Рішення від 19.08.2025 по справі 500/3341/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3341/25

19 серпня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника - адвоката Скакун Марію Миколаївну звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача, які полягають у нерозгляді належним чином заяви позивача від 24.07.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації,

скасувати повідомлення відповідача від 14.11.2024 №7495 про відмову у задоволенні заяви позивача про надання йому відстрочки,

зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 24.07.2024 із доданими до неї документами та за наслідками її розгляду прийняти рішення у відповідності до вимог пункту 60 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), зокрема прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).

Позов обґрунтований тим, що 24.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII та надав необхідні документи. Розглядаючи заяву позивача від 23.09.2024 про надання відстрочки, Комісія з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_3 (протокол від 31.07.2024 №20) відмовила у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Така відмова оскаржена до суду.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/5485/24 від 06.11.2024 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти за нею рішення, з урахуванням висновків суду.

Надалі представник позивача звернулася з адвокатським запитом про надання підтверджуючих документів щодо повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки. У відповідь отримала копію повідомлення, яким відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 (протокол №87 від 13.11.2024).

Представник позивача звертає увагу, що разом із заявою про надання відстрочки ОСОБА_1 подав пакет документів, в якому було наявне тимчасове посвідчення (взамін військового квитка) № НОМЕР_1 від 18.12.2001 про прийняття на тимчасовий облік запасу ОСОБА_1 . У цьому тимчасовому посвідченні зазначено, що воно є дійсним до отримання військового квитка, що засвідчено підписом ІНФОРМАЦІЯ_4 та печаткою. Крім того, згідно з паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 та витягом з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що обумовлює його перебування на військовому обліку саме у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач не погоджується з підставою відмову у наданні відстрочки, через що звернувся до суду.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

В додаткових поясненнях, які надійшли від представника позивача, зазначено, що наявність у позивача чинного та належного військово-облікового документа - тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 18.12.2001 не створює для нього обов'язку звертатися до ТЦК та СП з метою його заміни або оформлення нового документа. Таке звернення є правом військовозобов'язаного, а не його обов'язком, і має здійснюватися виключно за власною ініціативою у випадках, передбачених законодавством.

Повідомляє, що позивач ОСОБА_1 не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 для отримання нового військового-облікового документа взамін тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , оскільки, враховуючи норми діючого законодавства, тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 , видане 18.12.2001 взамін військового квитка, є чинним та належним військово-обліковим документом, який посвідчує належність його власника до військового обліку.

У разі відсутності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про облік ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_3 , то це потрібно трактувати як бездіяльність, оскільки у відповідача були законні підстави для внесення відомостей про позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки вчинення таких дій прямо передбачено Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та «Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (а.с.34-36).

06.08.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відзив подано з пропуском строку для його подання, встановленого судом. Відповідач клопотання про поновлення процесуального строку не подавав. Водночас з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування усіх обставин у справі, суд вважає за можливе долучити відзив та подані до нього документи до матеріалів справи та надати оцінку таким.

Відповідач проти позову заперечує. Вказує, що 18.10.2001 позивач пройшов медичний огляд Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 та був визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час. Починаючи з 09.06.2006 на виконання наказу Міністра оборони України №342 всі військовозобов'язані громадяни, які були визнані непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час відповідно до розпорядчих документів знімались з військового обліку, відповідно 24.07.2006 позивач згідно даних облікової картки був також знятий з військового обліку.

01.04.2025 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» позивач у зв'язку з втратою чинності наказу Міністра оборони України №342 автоматично АІТС «Оберіг» був взятий на військовий облік.

Додатково відповідач зазначив, що всі військовозобов'язані повинні були оновити свої дані в ТЦК до 16.07.2024, позивач свої військово-облікові дані не оновлював та не з'являвся до відповідача з метою уточнення даних, що могло б вплинути на рішення комісії при розгляді питання про надання відстрочки позивачу. ІНФОРМАЦІЯ_2 не має повноважень розглядати та приймати рішення про надання відстрочки, такими повноваженнями наділена відповідна Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 . Також звертає увагу, що позивач не позбавлений права повторно звернутися до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою та документами про надання йому відстрочки.

З огляду на викладене, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.38-40).

У відповіді на відзив представник позивача зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 є належним відповідачем, оскільки є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154. Комісія з розгляду заяв про надання відстрочки створена у складі ТЦК та СП, не має окремої правосуб'єктності і не може бути самостійним відповідачем у суді.

