про залишення позовної заяви без руху
18 серпня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3946/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного сервісного центру МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Чернівецькій області, територіальний сервісний центр МВС №7341 про зобов'язання скасування реєстрації,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Чернівецькій області територіальний сервісний центр МВС №7341 скасувати реєстрацію транспортного засобу «BMW 316», номер кузова НОМЕР_1 , Vin. НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 , зареєстрований за іншим власником, від 13.01.2015 року.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з наступних підстав.
Відповідно до п. 4, п. 5, ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд звертає увагу, що способи захисту прав та інтересів, визначені статтями 5, 19 КАС України, відповідно до яких кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Суд звертає увагу, що сформовані у прохальній частині позову позовні вимоги не відповідають нормам статтей 5, 19 КАС України, оскільки відсутні позовні вимоги до відповідача щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності.
У зв'язку із вказаним позивачу необхідно сформувати до відповідача позовні вимоги щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності та викласти позов у новій редакції.
Крім того, у прохальній частині позову позивач спрямовує позовну вимогу до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернівецькій області територіальний сервісний центр МВС №7341 та просить зобов'язати його скасувати реєстрацію транспортного засобу від 13.01.2015 року. Поряд із цим, позивач не надав суду жодного доказу на підтвердження того, що саме Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Чернівецькій області здійснив реєстрацію 13.01.2015 р. транспортного засобу «BMW 316», номер кузова НОМЕР_1 , Vin. НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 . При цьому, зі змісту наданих суду доказів (листа ТСЦ МВС №7341 від 30.07.2025 р.) повідомляється, що реєстрація транспортного засобу 13.01.2015 р. здійснена ВРЕР у м. Рівне, а не ВРЕР у м. Чернівці. Вказані обставини потребують додаткового обґрунтування та уточнень належного складу учасників спірних правовідносин (належного відповідача), оскільки Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Чернівецькій області територіальний сервісний центр МВС №7341 не порушував прав позивача не вчиняв протиправних дій.
Також, відповідно до п. 5 ч.1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
За правилами ч. 1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Предметом спору в даній справі є оскарження реєстрації транспортного засобу «BMW 316», номер кузова НОМЕР_1 , Vin. НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 за іншим власником від 13.01.2015 року. При цьому, про спірні правовідносини позивач міг дізнатись ще з листа ТСЦ5641 від 07.11.2023 р. №31/1776з-17-5641-2023, в той час як до суду позов подано лише 15.08.2025 р. з пропущенням шестимісячного строку та без обґрунтувань поважності причин вказаного.
У зв'язку із вказаним, позивачу необхідно надати обґрунтування та докази поважності причин пропущення шестимісячного строку звернення до суду із даним позовом.
Вказані недоліки позовної заяви унеможливлюють подальший розгляд справи, оскільки позивачем не дотримано вимог ст. 160 та ст. 161 КАС України. Тому в суду є достатньо підстав для залишення заяви без руху та надання строку для усунення недоліків, у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання даної ухвали шляхом приведення позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна