Рішення від 19.08.2025 по справі 520/3586/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2025 року № 520/3586/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді додаткової доплати у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. за період з 01 жовтня 2020 по 31 грудня 2020 року і з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, а також додаткової винагороди щомісячно в розмірі до 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, передбаченої пунктом 1 Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 січня 2023 року по 31 вересня 2023 року, і в розмірі 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, передбаченої пунктом 1-1 Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 вересня 2023 року по 26 листопада 2024 року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 у вигляді додаткової доплати у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. за період з 01 жовтня 2020 по 31 грудня 2020 року і з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, а також додаткової винагороди щомісячно в розмірі до 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, передбаченої пунктом 1 Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 січня 2023 року по 31 вересня 2023 року, і в розмірі 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, передбаченої пунктом 1-1 Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 вересня 2023 року по 26 листопада 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що з 21 лютого 2019 року по 26 листопада 2024 року проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 , тоді як при наявності підстав, йому не нараховувалось та не виплачувалось окремі складові грошового забезпечення, зокрема додаткова доплата у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. за період з 01 жовтня 2020 року по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, а також додаткова винагорода передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 березня 2023 року по 26 листопада 2024 року.

По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.

Відповідач відзив на позов до суду не надав. Відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання відзиву на позов, передбачені ч. 6 ст. 162 КАС України.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо нарахування та виплати Позивачці грошового забезпечення у вигляді додаткової доплати у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. за період з 01 жовтня 2020 року по 31 грудня 2020 року та з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року, а також грошового забезпечення у вигляді щомісячної додаткової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 березня 2023 року по 31 серпня 2023 року та 01 вересня 2023 року по 26 листопада 2024 року.

Не здійснення вищезазначених виплат, стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Щодо вимоги про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 у вигляді додаткової доплати у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. за період з 01 жовтня 2020 по 31 грудня 2020 року і з 01 березня 2021 року по 31 липня 2023 року суд зазначає наступне.

У відповідності до ст.ст. 14, 16 закону України «Про державну прикордонну службу» від 3 квітня 2003 року № 661-IV (зі змінами та доповненнями) до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці, грошового забезпечення яких визначаються законодавством.

Статтею 9 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців, серед іншого входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Поряд з цим п. 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу а деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 р. № 558 (зі змінами та доповненнями) визначено, що грошове забезпечення складається, серед іншого з одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19» з 12 березня 2020 року на території України установлено карантин, дія якого неодноразово продовжувалась, зокрема Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 № 383) з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 30 червня 2023 р. установлювався на території України карантин.

За таких обставин, Кабінетом Міністрів України 29 квітня 2020 року прийнято постанову № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», відповідно якої на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни, окремим категоріям військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Верховний Суд у постанові від 28 лютого 2025 року прийнятої у справі №520/28894/24 виснував, що доплата за службу в особливих умовах (на період карантину) встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №375, входить до складу грошового забезпечення.

Поряд з цим, пунктом 2 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України визначено, що встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

У відповідності до пункту 3 Постанови № 375 від 29 квітня 2020 визначено, що перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема військовослужбовці, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, а також особи військовослужбовці які безпосередньо задіяні у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) військовослужбовців зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

За приписами п.п. 2-5 Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29 квітня 2020 р. встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення). Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року №485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2», у відомчих закладах охорони здоров'я затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі по тексту - Порядок №485).

У пункті 1 зазначеного Порядку вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: Здійснення доплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку № 485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для доплати до грошового забезпечення, в тому числі військовослужбовцям Адміністрації Держприкордонслужби, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання пункту 4 Постанови № 375, МВС видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», яким визначено керівникам, зокрема, Державної прикордонної служби України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям військовослужбовців Державної прикордонної служби України, які забезпечують життєдіяльність населення та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати військовослужбовцям, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Державної прикордонної службу України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Аналізуючи наведені нормативно-правові акти, слід дійти висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 р. № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є військовослужбовцем Державної прикордонної служби України; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Таким чином вказана доплата здійснюється не всім військовослужбовцям, а лише окремим категоріям, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення правопорядок, публічний порядок, громадську безпеку, зокрема контролю за перетином державного кордону у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

Забезпечення життєдіяльності населення загальному розумінні це комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

Статтею 1 закону України «Про національну безпеку України» від 21 червня 2018 року № 2469-VIII визначено, що громадська безпека і порядок - це захищеність життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення яких є пріоритетним завданням діяльності сил безпеки, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та громадськості, які здійснюють узгоджені заходи щодо реалізації і захисту національних інтересів від впливу загроз.

У відповідності до приписів ст. 2 закону України «Про державну прикордонну службу» від 3 квітня 2003 року № 661-IV (зі змінами та доповненнями) основними функціями Державної прикордонної служби України, серед іншого віднесене охорона державного кордону України на з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму; здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення; участь у боротьбі з організованою злочинністю та протидія незаконній міграції на державному кордоні України та в межах контрольованих прикордонних районів.

Згідно із законом України «Про прикордонний контроль» від 5 листопада 2009 року № 1710-VI (зі змінами та доповненнями) на Державну прикордонну службу України покладено обов'язок із протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.

У відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України на період дії карантину запроваджуються обмежувальні протиепідемічні заходи, а саме забороняється перетин державного кордону іноземцями та особами без громадянства без наявного поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування, що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України чи договірні відносини із страховою компанією - партнером на території України (асистанс), та покриває витрати, пов'язані з лікуванням COVID-19, обсервацією, і діє на строк перебування в Україні. У випадку, визначеному у цьому підпункті, уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону відмовляє іноземцям та особам без громадянства у перетині державного кордону в порядку, визначеному статтею 14 Закону України «Про прикордонний контроль», тобто військовослужбовці Державної прикордонної служби України на постійній основі вживали обмежувальних протиепідемічних заходів, що поєднано із контактом із населенням та окремими громадянами у тому числі потенційно інфікованими.

Позивач проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 на посаді інспектора прикордонної служби 3-ї категорії та мав військове звання «молодший сержант», а відповідно до чинного законодавства та покладених на позивача обов'язків, останній займав посаду, на якій здійснював правозастосовну та правоохоронну діяльність, забезпечував правопорядок і безпеку громадян, здійснював заходи протидії незаконному перетину кордону, тобто здійснював заходи, спрямовані на створення і підтримання нормальних умов життєдіяльності населення, під час виконання своїх обов'язків мав безпосередній контакт з громадянами, у тому числі які могли бути потенційно інфіковані.

Відповідно до листа НОМЕР_4 Прикордонного загону від 24 липня 2025 року № 04.2/14208-25-Вих, до участі у заходах із протидії незаконному переміщенню осіб через Державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекрусорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон та участі у контролі першої лінії, огляду транспортних засобів і вантажів, перевірки документів у іноземців та осіб без громадянства, громадян України, починаючи до 24 лютого 2022 року позивача не залучали, проте до цього останній приймав участь у вказаних заходах, тобто у обмежувальних протиепідемічних заходах.

Суд наголошує, що за виконання тих самих функціональних обов'язків за займаною посадою йому встановлювалась та виплачувалась додаткова доплата за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Мімістів України №375 від 29.04.2020 р., а саме: в березні 2020 року - 1290,32 грн; в квітні 2020 року - 666,67 грн; в травні 2020 року - 1935,48 грн; в червні 2020 року - 1166,67 грн; в липні 2020 року - 2258,06 грн; в серпні 2020 року - 2258,06 грн; в вересні 2020 року -486,35 грн; в січні 2021 року - 2196,42 грн; в лютому 2021 року - 1264,51 грн., що підтверджується розрахунковими листами та архівними відомостями, що містяться в матеріалах справи.

Водночас, суд звертає увагу, що відповідачем не доведено особливої специфіки роботи позивача, яка виконувалася останнім в місяці, за які були нараховано та виплачено додаткову доплату та її відмінності від роботи, які виконувалися позивачем, коли йому не виплачувалась така доплата, враховуючи перебування позивача на тій же самій посаді і виконання тих же самих службових обов'язків.

Суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я" від 09.06.2021 № 588, відповідно до статті 36 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" здійснено розподіл бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів у загальному фонді державного бюджету за програмою 3511380 "Заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками", шляхом передачі Міністерству внутрішніх справ частини бюджетних призначень у сумі 800000 тис. гривень та їх установлення, зокрема Національній поліції у сумі 679261,3 тис. гривень (видатки споживання, з них оплата праці - 572520,2 тис. гривень) для здійснення доплати військовослужбовцям, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не виплачувалася додаткова доплата позивачу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375, з 01 жовтня 2020 по 31 грудня 2020 року, а також з 01 березня 2021 року по 24 лютого 2022 року, а отже відповідача слід зобов'язати нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення у вигляді додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 за період з 01 жовтня 2020 по 31 грудня 2020 року, а також за період з 01 березня 2021 року по 24 лютого 2022 року.