Щодо інших пояснень відповідача, то зазначає, що у військово-обліковому документі позивача відсутня відмітка про зняття з військового обліку ОСОБА_1 у 24.07.2006. На момент оспорюваних правовідносин діяла редакція Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», яка не передбачала зняття з військового обліку. При цьому сам факт нібито зняття з обліку у 2006 році в жодному разі не можна ототожнювати зі втратою статусу військовозобов'язаного, який має право на відстрочку згідно із законом.

Вважає посилання відповідача на взяття ОСОБА_1 на облік 01.04.2025 автоматично АІТС «Оберіг» на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» не заслуговує на увагу та є надуманим.

Ухвалою суду від 11.08.2025 витребувано у відповідача копію витягу з протоколу Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 №87 від 14.11.2024 з прийнятим рішення за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та продовжив строк розгляду справи до тридцяти днів.

Відповідачем надано суду витяг з протоколу Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 №87 від 14.11.2024.

Суд, перевіривши доводи учасників, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_6 , є військовозобов'язаним.

24.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII (а.с.10).

На підтвердження підстав для отримання відстрочки позивачем одночасно з заявою надано ІНФОРМАЦІЯ_3 завірені копії наступних документів: довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 , паспорта ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , свідоцтва про народження ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 , витягу з реєстру територіальної громади, номер 2024/001995248 від 26.02.2024, свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 , виданого 27.02.2008, картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_3 від 21.04.2008, паспорта ОСОБА_3 серії НОМЕР_5 , пенсійного посвідчення ОСОБА_3 № НОМЕР_6 , посвідчення ОСОБА_3 серії НОМЕР_7 , свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_3 і ОСОБА_2 серії НОМЕР_8 , заяви ОСОБА_3 про відсутність інших осіб, які можуть її утримувати, окрім сина ОСОБА_1 , повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб ОСОБА_1 , свідоцтва про народження ОСОБА_4 серія НОМЕР_9 , акта №192 від 22.07.2024 про встановлення факту здійснення особою ОСОБА_1 догляду за ОСОБА_3 , тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 18.12.2001 про прийняття на тимчасовий облік запасу ОСОБА_1 .

Дана заява розглядалася на засіданні Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 31.07.2024. Комісією прийнято рішення стосовно ОСОБА_1 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період у зв'язку з недотримання вимог пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документи, засвічені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5) (протокол №20 від 31.07.2024, а.с.27).

Таку відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 оскаржив до суду. Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/5485/24 від 06.11.2024 визнано протиправним та скасовано рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлене протоколом 31.07.2024 №20, та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти за нею рішення, з урахуванням висновків суду.

За змістом судового рішення у справі №500/5485/24, суд відхилив як безпідставні і необґрунтовані доводи відповідача щодо недодержання позивачем визначеного абзацом першим пункту 58 Порядку №560 порядку подання документів, оскільки, як слідує із матеріалів справи, та не заперечується відповідачем, позивачем направлено відповідачу особисту заяву від 24.07.2024 про надання відстрочки з додатками, засобами поштового зв'язку, яка зареєстрована відповідачем, що ним вказано у відзиві на позовну заяву. Суд встановив, що комісія відповідача не розглянула по суті заяву позивача від 24.07.2024, не перевірила наявність у нього підстав для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не вивчила надані ним підтвердні документи, внаслідок чого безпідставно відмовила у наданні відстрочки та порушила право позивача на належний розгляд його заяви, а відтак таке рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

Надалі 27.02.2025 представник позивача звернулася до відповідача з заявою про надання їй результатів повторного розгляду заяви ОСОБА_1 . У відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 06.03.2025 надано заявнику копію повідомлення стосовно повторного розгляду заяви ОСОБА_1 на виконання рішення суду по справі №500/5485/24 (а.с.18 зворот).

Повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_3 №7495 від 14.11.2024 позивачу доведено до відома, що протоколом від 13.11.2024 №87 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову. Причини відмови: станом на 13.11.2024 ОСОБА_1 не перебуваєте на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.18 зворот).

За змістом протоколу Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 №87 від 14.11.2024 ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку з неперебуванням на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.54-56).

Позивач вважає, що має достатньо підстав для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з огляду на необхідність здійснювати постійний догляд за матір'ю, особою з інвалідністю ІІ групи, та фізичної відсутності інших членів сім'ї, які за законам зобов'язані здійснювати догляд за матір'ю, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (тут і надалі в редакції на час виникнення спірних правовідносин, тобто з урахуванням змін внесених Законом України від 11.04.2024 № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», чинних 18.05.2024).

Абзацом першим частини першої статті 22 Закону №3543-XII визначено, що громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Частиною першою статті 33 Закону України “Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) передбачено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних і службових даних) про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. При цьому, ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) ТЦК та СП (стаття 34 Закону №2232-XII).

18.05.2024 набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 .04.2024 № 3633-IX, яким, зокрема, були внесені зміни до статті 23 Закону №3543-XII, яка передбачає підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації

Так, відповідно до пункту 13 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає, серед іншого, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

З 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

Відповідно до пунктів 56-57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону №3543-XII.

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

За змістом пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

16.08.2024 Порядок № 560 доповнили новим пунктом 58-1 (чинним з 21.08.2024) такого змісту: військовозобов'язані, які відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а за умови наявності кількох військовозобов'язаних - додають заяву особи з інвалідністю I або II групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Предметом позову у цій справі є відмова у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, у зв'язку із тим, що станом на 13.11.2024 позивач не перебуває на військовому обліку.

Суд вище зазначав пункт 58-1 Порядку №560, в якому, серед іншого, зазначено, що районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку.

В спірному випадку з матеріалів справи судом встановлено, що разом із заявою позивачем надано відповідачу тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 , видане ІНФОРМАЦІЯ_7 18.12.2001, ОСОБА_1 про те, що він дійсно прийнятий на тимчасовий військовий облік запасу із числа призовників. У тимчасовому посвідченні зазначено, що воно дійсне по отримання військового квитка (а.с.15). Інформація про те, що позивач знятий чи виключений з військового обліку у тимчасовому посвідченні відсутня.

Відомості щодо військового обліку ОСОБА_1 також підтверджуються його обліковою карткою, наданою ІНФОРМАЦІЯ_2 до відзиву на позов, в якій зазначено, що позивач був прийнятий на військовий облік 18.12.2001, тоді ж 18.10.2001 пройшов медичний огляд та відповідно до висновку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 за гр. 1 ст. 60-б (наказу МОУ №2 від 1994 року) визнаний «не придатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним до військової служби у військовий час», зарахований в запас 18.10.2001.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що позивач у зв'язку з визнанням у 2001 році непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним до військової служби у військовий час був знятий з військового обліку. Така інформація підтверджується відомостями вже згаданої облікової картки ОСОБА_1 , наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якій дата зняття з військового обліку зазначена 24.07.2006 підстава: наказ Міністра оборони України від 09.06.2006 № 342.

Цим наказом Міністра оборони України від 09.06.2006 № 342 "Про затвердження змін у Настанові з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів та матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань" були внесені зміни до настанови з військового обліку в Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №35 від 22.01.2002, щодо зняття з військового обліку громадян, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.

Отож на підставі вказаних змін позивач знятий з обліку 27.07.2006.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 № 3621-IX (яким були внесені зміни до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", набрав чинності з 03.05.2024) було скасовано статус «обмежено придатний».

Надалі Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" від 12.02.2025 № 4235-IX, чинним з 15.02.2025, внесені зміні до Закону № 3621-IX і Прикінцевими та перехідними положеннями даного Закону було установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Суд зазначає, що порівняно із 2006 роком (коли позивача було визнано обмежено придатним у воєнний час за висновком ВЛК та знято з військового обліку) законодавство в частині взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів було змінено, із врахуванням дії в Україні воєнного стану.

Проте зняття з військового обліку та виключення з військового обліку - це різні процедури з різними наслідками. Зняття з військового обліку - це тимчасове призупинення обліку, яке передбачає, що особа зберігає статус військовозобов'язаного і за відповідних умов та підстав особа береться знову на військовий облік, а виключення з військового обліку - це остаточне припинення статусу військовозобов'язаного, коли особа більше не підлягає мобілізації та іншим військовим обов'язкам.

Відповідно до пункту 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З метою ж ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку (пункт 5 Порядку №1487).

Відповідно до пункту 15 цього Порядку №1487 за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»: взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Як передбачено у пунктом 22 Порядку №1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Пунктом 79 Порядку №1487, передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За змістом пункту 11 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Статтею 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №1951-VIII), визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону №1951-VIII).

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_2 є уповноваженим суб'єктом на ведення військового обліку військовозобов'язаних та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.

Зі змісту підпункту 1, 4 пункту 1 Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, викладені у додатку 2 до Порядку № 1487 (далі - Правила військового обліку), вбачається, що військовозобов'язаний повинний перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та пройти медичний огляд; а за нормами підпункту 10-1 цього ж пункту у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: уточнити свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У відзиві на позов відповідач зазначає, що через зміну законодавства та відповідно до пункту 17-1 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №932 від 16.08.2024, позивач 01.04.2025 автоматично поновлений АІТС «Оберіг» та був взятий на військовий облік. Такі обставини підтверджуються витягом з бази даних АІТС «Оберіг», у якому зазначається про дату введення інформації про особу в систему 22.05.2025 (а.с.44).

Отож, суд погоджується, що на дату подання заяви позивачем про вирішення питання про відстрочку як у першому випадку, так і повторно на виконання рішення суду, відомості про взяття на облік ОСОБА_1 в базі даних АІТС « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ІНФОРМАЦІЯ_3 могли бути відсутні.

Проте суд вважає, що такі обставини не можуть бути перешкодою для розгляду заяви військовозобов'язаного, який звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації місця проживання та перебування на військовому обліку до зняття з військового обліку, про надання відстрочки, оскільки ОСОБА_1 має перебувати на військовому обліку саме у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідач не заперечує, що заява про надання відстрочки подавалася до належного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Стаття 34 Закону №2232-XII передбачає, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) ТЦК та СП. Цей облік включає, зокрема, облік відомостей (персональних та службових даних) щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, їх узагальнення в облікових документах та внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідач не зазначив жодної обставини, яка унеможливлювала б взяття на військовий облік ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , якщо це необхідно було для розгляду питання відстрочки, оскільки позивач має перебувати на військовому обліку саме у відповідача і не заперечує такого. Окрім того, позивач на даний час поновлений на військовому обліку з зазначенням такої інформації у базі даний АІТС «Оберіг» 01.04.2025.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач допустив формальний розгляд заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки, не розглянувши заяву по суті порушеного питання. Рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене протоколом від 13.11.2024 № 87, та доведене до відома позивача повідомленням №7495 від 14.11.2024 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період прийнято необґрунтовано, без урахування та дослідження всіх обставин, а тому є протиправним і підлягає скасуванню. При цьому права позивача порушенні не повідомленням від 14.11.2024, яке просить скасувати позивач, а рішення комісії, а тому саме воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Водночас суд вважає зауваження представника позивача про прийняття рішення про відмову у наданні відстрочки до набрання судовим рішенням у справі №500/5485/24 законної сили, недоречними, бо відповідач може виконати рішення суду незалежно від набрання ним законної сили.

Також суд критично оцінює пояснення представника позивача про те, що у військово-обліковому документі позивача відсутня відмітка про зняття його з військового обліку 24.07.2006 і ОСОБА_1 не втратив статусу військовозобов'язаного, а тому має право на відстрочку. Беручи до уваги такі пояснення, що ОСОБА_1 не мав відмітки у військово-обліковому документі про зняття його з військового обліку, то він відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024, як такий що перебуває на військовому обліку, зобов'язаний був протягом 60 днів уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані, тобто до 16.07.2024. Актуалізувати свої облікові дані військовозобов'язані, резервісти та призовники відповідно до наведених вище положень законодавства мали можливість шляхом особистого звернення до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; через центр надання адміністративних послуг; через мобільний додаток "Резерв+". Зважаючи на те, що ОСОБА_1 таких дій не вчиняв, пояснення представника позивача у цій частині є недоречними.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання повторно розглянути заяву позивача та прийняти рішення про надання відстрочки, суд зазначає наступне.

Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частини другої статті 2 КАС критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.

Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Пунктом 11 Положення № 154 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Пунктом 60 Порядку №560 визначено, що на підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Отже, саме відповідач в особі відповідної комісії у даному випадку має виключну компетенцію в питаннях оформлення відстрочки від мобілізації.

Окрім того, комісією з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 заява позивача по суті, тобто наявності підстав для надання відстрочки, не розглядалася ні в першому випадку, ні при повторному розгляді заяви на виконання рішення суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом відновлення порушеного права позивача у спірних правовідносинах є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з урахуванням правової оцінки наданої судом. У зв'язку з цим позов підлягає задоволенню частково.

Оскільки позов підлягає задоволенню частково, то відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 605,60 грн, сплачений відповідно до квитанції від 31.05.2025 (а.с.28).

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_10 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) про визнання дій протиправними та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 24.07.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 у справі №500/5485/24.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлене протоколом №87 від 14.11.2024, та доведене до відома ОСОБА_1 повідомленням №7495 від 14.11.2024.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими до неї документами про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII, прийняти рішення за наслідками її розгляду у спосіб, визначений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.).

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 19 серпня 2025 року.

Суддя Чепенюк О.В.