненадання будь-яких документів заявником не свідчить про те, що відповідач позбавлений права використати свої повноваження для з'ясування всіх обставин розгляду відповідної заяви.
Так, відповідно до п. 3 розділу 2 Положення №564 передбачено, що Комісія має право подавати запити на отримання інформації до державних органів стосовно виплати або невиплати одноразової грошової допомоги та з питань, які впливають на призначення такої допомоги.
У даному випадку, як зазначено вище, жодного вмотивованого рішення про призначення, відмову у призначенні відповідної допомоги або повернення документів прийнято не було, доказів того, що Комісією використано своє право на отримання відповідної інформації від всіх державних органів, які володіють інформацією, що впливає на призначення такої допомоги матеріали справи не містять, жодних звернень зроблено не було, жодні запити під час розгляду заяви позивача не здійснювалися.
Як вже встановив суд, листом Головного управління соціальної політики Міністерства оборони України від 11.04.2025 № 220/13/20000 документи позивача повернуті на доопрацювання.
Водночас не є рішенням, в розумінні п.19 ч. 1 ст. 4 КАС України, лист Головного управління соціальної політики Міністерства оборони України про повернення матеріалів на доопрацювання, оскільки не містить правових підстав (конкретної норми) для їх повернення.
Отже, відповідь щодо спірних питань у листах не може розцінюватись як належний спосіб прийняття та обґрунтування рішень суб'єктом владних повноважень.
При цьому законодавством не передбачено повноважень МО України на повернення таких документів листом без прийняття відповідного рішення по ним.
Таким чином, повернення відповідачем документів позивача без прийняття рішення суперечить зазначеним нормам Порядку № 975.
Отже, заява позивача про виплату одноразової грошової допомоги у встановленому законодавством порядку не розглянута, відповідне рішення не прийнято, що свідчить про порушення відповідачем прав позивача.
У той же час порушення порядку направлення документів між військовими комісаріатами та МО України щодо призначення грошової допомоги не може мати негативні наслідки для позивача.
Зважаючи на встановлення судом порушеного права, застосовуючи механізм захисту порушеного права та його відновлення, оскільки відповідачем як суб'єктом владних повноважень не прийнято рішення за результатами розгляду матеріалів, суд приходить до переконливого висновку, що належним способом захисту та відновлення прав позивача у цій справі буде зобов'язання відповідача повторно розглянути відповідну заяву позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності ІІІ групи (з відповідним пакетом документів), за результатами якого прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Стосовно вимог зобов'язального характеру щодо призначення та виплати спірної допомоги позивачу, то в задоволенні їх слід відмовити, оскільки суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень. Зобов'язання судом відповідача призначити та виплатити одноразову грошову допомогу позивачу може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність підстав для відмови у призначенні та виплаті такої допомоги, які передбачені законом.
При цьому суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки, а прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача виплатити позивачеві одноразову грошову допомогу, без перевірки наявності чи відсутності усіх підстав для відмови у її виплаті, може бути необґрунтованим.
Інші доводи сторін на висновки суду не впливають.
При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо повернення заяви ОСОБА_1 від 14.11.2024 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби та документів без розгляду, та неприйняття відповідного рішення.
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.11.2024 про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності (з відповідним пакетом документів), за результатами якої прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідач: Міністерство оборони України просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03049 код ЄДРПОУ 00034022.
Третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення виготовлено 18 серпня 2025 року.
Суддя І.І. Соломко