З приводу позовної вимоги щодо стягнення додаткової винагороди суд зазначає, що в ході судового розгляду встановлено та не оскаржується сторонами, що з 21 лютого 2019 року по 26 листопада 2024 року, позивач проходив військову службу у Державній прикордонній службі України, зокрема у Військовій частині НОМЕР_2 .

У відповідності до ст.ст. 14, 16 закону України «Про державну прикордонну службу» від 3 квітня 2003 року № 661-IV (зі змінами та доповненнями) до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці, грошового забезпечення яких визначаються законодавством.

Статтею 9 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців, серед іншого входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Разом з цим статтею 9-2 Закону № 2011-XII (в редакції Закон № 3161-IX від 28.06.2023) під час дії воєнного стану військовослужбовцям щомісячно виплачується додаткова винагорода на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Урядом під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, запроваджено додаткові заохочувальні доплати до грошового забезпечення, що мають разовий характер.

Зокрема, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану».

У відповідності до п.п. 1, 5 Постанови № 168 (в редакції від 28.02.2022 р.) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

За правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, що викладена в постанові від 29 серпня 2024 року ухваленої у справі № 640/13029/22 (провадження № 11-46заі24) одночасно здійснюючи текстуальне тлумачення Постанови № 168, Велика Палата Верховного Суду дійшла переконання, що як текстуальне тлумачення змісту первинної редакції пункту 1 Постанови № 168, так і системне тлумачення цієї постанови з урахуванням умов її прийняття, визначеними у преамбулі, дають підстави для висновку, що виплата додаткової винагороди в розмірі 30 000,00 гривень повинна здійснюватися як стимулювання винятково тим військовослужбовцям ЗСУ, які своїми безпосередніми діями здійснюють захист суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України.

У відповідності до частини першої статті 1 закону України «Про національну безпеку України» від 21 червня 2018 року № 2469-VIII, силами безпеки визнаються правоохоронні та розвідувальні органи, державні органи спеціального призначення з правоохоронними функціями, сили цивільного захисту та інші органи, на які Конституцією та законами України покладено функції із забезпечення національної безпеки України.

Разом з цим сили оборони - Збройні Сили України, а також інші утворені відповідно до законів України військові формування, правоохоронні та розвідувальні органи, органи спеціального призначення з правоохоронними функціями, на які Конституцією та законами України покладено функції із забезпечення оборони держави.

Сектором безпеки і оборони визначається система органів державної влади, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних та розвідувальних органів, державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, сил цивільного захисту, оборонно-промислового комплексу України, діяльність яких перебуває під демократичним цивільним контролем і відповідно до Конституції та законів України за функціональним призначенням спрямована на захист національних інтересів України від загроз, а також громадяни та громадські об'єднання, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки України.

Частиною 6 статті 18 Закону № 2469-VIII визначено, що державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону України.

Разом з цим приписами статті 2 закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» від 23 грудня 1993 року № 3781-XII (зі змінами та доповненнями) правоохоронним органом, серед іншого є органи охорони державного кордону, тоді як у відповідності до ст. 1 закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 3 квітня 2003 року № 661-IV (зі змінами та доповненнями) на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

Таким чином встановлено, що Державна прикордонна служба України, в якій позивач проходив служу, є правоохоронним органом спеціального призначення, що входить до сектору безпеки і оброни на який покладено функції із забезпечення національної безпеки і оборони України, що своїми безпосередніми діями здійснюють захист суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України. В свою чергу позивач проходячи військову службу у органах і підрозділах Державної прикордонної служби виконував зазначені завдання і функції, відповідно до функціональних обов'язків.

Зі змісту Постанови № 168 (в редакції від 28.02.2022 р.) військовослужбовцям встановлена додаткова винагорода у розмірі 30000 грн., а тим з них, що приймають участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо районах здійснення зазначених заходів розмір цієї винагороди збільшується до 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційне часу участі у таких діях та заходах.

У відповідності до статті першої закону України «Про оборону» від 6 грудня 1991 року № 1932-XII (зі змінами та доповненнями) визначено, що бойові дії - це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння). Разом з цим воєнними діями визнається організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань з оборони України.

Отже законодавець визначає бойові дії, як участь в операціях із вирішення бойових (спеціальних) завдань, самостійно під час відсічі збройної агресії проти України, ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, а також виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Спеціальна операція - сукупність узгоджених і взаємопов'язаних за метою, завданнями, місцем та часом спеціальних дій підрозділів Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, спрямованих на створення умов для досягнення стратегічних (оперативних) цілей, які проводяться за єдиним задумом самостійно або у взаємодії з військовими частинами, іншими підрозділами Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів України та інших складових сил оборони для виконання завдань.

У відповідності до Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793, зазначену постанову доповнено пунктом 2-1, якими делеговано відповідним міністерствам і державним органам визначати порядок і умови виплати додатковї винагороди. На виконання зазначеного положення, Міністерством внутрішніх справ наказом № 36 від 26 січня 2023 року затверджено Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України.

Порядком № 36 визначено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується у розмірі, збільшеному до 100000 гривень військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах. До безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить, виконання військовослужбовцем в районах ведення воєнних (бойових) дій, серед іншого: бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань підрозділом Держприкордонслужба першого ешелону оборони до батальйону включно, а також бойових (спеціальних) завдань у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.

Відповідно до витягу з журналу бойових дій 1 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури (від 31.12.2022 р. № 216-ДСК) ІНФОРМАЦІЯ_2 на старшого сержанта ОСОБА_1 , позивач виконував бойові завдань в смузі оборони (Золочівський район) в період з 01.01.2023 року по 31.01.2023 року, а також виконував оборонній бою у визначеному районі (район оборони НОМЕР_5 прикордонної застави СП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », БП «Потяг» АДРЕСА_3 ) в період з 01.03.2023 року по 15.03.202023 року, тобто виконував бойові завдання у складі прикордонної застави в умовах вогневого ураження (в смузі оборони) та безпосереднього зіткнення з противником (ведення оборонного бою), що також підтверджується Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 06 червня 2025 року № 25.1/29652/25-Вн, що видана Військовою частиною НОМЕР_2 на ім'я старшого сержанта ОСОБА_1 .

Отже, ураховуючи вищенаведене, виходячи з нормативного регулювання спірних правовідносин, суд доходить до висновку, що з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року та з 01 березня 2023 року по 15 березня 2023 року позивач брав безпосередню участь в бойових діях і заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), а тому набув право на одержання додаткової винагороди передбаченої Постановою № 168, збільшеної до 100000 грн. пропорційно часу участі у таких заходах у вказаний період.

Відповідно до витягу з журналу бойових дій НОМЕР_5 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури (від 31.12.2022 р. № 215-ДСК, від 05.05.2023 р. № 379-ДСК, від 05.05.2023 р. № 495-ДСК, ) ІНФОРМАЦІЯ_2 на старшого сержанта ОСОБА_1 брав участь у бойовому чергуванні в складі резерву (Район оборони НОМЕР_6 прикордонної комендатури, Золочівський район) з 16 березня 2023 року по 10 травня 2023 року, з 10 травня 2023 р. по 26 липня 2023 року, з 25 липня 2023 р. по 09 серпня 2023 року.

За приписами Положення про прикордонну комендатуру швидкого реагування Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом міністерства внутрішніх справ України від 21 березня 2016 року № 190 у взаємозв'язку з Інструкцією про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261, у вказаний період позивач ніс службу у складі резерву прикордонної комендатури, тобто виконував бойове (спеціальне) завдання згідно бойовим наказами (бойовими розпорядженнями) у складі розгорнутих пунктів управління, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ (сил), а також у межах операційних зон угруповань військ (Сил оборони держави), залучених до заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, тоді як за виконання зазначених завдань Порядком № 36 встановлена винагорода у розмірі до 30000 грн. в розрахунку на місяць.

Відповідно до витягу з журналу бойових дій прикордонної комендатури (з місцем дислокації населених пунктів Колодязне, Тополі) НОМЕР_7 прикордонного загону № 543 (гриф)від 20.08.2023 року, № 588 (гриф)від 12.10.2023 року, № 589 (гриф)від 12.10.2023 року, № 615 (гриф)від 31.10.2023 року, № 642 (гриф)від 30.11.2023 року, № 21 (гриф)від 01.01.2024 року, № 69(гриф) від 31.01.2024 року, № 93 (гриф) від 07.03.2024 року, № 22 (гриф)від 01.01.2024 року, № 175 (гриф) від 01.01.2024 року, № 175 (гриф) від 09 травня 2024 року, № 189 (гриф) від 13.12.2024 року, № 265(гриф) від 18.07.2024 року, № 312 (гриф) від 05.09.2024 року, № 368 (гриф) від 14.11.2024 року старший сержант ОСОБА_1 з 25 серпня 2023 року до 08 вересня 2023 року, з 08 вересня 2023 року до 01 жовтня 2023 року, з 16 жовтня 2023 року до 01 листопада 2023 року, з 01 листопада 2023 року до 27 листопада 2023 року, з 27 листопада 2023 року до 01 січня 2024 року, з 01 січня 2024 року до 29 січня 2024 року, з 29 січня 2024 року по 04 березня 2024 року, з 04 березня 2024 року по 02 квітня 2024 року, з 03 квітня 2024 року по 04 травня 2024 року, з 04 травня 2024 року по 08 травня 2024 року, з 23 травня 2024 року по 19 червня 2024 року, з 05 липня 2024 року по 21 липня 2024 року, 21 липня 2024 року по 15 серпня 2024 року та 29 серпня 2024 року по 23 вересня 2024 року, з 24 вересня 2024 року по 14 листопада 2024 року, 14 листопада 2024 року по 26 листопада 2024 залучався до виконання бойового (спеціального) завдання - організація бойового чергування резерву.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2023 року № 836 затверджено зміни до Постанови № 168 доповнено пунктом 1-1 відповідно до якого військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Ураховуючи наведене Міністерством внутрішніх справ України наказом від 01 вересня 2023 року № 726 затверджено Особливості виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, згідно приписів яких встановлено, що на період воєнного стану додаткова винагорода виплачується у розмірі 30 000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, що передбачає, зокрема організацію та ведення військового спостереження за суміжною територією, а також визначеними військовим командуванням об'єктами та окремими ділянками державного кордону прикордонними комендатурами, відділами прикордонної служби, прикордонними заставами, прикордонними комендатурами швидкого реагування (у тому числі зведеними органами та підрозділами) на ділянках відповідальності органів Держприкордонслужби.

Таким чином у вказаний період позивач ніс службу у складі резерву прикордонної комендатури, тобто здійснював бойове (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, тоді як за виконання зазначених завдань встановлена винагорода у розмірі до 30000 грн. в розрахунку на місяць.

Виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, зокрема архівної відомості за період з січня 2023 р. по грудень 2023 року та за період з січня 2024 року по грудень 2024 рік, позивачу у вказаний період (2023 - 2024 роки) виплачено додаткову винагороду передбачену Постановою № 168 у сумі 30000 грн. пропорційне часу участі у заходах, тобто у період з 16 березня 203 року по 26 листопада 2024 року відповідачем виконано приписи чинного законодавства та не порушено права та законні інтереси позивача.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач мав право на отримання додаткової винагороди передбаченої Постановою № 168 у розмірі до 100000 грн. в розрахунку пропорційно часу участі у заходах лише за період з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року та з 01 березня 2023 року по 15 березня 2023 року, тоді як Відповідач протиправно не здійснив виплату у визначеному розмірі.

За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача в частині, що стосуються стягнення додаткової винагороди передбаченої Постановою 168, а також додаткової доплати передбаченої Постановою № 375 частково є обґрунтованими, а вимоги такими, що належать частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді додаткової доплати у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. за період з 01 жовтня 2020 по 31 грудня 2020 року і з 01 березня 2021 року по 24 лютого 2022 року, а також додаткової винагороди щомісячно в розмірі до 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 січня по 31 січня 2023 року та з 01 березня по 15 березня 2023 року;

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді додаткової доплати у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення щомісячно за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. за період з 01 жовтня 2020 по 31 грудня 2020 року і з 01 березня 2021 року по 24 лютого 2022 року, а також додаткової винагороди щомісячно в розмірі до 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 01 січня по 31 січня 2023 року, і за період з 01 березня по 15 березня 2023 року;

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.